Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μέχρι ποιου ποσού οφειλής εκδιδεται Ασφαλιστική Ενημερότητα ΙΚΑ για θεώρηση?


gapdk

Ερώτηση

Καλησπέρα καλησπέρα (όσο μπορεί να είναι)

Σε περίπτωση οφειλών στο ΙΚΑ (από κάποιες μικροδιαφορές καταβληθέντων - δηλωθέντων) αλλά και ένα επίδομα αδείας του 2007 για εργαζόμενο που είχε αποχωρήσει και δεν πληρώθηκε.... Μπορεί να εκδόσει το ΙΚΑ Ασφαλιστική Ενημερότητα για θεώρηση στοιχείων στη ΔΟΥ?

Υπάρχει η έννοια της "χρεωστικής" ασφαλιστικής ενημερότητας - όπως π.χ. γίνεται στον ΟΑΕΕ με τις ταμειακές ενημερότητες - και μέχρι ποιου ποσού γίνεται αυτό στο ΙΚΑ?

Η εταιρεία πάντως δεν απασχολέι προσωπικό από την ανωτέρω αποχώρηση και μετά .. αν παίζει κάποιον ρόλο.

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Γίνεται μέχρι τα 6 χιλιάρικα...

Απλά πρέπει να στα κόψει πράξεις ο ικας... Κοινώς, θα σε ταλαιπωρήσει λιγάκι για να τη πάρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα καλησπέρα (όσο μπορεί να είναι)

Σε περίπτωση οφειλών στο ΙΚΑ (από κάποιες μικροδιαφορές καταβληθέντων - δηλωθέντων) αλλά και ένα επίδομα αδείας του 2007 για εργαζόμενο που είχε αποχωρήσει και δεν πληρώθηκε.... Μπορεί να εκδόσει το ΙΚΑ Ασφαλιστική Ενημερότητα για θεώρηση στοιχείων στη ΔΟΥ?

Υπάρχει η έννοια της "χρεωστικής" ασφαλιστικής ενημερότητας - όπως π.χ. γίνεται στον ΟΑΕΕ με τις ταμειακές ενημερότητες - και μέχρι ποιου ποσού γίνεται αυτό στο ΙΚΑ?

Η εταιρεία πάντως δεν απασχολέι προσωπικό από την ανωτέρω αποχώρηση και μετά .. αν παίζει κάποιον ρόλο.

Ευχαριστώ πολύ

Προσπάθησε να εκδόσεις ηλεκτρονικά από το νέο σύστημα του ΙΚΑ!!!

Είναι εξαιρετικά εώς και ανέλπιστα ευέλικτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα.... νομίζω ότι ισχύει μέχρι του ποσου των 6000 ευρω αν δεν άλλαξε κάτι τώρα τελευταία..........εκδίδεται ειδικη φορολογική ενημερότητα μόνο για θεωρηση βιβλίων και στοιχείων.......(οχι για είσπραξη χρημάτων).........αλλά αν δεν απασχολεί προσωπικό αυτή την περίοδο η επιχείρηση

που θέλεις να λάβεις ασφαλιστική ενημερότητα μπορείς να προσκομίσεις στην ΔΟΥ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛ. Ν1599/86 που δίνουν οι ΔΟΥ στον ΚΒΣ και την επικυρώνεις στα ΚΕΠ για το γνήσιο υπογραφης......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορει να χορηγηθει για θεωρηση βιβλιων και στοιχειων μεχρι ποσου 6000,00 ευρω τρεχουσων εισφορων ή και καθυστερουμενων ρυθμισμενων ή μη και μεχρι 900,00 ευρω προσθετα τελη δλδ απο εκπροθεσμες καταβολες.

Σε περιπτωση τρεχουσων εισφορων δεν ειναι υποχρεωτικος ο καταλογισμος τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσπάθησε να εκδόσεις ηλεκτρονικά από το νέο σύστημα του ΙΚΑ!!!

Είναι εξαιρετικά εώς και ανέλπιστα ευέλικτο.

κατάφερες να εκδώσεις ηλεκτρονικα ενημερότητα για θεώρηση βιβλίων και στοιχείων;

μου εβγαλε μηνημα οτι δεν ισχύει γι αυτη την ενημερότητα και αναγκάστηκα και πηγα στο ικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κατάφερες να εκδώσεις ηλεκτρονικα ενημερότητα για θεώρηση βιβλίων και στοιχείων;

μου εβγαλε μηνημα οτι δεν ισχύει γι αυτη την ενημερότητα και αναγκάστηκα και πηγα στο ικα!

Δε μπορει να σου εβγαλε τετοιο μυνημα αλλο σου απαντησε, "ισως να προσελθετε στο Υποκ/μα" ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

.........αλλά αν δεν απασχολεί προσωπικό αυτή την περίοδο η επιχείρηση

που θέλεις να λάβεις ασφαλιστική ενημερότητα μπορείς να προσκομίσεις στην ΔΟΥ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛ. Ν1599/86 που δίνουν οι ΔΟΥ στον ΚΒΣ και την επικυρώνεις στα ΚΕΠ για το γνήσιο υπογραφης......

Αυτή η υπεύθυνη δήλωση που δίνει η ΔΟΥ γράφει "δεν είμαι υπόχρεος σε ασφαλιστικές εισφορές, ούτε ήμουν ποτέ", οπότε αναγκαστικά θα απευθυνθεί στο ικα, δε μπορεί να τη χρησιμοποιήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτή η υπεύθυνη δήλωση που δίνει η ΔΟΥ γράφει "δεν είμαι υπόχρεος σε ασφαλιστικές εισφορές, ούτε ήμουν ποτέ", οπότε αναγκαστικά θα απευθυνθεί στο ικα, δε μπορεί να τη χρησιμοποιήσει.

Γιατι δεν μπορει ?

αφου αυτο ειναι το νοημα της υπευθυνης δηλωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δε μπορει να σου εβγαλε τετοιο μυνημα αλλο σου απαντησε, "ισως να προσελθετε στο Υποκ/μα" ??

οχι δεν ειναι το μηνυμα προσέλθετε σε υποκατάστημα

ενημερότητα πχ για δανειοδοτηση εκδιδει κανονικα

θα κάνω αλλη μια προσπάθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...