Προς το περιεχόμενο

ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ Η' ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι,

Είμαι μια μισθωτή λογίστρια σε μια επιχείρηση(βιβλία γ΄ κατηγορίας) εδώ και 12 χρόνια σε θέση προϊσταμένης,όπου κάνω όσο πιο καλά και υπεύθυνα μπορώ την δουλειά μου και γι αυτό έχω κερδίσει και την εμπιστοσύνη των αφεντικών μου και δεν έχω προβλήματα στην δουλεία μου.Η επιχείρηση παρά την κρίση έχει δουλειά αλλά αρχίσαν τα προβλήματα και οι γκρίνιες και όλο πιο συχνές είναι οι συζητήσεις περί απολύσεων και μειώσεων μισθών για περιορισμό του κόστους κλπ. Τα τελευταία 2 χρόνια όμως έχω βαλτώσει και δεν με ευχαριστεί αυτό που κάνω, έχω βαρεθεί τα ίδια και τα ίδια συνέχεια και ήθελα να κάνω κάτι διαφορετικό και φυσικά η πρώτη μου σκέψη είναι το ελεύθερο επάγγελμα.

Κάπου εκεί όμως αρχίζουν οι προβληματισμοί ...Πελατεία, ωράρια (δεδομένου ότι έχω και μικρά παιδιά), κρίση , δυσκολίες πληρωμών πελατών κλπ. Να σημειωθεί ότι μέχρι τώρα ο μισθός μου είναι 1.800 € (αν και δεν νομίζω να διατηρηθεί σε αυτά τα επίπεδα για πολύ ακόμη) κάθε μήνα και φυσικά δεν το αποφασίζω...

Σκέφτηκα και την περίπτωση μερικής απασχόλησης αρχικά ως μισθωτός (πχ 3φορές την εβδομάδα) και παράλληλα να ασκήσω το επάγγελμα του λογιστή μέχρι να δώ πως θα εξελιχθεί η κατάσταση.

Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά ως γνώστες του αντικειμένου και της κατάστασης στην αγορά.

Σημείωση:ο άντρας μου (ελευθερος επαγγελματίας μηχανικός και προγραμματιστής) με πρήζει να κάνω δική μου δουλειά

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νιμιζω ,οτι εκτος τις καθαρες αποδοχες σου που αποκλειεται να ειναι τοσο μεγαλες,το αγχος που θα φορτωθεις θα ειναι πολυ μεγαλυτερο απο αυτο που εχεις ως υπαλληλος.επειδη και η δικη μου περιπτωση ταιριαζει ,νομιζω, πως μονη σου θα αποφασισεις,ζυγιζοντας τις αντοχες σου και την υπομονη σου.Παντως, εγω αν δεν ειχα αλλα προβληματα στη δουλεια μου ,μονο θεμα ρουτινας δεν θα την αφηνα.Δυσκολοι καιροι για αλλαγες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εναρξη να κανεις ως ελ. επαγγ. λογω της διαδικασιας να παρακαλας για να καλυψεις το τεβε τουλαχιστον, δεν παυει να θεωρειται μισθωτη εργασια.

ειτε το ενα ειτε το αλλο, ειναι μισθωτη εργασια. στη μια μορφη πλεον παρακαλας μην σε παρασυρει το κυμα, στην αλλη περιπτωση εχεις ναι μεν το δικαιωμα να διαλεξεις σωστο πελατολογιο, αλλα κανεις δεν ξερει το μελλον.

συν το γεγονος οτι εφοσον κανεις εναρξη εκτος σπιτιου, θα εχεις και εξοδα εις διπλουν. δηλαδη.. οτε, δεη, ενοικια και ολα τα αλλα που συνθετουν μια επενδυση τετοια η οποια ισως με την παρουσα κατασταση αργησει να αποσβεσθει.

αρα συμφωνω με την προλαλησαντα. μεινε εκει που εισαι και βρες μια αλλη λυση, εφοσον θεωρεις οτι εχεις βαλτωσει.

και επειδη υπαρχουν και παιδια, σκεψου μια μορφη εργασιας εφοσον θες να κανεις κατι αλλο, που να σου επιτρεπει να τα βλεπεις αφενος και αφετερου να εξασφαλισεις το μελλον τους. διοτι γονιος που εχει παιδια, πρωτα τα παιδια κοιταει για το μελλον και μετα τον ιδιο. αρα οι ευθυνες για τις αποφασεις ειναι μεγαλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εναρξη να κανεις ως ελ. επαγγ. .............., δεν παυει να θεωρειται μισθωτη εργασια.

ειτε το ενα ειτε το αλλο, ειναι μισθωτη εργασια. ......................

αρα συμφωνω με την προλαλησαντα. μεινε εκει που εισαι και βρες μια αλλη λυση, εφοσον θεωρεις οτι εχεις βαλτωσει.

και επειδη υπαρχουν και παιδια, σκεψου μια μορφη εργασιας εφοσον θες να κανεις κατι αλλο, που να σου επιτρεπει να τα βλεπεις αφενος και αφετερου να εξασφαλισεις το μελλον τους. διοτι γονιος που εχει παιδια, πρωτα τα παιδια κοιταει για το μελλον και μετα τον ιδιο. αρα οι ευθυνες για τις αποφασεις ειναι μεγαλες.

Προσπάθησα να μην σχολιάσω αλλά δεν άντεξα τον πειρασμό........

Δηλαδή ποιά εργασία δεν θεωρείται μισθωτή κατά την άποψή σας, επιτρέπει αρκετό ελεύθερο χρόνο για τις οικογενειακές υποχρεώσεις, και εξασφαλίζει το μέλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Τελικά μετά από δύο μήνες τα πράγματα έρχονται τα πάνω κάτω. Ο εργοδότης συζητά πλέον για κόψιμο όλων των extra αποδοχών και επιπλέον μείωση 22% των νομίμων αποδοχών ,οπότε τα 1800 € γίνονται 1150 €. Oι extra αποδοχές αντιστάθμιζαν τη θέση προισταμένης και τις ευθύνες που είχα στην εταιρία μετά από 12 χρόνια εργασίας ως υπεύθυνης λογιστηρίου και τώρα , κόβοντας αυτά, με εξισώνει (μισθολογικά) με άτομο που πήρε στην εταιρία το τελευταίο τρίμηνο και έχει την ανάλογες τριετίες ως προυπηρεσία σε άλλες εταιρίες ,επιδοματα πτυχίου,παιδιών κλπ. Είμαι τόσο οργισμένη, έχει διαλυθεί η ψυχολογία μου , δεν μπορώ να δεχτώ μετά από τόσα χρόνια παρουσίας μου εκεί με άψογη συνεργασία ,όπου κρατάω λογιστικά ολόκληρη την επιχείρηση ΑΕ να με ισοπεδώνει μέ ένα άτομο που η δουλεία του είναι να περνάει αγoρές ,intrastat. Δεν ξέρω πως να αντιδράσω , δεν έχω καμία όρεξη για δουλειά και περνάει ξανά η σκέψη για δική μου δουλειά αλλά οι προοπτικές απ' ότι ακούω στο επαγγελμα εκεί έξω δεν είναι και οι καλύτερες .

Δεν ξέρω τι θα μας φωτίσει ο θεός να κάνουμε....

Βλέπει κάνείς κανένα θετικό στοιχείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζουμε ότι οι γυναίκες είστε πιο συναισθηματικές αλλά αυτή η εποχή δεν είναι για πειράματα εκτός αν ο σύζυγος μπορεί και καλύπτει οικονομικά όλη την οικογένεια. Σε αντίθετη περίπτωση μην τον επιβαρύνεις παραπάνω, βάλε μπροστά την λογική και κράτα τη δουλειά σου όσο περισσότερο μπορείς έστω και με 1150. Εδώ συζητάμε για μισθούς 580.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2009 πήρα την απόφαση μετά από 15 χρόνια εργασίας ως προισταμένη λογιστηρίου σε μεγάλη Α.Ε να παραιτηθώ και να ασχοληθώ με το ελεύθερο επάγγελμα. Οι αποδοχές μου τότε ήταν αρκετά μεγαλύτερες από τα 1.800€ αλλά το στομάχι μου δεν άντεχε άλλο. Δημιούργησα ένα λογιστικό γραφείο σε συνεργασία με κάποιον άλλο . Η συνεργασία αυτή για διάφορους λόγους δεν καρποφόρησε. Το διέλυσα και αναζήτησα ξανά μισθωτή εργασία (ευτυχώς βρήκα αμέσως με ικανοποιητικές αποδοχές)και παράλληλα δημιούργησα ένα λογιστικό γραφείο κάτω από το σπίτι μου , το οποίο το δουλεύω τα απογεύματα. Όταν έχω εξωτερικές εργασίες σε Δ.Ο.Υ βρίσκομαι πάντα στις 8 το πρωί εκεί για να τις διεκπεραιώσω έτσι ώστε γύρω στις 9 με 9,30 να βρίσκομαι στη μισθωτή μου εργασία ( ευτυχώς ο νέος μου εργοδότης δείχνει κατανόηση). Το πελατολόγιό μου αυξάνει, αλλά με πολύ αργούς ρυθμούς, μου καλύπτει (ευτυχώς!!) τα έξοδα του γραφείου (ΟΑΕΕ λόγω του ότι είμαι παλιά ασφαλισμένη, προγράμματα, βιβλία, τηλέφωνο κλπ) αλλά το κέρδος που απομένει δεν μου επιτρέπει να ζήσω μόνο από αυτό. Εννοείται ότι καθυστερήσεις στις εισπράξεις υπάρχουν (ακόμα δεν έχω φέσια αλλά όπως βλέπω έρχονται). Η οικογένειά μου με βλέπει μετά τις 11 το βράδυ (δύο παιδιά) και στην περίοδο των κλεισιμάτων και των δηλώσεων ακόμα πιο αργά. To άγχος μου έχει πολλαπλασιαστεί λόγω των διαφορετικών περιπτώσεων που αντιμετωπίζω κάθε φορά ( και υπάρχουν πολλά πράγματα που αγνοούμε όσοι δουλεύουμε με ΑΕ ή ΕΠΕ), της μεγάλης ροής πληροφορίας με τις αλλεπάλληλες αλλαγές.

Συμπέρασμα: Τρία χρόνια μετά και με όλα αυτά τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε όλοι δυστυχώς....λέω ότι τουλάχιστον έχω κερδίσει την ψυχική μου υγεία και παλεύω για μένα και για την οικογένειά μου με τους όρους που θέτω εγώ (έστω και αν αυτό σημαίνει τρελλούς ρυθμούς και απίστευτη κούραση)

Ο καθένας χαράζει την πορεία του, κανείς δεν μπορεί να σου προτείνει τι θα κάνεις. Υπάρχουν πολλές και διαφορετικές απόψεις ανάλογα με το χαρακτήρα και τις εμπειρίες του καθενός.

Συμβουλή: Ότι απόφαση και να πάρεις να είναι προιόν ήρεμης σκέψης , γιατί ο θυμός , η αγανάκτηση και πολλές φορές η απελπισία δεν είναι πάντα καλοί σύμβουλοι

Συγγνώμη αν σε κούρασα με την απάντησή μου ( δες το και ως μια μορφή ψυχοθεραπείας) και σου εύχομαι τα καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετά από δύο μήνες τα πράγματα έρχονται τα πάνω κάτω. Ο εργοδότης συζητά πλέον για κόψιμο όλων των extra αποδοχών και επιπλέον μείωση 22% των νομίμων αποδοχών ,οπότε τα 1800 € γίνονται 1150 €. Oι extra αποδοχές αντιστάθμιζαν τη θέση προισταμένης και τις ευθύνες που είχα στην εταιρία μετά από 12 χρόνια εργασίας ως υπεύθυνης λογιστηρίου και τώρα , κόβοντας αυτά, με εξισώνει (μισθολογικά) με άτομο που πήρε στην εταιρία το τελευταίο τρίμηνο και έχει την ανάλογες τριετίες ως προυπηρεσία σε άλλες εταιρίες ,επιδοματα πτυχίου,παιδιών κλπ. Είμαι τόσο οργισμένη, έχει διαλυθεί η ψυχολογία μου , δεν μπορώ να δεχτώ μετά από τόσα χρόνια παρουσίας μου εκεί με άψογη συνεργασία ,όπου κρατάω λογιστικά ολόκληρη την επιχείρηση ΑΕ να με ισοπεδώνει μέ ένα άτομο που η δουλεία του είναι να περνάει αγoρές ,intrastat. Δεν ξέρω πως να αντιδράσω , δεν έχω καμία όρεξη για δουλειά και περνάει ξανά η σκέψη για δική μου δουλειά αλλά οι προοπτικές απ' ότι ακούω στο επαγγελμα εκεί έξω δεν είναι και οι καλύτερες .

Δεν ξέρω τι θα μας φωτίσει ο θεός να κάνουμε....

Βλέπει κάνείς κανένα θετικό στοιχείο?

Ειναι ασχημο πραγμα να σηκωνεσαι το πρωι και να πηγαινεις σε μια δουλεια και σε ενα περιβαλλον που δεν σε γεμιζει πια...

Παρε τα ρισκα σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκολουθησε το ενστικτο σου.........οποια αποφαση και αν ειναι .Να κυνηγας το 1% και θα πετυχεις .....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελικά κάνε και αυτο που λέει ο παραπάνω συνάδελφος, πάρε μερική εξέρεση απ το ΤΕΒΕ,(λόγω του ότι είσαι μισθωτή) κάνε έναρξη στο σπίτι σου και αν αργότερα σου βγαίνει , άνοιξε δικό σου γραφείο.

Διαφορετικά γυρνάς εκεί που ήσουν , θα έχεις κερδίσει όμως την εμπειρία και την προσπάθεια και ίσως τα καταφέρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...