Προς το περιεχόμενο

ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΚΡΟΥΣΜΑΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ...ΑΝΤΕ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗΗΗΗΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα(?) ΄συνάδελφοι.

Δεν ξερω αν σε εσας έχουν αρχίσει να φαίνονται οι επιπτώσεις του νέου Μνημονίου... εγώ απο τις 9 έως τώρα έχω δεχτεί δύο κλήσεις από πελάτες που μου ζήτησαν να τους υπολογισω μειώσεις μισθών για το προσωπικό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επισημάνω εδώ ότι ο Έλληνας επιχειρηματίας, όπως αυτό πολλάκις εκφράστηκε δημοσίως από τις εργοδοτικές ενώσεις, βλ.ΕΣΕΕ , ΣΕΒ, ΓΣΕΒΕ.. έχει κατανοήσει ότι η μείωση των μισθών σε τίποτα δεν θα ωφελήσει την ανταγωνιστικότητα του και ως εκ τούτου θα αντισταθεί σθεναρά στην δυνατότητα αυτή..

Στείλε τα ονόματα των πελατών σου στις αρμόδιες ενώσεις, για να τους περάσουν πειθαρχικό.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που όλοι οι παραγωγικοί φορείς διαφωνούσαν με τη μείωση των μισθών. Στα λόγια όλοι ωραίοι είναι, όταν όμως πρόκειται για την τσέπη μας τρέχουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επισημάνω εδώ ότι ο Έλληνας επιχειρηματίας, όπως αυτό πολλάκις εκφράστηκε δημοσίως από τις εργοδοτικές ενώσεις, βλ.ΕΣΕΕ , ΣΕΒ, ΓΣΕΒΕ.. έχει κατανοήσει ότι η μείωση των μισθών σε τίποτα δεν θα ωφελήσει την ανταγωνιστικότητα του και ως εκ τούτου θα αντισταθεί σθεναρά στην δυνατότητα αυτή..

Στείλε τα ονόματα των πελατών σου στις αρμόδιες ενώσεις, για να τους περάσουν πειθαρχικό.. :)

Ε βρε Θανάση κι εσύ.... Αντιστάθηκαν.... Πόσο να αντισταθούν πια; Λύγισαν...... Δεν είναι όλοι αγωνιστές σαν τον Μπένι και τον Αντωνάκη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα(?) ΄συνάδελφοι.

Δεν ξερω αν σε εσας έχουν αρχίσει να φαίνονται οι επιπτώσεις του νέου Μνημονίου... εγώ απο τις 9 έως τώρα έχω δεχτεί δύο κλήσεις από πελάτες που μου ζήτησαν να τους υπολογισω μειώσεις μισθών για το προσωπικό τους.

Έχει αλλάξει τπτ κ δεν το γνωρίζουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένετε να βγει το Φ.Ε.Κ.

Το επίδομα γάμου πάει περίπατο.

Το επίδομα επικινδυνότητας αν δεν είναι το ανθυγιεινό, σημαίνει ότι ανθυγιεινό γιοκ.

Το επίδομα ...αρχαιότητας δεν ξέρω πως συνδυάζεται με το πάγωμα των μισθολογικών ωριμάνσεων (εδώ το μνημόνιο φάσκει και αντιφάσκει).

Έτσι όπως το διαβάζω αφορά ΜΟΝΟ την Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. και όχι τις κλαδικές (αν το μάθει ο Τόμσεν θα γίνει της π...).

Γενικά βλέπω τρελά μπερδέματα πάλι, εγκυκλίους, ερμηνευτικές και ορθές επαναλήψεις.

Πάω λοιπόν για τσίπουρα μέχρι νεωτέρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταζοντας καποιες συμβασεις, βλεπω οτι εχουν λήξει

επειδη εχω μπερδευτει με ολα αυτα που διαβαζω, τι γινεται στην συγκεκριμένη περίπτωση;

τι μπορεί να ζητήσει ο εργόδοτης

πχ καποιος που δουλευει 10 χρόνια σε μια εταιρεία, πόσο μπορεί να ρίξει τον μισθό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένετε να βγει το Φ.Ε.Κ.

Το επίδομα γάμου πάει περίπατο.

Το επίδομα επικινδυνότητας αν δεν είναι το ανθυγιεινό, σημαίνει ότι ανθυγιεινό γιοκ.

Το επίδομα ...αρχαιότητας δεν ξέρω πως συνδυάζεται με το πάγωμα των μισθολογικών ωριμάνσεων (εδώ το μνημόνιο φάσκει και αντιφάσκει).

Έτσι όπως το διαβάζω αφορά ΜΟΝΟ την Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. και όχι τις κλαδικές (αν το μάθει ο Τόμσεν θα γίνει της π...).

Γενικά βλέπω τρελά μπερδέματα πάλι, εγκυκλίους, ερμηνευτικές και ορθές επαναλήψεις.

Πάω λοιπόν για τσίπουρα μέχρι νεωτέρας...

Ελα ρε Δημητρη ας ειμαστε σοβαροι για ποιους ισχύει η ΕΓΣΣΕ ? Εχουνε ξεκωλωθεί όλοι να γραφουν για την μετενεργεια κ εχουν γινει όλοι ειδικοί .

Σε μια νύχτα οι εργαζομενοι θα χασουν ότι κερδίσανε τα τελευταία 100 χρόνια , όχι απο το μνημόνιο αλλα απο το ξερό μας το κεφάλι κ θα κατηγορουμε πάλι τους άλλους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε βρε Θανάση κι εσύ.... Αντιστάθηκαν.... Πόσο να αντισταθούν πια; Λύγισαν...... Δεν είναι όλοι αγωνιστές σαν τον Μπένι και τον Αντωνάκη....

Έτσι είναι...

Και να πω ότι όσο αφορά τους μικρομεσαίους, άλλοι σχεδιάζουν μείωση μισθών και άλλοι διατήρηση μισθών αλλά μείωση "στα χαρτιά" για να μειωθεί το ΙΚΑ.... Ο πνιγμένος από τα μαλιά του πιάνεται... Άλλοι θα το διατηρήσουν....

Αλλά όπως λέει ο doctor και με το ΦΕΚ πάλι θα υπάρχουν προβλήματα και θα περιμένουμε ερμηνευτικές και δεν ξέρω τι άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένετε να βγει το Φ.Ε.Κ. Το επίδομα γάμου πάει περίπατο. Το επίδομα επικινδυνότητας αν δεν είναι το ανθυγιεινό, σημαίνει ότι ανθυγιεινό γιοκ. Το επίδομα ...αρχαιότητας δεν ξέρω πως συνδυάζεται με το πάγωμα των μισθολογικών ωριμάνσεων (εδώ το μνημόνιο φάσκει και αντιφάσκει). Έτσι όπως το διαβάζω αφορά ΜΟΝΟ την Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. και όχι τις κλαδικές (αν το μάθει ο Τόμσεν θα γίνει της π...). Γενικά βλέπω τρελά μπερδέματα πάλι, εγκυκλίους, ερμηνευτικές και ορθές επαναλήψεις. Πάω λοιπόν για τσίπουρα μέχρι νεωτέρας...

Δημήτρη αν τελείωσε το τσίπουρο πιασε δουλειά ,γιατι τα πραγματα αγριευουν.Ασε που δε μας βλέπω για πολύ ακόμα να έχουμε δουλεια ως τμήμα μισθοδοσίας.Τωρα πλέον οι εργοδότες θα δίνουν ό,τι θέλουν.Οπότε γιατι να μας απασχολούν?? :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταζοντας καποιες συμβασεις, βλεπω οτι εχουν λήξει επειδη εχω μπερδευτει με ολα αυτα που διαβαζω, τι γινεται στην συγκεκριμένη περίπτωση; τι μπορεί να ζητήσει ο εργόδοτης πχ καποιος που δουλευει 10 χρόνια σε μια εταιρεία, πόσο μπορεί να ρίξει τον μισθό;

Αυτες που εχουν λήξει ο εργοδότης μπορεί να καλέσει τον εργαζόμενο και να του πει.:

"Ελα εδώ παιδι μου.Εγώ δε τα βγάζω πέρα και λοιπα δακρυβρεχτα...επειδή δε τα βγάζω πέρα...πόσα έπαιρνες..??1000 ευρώ? Βασει της Εθνικης Γενικής δικαιούσαι 700.Ε εγώ σου δίνω 800."

Και να φανεί και γαλαντόμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε βρε Θανάση κι εσύ.... Αντιστάθηκαν.... Πόσο να αντισταθούν πια; Λύγισαν...... Δεν είναι όλοι αγωνιστές σαν τον Μπένι και τον Αντωνάκη....

Και εξάλλου ,για να λέμε και του στραβού το δίκιο τωρα.Ποιος έχει το μέλι στα δάχτυλα και δε το γλύφει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες που εχουν λήξει ο εργοδότης μπορεί να καλέσει τον εργαζόμενο και να του πει.:

"Ελα εδώ παιδι μου.Εγώ δε τα βγάζω πέρα και λοιπα δακρυβρεχτα...επειδή δε τα βγάζω πέρα...πόσα έπαιρνες..??1000 ευρώ? Βασει της Εθνικης Γενικής δικαιούσαι 700.Ε εγώ σου δίνω 800."

Και να φανεί και γαλαντόμος.

Αυτό ίσχυει κ πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τώρα άλλαξε κάτι?

Κι αν ο εργαζόμενος πει .. δεν γαμιέσαι κι εσύ και ο γρύλος σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μεώση των μισθών θα αυξήσει την ανεργία ,αυτό μόνον τσακάλια το καταφέρνουν. Και λουκέτα διότι ο φτωχός θα στραφεί στα φτηνότερα πχ.κινέζικα.

άρα και επιδείνωση εμπορικού ισοζυγίου. Αυτά μόνον μαλάκες τα σκέφτονται ΔΝΤ και ημιαποτυχημένοι δικοί μας.

Τι θα ήταν καλό , πλήρη απασχόληση 400 ευρώ εισφορές ΙΚΑ και με μερική κάθε είδους 200 ευρώ. Οπότε μπαίνει το ΙΚΑ μέσα μετράει κεφάλια 10 Χ400 =4.000 .Για φέρε την πληρωμή ΙΚΑ ,μάλιστα πλήρωσες 4.000 ευρώ οκ. Ούτε κοιτάζω τι ώρες τον απασχολείς ,αν είναι Κυριακή ή Δευτέρα ή αν η ώρα πήγε 6 το απόγευμα και εσύ τον έχεις μέχρι τις 4. Μόνο μην μου κάνει καταγγελία ο εργαζόμενος ότι του άφησες απλήρωτες ώρες. Με τον τρόπο αυτό μπορείς να ορίσεις και κατώτατο μισθό καθαρό στα 800 ευρώ.

Αντίθετα στην μερική κάθε είδους εξετάζω σχολαστικά τις δηλωμένες ώρες με τις πραγματικές. Αρα σε 2 μήνες όλοι τις γυρίσανε σε πλήρη για 200 ευρώ παραπάνω τι να λέει και επίσης γιατί να το ρισκάρω και να τον έχω αδήλωτο.

Αποτέλεσμα ,η ανταγωνιστικότητα των επιχειρήσεων στο ζενίθ,η γραφειοκρατία στο ναδίρ ,το ΙΚΑ θα ξέρει τι εισπράτει ,ο εργοδότης τι πληρώνει και ο εργαζόμενος τι παίρνει καθαρά που θα είναι και περισσότερα.

Τέτοιας λογικής μέτρα βοηθάνε την οικονομία και όχι οι σαχλαμάρες των άσχετων.

Τώρα λένε θα μιεώσουν τις εισφορές ΙΚΑ κατά 10% στις εντάσεως εργασίας πχ.100 άτομα και πάνω. Ολες οι μικρομεσαίες βγαίνουν εκτός αφού απασχολούν το πολύ ΄20-30 άτομα και εντάσονται τράπεζες,zara,ikea ,ασφαλιστικές κλπ. που δεν προσφέρουν τίποτα στην ελληνική οικονομία.

Υπνος βαθύς μας πλάκωσε ,δεν ξέρουμε τι φταίει και θα έλθουν μετά τον Ιούνιο και άλλα μέτρα και άλλα χαράτσια μέχρι τελικής χρεοκοπίας.

Και οι δικοί μας ψηφίζουν,ανάθεμα και αν ξέρουν τι και τις επιτπώσεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση.

γιατί όποιος μπαίνει στα σκατά (χρεωκοπία) το μοναδικό χάπι που παίρνει είναι αυτό που δίνει το ΔΝΤ και των μέτρων που συνεπάγοντια από αυτό?

απάντηση.

γιιατί είναι το καλύτερο από όλα τα χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί είναι οι τραπεζίτες που πρέπει να πάρουν τα λεφτά τους. το ερώτημα είναι που πήγαν τα λεφτά?

σε αυτό σου δώσανε απάντηση?

Μα μαλάκες είναι να σου πουν? οπότε σκάσε και πλήρωνε.

άστο φίλε το ζήτημα δεν είναι τι λέμε,αλλά τι κάνουμε γιατί αυτοί θα μας πελεκήσουν στους φόρους περιουσίας.

προβλέπω στα ακίνητα να γίνεται κάτι αντίστοιχο με τα αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού.

Και μην νομίζεις ότι είσαι κάτι καλύτερο ή ανώτερο από τον αργεντίνικο λαό ,θα σε γονατίσουν ειδικά αν πιστεύεις τέτοιες παπαριές.

διάβασε και για το σύνδρομο της Στοκχόλμης ίσως εκεί βρεις εξήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασε και για το σύνδρομο της Στοκχόλμης ίσως εκεί βρεις εξήγηση.

σωστός ο παραλληλισμός σου..

αυτό που δεν βρήκα εξήγηση ποτέ, είναι, εαν οι απαγωγείς κάνανε και sex με τα θύματά τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες που εχουν λήξει ο εργοδότης μπορεί να καλέσει τον εργαζόμενο και να του πει.:

"Ελα εδώ παιδι μου.Εγώ δε τα βγάζω πέρα και λοιπα δακρυβρεχτα...επειδή δε τα βγάζω πέρα...πόσα έπαιρνες..??1000 ευρώ? Βασει της Εθνικης Γενικής δικαιούσαι 700.Ε εγώ σου δίνω 800."

Και να φανεί και γαλαντόμος.

θα αλλαξω επάγγελμα...

ποια μισθοδοσία.... δεν μου βγαινει ψυχολογικα... :(

ποσο να μειωθουν οι μισθοί πια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση.

γιατί όποιος μπαίνει στα σκατά (χρεωκοπία) το μοναδικό χάπι που παίρνει είναι αυτό που δίνει το ΔΝΤ και των μέτρων που συνεπάγοντια από αυτό?

απάντηση.

γιιατί είναι το καλύτερο από όλα τα χειρότερα.

πρός ΔΝΤ.

ΚΡΙΝΟΝ με, Κύριε, ὅτι ἐγὼ ἐν ἀκακίᾳ μου ἐπορεύθην καὶ ἐπὶ τῷ Κυρίῳ ἐλπίζων, οὐ μὴ ἀσθενήσω. 2 δοκίμασόν με, Κύριε, καὶ πείρασόν με, πύρωσον τοὺς νεφρούς μου καὶ τὴν καρδίαν μου. 3 ὅτι τὸ ἔλεός σου κατέναντι τῶν ὀφθαλμῶν μού ἐστι, καὶ εὐηρέστησα ἐν τῇ ἀληθείᾳ σου. 4 οὐκ ἐκάθισα μετὰ συνεδρίου ματαιότητος καὶ μετὰ παρανομούντων οὐ μὴ εἰσέλθω· 5 ἐμίσησα ἐκκλησίαν πονηρευομένων καὶ μετὰ ἀσεβῶν οὐ μὴ καθίσω. 6 νίψομαι ἐν ἀθῴοις τὰς χεῖράς μου καὶ κυκλώσω τὸ θυσιαστήριόν σου, Κύριε, 7 τοῦ ἀκοῦσαί με φωνῆς αἰνέσεώς σου καὶ διηγήσασθαι πάντα τὰ θαυμάσιά σου. 8 Κύριε, ἠγάπησα εὐπρέπειαν οἴκου σου καὶ τόπον σκηνώματος δόξης σου. 9 μὴ συναπολέσῃς μετὰ ἀσεβῶν τὴν ψυχήν μου καὶ μετὰ ἀνδρῶν αἱμάτων τὴν ζωήν μου, 10 ὧν ἐν χερσὶν ἀνομίαι, ἡ δεξιὰ αὐτῶν ἐπλήσθη δώρων. 11 ἐγὼ δὲ ἐν ἀκακίᾳ μου ἐπορεύθην· λύτρωσαί με καὶ ἐλέησόν με. 12 ὁ πούς μου ἔστη ἐν εὐθύτητι· ἐν ἐκκλησίαις εὐλογήσω σε, Κύριε.

AMHN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα αλλαξω επάγγελμα...

ποια μισθοδοσία.... δεν μου βγαινει ψυχολογικα... :(

ποσο να μειωθουν οι μισθοί πια....

Κι εγώ σε αυτή τη θέση ειμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την γνωμη αγχωνομαστε προωρα.Οι εκλογες ερχονται και οι λεγομενοι αντιμνημονιακοι, Παπαρηγα, Τσίπρας, Κουβέλης, Καμμενος, Καρατζαφερης (την τελευταια στιγμη αυτος!!!!!) λέουν οτι θα τα καταργησουν μΝΗΜΟΝΙΑ και θα στησουν κρεμμαλες στο ΓΟΥΔΙ .Αρα κατα τις 15/4/2012 με 15/5/2012 κατα την γνωμη μου παντα θα ξεκαθαρισουν ολα. Τωρα εαν παρουνε ΝΔ και ΠΑΣΟΚ 50,01 % στις εκλογες 2 πραγματα συμβαινουν , η υπαρχει νοθεια η πρεπει να ψαξουμε να βρουμε το 50,01 % ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' αυτή την υποθετική περίπτωση σίγουρα θα πρέπει να ψάξουμε και το 50% αυτών που ψήφισαν , καθώς και το ??% που δεν ψήφισαν.

Προς το παρόν εκλογές δεν βλέπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω δεν πιστευω οτι θα κανουν εκλογες(και ας λενε οτι θελουν να κανουν). Βρεθήκαμε στο χειροτερο επαγγελμα στη χειροτερη στιγμη. Και δεν ξερω αν θα εχουμε και συνεχεια ή απλως θα βοηθησουμε το συστημα στη νεα του μεταβαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...