Προς το περιεχόμενο
  • 0

βοηθός λογιστή - απόλυση προσεχώς


Nick31

Ερώτηση

Καλησπέρα. Είναι η πρώτη φορά που γράφω, οπότε εάν δεν έχω βάλει το θέμα στη σωστή κατηγορία, ας μεταφερθεί.

Εργάζομαι ως βοηθός λογιστή εδώ και 4 χρόνια σε μικρή ανώνυμη εταιρία. Είμαι απόφοιτος ΑΣΟΕΕ. Χειρίζομαι το πρόγραμμα εμπορικής διαχείρισης, ενώ το λογιστικό ένας εξωτερικός λογιστής. Καθώς με τα χρόνια απολύθηκαν άτομα, κατέληξα να κάνω λίγο πολύ τα πάντα. Από χονδρική, χειρισμός site, εξωτερικές εργασίες ( πέρα από τράπεζες-εφορίες, κάνω χίλιες δυο αγγαρείες-εξυπηρετήσεις ), ακόμα και μεταφορά εμπορευμάτων. Επειδή πρόσφατα λογιστής και εργοδότης τα "σπάσανε", ανέλαβε άλλος. Όμως το πρόγραμμα της λογιστικής είναι πλέον εντός εταιρίας και το χειρίζομαι εγώ. Κάτι τέτοιο υπό κανονικές συνθήκες θα με χαροποιούσε, αφού θα ήταν - επιτέλους - ευκαιρία να μάθω κάτι παραπάνω. Έτσι όπως έχουν όμως τα πράγματα είναι αδύνατο να ανταπεξέλθω. Για να μη πολυλογώ πρότεινα α) να πάρει ένα άτομο - έστω μερικής απασχόλησης - για όλα τα δευτερεύοντα ή β) αν θέλει να κάνω τα πάντα όλα να μου κάνει αύξηση.

Φύσικα τίποτα δεν έγινε. Έτσι την ίδια στιγμή που βγάζω ΦΠΑ πρέπει και να συνδέω φωτιστικά κτλ κτλ... Δε βλέπω άλλη λύση από την αποχώρηση. Και φυσικά με το αζημίωτο. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω : αν αρχίσω να "παραμελώ" τα καινούρια καθήκοντα ώστε να με απολύσει, μπορεί να προφασιστεί ότι δεν ανταποκρίνομαι στα καθήκοντά μου και να με διώξει χωρίς αποζημίωση ? Μήπως καλύτερα να "παραμελώ" τα δευτερεύοντα λέγοντας ότι δεν είναι αρμοδιότητά μου ? Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην φύγω χωρίς αποζημίωση.

Κατάντια..αλλά δυστυχώς η συννενόηση με τον εν λόγω εργοδότη είναι πέρα για πέρα αδύνατη...

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΕΣΗ ΗΜΟΥΝΑ ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑ 3ΧΡΟΝΙΑ,ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΦΑΡΜΑΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ!!!ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΛΛΑ ΠΕΡΝΟΝΤΑΣ ΤΑΜΕΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΣΗ.ΕΤΣΙ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΑΝΤΙΔΡΟΥΣΑ Σ'ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΩΣΠΟΥ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΑΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΒΡΙΤΕ ΑΛΛΟΝ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.Ε,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ,ΒΕΒΑΙΑ ΜΟΥ ΧΡΩΣΤΑΕΙ 5,000ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΜΙΣΘΟΥΣ,ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ,ΑΔΕΙΕΣ Κ.Τ.Λ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΣΕ ΔΙΩΧΝΕΙ!ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΑΦΟΥ ΦΥΓΕΙΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΚΙ ΕΓΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΕΣΗ ΗΜΟΥΝΑ ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑ 3ΧΡΟΝΙΑ,ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΦΑΡΜΑΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ!!!ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΛΛΑ ΠΕΡΝΟΝΤΑΣ ΤΑΜΕΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΣΗ.ΕΤΣΙ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΑΝΤΙΔΡΟΥΣΑ Σ'ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΩΣΠΟΥ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΑΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΒΡΙΤΕ ΑΛΛΟΝ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.Ε,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ,ΒΕΒΑΙΑ ΜΟΥ ΧΡΩΣΤΑΕΙ 5,000ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΜΙΣΘΟΥΣ,ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ,ΑΔΕΙΕΣ Κ.Τ.Λ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΣΕ ΔΙΩΧΝΕΙ!ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΑΦΟΥ ΦΥΓΕΙΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΚΙ ΕΓΩ.

Συγνώμη πήρες την αποζημίωση και σου χρωστάει 5000? Και τι κατάλαβες λέω εγώ....

Καλύτερα να έπαιρνες τα 5.000 και να έχανες την αποζημίωση όπως το βλέπω (εκτός αν τα έχεις με κάποιο τρόπο εξασφαλισμένα).

Καλησπέρα. Είναι η πρώτη φορά που γράφω, οπότε εάν δεν έχω βάλει το θέμα στη σωστή κατηγορία, ας μεταφερθεί.

Εργάζομαι ως βοηθός λογιστή εδώ και 4 χρόνια σε μικρή ανώνυμη εταιρία. Είμαι απόφοιτος ΑΣΟΕΕ. Χειρίζομαι το πρόγραμμα εμπορικής διαχείρισης, ενώ το λογιστικό ένας εξωτερικός λογιστής. Καθώς με τα χρόνια απολύθηκαν άτομα, κατέληξα να κάνω λίγο πολύ τα πάντα. Από χονδρική, χειρισμός site, εξωτερικές εργασίες ( πέρα από τράπεζες-εφορίες, κάνω χίλιες δυο αγγαρείες-εξυπηρετήσεις ), ακόμα και μεταφορά εμπορευμάτων. Επειδή πρόσφατα λογιστής και εργοδότης τα "σπάσανε", ανέλαβε άλλος. Όμως το πρόγραμμα της λογιστικής είναι πλέον εντός εταιρίας και το χειρίζομαι εγώ. Κάτι τέτοιο υπό κανονικές συνθήκες θα με χαροποιούσε, αφού θα ήταν - επιτέλους - ευκαιρία να μάθω κάτι παραπάνω. Έτσι όπως έχουν όμως τα πράγματα είναι αδύνατο να ανταπεξέλθω. Για να μη πολυλογώ πρότεινα α) να πάρει ένα άτομο - έστω μερικής απασχόλησης - για όλα τα δευτερεύοντα ή β) αν θέλει να κάνω τα πάντα όλα να μου κάνει αύξηση.

Φύσικα τίποτα δεν έγινε. Έτσι την ίδια στιγμή που βγάζω ΦΠΑ πρέπει και να συνδέω φωτιστικά κτλ κτλ... Δε βλέπω άλλη λύση από την αποχώρηση. Και φυσικά με το αζημίωτο. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω : αν αρχίσω να "παραμελώ" τα καινούρια καθήκοντα ώστε να με απολύσει, μπορεί να προφασιστεί ότι δεν ανταποκρίνομαι στα καθήκοντά μου και να με διώξει χωρίς αποζημίωση ? Μήπως καλύτερα να "παραμελώ" τα δευτερεύοντα λέγοντας ότι δεν είναι αρμοδιότητά μου ? Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην φύγω χωρίς αποζημίωση.

Κατάντια..αλλά δυστυχώς η συννενόηση με τον εν λόγω εργοδότη είναι πέρα για πέρα αδύνατη...

Ευχαριστώ.

Ναι μπορείς να το κάνεις αυτό και δεν μπορεί να επικαλεστεί σπουδαίο λόγο για αποζημίωση χωρίς απόλυση...

Υπάρχουν στο φόρουμ σε πολλά θέματα οι περιπτώσεις για σπουδαίο λόγο απόλυσης...

Και προσωπικά δεν νομίζω ότι θα σε διώξει αν κάνεις αυτά που πρέπει να κάνεις και όχι κάτι παραπάνω.

Ο καθένας όπως το βλέπει, πολλοί θα έκαναν υπομονή σε ένα βαθμό και θα έβρισκαν κάτι άλλο πριν αποχωρήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Τη φράση "αυτά που πρέπει να κάνω" την ερμηνεύω αλλιώς εγώ και αλλιώς ο εργοδότης. Ουσιαστικά έχει γλιτώσει 2 μισθούς από το "φιλότιμο" μου..Το πρόβλημα είναι ότι σε περίπτωση που αρνούμαι σταδιακά να κάνω τα επιπλέον πράγματα, δεν υπάρχει άλλος για να τα κάνει...Οπότε θα συσσωρεύονται και θα με περιμένουν...Γι αυτό πιθανολογώ ότι σε αυτή την περίπτωση μάλλον θα βρει ένα μεγαλύτερο θύμα ( ή κάποιον με μεγαλύτερη ανάγκη ) και θα του τα φορτώσει εκ νέου όλα..Δύσκολοι καιροί για να ταιριάξουν εργασία και αξιοπρέπεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σωστός ο Lucky Luke ακριβώς δε κάνεις ότι δεν είναι στις αρμοδιότητες σου κι όταν σου λέει γιατί θα λές έπρεπε να βγάλω φπα έπρεπε να κάνω την απδ να τυπώσω βιβλία κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σωστός ο Lucky Luke ακριβώς δε κάνεις ότι δεν είναι στις αρμοδιότητες σου κι όταν σου λέει γιατί θα λές έπρεπε να βγάλω φπα έπρεπε να κάνω την απδ να τυπώσω βιβλία κλπ κλπ

Και θα του πει ο άλλος, α καλά συγνώμη, τα ίδια έχω και γώ, δεν έχετε καταλάβει ότι για αυτούς αυτά είναι άγνωστες λέξεις αν και τα ξέρουν όλα, εμένα μου κάνει και υποδείξεις για το πόσο χρόνο χρειάζεται κάποιος για να βγάλει ΦΠΑ, και επίσης για αυτούς στην αρμοδιότητα σου είναι τα πάντα, και προτεραιότητα έχουν κυρίως τα προσωπικά τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και θα του πει ο άλλος, α καλά συγνώμη, τα ίδια έχω και γώ, δεν έχετε καταλάβει ότι για αυτούς αυτά είναι άγνωστες λέξεις αν και τα ξέρουν όλα, εμένα μου κάνει και υποδείξεις για το πόσο χρόνο χρειάζεται κάποιος για να βγάλει ΦΠΑ, και επίσης για αυτούς στην αρμοδιότητα σου είναι τα πάντα, και προτεραιότητα έχουν κυρίως τα προσωπικά τους

Σωστά τα ίδια έχω ζήσει και εγώ. Πάντα κατά την άποψή τους τα λογιστικά γίνονται σε 10 λεπτά και όλα τα υπόλοιπα είναι σημαντικότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδια υστερα απο πολυ κοπο κ δακρυ καταφερα να χωθω στα λογιστικα ζω πανω κατω τα ιδια .

Αυτο που θελω να πω οτι αυτο που βλέπω κ γω απο τις εφορίες ειναι οτι φτασμενοι λογιστές δυσκολεύονται

να καταλάβουν τη θέση ανθρώπου που ξεκιναεί η είναι σε μειονεκτική θέση.

Δεν μπορείς να πείς απλά δεν είναι δική μου δουλειά...........................

Βέβαια και απο πλευράς ψυχολογίας κ ζωής πρέπει να μην κολλάμε σε άρρωστες κ αδιέξοδες καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, εαν δεν εκτιμήσετε πρώτα εσείς αυτό που κάνετε, δεν πρόκειται να σας το αναγνωρίσει κανείς.

Είστε χρήσιμοι, και το αφεντικό το ξέρει, άσχετα αν δε το δείχνει. Ξεψαρώστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλε Lucky...ξεψαρωμένος είμαι..εώς το έσχατο - για κάθε εργοδότη - σημείο της απεργίας..απλά όταν δεν υπάρχει άλλος να του τα φορτώσεις, τα φορτώνεσαι εσύ. Για παράδειγμα, όταν έρχεται το φορτηγό να ξεφορτώσει, αν πω δεν τα κουβαλάω, θα μείνουν για ώρες στο πεζοδρόμιο...Τι κάνεις τότε ? Φαντάζομαι παρόμοια παραδείγματα θα έχουν και οι υπόλοιποι...Δηλ. αν μουλαρώσω, όλα μένουν πίσω και κωλύεται η λειτουργία όλης της εταιρίας...Κάτι τέτοιο φυσικά χρειάζεται, αλλά και ψυχοφθόρο είναι και χρονοβόρο μέχρι και αν φέρει αποτελέσματα ( πρόσληψη άλλου ατόμου για τα βοηθητικά..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ιωαννης

Αύτα δεν σου τα μαθαίνου στις σχολές σου μιλάνε για ορκωτούς ελεγκές ισολογίσμους σε κοβουν του κέρατα

και μετα μπαμ η ελληνική πραγματικότητα ο καθέ αμαθείς ανοίγει μια επιχείρηση και τα φορτώνει ολα στο λογιστή κ τους λοιπούς που κακοπληρωνει ενω ξοδεύει αλογιστα κ μετα κλαίγεται. Οχι πως δεν υπάρχουν εξαιρέσεις αλλα όπως είπα εξαιρέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...