Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΒΑΣΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΝΕΑΣ ΔΑΝΕΙΑΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ


ZAKU

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Βλεποντας το παραπάνω προτείνω να βγάλουν έξω τα "παιδιά" της Θεσσαλονίκης (μην ξανακούσω τη λέξη τοκογλύφος).

Και φθηνότερα θα μας έρθει και δεν υπάρχει περίπτω ση να μας τα φάνε οι πολιτικοί. Στη Θεσσαλονίκη ξέρανε να δανείζουν ...σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητέ ΚΠ, εγώ θα συμπλήρωνα ότι έπρεπε να βάλουν τα παιδιά της Θεσσαλονίκης να διαπραγματευθούν με την Τρόϊκα. Πάντως ψηφιστεί δεν ψηφιστεί, τα πράγματα θα είναι τραγικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν κατάλαβα καλά, καταργείται τελείως η έννοια του συνδικαλισμού στον ιδιωτικό τομέα, έτσι δεν είναι;

Ο κάθε εργοδότης αμοίβει όσο γουστάρει. Όχι μόνο τους νέους αλλά και τους υφιστάμενους εργαζόμενους του.

Αυτό είναι ενδιαφέρον. Να δούμε πόσες εβδομάδες μας έμειναν μέχρι να γίνουμε ζούγκλα.

Επίσης θέλω να δω αν θα παραμείνει το ενιαίο μισθολόγιο στο δημόσιο τομέα. Με ποια λογική ο εργάτης του Δήμου η του Υπουργείου Πολιτισμού θα έχει 850 Ευρώ βασικό, και ο εργάτης αποθήκης στον ιδιωτικό τομέα θα παίρνει 600;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το μεταφέρω αυτούσιο όπως το διάβασα ...

"Διέσωσαν τον 13ο και 14ο μισθό ο οποίος όμως εξανεμίζεται. Με μείωση του βασικού μισθού κατά 22%, απομένει το 78% του ολόκληρου μισθού. Επί 14 μισθούς μας κάνει 10,92 ολόκληρους μισθούς. Ακόμη και αν έκοβαν τον 13ο και 14ο μισθό, χωρίς να πειράξουν τον βασικό, θα περίσσευαν 12 ολόκληροι μισθοί. Λέτε οι βουλευτές της κυβερνητικής τρόικας να ισχυριστούν πως δεν είναι καλοί στα μαθηματικά; Μετά και από αυτό τον θρίαμβο θα πάνε όλο καμάρι στις εκλογικές τους περιφέρειες για να εισπράξουν τα «εύσημα» από τους (πρώην) ψηφοφόρους τους στις τοπικές κοινωνίες την ώρα που θα εξηγούν με πόσο πόνο ψήφισαν όλα τα μέτρα μέχρι τώρα."

τα συμπεράσματα δικά σας...

όλο το κείμενο στη διεύθυνση http://aristeroblog.gr/node/454

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΙΑΖΑΚ

ΜΑΣ ΚΛΕΒΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ....ΜΑΣ ΚΛΕΒΟΥΝ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ....ΜΑΣ ΚΛΕΒΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΑΣ.....

ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ????

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΙΚΑΝΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ.ΤΟΥΣ ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΣΑΠΙΟΥΣ.

ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΟΒΟΥΝ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΠΟΛΙΤΗ ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ 35 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΡΙΧΕΣ? ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΟΒΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ ΤΟΥΣ? ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ....ΚΑΙ ΑΣ ΑΝΑΡΩΤΗΘΟΥΝ ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑΣ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ 12.000 ΕΥΡΩ ΜΗΝΙΑΙΟ ΜΙΣΘΟ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΕΙ 30.000 ΕΥΡΩ ΜΗΝΙΑΙΩΣ (ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΝΑ ΠΕΙ ΔΙΝΕΤΕ ΜΟΥ 5.000 ΚΑΙ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΥ) ΠΩΣ ΘΑ ΖΗΣΕΙ Ο ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΘΥΜΑ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ, ΜΕ ΜΙΣΘΟ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΗ 400 ΕΥΡΩ?

ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΟΙ ΑΝΑΡΧΙΚΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΑ ΦΑΣΑΡΙΕΣ?ΑΛΛΑ ΝΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ... ΟΙ ΑΝΑΡΧΙΚΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΝΟΥΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ...ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, ΟΙ ΑΝΑΡΧΙΚΟΙ ΕΧΟΥΝ ΧΑΘΕΙ, ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΠΕΡΝΟΥΝ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ...ΘΛΙΒΟΜΑΙ....ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ...ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ... ΕΙΜΑΙ 35 ΧΡΟΝΩΝ....ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΚΑΤΑΣΤΕΡΦΕΤΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ? ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΛΩΝ ? ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΦΕΡΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΤΟΥ? ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ?

ΓΙΑΤΙ ΥΠΗΡΞΕ ΤΕΤΟΙΑ ΣΑΠΙΛΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΔΙΕΔΩΣΕ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ (ΠΟΣΟ ΕΙΡΩΝΙΚΗ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΛΕΞΗ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΘΕΕ ΜΟΥ....)ΑΠΟ ΑΚΡΗ ΣΕ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ?ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΟΥΝ ΕΝΩ ΕΧΟΥΝ ΦΑΕΙ ΤΟΣΑ?ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΙΣΘΩΤΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα μας πληρώνουν όσοι έκλεβαν τόσα χρόνια επιχορηγησεις και επιδοτήσεις ,

όσοι τόσες δεκαετίες εισέπραταν πλουσιοπαροχους μισθους και επιδόματα επειδή έξηναν τα αχαμνά τους ,

όσοι έβγαιναν στην συνταξη η επαιρναν βεβαιώσεις αναπηρίας γιατι είχαν δήθεν άσθμα και λοιπές δηθεν ασθένειες ,

όσοι έκλεψαν το φπα των αγροτών

όσοι καθοταν στις καρεκλες των δημοσιων υπηρεσιων και των δεκο και επαιζαν παιχνιδια στα πισί τους

όσοι πούλησαν την ψηφο τους και την ψυχή τους στο κόμμα

όσοι είναι πολιτικοί και παρατρεχάμενοι τους και κονόμησαν απο τους δικού μας φόρους ,

όλοι όσοι έδωσαν το δικαίωμα σε αυτα τα καθίκια να ερχονται τώρα και να μας πηδάνε .

Ηρθε η ώρα να πληρωσετε ,

αλλα τελικά αντι να πληρωσετε εσείς ,

πληρώνει πάλι ο μαλάκας.

Ελα όμως που ο μαλάκας δεν αντέχει ,

εκεί είναι το πρόβλημα πλέον ............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οποιος θελει τις ψηφους μας σε ενδεχομενες ...εκλογες θα πρεπει να μας ταξει ΕΙΔΙΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ, γιαυτους που μας οδηγησαν ως εδω.

san

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

.........,

αλλα τελικά αντι να πληρωσετε εσείς ,

πληρώνει πάλι ο μαλάκας.

Ελα όμως που ο μαλάκας δεν αντέχει ,

εκεί είναι το πρόβλημα πλέον ............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οποιος θελει τις ψηφους μας σε ενδεχομενες ...εκλογες θα πρεπει να μας ταξει ΕΙΔΙΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ, γιαυτους που μας οδηγησαν ως εδω.

san

Εγώ είμαι περίεργη να δω πρώτα:

α) Αν και πότε θα γίνουν εκλογές γιατί δε βλέπω να κουνιέται τίποτα προς αυτή τη κατεύθυνση

β) Τι θα βγουν να πουν στο κόσμο που ήδη τους παίρνει με τα γιαούρτια...

Είναι τραγικό θα αναγκαστούμε όλοι να την κάνουμε σιγά σιγά σε άλλη χώρα, σε άλλη ήπειρο ίσως... :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χωρίς σύνταγμα...

Στάθης, 9.2.2012

Ο Στάθης στον eniko

590_a723b3968ba89f8422ba27d34a3b4aa1.jpg

259f266153a6bee384db64274cd20eec.jpg

Το Σύνταγμα της Ελλάδος προβλέπει ότι το κράτος έχει την υποχρέωση να προστατεύει τους πολίτες του, όχι τους πιστωτές τους.

Ενίοτε μάλιστα πρέπει να τους προστατεύει από τους πιστωτές τους. Πόσω μάλλον όταν αυτοί είναι τοκογλύφοι και πολεμοκάπηλοι.

Πόσω μάλλον όταν δεν πρόκειται για χρέη που δημιούργησε ο λαός, αλλά εκείνες οι πολιτικές (και οικονομικές) δυνάμεις που διαχειρίσθηκαν τις τύχες του.

Ομως, αυτοί που κουρέλιασαν το Σύνταγμα με το Μνημόνιο 1, αυτοί που δέχθηκαν την άρση της Ασυλίας της χώρας απέναντι στους πιστωτές της, αυτοί που

ξανακουρέλιασαν το Σύνταγμα, δίνοντας σε έναν Δοτό πρωθυπουργό (αλλοιωμένη) την Εντολή που τους είχε δώσει ο λαός - έστω με ψέματα ξεγελασμένος,

σήμερα κάνουν τα πραξικοπήματά τους νόμους του κράτους.

Με κατεπείγουσα μάλιστα διαδικασία στο εξής αντί για Σύνταγμα θα διαθέτουμε το... Αγγλικό Δίκαιο!

Το οποίον προστατεύει πρωτίστως τους πιστωτές και αντιλαμβάνεται τους υπόχρεους ως δουλοπάροικους.

Στο εξής αντί για Σύνταγμα θα έχουμε έναν «Κλειστό Λογαριασμό»,όπου θα κατατίθεται όλος μας ο εθνικός πλούτος,

πάνω στον οποίον ουδείς Ελληνας θα ’χει πρόσβαση, ούτε καν τσιράκι, τσατσόνι, ανδρείκελο της Τρόικας.

Δεν είμαι Συνταγματολόγος, αλλά ως πολίτης γνωρίζω εκείνα τα στοιχειώδη που χρειάζονται για να αντιλαμβάνεται κανείς την έννοια της Εσχάτης Προδοσίας.

Ομως έως εκεί!

Δεν είμαι μύστης όλων εκείνων των εξειδικευμένων νομικών γνώσεων κι όλων εκείνων των λεπτών αποχρώσεων που διευκρινίζουν αν κάποιος μπορεί να απαλλαγεί απ’ την κατηγορία της Εσχάτης Προδοσίας, λόγω Εσχάτης Μαλακίας...

http://www.enikos.gr...s_syntagma.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα μας πληρώνουν όσοι έκλεβαν τόσα χρόνια επιχορηγησεις και επιδοτήσεις ,

όσοι τόσες δεκαετίες εισέπραταν πλουσιοπαροχους μισθους και επιδόματα επειδή έξηναν τα αχαμνά τους ,

όσοι έβγαιναν στην συνταξη η επαιρναν βεβαιώσεις αναπηρίας γιατι είχαν δήθεν άσθμα και λοιπές δηθεν ασθένειες ,

όσοι έκλεψαν το φπα των αγροτών

όσοι καθοταν στις καρεκλες των δημοσιων υπηρεσιων και των δεκο και επαιζαν παιχνιδια στα πισί τους

όσοι πούλησαν την ψηφο τους και την ψυχή τους στο κόμμα

όσοι είναι πολιτικοί και παρατρεχάμενοι τους και κονόμησαν απο τους δικού μας φόρους ,

όλοι όσοι έδωσαν το δικαίωμα σε αυτα τα καθίκια να ερχονται τώρα και να μας πηδάνε .

Ηρθε η ώρα να πληρωσετε ,

αλλα τελικά αντι να πληρωσετε εσείς ,

πληρώνει πάλι ο μαλάκας.

Ελα όμως που ο μαλάκας δεν αντέχει ,

εκεί είναι το πρόβλημα πλέον ............

Και τι κάνει ο μαλάκας Κίμωνα; Αραχτός στον καναπέ του και διαμαρτύρεται. Οταν ο Βασικός μισθός πάει 400 € και το Ψωμί 100 € το κιλό, ελπίζω οι καναπέδες να βγούν στους δρόμους. Στην προχθεσινή απεργία σε όποια δημόσια υπηρεσία πήγα, δούλευαν. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

09/02/2012

Γιάννης Βαρουφάκης:Η αισιόδοξη πλευρά της χρεοκοπίας

Για μέρες τώρα βαραίνουμε τις ψυχές μας με μια μόνιμη αγωνία:

Θα χρεοκοπήσει το κράτος μας;

Ε, λοιπόν, ήρθε η ώρα να αγκαλιάσουμε αυτό που φοβόμαστε. Αν οι φίλοι μας οι Γερμανοί δεν έχουν πρόβλημα να χρεοκοπήσουμε, καιρός είναι να το κάνουμε.

Χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Όχι ως διαπραγματευτική μπλόφα και ούτε μόνο γιατί το χειρότερο που μπορεί να μας συμβεί είναι να χρεοκοπήσουμε σε ένα χρόνο (βλ. το προηγούμενο άρθρο μου Το Πρώτο Τάνγκο στην Ευρωζώνη) αλλά επειδή ήρθε η ώρα να στρέψουμε το βλέμμα στην αισιόδοξη πλευρά της χρεοκοπίας.

Υπάρχει τέτοια πλευρά; Και βέβαια υπάρχει.

Σε σχέση με χώρες όπως η γνωστή τρόικα Πορτογαλία, Ισπανία και Ιρλανδία, αλλά και η Βρετανία και το Βέλγιο, το σύνολο του χρέους μας (δημοσίου και ιδιωτικού) είναι το μικρότερο.

Πως αυτό; Επειδή οι έλληνες, ως άτομα αλλά και ως ιδιωτικός τομέας, χρωστάμε πολύ λιγότερα εκείνων. Ακόμα και οι αντιπαθέστατες τράπεζές μας έχουν ένα μεγάλο συγκριτικό πλεονέκτημα:

Πάνω από 150 δις πραγματικών καταθέσεων! Μιλάμε για άνω του μισού ΑΕΠ σε καταθέσεις, κάτι για το οποίο οι περισσότεροι εταίροι μας θα σκότωναν να το έχουν, που λέει ο λόγος.

Αν μάλιστα προσθέσετε και όλα τα χρήματα ελλήνων που βρίσκονται στο εξωτερικό, θα δείτε ότι οι Έλληνες δεν είμαστε και τόσο φτωχοί κατά μέσον όρο, κι ας έχουμε το μεγαλύτερο ποσοστό φτώχειας στην Ευρώπη (με εξαίρεση την Λεττονία).

Ως πολίτες είμαστε ελάχιστα χρεωμένοι σε σχέση με πολλούς από τους επικριτές μας στις Λόνδρες, στα Παρίσια και στις Νέες Υόρκες.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι είμαστε λευκές περιστερές. Για δεκαετίες φορτώναμε το δημόσιο με τόσο μεγάλο χρέος που το βλέπουμε πλέον να βουλιάζει μπροστά στα μάτια μας. Εδώ όμως που φτάσαμε, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.

Ακόμα και να αποφασίσουμε σύσσωμοι (ΣΕΒ και ΓΣΕΕ, γιάπηδες και στελέχη του ΠΑΜΕ, αστοί των βορείων προαστίων και αναρχικοί της Πλατείας Εξαρχείων) να δώσουμε ό,τι έχουμε και δεν έχουμε στο κράτος, δεν αρκεί.

Αν μάλιστα το παρακάνουμε στην αλληλεγγύη προς το δημόσιο, η ‘γενναιοδωρία’ μας αυτή θα στεγνώσει την κυκλική ροή του πλούτου από το οποίο εξαρτάται το δημόσιο για τα έσοδά του το 2011, το 2012 κ.ο.κ.

Ποια είναι λοιπόν τα χαρμόσυνα νέα; Ότι μια πτώχευση θα αποδειχθεί σχετικά ανώδυνη. Ο λόγος διττός:

Πρώτον, δεν είμαστε κατά μέσον όρο ούτε οι φτωχότεροι ούτε οι πιο υπερχρεωμένοι.

Δεύτερον, όσον αφορά τα χρέη του δημοσίου, αυτά βαραίνουν εμάς, ως άτομα, πολύ λιγότερο από όσο βαραίνουν τους ξένους.

Κάντε την σύγκριση με την Ιαπωνία, το χρέος της οποίας ανήκει σε Ιάπωνες σε ποσοστό 95%.

Αν το Ιαπωνικό κράτος αναγκαστεί στην πτώχευση, η καταστροφή της χώρας θα είναι ολική. Κάτι τέτοιο δεν ισχύει για εμάς, καθώς μας ανήκει (δηλαδή στις δικές μας τράπεζες) μόνο το 25% του δημόσιου χρέους μας.

Έτσι λοιπόν, δεδομένου ότι η πτώχευση του δημοσίου διαγράφεται ως αναπόφευκτη (εκτός αν πανικοβληθούν οι εταίροι μας αρκετά και το συνδράμουν για χρόνια πολλά, οπότε έχει καλώς), το κόστος της στάσης πληρωμών δεν θα το υποστούμε μόνοι μας.

Μα αν το δημόσιο κηρύξει στάση πληρωμών, τι θα γίνει την επόμενη μέρα;

Πως θα ξανα-δανειστεί; Πράγματι, το κράτος θα στριμωχθεί. Για κάμποσο καιρό το δημόσιο θα πρέπει απλώς να ξοδεύει όσα μαζεύει από φόρους.

Και γιατί είναι κακό αυτό; Να μάθει επί τέλους, αφού θα έχει ανακουφιστεί από το νταλκά των τοκοχρεολυσίων, να ζει με αυτά που εισπράττει.

Π.χ. να καταγγείλει όλες τις εξοπλιστικές συμβάσεις,

να συμπιέσει τους ανώτερους μισθούς (τον δικό μου συμπεριλαμβανομένου) τόσο που να καλύπτει τις δαπάνες του από τους φόρους που εισπράττει κλπ.

Οι τράπεζές μας;

Θα υποφέρουν, είναι αλήθεια – δεδομένου ότι ακόμα και το 25% του δημόσιου χρέους που διαθέτουν θα παγώσει.

Ναι, αλλά μην ξεχνάμε ότι το έχουν ήδη διαθέσει στην ΕΚΤ ως ενέχυρο για ζεστό χρήμα που έχουν ήδη πάρει.

Και ότι έχουν πρόσβαση στις τεράστιες, κατά κεφαλήν, αποταμιεύσεις μας. Για να μην προσθέσω ότι απολαμβάνουν εγκληματικά υψηλά ποσοστά κέρδους τόσα χρόνια. Όπως το κράτος μας, έτσι κι αυτές να μάθουν να ζουν λιτά και με σύνεση όπως κάνουν χρόνια τώρα οι εργαζόμενοι των 700 ευρώ.

Επί πλέον, ο αποκλεισμός του κράτους μας από τις χρηματαγορές δεν θα διαρκέσει πολύ. Αν κηρύξει στάση πληρωμών, και ισοσκελίσει τον προϋπολογισμό του, δεν θα περάσει πολύ καιρός που παλιοί δανειστές θα αποδεχθούν νέους όρους αποπληρωμής ενός ποσοστού των περασμένων δανεικών και νέοι υποψήφιοι δανειστές (μπορεί και οι ίδιοι με τους παλιούς) θα σχηματίσουν ουρά έξω από το Υπουργείο Οικονομίας να το δανείσουν!

Βλέπετε, το χρέος μας θα έχει μειωθεί τόσο που θα αποτελούμε εξαιρετική επένδυση. Έτσι είναι το κεφάλαιο – όταν οσφραίνεται ένα επικερδές deal δεν σέβεται ούτε τον εαυτό του.

Σε τελική ανάλυση, είναι λάθος μας να φοβόμαστε τόσο πολύ την στάση πληρωμών του ελληνικού δημοσίου. Άλλοι πρέπει να φοβούνται μια τέτοια εξέλιξη περισσότερο από εμάς:

• η κυβέρνηση της κας Μέρκελ η οποία θα πρέπει να διασώσει τις Γερμανικές τράπεζες που θα κλονιστούν από μια δική μας στάση πληρωμών

• η Ευρωπαϊκή Επιτροπή που θα πρέπει να δει τι θα κάνει με μία χώρα-μέλος την οποία δεν μπορεί να αποβάλει από την ΕΕ αλλά η οποία τελεί υπό πτώχευση

• οι κυβερνήσεις όλων των άλλων χωρών (πλην ίσως της Ολλανδίας και της Αυστρίας) που θα τρέμουν για το ποιος θα είναι ο επόμενος στόχος των αγορών (των οποίων η όρεξη θα έχει ανοίξει από την ‘επιτυχημένη’ επίθεση στο χρέος της Ελλάδας)

• οι κυβερνήσεις των ΗΠΑ και της Βρετανίας (χωρών με συνολικό χρέος πάνω από 400%)

• όλοι όσοι έχουν επενδύσει στο ευρώ, είτε σε περιουσιακά στοιχεία είτε ως μέσο συναλλαγής.

Στάση πληρωμών λοιπόν!

Τώρα!

Με χαμόγελο και αισιοδοξία!

(Και ξέρετε ποιο είναι το ωραίο; Ότι αν πειθόμασταν να απελευθερωθούμε από τον φόβο της πτώχευσης, οι φίλοι μας οι Γερμανοί θα έσπευδαν την ίδια στιγμή να την αποσοβήσουν…)

*Ο Γιάνης Βαρουφάκης διδάσκει οικονομική θεωρία και πολιτική οικονομία στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το έχω πεί και έχω βαρεθεί να το λέω ........

Όλοι θέλουμε να είμαστε σε μια μεγάλη οικονομία με ισχυρό νόμισμα από εκεί και πέρα είναι άλλο θέμα να σε βιάζουν καθημερίνα οικονομικά αλλά και ηθικά .

Κάποια μέτρα (ελάχιστα) κινούντε προς στη σωστή κατεύθυνση , δυστυχώς όμως τα υπερκαλύπτει η πραγματικότητα και η καθημερινή μας τριβή .

Είναι αδύνατο να στρώνεις χαλί στις πολυεθνικές και παράλληλα να στοίβεις τον μικρομεσαίο επαγγελματία (ο οποίος είναι η ραχοκοκαλιά της οικονομίας μας) αλλά και τον μισθωτό και συνταξιούχο . Είναι λυπηρό να βλέπεις ότι πραγματικά υπάρχουν λύσεις και μάλιστα άμεσα εφαρμόσιμες και πάνω από όλα δίκαιες ή έστω να ικανοποιούν αυτό που λέμε το μέσο όρο .

Είναι κουτό και αφελές να λές ότι σώζεις τη Πατρίδα όταν ήδη τα μέτρα που θεωρητικά θα σε έσωζαν έχουν αποτύχει δραματικά .

Επαναλαμβάνω πλέον είναι ταξικό το θέμα , διότι αν εφαρμοστούν στο σύνολο τους αυτά τα μέτρα (εμένα δεν με απασχολεί μόνο ο βασικός και ο 13-14 όταν σε γαμάνε με όλα τα άλλα) θα μείνουν μόνο φτωχοί και πλούσιοι , η μεσαία τάξη θα αφανιστεί και θα μείνουν μόνο ελάχιστοι .

Και έχω στο μυαλό μου ποσοστά :

Ένα 5% κρίση το ακούει μόνο σαν ανέκδοτο .

Ενα 10% κάπου βλέπει ένα ακόμη έξοδο

Ένα 15-20% έχει απόθεμα αλλά είναι οι πιο κλαψομούνηδες από όλους

Ένα 10% όύτως ή άλλως ήταν καταδικασμένο πριν τη κρίση

και ένα 55%-60% θα βιώσει δραματικές αλλάγες στη ζωή του και θα πάει προς το παραπάνω 10%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ενώ παίρνουν μέτρα 14 δις μέχρι το 2015 έχουν κολλήσει στα 300 εκατ.και έψαχναν εχθές 8 ώρες από που θα τα πάρουν..τόσο κοροιδία ρε κουφάλες? μα τόσο? από τις κύριες συντάξεις έλεγε ο σαμαράς...όχι...από τις επικουρικές έλεγε ο γιωργάκης...ο άλλος ο χοντρός 8 ώρες συμπαραστεκόταν στον σαμαρά...και έπιασε στο στόμα του και τον καβάφη...βρε ουστ..

αμ από την άλλη? οι κουφάλες οι δημισιογράφοι? όλοι μέρα δεν ακούς τίποτα άλλο...που θα βρεθούν τα 300 ψωλοεκκατομύρια...κουβέντα για τα υπόλοιπα...για μισθούς, επιδόματα,ΣΣΕ,μετενέργεια κτλ...μιλάμε για ΤΗΝ πλύση εγκεφάλου...

Μας δουλεύουνε ψιλό γαζί...έτσι έπρεπε να γίνει το όλο σκηνικό...όλα είναι κανονισμένα.όλα στημένα και όλοι μες στο κόλπο...ή είναι τυχαίο που τράβηξε τόσες ώρες η συνάντηση? δε νομίζω...χαράματα είχαν κανονίσει να βγάλουν τις αποφάσεις......δεν έχουν αφήσει τίποτα στην τύχη οι πουσταράδες...

Σώσαμε λέει τον 13ο και 14ο μισθό...και μάλωναν κιόλας ποιος τον έσωσε...

βρε μαλάκες (η αλήθεια είναι ότι εμείς είμαστε οι μαλάκες) βάλτε ένα παιδάκι του δημοτικού να υπολογίσει πόσο θα χάναμε από το κόψιμο των 13-14 μισθών και πόσα χάνουμε από τα υπόλοιπα?

εκλογές έλεγαν για 19/2/2012...αρχίδια πατέρα...τον απρίλιο λένε τώρα...μια από τα ίδια...το 2013 και άμα...και αύτό το γνωρίζουν από τώρα...γνωρίζουν πότε θα είναι η κατάλληλη ώρα για να γίνουν οι εκλογές...και θα περιμένουν...

αληταράδες.....

κοπρόσκυλα...

χαραμοφάιδες..

μην πω και τίποτα άλλο και με κόψει η " λογοκρισία".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το μόνο που δεν έχουν υπολογίσει(τουλάχιστον όχι σε μεγάλο βαθμό) είναι το ότι και τα ανθρωπάκια ξυπνούν και στους μετριοπαθείς έχει ξεφύγει η οργή τους ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το μόνο που δεν έχουν υπολογίσει(τουλάχιστον όχι σε μεγάλο βαθμό) είναι το ότι και τα ανθρωπάκια ξυπνούν και στους μετριοπαθείς έχει ξεφύγει η οργή τους ......

Πολύ φοβάμαι Απόστολε, ότι το ΄χουν υπολογίσει κι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μας ψεκάζουν...που λέει και ο λιακο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και τι κάνει ο μαλάκας Κίμωνα; Αραχτός στον καναπέ του και διαμαρτύρεται. Οταν ο Βασικός μισθός πάει 400 € και το Ψωμί 100 € το κιλό, ελπίζω οι καναπέδες να βγούν στους δρόμους. Στην προχθεσινή απεργία σε όποια δημόσια υπηρεσία πήγα, δούλευαν. :(

Θα βγούν φίλε μου καλέ ,

θα βγούν γιατί τότε ο φόβος θα έχει γίνει μίσος και οργή,

θα είναι αργά βέβαια, πολύ αργά , αλλα κάλιο αργά παρά ποτέ.

Φιλιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πολύ φοβάμαι Απόστολε, ότι το ΄χουν υπολογίσει κι αυτό.

Δημήτρη όχι , είμαι σίγουρος ότι δεν το έχουν υπολογισεί σωστά .......... Απλά είναι στο χέρι μας πλέον να αποδείξουμε ότι τα τεφτέρια τους έκαναν λάθος .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα ακίνητο αυτόν τον καιρό. και έχω το εξής δίλλημα: από αυτά τα μεγάλα κεφάλια που μας "κυβερνούν", ποιον να διαλέξω για δριαπραγμάτευση? θέλω να πετύχω μια καλή τιμή καταλαβαίνετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επαναλαμβάνω πλέον είναι ταξικό το θέμα , διότι αν εφαρμοστούν στο σύνολο τους αυτά τα μέτρα (εμένα δεν με απασχολεί μόνο ο βασικός και ο 13-14 όταν σε γαμάνε με όλα τα άλλα) θα μείνουν μόνο φτωχοί και πλούσιοι , η μεσαία τάξη θα αφανιστεί και θα μείνουν μόνο ελάχιστοι .

Αυτό ακριβώς επιδιώκουν συνάδελφε αυτά τα ρεμάλια του κερατά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...