Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα μισθοδοσίας για μικρό αριθμό επιχειρήσεων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανώς κάνουμε συζήτηση, πως σκέφτηκες ότι τσατίστηκα;

Επειδή έχω σκοπό να σε στριμώξω........ :)

Για μένα το βασικό τους πλεονέκτημα είναι αυτή η "φορητότητα" που ανέφερα και το ότι είναι πιό ελαφρά.

Άρα μπορούν να τρέχουν και σε παλιότερα μηχανάκια

Προφανώς τα πράγματα εξελίσσονται αλλά είμαι της άποψης πως "αν κάτι δουλεύει δεν το πειράζεις"

Είναι και μια "αντίδραση" ίσως γιατί οι εταιρείες σε πάνε εκεί που θέλουν αυτές.

Υπ΄αυτή την έννοια ίσως το μόνο πρόβλημα είναι αυτό που επισημαίνεις.

Ότι θα κόψουν την υποστήριξη κάποια στιγμή. Τότε βλέπουμε.

Το ότι εξασφαλίζουν οι εταιρείες λογισμικού τα δικαιώματά τους, και χρεώνουν μετά αυξημένα ποσά, είναι όντως ένα θέμα.

Αν το δεις όμως και από την άλλη, το ότι αγοράζω το πρόγραμμα 1 φορά και το κοπιάρω για να το δώσω σε 500 γνωστούς και φίλους, δεν είναι ούτε νόμιμο, ούτε ηθικό......

Το ότι προσφέρουν πολλά περισσότερα από τα παλιά dosικά προγράμματα δεν το αξιολογείς...???

Επίσης, καινούριο υπολογιστή μπορείς να βρεις πλέον με 3 κατοστάρικα...με την οθόνη.... μόνο το κουτί, 100-150 ευρώ.... Δεν πιστεύω να είναι εκεί το θέμα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω σκοπό να σε στριμώξω........ :)

Το ότι εξασφαλίζουν οι εταιρείες λογισμικού τα δικαιώματά τους, και χρεώνουν μετά αυξημένα ποσά, είναι όντως ένα θέμα.

Αν το δεις όμως και από την άλλη, το ότι αγοράζω το πρόγραμμα 1 φορά και το κοπιάρω για να το δώσω σε 500 γνωστούς και φίλους, δεν είναι ούτε νόμιμο, ούτε ηθικό......

Το ότι προσφέρουν πολλά περισσότερα από τα παλιά dosικά προγράμματα δεν το αξιολογείς...???

Επίσης, καινούριο υπολογιστή μπορείς να βρεις πλέον με 3 κατοστάρικα...με την οθόνη.... μόνο το κουτί, 100-150 ευρώ.... Δεν πιστεύω να είναι εκεί το θέμα.....

Λίγο δύσκολο (όχι όμως απίθανο) να με στριμώξεις...... είμαι παλιά καραβάνα.. ;)

Για το ηθικό και το νόμιμο δεν το συζητώ.....

Εννοείται ότι είναι κατακριτέο

Αντιλαμβάνεσαι ωστόσο ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι προστασίας πχ περιοδικά κλειδώματα όπως στο Eurofasma.

Και στο ManPower κάποια στιγμή πέρυσι μόλις φόρτωνες νέα έκδοση σου ζητούσε να επικοινωνήσεις με την εταιρεία για διασταύρωση και επιβεβαίωση άδειας χρήσης.

Και τις επιπλέον "παροχές" τις αξιολογώ....... γι αυτό έγραψα για "χαντρες και καθρεπτάκια"

Προφανώς υπάρχουν και θετικές και χρήσιμες αλλά πόσο απαραίτητη είναι πχ η δυνατότητα να έχεις τη φωτογραφία του εργαζόμενου στα προσωπικά του στοιχεία;

Απλώς βαραίνεις τη βάση δεδομένων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο δύσκολο (όχι όμως απίθανο) να με στριμώξεις...... είμαι παλιά καραβάνα.. ;)

Χέλι, χέλι.............. :D

Και τις επιπλέον "παροχές" τις αξιολογώ....... γι αυτό έγραψα για "χαντρες και καθρεπτάκια"

Προφανώς υπάρχουν και θετικές και χρήσιμες αλλά πόσο απαραίτητη είναι πχ η δυνατότητα να έχεις τη φωτογραφία του εργαζόμενου στα προσωπικά του στοιχεία;

Απλώς βαραίνεις τη βάση δεδομένων

Έπιασες και εσύ τη φωτογραφία.......... Η οποία βέβαια είναι απαραίτητη, ιδίως άμα έχεις ωραία εργαζόμενη... κατά προτίμηση ολόσωμη..... :lol: (πέρα από τη πλάκα, σε επιχειρήσεις πχ ασφαλείας ή μεταφοράς χρημάτων, σου δίνει τη δυνατότητα να έχεις μια πλήρη εικόνα του εργαζομένου σε ένα ενιαίο πρόγραμμα)............

Πάρε για παράδειγμα την Ε:

Δυνατότητα ταυτόχρονης εμφάνισης και των πινάκων αμοιβών και των αντίστοιχων Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας την στιγμή του υπολογισμού του νόμιμου μισθού για κάθε έτος.

Αυτόματη αναπροσαρμογή μισθών με βάση τις αλλαγές των συλλογικών συμβάσεων - κλιμακίων - επιδομάτων.

Δυνατότητα μαζικού υπολογισμού της μισθοδοσίας ανά μισθοδοτική περίοδο για όλους τους εργαζομένους (με επιλογή του χρήστη) της ίδιας ή

όλων των εταιριών.

Αυτόματη και συνεχής ενημέρωση μέσω internet για όλες τις νέες Σ.Σ.Ε. και αναβαθμίσεις (updates) του προγράμματος.

Πλήρης κάλυψη όλων των εργασιακών σχέσεων (έμμισθοι, ημερομίσθιοι, ωρομίσθιοι, συμβάσεις ορισμένου ή αορίστου χρόνου, μερική ή εκ περιτροπής απασχόληση, τεκμαρτά ημερομίσθια, ειδικές περιπτώσεις ασφαλισμένων πχ σπουδαστές ΤΕΙ, μαθητές ΟΑΕΔ κλπ, εργατοτεχνίτες οικοδομικών επιχειρήσεων, ελεύθεροι επαγγελματίες, ειδικές περιπτώσεις επαγγελματιών πχ ξεναγοί, φασόν, καλλιτέχνες, διάφοροι τρίτοι κ.ά).

Πλήρης διαχείριση μισθοδοσίας με δύο τρόπους:

Αυτοματοποιημένη, ................

Πλήρως παραμετροποιήσιμη από τον χρήστη (πολιτικές μισθών, αποδοχών, υπερωριών, απεριόριστων υπολογισμών προκαταβολών, ασφαλιστικών ταμείων, κρατήσεων, παροχών, δανείων, υπολογισμών φόρου, αδειών κλπ).

Δυνατότητα μαζικών εκτυπώσεων όλων των εταιριών και γενικότερα ενσωμάτωση όλων των απαραιτήτων καταστάσεων μισθοδοσίας ανά εταιρία, των σχετικών φορολογικών - ασφαλιστικών εντύπων και των εντύπων που υποβάλλονται σε ΟΑΕΔ - Επιθεώρηση Εργασίας - ΙΚΑ - Λοιπά Κύρια και Επικουρικά Ταμεία.

Δυνατότητα εξαγωγής αρχείων για την αυτόματη υποβολή ΑΠΔ, Οριστικής Δήλωσης ΦΜΥ και την αυτόματη πληρωμή εργαζομένων μέσω τραπεζών,

Δυνατότητα κατ' επιλογή για κλείδωμα των ενεργειών, μεταβολή-διαγραφή με τη χρήση μοναδικού κωδικού. Επιπλέον κλείδωμα των ενεργειών ανά εταιρεία και ανά υποκατάστημα.

Πολλαπλά πρότυπα εκτύπωσης της μισθοδοτικής κατάστασης και δυνατότητα σχεδίασης νέων προτύπων από τον χρήστη.

Αυτόματη σύνδεση με το πρόγραμμα της σειράς “Extra CRM Λογιστών”.

Να σου πω την αλήθεια, δεν έχω δουλέψει το manpower (κάποια χρονιά έκανα μια προσπάθεια να δουλέψω το e-manpower, τα καντήλια που κατέβασα εκείνη τη χρονιά δεν θέλω καν να θυμάμαι...), αλλά θεωρώ ότι δεν μπορεί να είναι τόσο αποτελεσματικό.....

Μέχρι και το paycheck που είχα δουλέψει (dos), παρ' ότι καλό στο στήσιμό του, είχε παιδικές ασθένειες... Για να κάνεις κάτι απλό, σου έβγαζε το λάδι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....................

Να σου πω την αλήθεια, δεν έχω δουλέψει το manpower ...............

......................

Σαν το Χρυσοχοΐδη μου τα λές κι εσύ ......... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χρησιμοποιώ Singular accountant μισθοδοσία και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Και από το πρόγραμμα και από την υποστήριξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δει το πρόγραμμα μισθοδοσίας της “Prosvasis” χωρίς κόστος αγοράς μόνο ετήσιο συμβόλαιο συντήρησης και ιδικά για νέους λογιστές από ότι γνωρίζω κάνει ιδικές προσφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν έχω μετοχές της Singular. Οφείλω όμως να υποστηρίξω όσα έχω αντιμετωπίσει με την εταιρεία και με κάποιες άλλες εταιρείες που προσπάθησα στο παρελθόν να συνεργαστώ.

ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα προγράμματα έχουν προβλήματα και έχω δοκιμάσει αρκετά μέχρι σήμερα. Το σημαντικότερο είναι πιο πρόγραμμα είναι πιο εύκολο να το μάθεις και φυσικά πιο έχει την καλύτερη υποστήριξη. Οπότε δεν καταλαβαίνω πως κάποιοι θεωρούν τους εαυτούς τους αυθεντίες στα προγράμματα ειδικά όταν οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν να αξιοποιήσουν ή να λειτουργήσουν όλες τις δυνατότητες των προγραμμάτων. Είναι δεδομένο ότι όταν ένα πρόγραμμα δεν κάνει πολλά πράγματα και είναι απλό φυσικά είναι και πιο εύκολο και πιο σταθερό. Η Singular τουλάχιστον έχει μικρό ετήσιο κόστος (κατι που είναι σημαντικό) και το πρόγραμμα είναι σχετικά εύκολο στο να το μάθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το «paywin» της «Prosvasis» σε παραθυρικό περιβάλλον είναι φοβερό κάνει σχεδόν τα πάντα αξιόπιστα και γρήγορα ιδικά στις επιδοτήσεις του ΟΑΕΔ είναι το κάτι άλλο τα βγάζει όλα αυτόματα. Έχω δουλέψει παλιότερα και την μισθοδοσία της Ε αλά σκέτη απογοήτευση και πανάκριβο. Με την Prosvasis σώθηκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά για το θέμα υποστήριξης δεν το συζητώ μέχρι και λογιστική υποστήριξη παρέχουν οι άνθρωποι …

Από όσο γνωρίζω μάλλον η singular ασχολείται κυρίως και εμπορικές εφαρμογές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ως προς της Ε είναι απογοήτευση. Αλλά η Singular ΔΕΝ ασχολείται κυρίως με εμπορικές εφαρμογές. Έχει ειδική γραμμή ΔΩΡΕΑΝ μόνο για λογιστές και λογιστικά γραφεία. Επίσης η τιμές της είναι πολύ καλές. Την Έψιλον είχα δοκιμάσει ένα DEMO και ήταν τρελλή αποτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...
επισκέπτη Σάββας

Υπάρχει μήπως κάποια εταιρεία λογισμικού που να κάνει προσφορά για πρόγραμμα μισθοδοσίας για λιγότερο από 20 επιχειρήσεις με αριθμο απασχολούμενων κάτω από 10;

Η έψιλον της οποίας τα λογιστικά και φορολογικά προγράμματα δουλεύουμε, έχει ακριβή υποστήριξη και δεν αξίζει για λίγες επιχειρήσεις.

Φίλε μου αν ενδιαφέρεσε στείλε μου mail να σου πω... [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Ένα πρόγραμμα που να μπορείς χωρίς πρόβλημα να αλλάζεις συμβάσεις από πλήρη ημερομίσθια σε μερική ωρομίσθια και τούμπαλιν για τον ίδιο εργαζόμενο και στην ίδια χρήση, μπορείτε να μου πείτε, κι έφυγα να το αγοράσω... :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...