Προς το περιεχόμενο
  • 0

πρακτική άσκηση τει και φμυ απο 1-1-2012


ckosmopoulos

Ερώτηση

καλημερα εχω εναν εργαζομενο με πρακτικη μεχρι 31-12-2011 επρεπε να δινω 671,40 , απο 1-1-2012 ομωσ λογω της μείωσης του αφορολογητου βγαζει και φμυ 28,11 οποτε μισθος 643,29 ειναι σωστο πρεπει να κραταω φμυ η οχι.

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΕΛΑ ΝΤΕ ΡΩΤΗΣΑ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΕΙΠΑΝ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΘΟΤΟΣ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ. ΤΟΥΣ ΕΞΗΓΗΣΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΑΛΛΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΙΔΙΑ. ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΠΕΙ? ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα εχω εναν εργαζομενο με πρακτικη μεχρι 31-12-2011 επρεπε να δινω 671,40 , απο 1-1-2012 ομωσ λογω της μείωσης του αφορολογητου βγαζει και φμυ 28,11 οποτε μισθος 643,29 ειναι σωστο πρεπει να κραταω φμυ η οχι.

ευχαριστω

ΦΜΥ € 2,81 εννοείς... αφορολόγητο € 9.000,00 λόγω ηλικίας <31.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ ΠΟΣΟΝ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΤΕΙ ΓΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΜΙΣΘΟΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΠΑΛΛΑΣΕΤΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΑΚΤΚΑ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ ΠΟΣΟΝ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΤΕΙ ΓΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΜΙΣΘΟΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΠΑΛΛΑΣΕΤΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΑΚΤΚΑ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ.

σωστό!

αλλά επίσης η πρακτική είναι 6μηνη έτσι? 6 * 671,40 < 5000 (ή 9000) άρα δεν θα του βγει φόρος. μην κάνεις καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σωστό!

αλλά επίσης η πρακτική είναι 6μηνη έτσι? 6 * 671,40 < 5000 (ή 9000) άρα δεν θα του βγει φόρος. μην κάνεις καθόλου.

επρεπε να το ειχα σκεφτει απο την αρχη με τοσα που εχουμε στο κεφαλι μας χασαμε την μπαλα. ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πέρα από το ότι όπως επισημαίνει ο συνάδελφος LIAROMMATIS η πρακτική είναι αποζημίωση, έχω μια απορία :

Έχει σημασία αν διαρκεί έξι μήνες (6Χ671,40) ή ακόμα και τρεις (αν γίνει από Οκτώβρη μέχρι Μάρτη) για την εκκαθάριση του φόρου ?

Αν δηλαδή ήταν μισθός δεν θα κάναμε εκκαθάριση με αναγωγή του μηνιαίου μισθού Χ 14 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα κάναμε. αλλά δεν είναι.

μόνο για ημερομίσθια ορισμένου χρόνου θα ίσχυε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επειδή σκέφτομαι να πάρω και γώ κάποιον για πρακτική, ξέρει κάποιος συνάδελφος να με καθοδηγήσει στο τί πρέπει να φτιάξω??? (θα βγαίνει κανονικά μισθοδοσία??? απδ??? κτλ???)

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ego kano hdh tin praktiki mou kai ton proigoumeno mina mou kratisane 30 euro gia ton ΦΜΥ.pragmatika den katalavaino gia poio logo efoson einai praktiki... :-s oute doro pirame...logiko.alla gia ton foro afto den katalavaino giati...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επειδή σκέφτομαι να πάρω και γώ κάποιον για πρακτική, ξέρει κάποιος συνάδελφος να με καθοδηγήσει στο τί πρέπει να φτιάξω??? (θα βγαίνει κανονικά μισθοδοσία??? απδ??? κτλ???)

ευχαριστώ

ΝΑΙ ΚΑΝΟΝΟΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη κατερινα

Γνωρίζει κανεις αν το νεο μισθολογιο θα επηρεασει κ τον μισθο της πρακτικης ασκησης??

Ευχαριστω.

δυστυχως ναι... εγω πηρα τον πρωτο μου μισθο απο πρακτικη σε τραπεζα κ απο 650-700 που ηταν παλια επεσε στα 460 ευρω...

-Η αμοιβή για την πρακτική άσκηση των μαθητών ΟΑΕΔ κάτω των 23 ετών, η αμοιβή περιορίζεται από 527,92 ευρώ σε 410,26 ευρώ μηνιαίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παντως ακομα δεν ειναι ξεκαθαρο, για την πρακτικη απο ΤΕΙ, αν δικαουται το 80% του ανειδικευτου ανω ή κατω των 25 ετων.

Ο ΟΑΕΔ (που δινει την επιδοτηση) απαντησε οτι ειναι θεμα της Επιθεωρησης.

Η Επιθεωρηση δε δινει ξεκαθαρη απαντηση. Λεει οτι ακομα δεν εχουν καποια εγκυκλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη GIANNIS P.

τα νόμιμα που δικαιούται δηλαδή ένας φοιτητής που πάει για πρακτική άσκηση και είναι 26 ετών πόσα είναι καθαρά(ή μικτά); ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παντως ακομα δεν ειναι ξεκαθαρο, για την πρακτικη απο ΤΕΙ, αν δικαουται το 80% του ανειδικευτου ανω ή κατω των 25 ετων.

Ο ΟΑΕΔ (που δινει την επιδοτηση) απαντησε οτι ειναι θεμα της Επιθεωρησης.

Η Επιθεωρηση δε δινει ξεκαθαρη απαντηση. Λεει οτι ακομα δεν εχουν καποια εγκυκλιο.

σε τηλ επικοινωνία που είχα με τον ΟΑΕΔ μου ανεφεραν για οδηγία που ορίζει για την πρακτική άσκηση την διαφοροποιηση κατω των 25 ετων

αυριο θα περάσω απο τα γραφεία τους για περεταίρω ενημέρωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επισυνάπτω την οδηγία του ΟΑΕΔ για τον υπολογισμό της αμοιβής

είναι το 80% στα ποσά που θα δείτε στην εγκύκλιο

ΟΑΕΔ ΟΔΗΓΙΑ ΓΙΑ ΜΙΣΘΟ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σχετικά με την πρακτική ΤΕΙ, σας παραθέτω, βάση της ερμηνευτικής εγκυκλίου 4601/304 - 12/3/2012 άρθρο 1β, παράγραφος 2 ότι ισχύει πλέον το εξής, :

Η παρ. 9 του άρθρου 74 του ν. 3863/2010 (Α' 115) τροποποιείται και ως προς την αμοιβή των μαθητευομένων, η οποία ανέρχεται πλέον στο 68%, (από 80% που ήταν πρίν) στα κατώτατα όρια των μισθών και ημερομισθίων της Εθνικής Γενικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας, όπως αυτά προβλέπονταν και ίσχυαν την 1-1-2012 και κατά τα λοιπά εξακολουθεί να ισχύει η εν λόγω διάταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σχετικά με την πρακτική ΤΕΙ, σας παραθέτω, βάση της ερμηνευτικής εγκυκλίου 4601/304 - 12/3/2012 άρθρο 1β, παράγραφος 2 ότι ισχύει πλέον το εξής, :

Η παρ. 9 του άρθρου 74 του ν. 3863/2010 (Α' 115) τροποποιείται και ως προς την αμοιβή των μαθητευομένων, η οποία ανέρχεται πλέον στο 68%, (από 80% που ήταν πρίν) στα κατώτατα όρια των μισθών και ημερομισθίων της Εθνικής Γενικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας, όπως αυτά προβλέπονταν και ίσχυαν την 1-1-2012 και κατά τα λοιπά εξακολουθεί να ισχύει η εν λόγω διάταξη.

η μαθητεία που αναφέρει ο νόμος είναι διαφορετικό απο την πρακτική ΤΕΙ

στον ΟΑΕΔ μου ειπαν 80%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρα

Πρακτική ΤΕΙ 25 ετών και άνω το 80% του 26,18 = 20,95 επι 25 ημέρες = 523,75 €

Πρακτική ΤΕΙ κάτω των 25 ετών το 80% του 22,82 = 18,26 επι 25 ημέρες = 456,50 €

Εισφορές ΙΚΑ επαγγ κινδύνου 1% της 12ης ασφαλιστικής κλάσης 40,45 Χ 25=1011,25 = 10,11€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

MIAΣ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΑΤΕ ΓΙΑ ΦΜΥ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΩΡΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΟ- ΜΙΣΟ- ΕΝΑ. ΠΟΙΟΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΘΕΙ ΚΑΤ ΑΝΑΛΟΓΙΑ Ο ΦΜΥ? ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΛΟΙ ΒΑΣΙΖΟΜΑΣΤΕ

ΣΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΑΥΤΟΜΑΤΑ.ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

MIAΣ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΑΤΕ ΓΙΑ ΦΜΥ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΩΡΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΟ- ΜΙΣΟ- ΕΝΑ. ΠΟΙΟΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΘΕΙ ΚΑΤ ΑΝΑΛΟΓΙΑ Ο ΦΜΥ? ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΛΟΙ ΒΑΣΙΖΟΜΑΣΤΕ

ΣΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΑΥΤΟΜΑΤΑ.ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ.

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/13101

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...