Προς το περιεχόμενο
  • 0

απαλλαγη απο κλαδους του ΙΚΑ λογω ΤΕΒΕ


Lexotanil

Ερώτηση

Πριν κάνω έναρξη ως ελεύθερος επαγγελματίας δούλευα και σε ένα φροντιστήριο με ασφάλιση ΙΚΑ και συνεχίζω να δουλεύω εκεί. Ως νέος ασφαλισμένος μετά το 1993 δικαιούμαι να επιλέξω ασφαλιστικό φορέα. Επειδή τα φροντιστήρια δεν είναι πλήρης απασχόληση(λιγότερα από 25 ένσημα) και είναι μόνο 9 μήνες τον χρόνο θα κρατήσω ως κύριο ασφαλιστικό φορέα τον Ο.Α.Ε.Ε. Έχω 6 μήνες για να πάρω απαλλαγή από το ΙΚΑ. Αν πάω να πάρω απαλλαγή από το ΙΚΑ θα πάρω μόνο για τον κλάδο σύνταξης και ασθενείας σε είδος τα οποία τα παρέχει ο Ο.Α.Ε.Ε και τα υπόλοιπα θα παραμείνουν; (δηλαδή κλάδος ασθενείας σε χρήμα- Ο.Α.Ε.Δ-Ο.Ε.Κ-Ο.Ε.Ε) ή μπορώ να πάρω ολική απαλλαγή από το ΙΚΑ; Γνωρίζει κανείς τίποτα επί του θέματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Έκανα πρόσφατα για τον αδελφό μου (άλλο επάγγελμα βέβαια). Δε νομίζω ότι υπάρχει δικαίωμα ολικής ή μερικής απαλλαγής από το ΙΚΑ. Η απαλλαγή από το ΙΚΑ είναι μία. Εφόσον είσαι στο ΤΕΒΕ (νυν ΟΑΕΕ) δεν έχεις δικαίωμα εγγραφής στο ΙΚΑ. Η διαδικασία είναι ως εξής: Παίρνεις βεβαίωση από ΟΑΕΕ, τη πρόσληψη σου ή συμβαση εργασίας που χεις κάνει, καταθέτεις μία αίτηση στο ΙΚΑ του εργοδότη νομίζω (σε μας έτυχε ΙΚΑ εργοδότη και ασφαλισμένου το ίδιο)και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα (σε μας χρειάστηκε 2 μήνες) σου ρχεται το χαρτί απαλλαγής. Όσο είσαι στο φροντιστήριο ή οπουδήποτε αλλού με σύμβαση εργασίας ή πρόσληψη ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΥΤΗ!!!!!Ελπίζω να σε βοήθησα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πριν κάνω έναρξη ως ελεύθερος επαγγελματίας δούλευα και σε ένα φροντιστήριο με ασφάλιση ΙΚΑ και συνεχίζω να δουλεύω εκεί. Ως νέος ασφαλισμένος μετά το 1993 δικαιούμαι να επιλέξω ασφαλιστικό φορέα. Επειδή τα φροντιστήρια δεν είναι πλήρης απασχόληση(λιγότερα από 25 ένσημα) και είναι μόνο 9 μήνες τον χρόνο θα κρατήσω ως κύριο ασφαλιστικό φορέα τον Ο.Α.Ε.Ε. Έχω 6 μήνες για να πάρω απαλλαγή από το ΙΚΑ. Αν πάω να πάρω απαλλαγή από το ΙΚΑ θα πάρω μόνο για τον κλάδο σύνταξης και ασθενείας σε είδος τα οποία τα παρέχει ο Ο.Α.Ε.Ε και τα υπόλοιπα θα παραμείνουν; (δηλαδή κλάδος ασθενείας σε χρήμα- Ο.Α.Ε.Δ-Ο.Ε.Κ-Ο.Ε.Ε) ή μπορώ να πάρω ολική απαλλαγή από το ΙΚΑ; Γνωρίζει κανείς τίποτα επί του θέματος;

Νομίζω μόνο για τον κλάδο σύνταξης και ασθενείας σε είδος. Τα υπόλλοιπα ΟΑΕΔ-ΟΕΚ-ΟΕΕ-ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΚΑΙ ΑΣΘΕΝΕΙΑ σε χρήμα τα πληρώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν λοιπόν πάρω απαλλαγή από το ΙΚΑ μόνο για τους κλάδους σύνταξης και ασθενείας σε είδος τους οποίους θα έχω από τον ΟΑΕΕ και συνεχίσω να είμαι στο ΙΚΑ στους κλάδους ασθενείας σε χρήμα ΟΑΕΔ-ΟΕΚ-ΟΕΕ και επικουρικό θα συνεχίσω να αμείβομαι ως μισθωτός στο φροντιστήριο και δεν θα χρειάζεται να κόβω αποδείξεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξέρει κανείς τι δικαιολογητικά θέλει το ΙΚΑ για απαλλαγή από ορισμένους κλάδους του λόγω ΟΑΕΕ - πέραν από μια βεβαίωση που φαντάζομαι και μια Υ/Δ για επιλογή κύριου ασφαλιστικού φορέα....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξέρει κανείς τι δικαιολογητικά θέλει το ΙΚΑ για απαλλαγή από ορισμένους κλάδους του λόγω ΟΑΕΕ - πέραν από μια βεβαίωση που φαντάζομαι και μια Υ/Δ για επιλογή κύριου ασφαλιστικού φορέα....?

 

Έχω τον εργοδότη εγώ, ο οποίος είναι και αναπόγραφος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω τον εργοδότη εγώ, ο οποίος είναι και αναπόγραφος.....

Θα κάνετε απογραφή και πρόσληψη. Μετά ο εργαζόμενος με μια βεβαίωση από τον ΟΑΕΕ, ένα αντίγραφο της πρόσληψης και μια Υ/Δ θα πάει στο ΙΚΑ του εργοδότη και θα κάνει αίτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα κάνετε απογραφή και πρόσληψη. Μετά ο εργαζόμενος με μια βεβαίωση από τον ΟΑΕΕ, ένα αντίγραφο της πρόσληψης και μια Υ/Δ θα πάει στο ΙΚΑ του εργοδότη και θα κάνει αίτηση. 

Kαι μήπως γνωρίζει κάποιος το ποσοστο ασφάλισης στο ικα λογω παράλληλης ασφάλισης στο τεβε .Νομίζω ότι ήταν 7,8κατι αλλά στο ικα που ρώτησα μου είπαν περίπου 6!

Από που προκύπτει αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει ανακοίνωση - ή κάτι τέτοιο , απο το ΤΕΒΕ για τα ένσημα του Φεβρουαρίου?  

Μου είπε κάποιος οτι θα υπάρχει απαλλαγή - θα δεχτεί το ΤΕΒΕ δηλ. 24 ένσημα..... 

 

Εχει ακούσει κανείς τίποτα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα συνολικά μου είπαν 6 % εργοδότη και ασφαλισμένου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τους ημερομίσθιους μόνο.

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20039

 

Άρθρο 2, παρ.2: Ειδικά κατά το μήνα Φεβρουάριο κάθε έτους και προκειμένου για τους αμειβόμενους με ημερομίσθιο θεωρείται ότι πληρούται η προϋπόθεση των 25 ημερών ασφάλισης, εφόσον ο εργαζόμενος έχει πραγματοποιήσει τον κατά περίπτωση πλήρη αριθμό ημερών ασφάλισης του μήνα αυτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τους ημερομίσθιους μόνο.

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20039

 

Άρθρο 2, παρ.2: Ειδικά κατά το μήνα Φεβρουάριο κάθε έτους και προκειμένου για τους αμειβόμενους με ημερομίσθιο θεωρείται ότι πληρούται η προϋπόθεση των 25 ημερών ασφάλισης, εφόσον ο εργαζόμενος έχει πραγματοποιήσει τον κατά περίπτωση πλήρη αριθμό ημερών ασφάλισης του μήνα αυτού.

 

Δηλ. κάποιος ωρομίσθιος που εργάζεται Δευτέρα εως και Σάβατο , παιρνει τα 25 ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για την εφαρμογή της εγκυκλίου 4/20-03-2015 του Ο.Α.Ε.Ε. , όσον αφορά την απαλλαγή των νέων ασφαλισμένων από το ΙΚΑ , ποιό είναι το ΚΠΚ που επιλέγουμε στην ΑΠΔ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...