Προς το περιεχόμενο

ΜΠΟΡΩ ΣΕ ΤΙΜ. ΑΓΟΡΑΣ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ (ΠΡΩΗΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ) ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΑΞΙΑ ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πελάτης μου που μόλις του έκανα μεταβολή με προσθήκη σουβλατζίδικο-ψητοπωλείο, πήρε από την πεθερά του (η οποία νοίκιαζε πριν την διακοπή της επιχείρησης της το ίδιο κατάστημα πάλι ως σουβλατζίδικο ), όλο τον πάγιο εξοπλισμό που είχε γίνει αυτοπαράδοση.

Φυσικά τα πήρε δωρεάν και τα πάγια είχαν αποσβεστεί πριν χρόνια.

Το πρόβλημα είναι ότι η πεθερά δεν θέλει να φανεί πώληση των παγίων της για να μην επιβαρυνθεί φορολογικά και χάσει το ΕΚΑΣ (είναι συνταξιούχος τώρα ).

Μπορώ στο τιμολόγιο αγοράς του γαμπρού της που ξεκινά το μαγαζί, να βάλω μηδενική αξία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πελάτης μου που μόλις του έκανα μεταβολή με προσθήκη σουβλατζίδικο-ψητοπωλείο, πήρε από την πεθερά του (η οποία νοίκιαζε πριν την διακοπή της επιχείρησης της το ίδιο κατάστημα πάλι ως σουβλατζίδικο ), όλο τον πάγιο εξοπλισμό που είχε γίνει αυτοπαράδοση.

Φυσικά τα πήρε δωρεάν και τα πάγια είχαν αποσβεστεί πριν χρόνια.

Το πρόβλημα είναι ότι η πεθερά δεν θέλει να φανεί πώληση των παγίων της για να μην επιβαρυνθεί φορολογικά και χάσει το ΕΚΑΣ (είναι συνταξιούχος τώρα ).

Μπορώ στο τιμολόγιο αγοράς του γαμπρού της που ξεκινά το μαγαζί, να βάλω μηδενική αξία; με μια ελάχιστη αξία δεν βολεύεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκα να βάλω σαν συνολική τιμή πχ. 500,00 ευρώ.

Βασικά του είπε "σου δίνω όλα τα πράγματα αλλά δεν θέλω να χάσω το ΕΚΑΣ".

Τώρα σκέψου την δική μου θέση στο πως θα το χειριστώ, σε σχέση με μελλοντικό πρόβλημα ή εφόσον φυσικά δεν ξέρω ποια θα είναι τα όρια του ΕΚΑΣ για το 2011, τι θα γίνει αν πχ το χάσει για 10 ευρώ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ.

Νόμιζα ότι για το 2011 δεν είχαν βγει ακόμη τα όρια......

Με έβγαλες από δίλημμα 3 ημερών τώρα. Να' σαι πάντα καλά.....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ.

Νόμιζα ότι για το 2011 δεν είχαν βγει ακόμη τα όρια......

Με έβγαλες από δίλημμα 3 ημερών τώρα. Να' σαι πάντα καλά......και συ το ίδιο.................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. Έχω ανοίξει λογιστικό γραφείο. Ήθελα να ρωτήσω:

1) αν μπορώ να πάρω τον εκτυπωτή που έχω σπίτι μου για να μην αγοράσω καινούργιο. Αλλά πως θα το εμφανίσω στα βιβλία μου (β κατηγορίας)???Με τι παραστατικό??? Αποσβέσεις θα κάνω μιας και θα είναι πάγιο???

2) Μου πουλάει πολιτικός μηχανικός πάγιο εξοπλισμό 1 τραπέζακι και 2 καρέκλες (επειδή δεν τα θέλει). Σε αυτήν την περίπτωση θα κόψω εγώ τιμολόγιο αγοράς με χαρτόσημο 3,6% και χωρίς φπα??? Επίσης, αποσβέσεις θα κάνω κανονικά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ερώτηση 2, μήπως επειδή ο μηχανικός είναι επιτηδευματίας υποκείμενος στο φπα, θα του κόψει αυτός τιμολόγιο πώλησης με μία τιμή όσο θέλει + φπα 23% και χωρίς χαρτόσημο???Και θα κάνει και αποσβέσεις κανονικά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γραφείο είπες ότι άνοιξες;

Ελα ντέ. Μήπως θα έπρεπε να ρωτήσει τον Λογιστή του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Στην 2η περίπτωση υποθέτω πως θα σου κόψει ο μηχανικός τιμολόγιο πώλησης-δελτίο αποστολής με την αξία που συμφωνήσατε + φπα 23% και θα κάνεις κανονικά αποσβέσεις.

Στην 1η περίπτωση δεν ξέρω.

Ας απαντήσει και κάποιος πιο έμπειρος συνάδελφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω ανοίξει λογιστικό γραφείο. Ήθελα να ρωτήσω:

1) αν μπορώ να πάρω τον εκτυπωτή που έχω σπίτι μου για να μην αγοράσω καινούργιο. Αλλά πως θα το εμφανίσω στα βιβλία μου (β κατηγορίας)???Με τι παραστατικό??? Αποσβέσεις θα κάνω μιας και θα είναι πάγιο???

2) Μου πουλάει πολιτικός μηχανικός πάγιο εξοπλισμό 1 τραπέζακι και 2 καρέκλες (επειδή δεν τα θέλει). Σε αυτήν την περίπτωση θα κόψω εγώ τιμολόγιο αγοράς με χαρτόσημο 3,6% και χωρίς φπα??? Επίσης, αποσβέσεις θα κάνω κανονικά???

ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΚΤΥΠΩΤΗ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΜΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ ΑΠΟ ΜΗ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟ. ΣΤΗΝ ΑΞΙΑ π.χ. 50,00 € ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙΣ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ + ΟΓΑ 3,6 % ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΑΠΟΔΩΣΕΙΣ ΣΤΗ ΔΟΥ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ 20ΗΜΕΡΟ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟΥ ΤΡΙΜΗΝΟΥ

ΠΟΥ ΕΚΟΨΕΣ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ. ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΘΑ ΕΚΔΩΣΕΙΣ Δ.Α.

ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΤΠ- ΔΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Ο Σταματόπουλος πάντως έχει άλλη άποψη

Η οποία τι λέει??? Πείτε μας λίγο τι προβλέπεται σε αυτές τις 2 περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχετε παρά να ανοίξετε ένα βιβλίο του και να τη δείτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Δεν έχετε παρά να ανοίξετε ένα βιβλίο του και να τη δείτε

Εχω το τελευταίο βιβλίο του για τον ΚΒΣ. Στην 2η περίπτωση θα κόψει ο μηχανικός ΤΠ-ΔΑ με την αξία που θα συμφωνήσουν + 23 ΦΠΑ. Και αποσβέσεις θα γίνουν βάσει της αξίας που αγοράστηκαν.

Στην 1η περίπτωση που το πέρνει απ το σπίτι του απ τον εαυτό του, τι θα κόψει???Δελτίο αποστολής? Δελτίο ποσοτικής παραλαβής? Με τι αξία? Δεν θα περαστεί μετά στα βιβλία? Αποσβέσεις? Δεν το αναφέρει κάπου συγκεκριμένα ο Σταματόπουλος στο συγκεκριμένο βιβλίο. Αν μπορείτε να βοηθήσετε παρακαλώ, έστω δώστε μας μία διάταξη που να το λέει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το τελευταίο βιβλίο του για τον ΚΒΣ. Στην 2η περίπτωση θα κόψει ο μηχανικός ΤΠ-ΔΑ με την αξία που θα συμφωνήσουν + 23 ΦΠΑ. Και αποσβέσεις θα γίνουν βάσει της αξίας που αγοράστηκαν.

Στην 1η περίπτωση που το πέρνει απ το σπίτι του απ τον εαυτό του, τι θα κόψει???Δελτίο αποστολής? Δελτίο ποσοτικής παραλαβής? Με τι αξία? Δεν θα περαστεί μετά στα βιβλία? Αποσβέσεις? Δεν το αναφέρει κάπου συγκεκριμένα ο Σταματόπουλος στο συγκεκριμένο βιβλίο. Αν μπορείτε να βοηθήσετε παρακαλώ, έστω δώστε μας μία διάταξη που να το λέει..

«Ανάλυση & Ερμηνεία Κ.Β.Σ.», εκδ. 2008, το Θ.25 του άρθρου 12. Δεν είναι, φυσικά, απαραίτητο να συμφωνήσετε με την άποψη αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκα να βάλω σαν συνολική τιμή πχ. 500,00 ευρώ.

Βασικά του είπε "σου δίνω όλα τα πράγματα αλλά δεν θέλω να χάσω το ΕΚΑΣ".

Τώρα σκέψου την δική μου θέση στο πως θα το χειριστώ, σε σχέση με μελλοντικό πρόβλημα ή εφόσον φυσικά δεν ξέρω ποια θα είναι τα όρια του ΕΚΑΣ για το 2011, τι θα γίνει αν πχ το χάσει για 10 ευρώ.......

Νεφερτητη, κανε αυτο που σκφτηκες. Οχι ομως μηδεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Ανάλυση & Ερμηνεία Κ.Β.Σ.», εκδ. 2008, το Θ.25 του άρθρου 12. Δεν είναι, φυσικά, απαραίτητο να συμφωνήσετε με την άποψη αυτή.

μήπως εννοείτε το θέμα 95?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως εννοείτε το θέμα 95?

ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ Θεωρημένο (εφόσον δεν έχει εκδοθεί άλλο στοιχείο π.χ Δ.Α θεωρημένο)

και χαρτ.2,4% αν αγοραστής είναι Α.Ε ή ΕΠΕ ή 3,6% αν ο αγοραστής είναι ατομική επιχείρηση.

ΣΗΜ. Δεν ισχύει το χαρτόσημο σε αγορά ΕΙΧ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ Θεωρημένο (εφόσον δεν έχει εκδοθεί άλλο στοιχείο π.χ Δ.Α θεωρημένο) και χαρτ.2,4% αν αγοραστής είναι Α.Ε ή ΕΠΕ ή 3,6% αν ο αγοραστής είναι ατομική επιχείρηση. ΣΗΜ. Δεν ισχύει το χαρτόσημο σε αγορά ΕΙΧ.

Τιμολόγιο αγοράς στον εαυτό του? Δηλαδή θα αγοράσει απ τον εαυτό του?Και εφόσον το χρησιμοποιήσει σαν πάγιο θα κάνει και αποσβέσεις έτσι?Αν θέλει να πάρει μια μολυβοθήκη ας πούμε απ το σπίτι του (η οποία θα κάνει 2 ευρω) πάλι θα κόψει τιμολόγιο αγοράς στον εαυτό του? Αν δεν κόψει τίποτα σε αυτήν την περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Μια ερώτηση:

Άς πούμε για παράδειγμα οτι ενας επιτηδευματίας αγοράζει από έναν ιδιώτη έναν εκτυπωτή 100 ευρώ + χαρτόσημο 3,6% με τιμολόγιο αγοράς-ΔΑ συνολικής αξίας 103,60.

1) Ο επιτηδευματίας θα περάσει τα 100 ευρω στα βιβλία και θα κάνει αποσβέσεις μιας και ο εκτυπωτής είναι πάγιο. Σωστά?

2) Ο ιδιώτης υποχρεούται να αποδόσει στο δημόσιο το χαρτόσημο 3,60 ευρω με δήλωση του στο πρώτο 20ημερο του τριμήνου που ακολουθεί. Σωστά?

3) Ο ιδιώτης τα 100 ευρώ που εισέπραξε θα τα βάλει στον κωδικό 507-508 του Ε1 (εισοδημα που δεν εντασσεται σε αλλη κατηγορια)???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...