Προς το περιεχόμενο

ΑΝΑΛΩΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΠΑΛΑΙΩΝ ΕΤΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΜΕΡΑ !

ΕΆΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΜΕΣΗ ΧΡΗΣΗ ΥΠΆΡΧΕΙ ΧΡΟΝΊΑ ΜΕ ΖΗΜΙΆ ΤΗΝ ΣΥΜΨΗΦΊΖΩ ΜΕ ΤΑ ΕΙΣΟΔΉΜΑΤΑ ΤΩΝ ΆΛΛΩΝ ΧΡΟΝΏΝ Η ΒΆΖΩ ΜΗΔΈΝ ΕΙΣΌΔΗΜΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΧΡΟΝΙΆ ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμψηφίζεις

δεν μπορείς να παραλείψεις

οι χρήσεις πρέπει να είναι συνεχόμενες

Όπως τα λες είναι:

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ & ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ Αθήνα, 23 Νοεμβρίου 2007

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ Αρ.Πρωτ.:1092330/1805/Α0012

ΓΕΝΙΚΗ ΔIEΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ

ΤΜΗΜΑ Α΄

ΘΕΜΑ: Προσδιορισμός κεφαλαίου προηγουμένων ετών.

Απαντώντας στο ερώτημά σας, αναφορικά με το παραπάνω θέμα, σας πληροφορούμε τα ακόλουθα:

1. Σύμφωνα με το δεύτερο εδάφιο της περίπτ.ζ΄ της παρ.2 του άρθρου 19 του Κ.Φ.Ε., όπως αντικαταστάθηκε με την παρ.4 του N. 3296/2004 για δαπάνες που πραγματοποιούνται από 1.1.2005 και μετά, για τον προσδιορισμό του κεφαλαίου κάθε έτους από τα πραγματικά εισοδήματα που έχουν φορολογηθεί ή νόμιμα απαλλαγεί από το φόρο τα οποία προκύπτουν από συμψηφισμό των θετικών και αρνητικών στοιχείων αυτών, τα χρηματικά ποσά που ορίζονται στις περιπτ.β΄, γ΄, δ΄, ε΄ και στ΄ και οποιοδήποτε άλλο ποσό το οποίο αποδεδειγμένα έχει εισπραχθεί, εκπίπτουν οι δαπάνες που ο προσδιορισμός τους ορίζεται από τα άρθρα 16 και 17, ανεξάρτητα από το αν απαλλάσσονται της εφαρμογής του τεκμηρίου.

Με τις νέες διατάξεις ορίστηκαν πλέον και νομοθετικά αυτά που είχαν γίνει δεκτά από τη Διοίκηση κατά το παρελθόν, ότι δηλαδή κατά τον προσδιορισμό κεφαλαίου προηγούμενων ετών, αφαιρούνται οι δαπάνες των άρθρων 16 και 17 του Κ.Φ.Ε., ανεξάρτητα από το αν έχει εφαρμογή ή όχι το τεκμήριο για τις δαπάνες αυτές.

2. Σύμφωνα με τις διατάξεις της υποπερ.ββ΄ της περίπτωσης γ΄ του άρθρου 17 του Κ.Φ.Ε., εξαιρείται του τεκμηρίου αγοράς η δαπάνη για την αγορά από ενήλικο με δικαίωμα πλήρους κυριότητας, καθώς και η ανέγερση από αυτόν οικοδομής, ως πρώτης κατοικίας, εφόσον η επιφάνεια της δεν υπερβαίνει τα εκατόν είκοσι (120) τετραγωνικά μέτρα (άλλως περιορίζεται η απαλλαγή στα 120 τ.μ.).

3. Βάσει των όσων αναφέρθηκαν παραπάνω και όπως αναφέρετε στην αίτησή σας, η συγκεκριμένη δαπάνη που αναφέρεται στην προηγούμενη παράγραφο δεν αποτελεί τεκμήριο, αφαιρείται, όμως, και αυτή, προκειμένου να προσδιοριστεί το κεφάλαιο προηγούμενων ετών.

4. Όσον αφορά το δεύτερο ερώτημα, δηλαδή, στην περίπτωση που το τελικό αλγεβρικό άθροισμα κάποιου έτους προς ανάλωση προκύπτει αρνητικό, εάν αυτό θα μεταφερθεί στα επόμενα έτη, η απάντηση είναι αρνητική.

Όπως έχει γίνει δεκτό με το υπ. αριθμ. 1087172/1642/Α0012/25.10.2005 έγγραφό μας, τα έτη που επικαλείται ο φορολογούμενος για ανάλωση κεφαλαίου πρέπει να είναι συνεχόμενα και να φθάνουν μέχρι το προηγούμενο του κρινόμενου έτους. Το θετικό αλγεβρικό άθροισμα των ετών αυτών θα αποτελέσει το συνολικό κεφάλαιο που σχηματίστηκε αυτά τα έτη. Συνεπώς, κατά το σχηματισμό κεφαλαίου προηγούμενων ετών τα τυχόν αρνητικά υπόλοιπα κάθε έτους συμψηφίζονται με τα θετικά και στην περίπτωση που το τελικό αλγεβρικό άθροισμα είναι αρνητικό, δεν απομένει κεφάλαιο προς επίκληση, προκειμένου να καλυφθεί η προστιθέμενη διαφορά τεκμηρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστω εκ των προτερων για οποια απάντη ση λάβω στο ερώτημα μου

Το ερώτημα είναι το εξής:

Θέλω μέσα στο 2012 να αγοράσω ενα καινούριο Ι.Χ. με ανάλωση προηγούμενων κεφαλαίων.

Επειδή έχω λίγες φορολογικές δηλώσεις θα πρέπει να τις εκμεταλλευτώ στο έπακρον...

Το λοιπόν... στη δήλωση του Οικον. έτους 2010 (χρήση 2009) είχα εισοδημα γυρω στα 5.500 € και είχα

και ένα Ι.Χ. στο ονομά μου το οποίο με την τότε νομοθεσία δεν είχε καθόλου τεκμήριο διαβίωσης.

Ο Κ.Φ.Ε. λέει ότι για ανάλωση προηγούμενων κεφαλαίων, αν δεν υπάρχει τεκμήριο διαβίωσης ή αν υπάρχει

είναι λιγότερο από 3.000 €, τότε θα πρέπει να αφαιρεθεί τουλάχιστον το ποσό των 3.000 €

σε κάποιο σημείο όμως αναφέρει ότι : "με εξαίρεση για τις χρησεις 2008 και 2009 στον υπολογισμό του κεφαλαίου προς ανάλωση, το τεκμήριο θα αφαιρείται από το εισόδημα μόνο εφόσον προκύπτει τεκμήριο"

Και ρωτώ: απο τη φορολογ. δήλωσή μου για τη χρήση του 2009, θα μπορέσω να αναλώσω όλο το εισόδημά μου (5.500€) ή θα πρέπει να αφαιρέσω ουτως ή άλλως τα 3.000€ που αναφέρει ο Κ.Φ.Ε. ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/13751

7. Τέλος, κατά τον προσδιορισμό των εν λόγω τιμών των γεωργικών προϊόντων με την αντικειμενική μέθοδο έχουν ληφθεί υπόψη και τα ποσά όλων των αγροτικών ενισχύσεων (επιδοτήσεις, αποζημιώσεις, ενισχύσεις κ.λπ.). Από 01.01.2011 οι επιδοτήσεις αυτές, είτε είναι συνδεδεμένες με την παραγωγή είτε όχι, δεν θα λαμβάνονται υπόψη κατά τον υπολογισμό των τεκμηρίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven...r/view/id/13751

7. Τέλος, κατά τον προσδιορισμό των εν λόγω τιμών των γεωργικών προϊόντων με την αντικειμενική μέθοδο έχουν ληφθεί υπόψη και τα ποσά όλων των αγροτικών ενισχύσεων (επιδοτήσεις, αποζημιώσεις, ενισχύσεις κ.λπ.). Από 01.01.2011 οι επιδοτήσεις αυτές, είτε είναι συνδεδεμένες με την παραγωγή είτε όχι, δεν θα λαμβάνονται υπόψη κατά τον υπολογισμό των τεκμηρίων.

Αρχηγέ μου

Οταν λέει κατα τον υπολογισμό των τεκμηρίων ,εννοεί για κάλυψη τεκμηρίων,στην ανάλωση?η κατι άλλο?που δεν το πιάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Για αναλωση κεφαλαιου προηγουμενων ετων, θα βαζω τα καθαρα κερδη βασει αυτοελεγχου (για τα οποια και εχω φορολογηθει)????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Για αναλωση κεφαλαιου προηγουμενων ετων, θα βαζω τα καθαρα κερδη βασει αυτοελεγχου (για τα οποια και εχω φορολογηθει)????

Καποιος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

<<Όπως έχει γίνει δεκτό με το υπ. αριθμ. 1087172/1642/Α0012/25.10.2005 έγγραφό μας, τα έτη που επικαλείται ο φορολογούμενος για ανάλωση κεφαλαίου πρέπει να είναι συνεχόμενα και να φθάνουν μέχρι το προηγούμενο του κρινόμενου έτους. Το θετικό αλγεβρικό άθροισμα των ετών αυτών θα αποτελέσει το συνολικό κεφάλαιο που σχηματίστηκε αυτά τα έτη. Συνεπώς, κατά το σχηματισμό κεφαλαίου προηγούμενων ετών τα τυχόν αρνητικά υπόλοιπα κάθε έτους συμψηφίζονται με τα θετικά και στην περίπτωση που το τελικό αλγεβρικό άθροισμα είναι αρνητικό, δεν απομένει κεφάλαιο προς επίκληση, προκειμένου να καλυφθεί η προστιθέμενη διαφορά τεκμηρίου.>>

Δηλαδή π.χ δε μπορω να κάνω ανάλωση για φέτος από το 2003-2004 του χρόνου να χρησιμοποιήσω απο το 2005 εισοδήματα και πάει λέγοντας.Πρέπει υποχρωτικά να πιάνει η ανάλωση μεχρι το προηγούμενο του κρινόμενου έτους?Δεν είναι άδικο αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Καλησπέρα συγχαρητήρια για το site.. ειμαι ιδιώτης και προσπαθώ μονος μου να κανω δήλωση.. διαβάζοντας τα θεματα σας μπορώ να πω ότι βρήκα λύση σε αρκετά.. θα θελα να ρωτήσω…

Ανάλωση 2010 -1458,56

Ανάλωση 2011 2568,35 (p.s. δεν εχω προηγούμενα ετη)

…για το οικονομικο 2012 στο κωδικό 787 βάζω τα 2568,35 ή 2568,35 – 1458,56 = 1109,79 €

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συγχαρητήρια για το site.. ειμαι ιδιώτης και προσπαθώ μονος μου να κανω δήλωση.. διαβάζοντας τα θεματα σας μπορώ να πω ότι βρήκα λύση σε αρκετά.. θα θελα να ρωτήσω…

Ανάλωση 2010 -1458,56

Ανάλωση 2011 2568,35 (p.s. δεν εχω προηγούμενα ετη)

…για το οικονομικο 2012 στο κωδικό 787 βάζω τα 2568,35 ή 2568,35 – 1458,56 = 1109,79 €

Σας ευχαριστώ

βαζεις το 1109,79 δυστυχως
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να βάλεις μόνο το οικ 2011 που έχεις 2568,35....???

ακριβως! δεν χρειαζεται να πας πιο πισω ,αφου δεν σε συμφαιρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΑΛΩΣΗ ΟΙΚ.ΕΤΟΥΣ 2011 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ ΕΣΟΔΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΜΙΣΘΟ ΚΑΙ ΑΓΡΟΤΙΚΑ 4816,18 ΚΑΙ ΕΞΟΔΑ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ 1 ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΤΕΚΜΗΡΙΟ 3600,00 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΑ 3000,00 Ως ΑΓΑΜΟΣ Η' ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3000,00 ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΣΥΝ 3000,00 ?ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΑΛΩΣΗ ΟΙΚ.ΕΤΟΥΣ 2011 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ ΕΣΟΔΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΜΙΣΘΟ ΚΑΙ ΑΓΡΟΤΙΚΑ 4816,18 ΚΑΙ ΕΞΟΔΑ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ 1 ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΤΕΚΜΗΡΙΟ 3600,00 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΑ 3000,00 Ως ΑΓΑΜΟΣ ναι Η' ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3000,00 ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΣΥΝ 3000,00 ?ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΑΛΩΣΗ ΟΙΚ.ΕΤΟΥΣ 2011 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ ΕΣΟΔΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΜΙΣΘΟ ΚΑΙ ΑΓΡΟΤΙΚΑ 4816,18 ΚΑΙ ΕΞΟΔΑ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ 1 ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΤΕΚΜΗΡΙΟ 3600,00 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΑ 3000,00 Ως ΑΓΑΜΟΣ Η' ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3000,00 ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΣΥΝ 3000,00 ?ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!!!

Καλησπέρα

Θα πρέπει να προσθέσετε και τις 3000,00€ δαπανών διαβίωσης στις υπόλοιπες αντικειμενικές δαπάνες.

Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...