Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ


bamel

Ερώτηση

Καλημέρα και συγνώμη αν βρίσκομαι σε λα΄θος ενότητα , αλλά δεν βρήκα κάτι παρόμοιο.

Εργοδότης πήγε να πληρώσει στο Υποκατάστημα ΙΚΑ τις ασφαλιστικές εισφορές του Νοεμβρίου με επιταγή έχοντας υπολογίσει και την προσάυξηση (3% για τον πρώτο μήνα).

Στο ΙΚΑ του απάντησαν ότι πλέον δεν πληρώνονται οι εκπρόθεσμες οφειλές στα αρμόδια υποκαταστήματα του ΙΚΑ αλλά στην Τράπεζα καταβάλλοντας μόνο τις εισφορές και τις προσαυξήσεις θα τις βρεί ο έλεγχος.

Ισχύει αυτό , γιατί από το site του ΙΚΑ αναφέρεται ότι οι εκπρόθεσμες οφειλές πληρώνονται μόνο στο ΙΚΑ - για αυτό και τον έστειλα στο ΙΚΑ για πληρωμή;

θα μπορεί να πάρει ασφαλιστική ενημερότητα από το site του ΙΚΑ ή πλέον δεν θα μπορεί μέχρει να γίνει ο έλεγχος;

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

καλημέρα,

σε ανάλογη περίπτωση που είχαμε κι εμείς τους 2 προηγούμενους μήνες, πληρώσαμε στην Τράπεζα τις εισφορές μόνες τους εκπρόθεσμα και μετά από 10 μέρες το πρόστιμο μόνο του στο ΙΚΑ ( για να φανεί σ'αυτούς η πληρωμή της τράπεζας πρώτα). Είχα δώσει στον υπάλληλο και φωτοτυπίες των πληρωμών στην τράπεζα μαζί με ανάλυση των εισφορών και των προσαυξήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.Μου έτυχε και εμένα.Πλέον πληρώνεις το ποσό εκπρόθεσμα στην τράπεζα και μετά από 10 μέρες πληρώνεις το πρόστιμο μόνο στο ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΠΑΥΓΕΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΟΙ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ,ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΕΦΟΣΟΝ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 για τις εισφοες νοεμβριου 2013 να πανε να πληρωθουν στην τραπεζα τον ιανουαριο του 2014, πληρωνουμε ολο το ποσο με προσαυξησεις στην τραπεζα ή τις εισφορες στην τραπεζα και προσαυξησεις στο ΙΚΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 για τις εισφοες νοεμβριου 2013 να πανε να πληρωθουν στην τραπεζα τον ιανουαριο του 2014, πληρωνουμε ολο το ποσο με προσαυξησεις στην τραπεζα ή τις εισφορες στην τραπεζα και προσαυξησεις στο ΙΚΑ;

Εισφορές στην Τράπεζα και προασαυξήσεις στο ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω πληρωσα εισφορες προηγουμενων μηνων σε τραπεζα οπως μου ειχε πει το ικα

πηγα να δω τι γινεται γιατι ξαφνικα ηρθαν πραξεις

και μου ειπαν κακως πληρωθηκαν στην τραπεζα εκπροθεσμα

επρεπε να πληρωθουν εδω στο υποκαταστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σημερα στο ΙΚΑ μου ειπαν το εξής : 

 

"Από εδω και περα, άμεσα θα βγαινει Πραξη Επιβολής. 

Αυτό σημαίνει οτι για τον Οκτώβριο του 2013 (αν δεν εχει πληρωθεί) μέχρι 10 Δεκεμβρίου θα εχει βγει πράξη. 

Η πληρωμή του ποσού και του προστίμου, θα γινεται μόνο στο ΙΚΑ " 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σημερα στο ΙΚΑ μου ειπαν το εξής : 

 

"Από εδω και περα, άμεσα θα βγαινει Πραξη Επιβολής. 

Αυτό σημαίνει οτι για τον Οκτώβριο του 2013 (αν δεν εχει πληρωθεί) μέχρι 10 Δεκεμβρίου θα εχει βγει πράξη. 

Η πληρωμή του ποσού και του προστίμου, θα γινεται μόνο στο ΙΚΑ " 

αυτο μου ειπαν και μενα αλλα υπηρχαν καποιες εκπροθεσμες καταβολες που ειχαν γινει

και δεν ειχαμε ενημερωθει οτι ειχε βγει πραξη πχ ιουλιου αυγουστου 2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλύτερα στο ΙΚΑ... γιατί στην τράπεζα θα κάνει να φανεί στο σύστημα.... από βδομάδα εώς κ μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτο μου ειπαν και μενα αλλα υπηρχαν καποιες εκπροθεσμες καταβολες που ειχαν γινει

και δεν ειχαμε ενημερωθει οτι ειχε βγει πραξη πχ ιουλιου αυγουστου 2013

 

Σωστό αυτό. Αν δεν βγάλουν ανακοίνωση, από που θα το ξέρουμε??? 

Οπως παλιότερα, που είπαν οτι οι πληρωμές θα γινονται πλεον μονο μέσω τραπεζών. 

 

 

 

καλύτερα στο ΙΚΑ... γιατί στην τράπεζα θα κάνει να φανεί στο σύστημα.... από βδομάδα εώς κ μήνα

 

Δεν υπάρχει καλύτερα ή χειρότερα. 

Υπάρχει τί απόφαση έχουν βγάλει.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
  • 0

 

Δεκτά αυτά. Το θέμα είναι όμως τι ισχύει τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωστό αυτό. Αν δεν βγάλουν ανακοίνωση, από που θα το ξέρουμε??? 

Οπως παλιότερα, που είπαν οτι οι πληρωμές θα γινονται πλεον μονο μέσω τραπεζών. 

 

 

 

 

Δεν υπάρχει καλύτερα ή χειρότερα. 

Υπάρχει τί απόφαση έχουν βγάλει.... 

.. όπως αναφέρθηκε κ παραπάνω πάς στο υποκ/μα ΙΚΑ λες οτι χρειάζεσε ενημερότητα και πληρώνεις τα οφειλόμενα. Τέλος.  (δεν χρειάζεται καν αίτηση ... τους λες οτι θα της πάρεις από το internet μόλις πληρώσεις κ θα σου πουν κ ευχαριστώ.)

 

Έτσι, έχεις το κεφάλι σου ήσυχο γιατί  δεν περιμένεις να γίνει ταυτοποίηση της πληρωμής  και δεν πας σε δύο μέρη (πχ τράπεζα στις εισφορές κ στο ΙΚΑ για τις προσαυξήσεις)

 

Τι πιο απλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...