Προς το περιεχόμενο

Ιδρυση Αστικου Συνεταιρισμου Ν1667/1986 για την Προωθηση του σκοπου των Λογιστων Φοροτεχνων με συμμετοχη ολων των ταξεων


1953

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Να με συγχωρείς, αλλά δεν είναι θέμα συνειρμών, αλλά σεβασμού και τόσων αναγνώσκουν το θέμα αλλά και του ίδιου του forum που μας φιλοξενεί. Δεν άπαντάς σε μία ερώτηση, καλείς κόσμο να συμμετέχει σε κάποια κίνηση, και είναι και αντιδεοντολογικό και αν θες εσύ, μια και το θέτεις πιο πάνω,και ανήθικο να μην καταθέτεις το όνομά σου. Αν δεν θέλετε να πείτε τα ονόματα σας, τότε ας παραμείνετε στο facebook, και όχι εδώ. Όταν δημοσιοιποιείς τέτοια θέματα και χρησιμοποιείς ένα Forum για να μαζέψεις κόσμο, αυτό πρέπει να γίνεται επώνυμα, ώστε να μην δημιουργούνται οι συνειρμοί που αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ολο το συμπαθειο χρησιμοποιησε το ωραιο σου ονομα για να υπαρξει ΕΙΡΗΝΗ ενοτητα και προοπτικη στον κλαδο.με την ιδρυση του ΣΥΝ-ΠΕ

Υ/Γ Τα περι ανηθικοτητας τα ξεπερνω οι επισκεπτες οι χρηστες τα μελη θα κρινουν με σωφροσυνη

Οσο για το forum που μας φυλοξενει δεν νομιζω οτι τους εκπροσωπεις.Αν τους ενοχλησα τους ενοχλησαμε εχουν τον τροπο να το κοψουν

Το ονοματεπωνυμο μου βρισκεται στο blog μεταξυ αλλων συναδελφων.

Αν διάβαζες προσεχτικότερα , θα έβλεπες ότι αυτή δεν ήταν δική μου έκφραση αλλά του Lucky Luke... και την χρησιμοποίησα για να του απαντήσω. Ναι σίγουρα δεν εκπροσωπώ το taxheaven, αλλά είμαι σε θέση να γνωρίζω πως όλα όσα προσφέρονται σε εμάς από την επιστημονική ομάδα του taxheaven γίνονται με πολύ κόπο, χρόνο και μεράκι, και θάπρεπε και εμείς να προστατεύουμε το χώρο και να μην αφήνουμε περιθώρια για περίεργους συνειρμούς κλπ... Όταν γίνονται τέτοιες κινήσεις, το σωστό είναι να γράφονται επώνυμα οι προτάσεις. Η διαφάνεια ποτέ δεν έβλαψε κανένα.

Και όπως έγραψα και στο facebook, και ο Δημήτρης το διάβασε, δεν είμαι καθόλου ενάντια σε αυτό. Είμαι ενάντια σε αυτό που αναφέρθηκε ο Θανάσης (soulis), είμαι ενάντια στην παραπληροφόρηση η οποία προκύπτει από τη σύγχηση΄που μπορεί να δημιουργηθεί. Γιατί κανένας συνεταιρισμός δεν μπορεί να διαπραγματευτεί με δημόσιους φορείς για θέματα που αφορούν κατοχύρωση επαγγέλματος, άδειες κλπ. Πολλοί επαγγελματίες έχουν ιδρύσει συνεταιρισμούς, αλλά δεν ακύρωσαν τους συλλόγους και τα συνδικαλιστικά τους όργανα, γιατί ακριβώς το ένα συμπληρώνει το άλλο.

Υστ. Ολοκληρώθηκε και η διαβούλευση για τον εκσυχρονισμό του Νόμου 1667/86 για τους Αστικούς Συνεταιρισμούς., και αναμένουμε το τελικό νομοσχέδιο. Το πότε βέβαια είναι άγνωστο... :unsure:

http://www.opengov.gr/minfin/?p=973

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπητη συναδελφε και το φορum mazeyei λεφτα απο διαφημισεις επειδη συμμετεχουμε ολοι , αλλα δεν το αναφερεις αυτο , γιατι αραγε ???

Μα είναι σαφές, παίρνω προμήθεια... :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι σαφές, παίρνω προμήθεια... :ph34r:

Καλά ρε, περισσεύουν από αυτά που παίρνει ο Σούλης και παίρνεις και εσύ....???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοι Συναδελφοι

Δεν θα κανω αντιπαραθεση ομως δεν πιστευα οτι το βοτσαλακι περι ιδρυσης ΣΥΝ-ΠΕ θα εφερνε τοση συγχυση σε ωρισμενους συναδελφους.

Υ/Γ Ειναι πουθενα γραμμενο οτι οι συλλογοι μονο μπορουν να παρεμβενουν..?..........................Δεν το νομιζω μηπως δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου διοτι δεν

εχω συνδικαλισθει ουτε ειμαι γραμμενος σε σωματια συλλογους και δεν ειμαι κοματοποιημενος.Καλως η κακως.αυτη ειναι η ταυτοτητα μου. και την δηλωνω

χωρις φοβο ειναι το ονοματεπωνυμο μου.

Μην βλεπουμε τον θαμνο και αγνοουμε το δασος Ας δηλωσουμε συμμετοχη να διαβουλευθουμε το καταστατικο ωστε να μην υπαρχει συγχυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει υποχρεωτικά να αποδώσουμε τα χαρακτηριστικά ενός συλλόγου σε ένα συνεταιρισμό.Αλλο ο σύλλογος άλλο ο συνεταιρισμός.

Οι συλλογοι είναι ενωση προσώπων μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα και η συσταση τους ορίζεται από τον αστικο κώδικα ενώ συνεταιρισμός είναι εκούσια ένωση προσώπων με οικονομικό σκοπό που με τη συνεργασία των μελών του αποβλέπει στην οικονομική,κοινωνική,πολιτιστική αναπτυξη των μελών του και την βελτίωση της ποιότητας ζωής τους και η συσταση τους ορίζεται από τον Ν.1667/1986.Ουδεμία λοιπόν σχέση εχει ο συνεταιρισμός με τον σύλλογο.Τα μέλη του συνεταιρισμού μπορούν να δρστηριοποιούνται στους συλλόγους τους και ο συνεταιρισμός με τη μαζικότητα του μπορεί να ενισχύει τους συλλόγους.

Στον συνεταιρισμό αυτόν συμμετέχουν όλοι ισότιμα με μια συνεταιριστική μερίδα και μια ψήφο.Το ίδιο θα είναι ενας μικρός λογιστής με 10 πελατες β κατηγ. το ίδιο θα είναι και ενας μεγάλος λογιστής με 100 πελατες ΑΕ.Δεν θα υπάρχουν εδώ πλούσιοι και πένητες σε αντίθεση με μια επιχείρηση ΑΕ που θα μπορούσε η πλειψηφία των μετοχών να συγκεντρώνονταν σε ένα η σε μερικα πρόσωπα τα οποία θα επαιρναν και τις αποφάσεις.

Ολοι θα είναι ισότιμοι και αυτός που θα παίρνει τις αποφάσεις θα είναι η γενική συνέλευση.

Τα μέλη του συνεταιρισμού δραστηριοποιούνται ανεξαρτητα όπως σήμερα,απλα ο συνεταιρισμός με την μαζικότητα του θα είναι αρωγός και θα τα στηρίζει.

Ο συνεταιρισμός αποτελεί πραγματικότητα.Ηδη με τα ατομα της ιδρυτικής επιτροπής και με τα άτομα που εχουν δηλώσει μεχρι στιγμής ενδιαφέρον έχει ξεπερασθεί κατά πολύ ο αριθμός προσώπων που είναι υποχρεωτικός για τη σύσταση του.Συμφέρον όμως όλων μας είναι ο συνεταιρισμός να εχει μεγάλη μαζικότητα γιατί ΄όσοι περισσότεροι συμμετέχουν τόσο ισχυρότερος καθίσταται ο συνεταιρισμός και τα οφέλη για τα μέλη του θα είναι μεγαλύτερα.

Σύντομα θα αναρτηθεί στον ιστοτόπο http://synlogfor.blogspot.com/ και θα αποσταλεί και με e-mail σε όσους ενδιαφέρονται σχέδιο του καταστατικού που θα μπορούν να κάνουν τις παρεμβάσεις ,διορθώσεις κλπ.

Το οριστικό καταστατικό θα διαμορφωθεί και θα υπογραφεί σε συνάντηση από ολα τα μέλη που θα γίνει στο προσεχές διάστημα και θα ανακοινωθεί από τον παραπάνω ιστοτόπο.Επίσης θα ανακοινωθεί και ο τρόπος για αυτούς που είναι μακρυά και δεν μπορούν να είναι στη συνάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ένας (amatrtolos) θέτει το ζήτημα σε μια λογική βάση.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει υποχρεωτικά να αποδώσουμε τα χαρακτηριστικά ενός συλλόγου σε ένα συνεταιρισμό.Αλλο ο σύλλογος άλλο ο συνεταιρισμός.

Οι συλλογοι είναι ενωση προσώπων μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα και η συσταση τους ορίζεται από τον αστικο κώδικα ενώ συνεταιρισμός είναι εκούσια ένωση προσώπων με οικονομικό σκοπό που με τη συνεργασία των μελών του αποβλέπει στην οικονομική,κοινωνική,πολιτιστική αναπτυξη των μελών του και την βελτίωση της ποιότητας ζωής τους και η συσταση τους ορίζεται από τον Ν.1667/1986.Ουδεμία λοιπόν σχέση εχει ο συνεταιρισμός με τον σύλλογο.Τα μέλη του συνεταιρισμού μπορούν να δρστηριοποιούνται στους συλλόγους τους και ο συνεταιρισμός με τη μαζικότητα του μπορεί να ενισχύει τους συλλόγους.

Στον συνεταιρισμό αυτόν συμμετέχουν όλοι ισότιμα με μια συνεταιριστική μερίδα και μια ψήφο.Το ίδιο θα είναι ενας μικρός λογιστής με 10 πελατες β κατηγ. το ίδιο θα είναι και ενας μεγάλος λογιστής με 100 πελατες ΑΕ.Δεν θα υπάρχουν εδώ πλούσιοι και πένητες σε αντίθεση με μια επιχείρηση ΑΕ που θα μπορούσε η πλειψηφία των μετοχών να συγκεντρώνονταν σε ένα η σε μερικα πρόσωπα τα οποία θα επαιρναν και τις αποφάσεις.

Ολοι θα είναι ισότιμοι και αυτός που θα παίρνει τις αποφάσεις θα είναι η γενική συνέλευση.

Τα μέλη του συνεταιρισμού δραστηριοποιούνται ανεξαρτητα όπως σήμερα,απλα ο συνεταιρισμός με την μαζικότητα του θα είναι αρωγός και θα τα στηρίζει.

Ο συνεταιρισμός αποτελεί πραγματικότητα.Ηδη με τα ατομα της ιδρυτικής επιτροπής και με τα άτομα που εχουν δηλώσει μεχρι στιγμής ενδιαφέρον έχει ξεπερασθεί κατά πολύ ο αριθμός προσώπων που είναι υποχρεωτικός για τη σύσταση του.Συμφέρον όμως όλων μας είναι ο συνεταιρισμός να εχει μεγάλη μαζικότητα γιατί ΄όσοι περισσότεροι συμμετέχουν τόσο ισχυρότερος καθίσταται ο συνεταιρισμός και τα οφέλη για τα μέλη του θα είναι μεγαλύτερα.

Σύντομα θα αναρτηθεί στον ιστοτόπο http://synlogfor.blogspot.com/ και θα αποσταλεί και με e-mail σε όσους ενδιαφέρονται σχέδιο του καταστατικού που θα μπορούν να κάνουν τις παρεμβάσεις ,διορθώσεις κλπ.

Το οριστικό καταστατικό θα διαμορφωθεί και θα υπογραφεί σε συνάντηση από ολα τα μέλη που θα γίνει στο προσεχές διάστημα και θα ανακοινωθεί από τον παραπάνω ιστοτόπο.Επίσης θα ανακοινωθεί και ο τρόπος για αυτούς που είναι μακρυά και δεν μπορούν να είναι στη συνάντηση.

Ο άλλος (1953) σε μια τελείως διαφορετική

Συνδέει τον συνεταιρισμό με τον κατακερματισμό του κλάδου (προφανώς κατακερματισμό εννοεί την ύπαρξη πολλών συλλόγων και όχι πολλών συνεταιρισμών – συνεταιρισμό έναν ξέρω την ΑΙΓΙΔΑ που ας τον αφήσουμε στην άκρη μιας και η ιστορία του στον χώρο μόνο θετική δεν μπορεί να αξιολογηθεί) μιλάει σε συναδέλφους

1953, κατά 17 Ιανουάριος 2012 - 02:49 μμ, λόγο:

ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΣΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΕΓΡΑΜΕΝΟΙ ΣΕ ΣΥΛΟΓΟΥΣ.ΚΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΡΟΤΙΘΕΝΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ.

και τέλος φτάνει να πιστεύει ότι

Αγαπητοι Συναδελφοι

Δεν θα κανω αντιπαραθεση ομως δεν πιστευα οτι το βοτσαλακι περι ιδρυσης ΣΥΝ-ΠΕ θα εφερνε τοση συγχυση ( !!!!!!!) σε ωρισμενους συναδελφους.

για μια ιδέα που βρήκε μέχρις στιγμής 14 ή 24 ή 34 ενδιαφερόμενους

να θυμίσω και μια άλλη κίνηση που ξεκίνησε από το (έως πότε ?) φιλόξενο αυτό φόρουμ και κατέληξε σε ¨’αδειασμα¨ πολλών περισσοτέρων συναδέλφων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε, περισσεύουν από αυτά που παίρνει ο Σούλης και παίρνεις και εσύ....???????

Κάνω καλό καφέ, για αυτό..... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με στεναχωρεί πολύ η τροπή που πήρε η κουβέντα.

Ο συνεταιρισμός είναι μια διαφορετική ιδέα, μια διαφορετική πρόταση.

Εμένα προσωπικά μου άρεσε διότι, όπως το αντιλαμβάνομαι, για ορισμένα οικονομικά μας συμφέροντα, εάν τα αντιμετωπίζαμε από κοινού, θα είχαμε περισσότερο όφελος ο καθένας ξεχωριστά.

Κάποιος άλλος μπορεί να ξεχωρίζει ως πιο σημαντική κάποια άλλη πτυχή της δράσης του μέλλοντος συνεταιρισμού.

Όπως και να έχει, το σημαντικό κατά τη γνώμη μου, είναι ότι πρόκειται για μια διαφορετική πρόταση, με περιορισμένη έως ελάχιστη εφαρμογή στη χώρα μας και πιθανόν να είναι αυτό που λείπει.

Εξάλλου αυτό που εμείς κάνουμε είναι να καλούμε όσο το δυνατόν περισσότερο συνάδελφους να συμμετάσχουν και αυτοί στην ίδρυσή του, συμμετέχοντας παράλληλα και στη διαμόρφωση του καταστατικού του.

Θα πω όμως μια κουβέντα, ώστε να ξεκαθαρίσω τη θέση μου με το πρόβλημα που προέκυψε.

Θεωρώ αντιδημοκρατική την απαίτηση να δηλώσω δημόσια το όνομα στο φόρουμ.

Όταν είμαι στο φόρουμ, είμαι το avatar μου, ο Lucky Luck, και κανένας άλλος.

Αυτοί που χρειάζεται να ξέρουν ποιός είμαι πραγματικά, ξέρουν, και δε νομίζω να έχει κάποιο πρόβλημα ο Κώστας, να σηκώσει το τηλέφωνο, ή να μου στείλει ένα πμ, αν νομίζει ότι δημιουργείται κάποιο πρόβλημα.

Όλη η υπόλοιπη φιλολογία είναι ανώφελη.

Όποιος πιστεύει ότι αυτή η πρόταση μας θα μπορούσε να είχε προοπτικές, μπορεί να συμμετάσχει και θα γνωρίσει προσωπικά ποιοί είμαστε ο καθένας.

Τα μήλα και τα πορτοκάλια, παρότι ενίοτε φτιάχνουν ωραία φρουτοσαλάτα, παραμένουν δυο ξεχωριστά φρούτα. Καλό είναι να μην το ξεχνάμε. Ίσως αυτό να είναι πιο σωστό και για το φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλκιδεε......Την ταυτοτητα μου την κατεθεσα αδιαφοροντας του προσωπικου κοστους.Δεν σου ζητω να καταθεσης και την δικη σου .......

Υ/Γ Αν θελεις να δηλωσης συμμετοχη εισαι δεκτος αν οχι καλως.Οποτε το αποφασισης και μετα την ιδρυση του ΣΥΝ-ΠΕ(που ειναι γεγονος) θα γινης

δεκτος στην οικογενεια.ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝ-ΠΕ Η ΜΑΖΙΚΗ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΟΛΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν στην συναντηση που ειχε ως αποτελεσμα την αποφαση ιδρυσης του συνεταιρισμου.Χαιρομαι πολυ που θα ακολουθησουν και αλλοι και θα ηταν καλο στην επομενη συναντηση να παρευρεθουν και οσοι εχουν τις αμφιβολιες τους ειδικα για την ηθικη και τους χαρακτηρες των ανθρωπων (για να μην πω του ανθρωπου) που ειχε την πρωτοβουλια.Αυτο θα ηταν μια καλη ευκαιρια βα κρινουν και να αποφασισουν μετα.Οσον αφορα την προσωπικη μου εμπειρια διαπιστωσα οτι 6 διαφορετικοι ανθρωποι,ο καθενας με την δικη του μεγαλη ή μικρη πορεια στον κλαδο,συνεκλιναν και συμφωνησαν χωρις καχυποψια και φοβο.Κανενας δεν εχει να χασει κατι,ουτε χρηματα,ουτε πελατεια,ουτε το χρονο του!Το οτι παρεμφερεις προσπαθειες στο παρελθον απετυχαν ή πηραν διαφορετικο δρομο απο αυτο που πρεσβευαν στην αρχη δεν σημαινει οτι και αυτη θα εχει την ιδια καταληξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλκιδεε......Την ταυτοτητα μου την κατεθεσα αδιαφοροντας του προσωπικου κοστους.Δεν σου ζητω να καταθεσης και την δικη σου .......

Υ/Γ Αν θελεις να δηλωσης συμμετοχη εισαι δεκτος αν οχι καλως.Οποτε το αποφασισης και μετα την ιδρυση του ΣΥΝ-ΠΕ(που ειναι γεγονος) θα γινης

δεκτος στην οικογενεια.ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝ-ΠΕ Η ΜΑΖΙΚΗ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΟΛΩΝ

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

μίλησα εγώ για ταυτότητες ?

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

μην πάτε το θέμα αλλού

επί της ουσίας παίδες

είστε υπέρ συμμετέχετε και συζητούμε επί της ουσίας

είστε κατά τότε κρατήσετε την άποψη για σας

απλά είναι τα πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ένας (amatrtolos) θέτει το ζήτημα σε μια λογική βάση.

Ο άλλος (1953) σε μια τελείως διαφορετική

Συνδέει τον συνεταιρισμό με τον κατακερματισμό του κλάδου (προφανώς κατακερματισμό εννοεί την ύπαρξη πολλών συλλόγων και όχι πολλών συνεταιρισμών – συνεταιρισμό έναν ξέρω την ΑΙΓΙΔΑ που ας τον αφήσουμε στην άκρη μιας και η ιστορία του στον χώρο μόνο θετική δεν μπορεί να αξιολογηθεί) μιλάει σε συναδέλφους

και τέλος φτάνει να πιστεύει ότι

για μια ιδέα που βρήκε μέχρις στιγμής 14 ή 24 ή 34 ενδιαφερόμενους

να θυμίσω και μια άλλη κίνηση που ξεκίνησε από το (έως πότε ?) φιλόξενο αυτό φόρουμ και κατέληξε σε ¨’αδειασμα¨ πολλών περισσοτέρων συναδέλφων

Ο ένας.. και ο άλλος...

Το να σχολιαζει ο καθένας τον έναν και τον άλλον νομίζω ότι είναι λάθος τακτική την οποία εδώ και καιρό εφαρμόζεται κατά κόρον εδώ μέσα και γενικά σε πολλούς.

Το ζήτημα είναι να τοποθετηθεί κάποιος (όχι εσύ. ο καθένας πιστεύω) μπροστά στα ίδια τα μέλη, και όχι μέσα στο φορουμ, διότι πολλές παρερμηνείες μπορεί να εμφανιστούν στην πορεία.

Μέλη τα οποία και όνομα έχουν, και τηλέφωνο και φαξ, και mails, και facebook και twitter και έγω δεν ξέρω τι..

Και επίσης θα πω και δημόσια αυτό που είπα στο ΤΖΑΒΕΛΑ προχθές.

όταν κάποιος έχει μια ιδέα, καλή η κακή δεν μας απασχολεί. αλλά έχει μια ιδέα και σιγά σιγά την υλοποιεί, και βρίσκει συμπαραστάτες, τότε πολλοί "καλοθελητές", θα θελήσουν να μειώσουν την προσπάθεια, όχι επειδή απαραίτητα διαφωνούν, αλλά για εγωιστικούς λόγους που έχουν να κάνουν με το εξής.. "δεν το σκέφθηκα εγώ ή δεν έχω εγώ την δυναμική στο χαρακτήρα μου να ξεκινήσω κάτι τέτοιο."

καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ένας.. και ο άλλος... Το να σχολιαζει ο καθένας τον έναν και τον άλλον νομίζω ότι είναι λάθος τακτική την οποία εδώ και καιρό εφαρμόζεται κατά κόρον εδώ μέσα και γενικά σε πολλούς. Το ζήτημα είναι να τοποθετηθεί κάποιος (όχι εσύ. ο καθένας πιστεύω) μπροστά στα ίδια τα μέλη, και όχι μέσα στο φορουμ, διότι πολλές παρερμηνείες μπορεί να εμφανιστούν στην πορεία. Μέλη τα οποία και όνομα έχουν, και τηλέφωνο και φαξ, και mails, και facebook και twitter και έγω δεν ξέρω τι.. Και επίσης θα πω και δημόσια αυτό που είπα στο ΤΖΑΒΕΛΑ προχθές. όταν κάποιος έχει μια ιδέα, καλή η κακή δεν μας απασχολεί. αλλά έχει μια ιδέα και σιγά σιγά την υλοποιεί, και βρίσκει συμπαραστάτες, τότε πολλοί "καλοθελητές", θα θελήσουν να μειώσουν την προσπάθεια, όχι επειδή απαραίτητα διαφωνούν, αλλά για εγωιστικούς λόγους που έχουν να κάνουν με το εξής.. "δεν το σκέφθηκα εγώ ή δεν έχω εγώ την δυναμική στο χαρακτήρα μου να ξεκινήσω κάτι τέτοιο." καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.

Γεια σου μπάρμπα , κουκιά σπέρνω

Αν, λέω αν, καταλαβαίνεις τι διαβάζεις ο σχολιασμός δεν έγινε ποτέ στην βάση του τι ωραία μάτια έχει ο ένας ή ο άλλος.

Ο σχολιασμός αφορά την θέση του ενός ή του άλλου.

Και γω αυτό που επισήμανα είναι ότι ο μεν ένας (amartolos) τοποθετεί την δημιουργία του συνεταιρισμού σε μια λογική και σωστή βάση (πέρα από τις όποιες διαφωνίες του καθ ενός μας) , ο δε (1953) σε σχέση ή ακόμα και σε αντιπαράθεση με τους συλλόγους.

Ο μεν (amartolos) λέει ότι όχι μόνο ότι τα μέλη του συνεταιρισμού μπορούν να δραστηριοποιούνται στους συλλόγους τους αλλά και ότι ο συνεταιρισμός με τη μαζικότητα του μπορεί να ενισχύει τους συλλόγους, ο δε (1953) ακούει συλλόγους και βγάζει σπυράκια.

Και όλα αυτά μετά την πρώτη τους συνάντηση στην οποία υποθέτω έχουν κουβεντιάσει και ξεκαθαρίσει βασικά πράγματα.

Τώρα σε ότι αφορά σκέψεις όπως αυτές που αναφέρεις με τους διάφορους ¨καλοθελητές¨ - γιατί να το σκεφτεί αυτός πρώτος – δεν ξέρω τι να πω, ίσως αφορούν κύκλους που εσύ συναναστρέφεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου μπάρμπα , κουκιά σπέρνω

Αν, λέω αν, καταλαβαίνεις τι διαβάζεις ο σχολιασμός δεν έγινε ποτέ στην βάση του τι ωραία μάτια έχει ο ένας ή ο άλλος.

Ο σχολιασμός αφορά την θέση του ενός ή του άλλου.

Και γω αυτό που επισήμανα είναι ότι ο μεν ένας (amartolos) τοποθετεί την δημιουργία του συνεταιρισμού σε μια λογική και σωστή βάση (πέρα από τις όποιες διαφωνίες του καθ ενός μας) , ο δε (1953) σε σχέση ή ακόμα και σε αντιπαράθεση με τους συλλόγους.

Ο μεν (amartolos) λέει ότι όχι μόνο ότι τα μέλη του συνεταιρισμού μπορούν να δραστηριοποιούνται στους συλλόγους τους αλλά και ότι ο συνεταιρισμός με τη μαζικότητα του μπορεί να ενισχύει τους συλλόγους, ο δε (1953) ακούει συλλόγους και βγάζει σπυράκια.

Και όλα αυτά μετά την πρώτη τους συνάντηση στην οποία υποθέτω έχουν κουβεντιάσει και ξεκαθαρίσει βασικά πράγματα.

Τώρα σε ότι αφορά σκέψεις όπως αυτές που αναφέρεις με τους διάφορους ¨καλοθελητές¨ - γιατί να το σκεφτεί αυτός πρώτος – δεν ξέρω τι να πω, ίσως αφορούν κύκλους που εσύ συναναστρέφεσαι

:)

Καλημέρα ΧΑΛΚΙΔΕΕ, και καλή εβδομάδα να έχεις.

όσο για τους κύκλους μου, ίσως δεν είναι η κατάλληλη στιγμή και χώρος για να σου απαριθμήσω πόσους κύκλους έχω και την ποιότητα που έχουν αυτοί.

Κατά τα άλλα, το θέμα δεν είναι για προσωπική αντιπαράθεση. Και σε ενημερώνω ότι καταλαβαίνω πάντα τι διαβάζω. Και που αποσκοπούν τα γραφόμενα ανάλογα με το ύφος που γράφονται. Γενικά. Δεν αναφέρομαι για εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω αυτό που επισήμανα είναι ότι ο μεν ένας (amartolos) τοποθετεί την δημιουργία του συνεταιρισμού σε μια λογική και σωστή βάση (πέρα από τις όποιες διαφωνίες του καθ ενός μας) , ο δε (1953) σε σχέση ή ακόμα και σε αντιπαράθεση με τους συλλόγους.

Ο μεν (amartolos) λέει ότι όχι μόνο ότι τα μέλη του συνεταιρισμού μπορούν να δραστηριοποιούνται στους συλλόγους τους αλλά και ότι ο συνεταιρισμός με τη μαζικότητα του μπορεί να ενισχύει τους συλλόγους, ο δε (1953) ακούει συλλόγους και βγάζει σπυράκια.

Και όλα αυτά μετά την πρώτη τους συνάντηση στην οποία υποθέτω έχουν κουβεντιάσει και ξεκαθαρίσει βασικά πράγματα.

Μερικές φορές, σε κάποιες συναντήσεις, χάριν της προώθησης του βασικού σκοπού, παραβλέπεις κάποιες προσωπικές απόψεις του καθένα, ιδιαίτερα όταν κρίνεις ότι αυτές δεν επιρρεάζουν και ιδιαίτερα την εξέλιξη του ζητήματος, ή αν θεωρείς πιο σωστό να πάρεις θέση την κατάλληλη στιγμή, αφού έχουν γίνει πρώτα κάποια κοινά θετικά βήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικα βγαζω σπυρακια διοτι σημερα πιθανον να υπογραφεται η ταφοπλακα και η ΑΔΕΔΥ -ΓΣΕΕ σημερα αποφασιζουν ποτε θα κανουν απεργια............

Παντως αρκουδακι να χτυπαει ο γυφτος το ντεφτι και να χορευω δεν υπηρξα και ουτε θα υπαρξω.(μεταφορικη εννοια για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις)

Με το γαρυφαλο στα χειλη η καταληξη ειναι τουφεκισμος στα τρια μετρα .και δεν προτιθεμαι να στηθω στον τοιχο.

Υ/Γ Ο ΣΥΝ-ΠΕ απο την φυση του ειναι πλειοψηφικος ειναι ανοικτος σε ολους τους συναδελφους ανεξαρτητου ταξεων και προσωπικων αντιληψεων.

Ας προσπαθησουμε ολοι μας να κανουμε την τομη που θα ειναι κατι το ξεχωριστο και καινοτομο στο δυεινεκες μελλον.

Κλεινω την αντιπαραθεση Η σπιθα φουντωσε(ο σκοπος αγιαζει τα μεσα ειναι θεμα τακτικης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AXXXXXXX ΠΑΛΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΣΦΙΓΓΕΤΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΟΥ

ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ !!!ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΔΑΜΕ ΓΑΙΝΝΗ ΤΟΝ

ΒΑΦΤΙΣΑΜΕ !!!!!!!!ΑΝΤΕ ΞΕΚΙΝΑΤΕ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙΡΟ ΝΑ

ΔΙΑΦΩΝΙΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...