Jump to content
zoikat

Επέκταση δραστηριότητας λογιστή-φοροτεχνικού

Recommended Posts

Συνάδελφοι θα ήθελα τα φώτα σας.

Σκέφτομαι να ασχοληθώ με τα προγράμματα του ΕΣΠΑ (σύνταξη και υποβολή επιχειρηματικών

σχεδίων) και ψάχνω τον καταλληλότερο ΚΑΔ για να τον προσθέσω ως δευτερεύουσα δραστηριότητα.

Έχω βρεί τους εξής:

70.22.00.00 Δραστηριότητες παροχής επιχειρηματικών συμβουλών και άλλων συμβουλών διαχείρισης

70.22.10.00 Υπηρεσίες παροχής επιχειρηματικών συμβουλών διαχείρισης

70.22.12.10 Υπηρεσίες μελετών οργανωσης και επιχειρησιακής έρευνας

71.12.11.03 Υπηρεσίες οικονομοτεχνικών μελετών

Ποιός απο όλους είναι ο πιο κατάλληλος; Και κάτι τελευταίο. Επειδή πρόκειται να κάνω θεώρηση του μπλόκ

ΑΠΥ που έχω πρέπει να βγάλω και νέα σφραγίδα στην οποία θα φαίνεται και η νέα δραστηριότητα;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Γιατί αυτός ο ΚΑΔ που έχεις δεν σε καλύπτει; Αν προσθέταμε για κάθε δουλειά και αντίστοιχο ΚΑΔ εμείς οι λογιστές θα επρεπε να είχαμε 350 ΚΑΔ. Διότι Λογιστής=Χαμάλης

Το πρώτο ταιριάζει καλύτερα - είναι αυτό που χρησιμοποιείται συνήθως παρότι αρκετά γενικόλογο (δεν έχει ανάλυση τεταρτοβαθμίου)...

Το τελευταίο είναι για οικονομοτεχνικές μελέτες και δεν έχει σχέση με προγράμματα ΕΣΠΑ. Δες στο site του οικονομικού επιμελητηρίου για λεπτομέρειες.

Και υπάρχουν και 4-5 ακόμα ΚΑΔ που ταιριάζουν για δραστηριότητα συμβούλου επιχειρήσεων.

Ο ΚΑΔ που έχω είναι ο 69.20.00.00 και δεν νομίζω πως καλύπτει.

Θα προσθεσω τον πρώτο όπως είπατε κ εσείς. Όσο για την

σφραγίδα είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να προστεθεί κ αυτή η δραστηριότητα ή οχι;

Ρωτάω γιατί κάποια στιγμή που πήγα να θεωρήσω για πελάτη ο οποίος

είχε προσθέσει δραστηριότητα η υπάλληλος στον ΚΒΣ δεν μου έκανε την

θεώρηση αν δεν άλλαζα την σφραγίδα..

Σας ευχαριστώ πολύ!!

Στην σφραγίδα αρκεί να αναφέρεται η κύρια δραστηριότητα.Δηλαδή αν εγώ έχω 40 δραστηριότητες τι θα κάνω;Στην σφραγίδα θα πρέπει ωποσδήποτε να αναγράφεται η διέυθυνση της έδρας και η κύρια δραστηριότητα..

Έχετε απόλυτο δίκιο, αυτό όμως με την υπάλληλο στον ΚΒΣ είναι πραγματικό γεγονός!

Ευχαριστώ κ πάλι!!

Ρωτάω γιατί κάποια στιγμή που πήγα να θεωρήσω για πελάτη ο οποίος

είχε προσθέσει δραστηριότητα η υπάλληλος στον ΚΒΣ δεν μου έκανε την

θεώρηση αν δεν άλλαζα την σφραγίδα..

Σας ευχαριστώ πολύ!!

Σε ζαχαροπλαστείο πελάτη μου είχα δηλώση καμιά 10αρία ΚΑΔ.

Όλα ήταν σχετικά με τη δραστηριότητα (εργαστήριο ζαχαροπλαστικής)...

Παραγωγή νωπών ειδών ζαχαροπλαστικής (Κύρια)

και κάμποσες δευτερέουσες και λοιπές όπως

Χονδ. Εμποριο

Λιανικό Εμπόριο νωπών ειδών ζαχαροπλαστικής

Λιαν. Εμπόριο τυποποιημένων ζαχαρωδών

κτλπ...

Πλακώθηκα με τον υπάλληλο του ΚΒΣ γιατί η σφραγίδα έγραφε εργαστήριο ζαχαροπλαστικής και τίποτα παραπάνω....

Του λέω αμα δε σου αρέσει αυτό τότε τι να βάλω?

Βάλε μίνι-μάρκετ μου λέει ή να κρατήσεις μόνο τον 1 ΚΑΔ....

Του είπα μετά να σοβαρευτεί και να κάνει τη θεώρηση του αρέσει δεν του αρέσει τελικά σοβαρεύτηκε μουρμουρίζοντας καθ' όλη τη διάρκεια της 1ης θεώρησης ότι δεν είναι σωστό κτλπ κτλπ...

Βλάκες υπάρχουν παντού είναι το συμπέρασμα....

Τώρα αν υπάρχουν 2 εντελώς διαφορετικές δραστηριότητες που δεν κολάνε η μία στην άλλη τότε ο υπάλληλος του ΚΒΣ μπορεί και να είχε δίκιο...

Τώρα αν υπάρχουν 2 εντελώς διαφορετικές δραστηριότητες που δεν κολάνε η μία στην άλλη τότε ο υπάλληλος του ΚΒΣ μπορεί και να είχε δίκιο...

Η μοναδική περίπτωση να του δώσω δίκιο, είναι να χρησιμοποιήσεις σειρά, μια για κάθε δραστηριότητα, με την αντίστοιχη γνωστοποίηση.....

Τίποτα άλλο.............

μπορείς αν θέλεις να κάνεις διαχωρισμό σφραγίδας και να έχεις άλλο μπλοκ σφραγισμένο με αυτή για την άλλη δραστηριότητα.

Καλησπερα.

Εχω κανει εναρξη επαγγελματος λογιστης και ταυτοχρονα εργαζομαι σαν μισθωτος.

Ουσαστικα κυρια εργασια μου ειναι μισθωτος αλλα για καποιους πελατες που διατηρω εξω εχω κανει και εναρξη.

Εχω απαλλαγη απο τον ΟΑΕΕ και σαν πτυχιουχος ΑΕΙ ειμαι γραμμενος στο οικονομικο επιμελητηριο.

Λογω ενασχολησης και με τη φωτογραφια θελω να κανω επεκταση δραστηριοτητας.

Αυτονοητο κανω επεκταση σε ΚΑΔ καταρχην και ξεκιναω και με ενα ΤΠ αθεωρητο(ΤΠΔΑ θεωρημενο με βαση τα παλια δεδομενα) λογικα με βαση τα νεα δεδομενα μιας και θα χρειασθει να κοψω αποδειξη σε επιτηδευματια και ταμειακη στο μελλον για αποδειξεις λιανικης.

Περα από αυτα γνωριζει κανεις αν χρειαζεται να γραφτω και σε εμπορικο επιμελητηριο;

Λογικα η απαλλαγη μου χρησιμοποιειτε κανονικα.

Τι αλλο απαιτειτα για την ολοκληρωση της επεκτασης;

Ρωταω απο δω μηπως καποιος αν το γνωριζει απ ευθειας πριν ξεκινησω να ρωταω.

Καλημέρα,

θέλω να επεκτείνω τις δραστηριότητές μου και πέρα από τις λογιστικές υπηρεσίες να συνεργαστώ με μία ασφαλιστική για να προωθώ προϊόντα της και να παίρνω προμήθεια επί των συμβολαίων. Ποιον ΚΑΔ πρέπει να προσθέσω;

82.91.12.02 Υπηρεσίες είσπραξης ασφαλίστρων 66.22.10.03 Υπηρεσίες ασφαλιστικού συμβούλου, χωρίς επαγγελματική εγκατάσταση

Επίσης πρέπει να γραφτώ και στο εμπορικό επιμελητήριο. Υπάρχει πρόβλημα να είμαι γραμμένος και στο οικονομικό και στο εμπορικό επιμελητήριο;

Καλημέρα,

θέλω να επεκτείνω τις δραστηριότητές μου και πέρα από τις λογιστικές υπηρεσίες να συνεργαστώ με μία ασφαλιστική για να προωθώ προϊόντα της και να παίρνω προμήθεια επί των συμβολαίων. Ποιον ΚΑΔ πρέπει να προσθέσω;

82.91.12.02 Υπηρεσίες είσπραξης ασφαλίστρων 66.22.10.03 Υπηρεσίες ασφαλιστικού συμβούλου, χωρίς επαγγελματική εγκατάσταση

Επίσης πρέπει να γραφτώ και στο εμπορικό επιμελητήριο. Υπάρχει πρόβλημα να είμαι γραμμένος και στο οικονομικό και στο εμπορικό επιμελητήριο;

Πας πρωτα οαεε για βεβαιωση

επειτα επιμελητηριο για προεγραφη

ΔΟΥ μητρωώ

Πάλι επιμελητηριο για οριστική εγγραφή

Δικ/κα για επιμελητηριο μια εγγρωμη φωτο, ενά πτυχιο ΑΕΙ ΤΕΙ κτλ, την βεβαιόση απο Τρ.Ελλαδος, την πρώτη έναρξη που έκανες,και αυτή που θα πάρεις για την επέκταση απο το μητρώω και 70 ευρώ ζεστά.

Μετά με την επέκταση ψάχνεις ασφάλεια αστ ευθύνης αλλά προσοχή να αρχίζει με ημερ/νια που έκανες την επέκταση.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

Για έδρα έχω το σπίτι μου οπότε δεν έχω επαγγελματική στέγη. Άρα  τι ΚΑΔ να βάλω; 82.91.12.02 Υπηρεσίες είσπραξης ασφαλίστρων 66.22.10.03 Υπηρεσίες ασφαλιστικού συμβούλου, χωρίς επαγγελματική εγκατάσταση

Ασφάλεια αστικής ευθύνης γιατί πρέπει να κάνω;   

Χρησιμοποίησε τον 66.22.10.03.Η ασφάλεια αστικής ευθύνης είναι υποχρεωτική για τους ασφαλιστικούς συμβούλους.Υπολόγισε 160-170 € τον χρόνο.

Πελάτης μου, λόγω έλλειψης εμπιστοσύνης στο διαχειριστή και την εταιρία έκδοσης κοινοχρήστων, μου πρότεινε να μου φέρνει ο ίδιος προσωπικά την ανάλυση κοινοχρήστων της πολυκατοικίας του και να διενεργώ έλεγχο στον τρόπο επιμερισμού των δαπανών, στην οικονομική τακτοποίηση των λογαριασμών, στην ενημέρωση των πληρωμών κάθε ενοίκου και άλλα συναφή. Κοινώς, να ελέγχω αν η εταιρία διαχείρισης κοινοχρήστων συντάσσει και ενημερώνει σωστά τις καταστάσεις και να παρέχω συμβουλές βάσει λογιστικού & οικονομικού ελέγχου που θα διενεργώ.

2 ερωτήσεις:

- Καλύπτομαι με τους κλασικούς ΚΑΔ του επαγγέλματός μας (69.20.2. & 69.20.3); 

Π.χ. μπορεί κάποιος από τους κάτωθι κωδικούς:

• "69.20.29.01 - Υπηρεσίες Λογιστικών Αποτιμήσεων, Απογραφών, Βεβαιώσεων κτλ" ή  
  • "69.20.21 - Υπηρεσίες Λογιστικής Επαλήθευσης" 

να υποτεθεί ότι περιλαμβάνει σε γενικό πλαίσιο την παραπάνω υπηρεσία που μου προτάθηκε;

- Υπάρχει συγκεκριμένος ΚΑΔ για τέτοιες υπηρεσίες (ουσιαστικά ελεγκτικές); Μήπως ο "69.20.10 - Υπηρεσίες Οικονομικού Ελέγχου" θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί;

Κάθε συμβουλή δεκτή.

Πελάτης μου, λόγω έλλειψης εμπιστοσύνης στο διαχειριστή και την εταιρία έκδοσης κοινοχρήστων, μου πρότεινε να μου φέρνει ο ίδιος προσωπικά την ανάλυση κοινοχρήστων της πολυκατοικίας του και να διενεργώ έλεγχο στον τρόπο επιμερισμού των δαπανών, στην οικονομική τακτοποίηση των λογαριασμών, στην ενημέρωση των πληρωμών κάθε ενοίκου και άλλα συναφή. Κοινώς, να ελέγχω αν η εταιρία διαχείρισης κοινοχρήστων συντάσσει και ενημερώνει σωστά τις καταστάσεις και να παρέχω συμβουλές βάσει λογιστικού & οικονομικού ελέγχου που θα διενεργώ.

2 ερωτήσεις:

- Καλύπτομαι με τους κλασικούς ΚΑΔ του επαγγέλματός μας (69.20.2. & 69.20.3); 

Π.χ. μπορεί κάποιος από τους κάτωθι κωδικούς:

• "69.20.29.01 - Υπηρεσίες Λογιστικών Αποτιμήσεων, Απογραφών, Βεβαιώσεων κτλ" ή  
  • "69.20.21 - Υπηρεσίες Λογιστικής Επαλήθευσης" 

να υποτεθεί ότι περιλαμβάνει σε γενικό πλαίσιο την παραπάνω υπηρεσία που μου προτάθηκε;

- Υπάρχει συγκεκριμένος ΚΑΔ για τέτοιες υπηρεσίες (ουσιαστικά ελεγκτικές); Μήπως ο "69.20.10 - Υπηρεσίες Οικονομικού Ελέγχου" θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί;

Κάθε συμβουλή δεκτή.

Γιατί θα πρέπει να προσθέσεις και τέτοιους ΚΑΔ ? Είναι δυνατόν κάθε φορά που προκύπτει κάτι διαφορετικό στη δουλειά να προσθέτουμε και νέο ΚΑΔ ?

Γιατί θα πρέπει να προσθέσεις και τέτοιους ΚΑΔ ? Είναι δυνατόν κάθε φορά που προκύπτει κάτι διαφορετικό στη δουλειά να προσθέτουμε και νέο ΚΑΔ ?

Ακριβώς επειδή το θεωρώ κι εγώ παράλογο αυτό, διερωτώμαι αρχικά αν καλύπτομαι με τους υπάρχοντες ΚΑΔ.

Αναρωτήθηκα περισσότερο γιατί ξέρω σίγουρα πως η έκδοση κοινοχρήστων έχει άλλο ΚΑΔ (68.32.11.03) και ίσως η επίμαχη υπηρεσία να "συγγενεύει".

Μάλλον το ψάχνω παραπάνω απ' όσο πρέπει...  :rolleyes:

υ.γ. Ευχαριστώ για την απάντηση!

για έκδοση κοινοχρήστων υπάρχει κάποιο λογισμικό(με αγορά βέβαια) εύχρηστο και με ικανοποιητική τιμή (αγοράς-απόδοσης) που να μου προτείνει κάποιος συνάδελφος ή μή?

Καλησπέρα,

λογικά αν έχεις ΚΑΔ που δεν είναι παρόμιας εργασίας σαν ιδιότητα π.χ. Ασφαλιστής/Νοσηλευτής, λογικά έχεις 2 σφραγίδες. Για κάθε ξεχωριστό τιμολόγιο που κόβεις...όχι μια σφραγίδα με την κύρια δραστηριότητα...

Σωστά;

Μόλις τώρα, dimitris_78 είπε

Καλησπέρα,

λογικά αν έχεις ΚΑΔ που δεν είναι παρόμιας εργασίας σαν ιδιότητα π.χ. Ασφαλιστής/Νοσηλευτής, λογικά έχεις 2 σφραγίδες. Για κάθε ξεχωριστό τιμολόγιο που κόβεις...όχι μια σφραγίδα με την κύρια δραστηριότητα...

Σωστά;

ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΔ Η ΔΥΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΑΦΟΥ ΚΟΒΕΙΣ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΠΛΟΚ  .

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. συμφωνώ. 
και κάτι ακόμα αν ξέρει κάποιος...αν θέλεις να έχεις ένα διακριτικό τίτλο.. π.χ. `Υπηρεσίες Νοσηλευτικής "ο καλός σαμαρίτης" - Ευγενίου Ευγένιος `, πρέπει οποσδήποτε να είσαι σε επιμελητήριο ; για να το έχεις το δικαίωμα του διακριτικού τίτλου;

18 λεπτά πριν, dimitris_78 είπε

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. συμφωνώ. 
και κάτι ακόμα αν ξέρει κάποιος...αν θέλεις να έχεις ένα διακριτικό τίτλο.. π.χ. `Υπηρεσίες Νοσηλευτικής "ο καλός σαμαρίτης" - Ευγενίου Ευγένιος `, πρέπει οποσδήποτε να είσαι σε επιμελητήριο ; για να το έχεις το δικαίωμα του διακριτικού τίτλου;

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΜΠΟΡΊΟΥ ΜΕ ΚΑΤΑΧΏΡΗΣΗ ΣΗΜΑΤΟΣ ΤΟ ΠΙΟ ΕΠΊΣΗΜΟ ΑΠ ΌΛΑ ΆΛΛΑ ΚΟΣΤΊΖΕΙ  ... ΚΑΝΕ ΤΟ ΣΕ ΈΝΑ ΓΕΜΗ ΚΑΙ ΌΛΑ ΚΟΜΠΛΈ, ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΧΡΈΩΣΗ ΓΕΜΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΕΙΣ  ΠΡΟΒΛΗΜΑ .  

21 λεπτά πριν, 125883623 είπε

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΜΠΟΡΊΟΥ ΜΕ ΚΑΤΑΧΏΡΗΣΗ ΣΗΜΑΤΟΣ ΤΟ ΠΙΟ ΕΠΊΣΗΜΟ ΑΠ ΌΛΑ ΆΛΛΑ ΚΟΣΤΊΖΕΙ  ... ΚΑΝΕ ΤΟ ΣΕ ΈΝΑ ΓΕΜΗ ΚΑΙ ΌΛΑ ΚΟΜΠΛΈ, ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΧΡΈΩΣΗ ΓΕΜΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΕΙΣ  ΠΡΟΒΛΗΜΑ .  

Ω! ευχαριστώ για την άμεση απόκριση, όμως ναι είναι τέτοια περίπτωση, (λογοθεραπεία). και εδώ κολλάω στο εξής, αν "αγοράζει" τις υπηρεσίες ψυχολόγου/εργοθεραπευτή για συνεδρίες παιδιών της, είναι εμπορική δραστηριότητα αυτό ; οπότε τότε θεωρείται και δεδομένη η υποχρέωση ΓΕΜΗ; (αγοράζει εννοώ κόβεται από ψυχολόγο πρός λογοθεραπευτή)