Jump to content
Sign in to follow this  
Guest TZABELAS  KITSOS

Γνωμοδότηση και για λογιστές, φοροτεχνκούς «Άνοιγμα» τεσσάρων επαγγελμάτων ζητά η Επιτροπή Ανταγωνισμού

Recommended Posts

παιδιά καλημέρα.

ερώτηση: δουλεύω ως βοηθός λογιστη σε εταιρεία και πρόσφατα πήρα την άδεια γ'ταξης.

α)με αυτό τον νόμο αν δεν κάνω εναρξη στην εφορια και συνεχίσω να είμαι μισθωτός δεν ειμαι λογιστης γ'ταξης?

β)αν κανω έναρξη στην δου η αδεια μου θα αντικατασταθεί με επαγγελατική ταυτότητα?

ευχαριστω

Χθες μου στείλανε από το Επιμελητήριο την ΔΕΣ Γ 1023105 ΕΞ2012, που αναφέρει την υποχρέωση των λογιστών που κάνουν έναρξη, να προσκομίζουν την άδεια.

Πιο πολύ για το χάζι, τους έστειλα σήμερα σε απάντηση την γνωμοδότηση της επιτροπής ανταγωνισμού και την απόφαση του υπουργείου ανάπτυξης και ζητάω τα σχόλιά τους επί τούτου....

Άμα μου απαντήσουνε, θα σας πω....................

Χθες μου στείλανε από το Επιμελητήριο την ΔΕΣ Γ 1023105 ΕΞ2012, που αναφέρει την υποχρέωση των λογιστών που κάνουν έναρξη, να προσκομίζουν την άδεια.

Πιο πολύ για το χάζι, τους έστειλα σήμερα σε απάντηση την γνωμοδότηση της επιτροπής ανταγωνισμού και την απόφαση του υπουργείου ανάπτυξης και ζητάω τα σχόλιά τους επί τούτου....

Άμα μου απαντήσουνε, θα σας πω....................

Στέφανε, η υποχρεωτική εγγραφή στο ΟΕΕ καταργήθηκε.

Η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος που εκδίδει η Διοικητική αρχή δλδ. οεε, ισχύει.

Στέφανε, η υποχρεωτική εγγραφή στο ΟΕΕ καταργήθηκε. Η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος που εκδίδει η Διοικητική αρχή δλδ. οεε, ισχύει.

Ναι βρε, το κατάλαβα...

Ωστόσο, στείλανε την εγκύκλιο για να πούνε ότι έναρξη μόνο με την άδεια....

Εντωμεταξύ, πριν ο αλέκτωρ λαλήσει τρεις κτλ κτλ, βγήκε ότι έναρξη μόνο με αναγγελία.....

το συμπέρασμα ποιο είναι ?

(iν) Η Επαγγελματική Ταυτότητα αντικαθιστά tην άδεια για την άσκηση του επαγγέλματος του Λογιστή-Φοροτεχνικού

.........................???????????????...........

Guest TZABELAS  KITSOS

εγω λεω να μας βαζουν ενα χαλκα να μας γνωριζουν απο μακρυα

εγω λεω να μας βαζουν ενα χαλκα να μας γνωριζουν απο μακρυα

Τα κέρατα δεν σου φτάνουνε....????????????

Υγ: από το "και κερατάς και δαρμένος", μη παρεξηγηθούμε κιόλας........ :)

Είναι (?) απίστευτο πάντως πως καταφέρνει πάντα , η πολιτική ηγεσία να μπερδεύει τόσο πολύ τα πράγματα , ειδικά σε μια εποχή που τούτος ο κλάδος(ο δικός μας) θα έπρεπε να παίζει καθοριστικό ρόλο.

Πέρα από τις σκοπιμότητες που εξυπηρετεί , η ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ κυριαρχεί σε κάθε κίνηση της...

Από την άλλη ο κατακερματισμός του κλάδου μας και η ΜΗ ενιαία αντιμετώπιση ακόμα και στοιχειωδών θεμάτων που μας απασχολούν , αποτελεί πεδίο εύκολης "δράσης" ...λειτουργούμε δλδ κάπως σαν πειραματόζωα !!!

Αυτά επί του θεωρητικού...

Επι της ουσίας νομίζω οτι η λέξεις ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ-ΑΛΛΗΛΕΓΓΎΗ , θα πρέπει να μας κινούν και να μας οδηγούν , όχι μόνο τώρα αλλά πάντα , ίσως το "σύνθημα" ...ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟΣ του έχει ουσιαστική σημασία πιά...

ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΑΡΘΡΩΝ 2 ΚΑΙ 3 ΤΟΥ Ν. 3919/2011

1. Άρθρο 2 του ν. 3919/2011

Σύμφωνα με το ισχύον καθεστώς για την άσκηση του επαγγέλματος του Λογιστή-Φοροτεχνικού, από Φυσικά Πρόσωπα, δεν ισχύουν οι περιορισμοί που προβλέπονται και έπρεπε να καταργηθούν σύμφωνα με τις διατάξεις των παραγράφων 1 και 2 του άρθρου 2 του ν. 3919/2011.

Συνεπώς, τα Φυσικά Πρόσωπα δύνανται να ασκούν το επάγγελμα του Λογιστή-Φοροτεχνικού και αν δεν είναι μέλη του Οικονομικού Επιμελητηρίου της Ελλάδος, εφόσον είναι πτυχιούχοι των ελληνικών ανωτάτων οικονομικών σχολών ή πτυχιούχοι ισότιμων οικονομικών σχολών του εξωτερικού ή πληρούν τις προϋποθέσεις επαγγελματικών προσόντων του Π.Δ. 38/2010, (άρθρο 1 παρ. 1 περ. α' και παρ. 4 του Ν. 2515/1997),

Για τις Ανώνυμες Εταιρίες, δεν ισχύει η απαίτηση της κατοχής αδείας επαγγέλματος Λογιστή- Φοροτεχνικού από τους μετόχους που εκπροσωπούν την πλειοψηφία του μετοχικού κεφαλαίου της Α.Ε..

1.Για την άσκηση του επαγγέλματος του Λογιστή Φοροτεχνικού. απαιτείται ειδική άδεια η οποία χορηγείται από το Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδας (Ο.Ε.Ε.). Το επάγγελμα του Λογιστή Φοροτεχνικού, σύμφωνα με το άρθρο 1 περιπτώσεις 4 και 5 του π.δ/τος 475/1991 (ΦΕΚ 176 Α'), ασκείται:

α. από τα μέλη του Ο.Ε.Ε. κατά το άρθρο 3 του ν. 1100/1980 (ΦΕΚ 295 Α), όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 3 του ν. 1479/1984 (ΦΕΚ 145 Α) και κατά το άρθρο 43 παράγραφο 22 τουν. 2214/1994 (ΦΕΚ 75 Α').

β. από τους πτυχιούχους των Τμημάτων Λογιστικής, Εμπορίας και Διαφήμισης, Διοίκησης Επιχειρήσεων, Τουριστικών Επιχειρήσεων, Χρηματοοικονομικών Εφαρμογών, Χρηματοοικονομικής και Ελεγκτικής και Χρηματοοικονομικής και Ασφαλιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι.) και

γ. από μη πτυχιούχους.

4.Η παρ. 1 του άρθρου 3 του ν. 1479/1984 αντικαθίσταται ως εξής:

"1. Ως μέλη του Ο.Ε.Ε. εγγράφονται υποχρεωτικά όλοι οι πτυχιούχοι των ελληνικών ανωτάτων οικονομικών σχολών, δηλαδή του Οικονομικού Πανεπιστημίου της Αθήνας (πρώην Α.Σ.Ο.Ε.Ε.). του Πανεπιστημίου Πειραιά (Πρώην Α.Β.Σ.Π.). του Πανεπιστημίου Μακεδονίας Οικονομικών και Κοινωνικών Επιστημών (πρώην Α.Β.Σ.Θ.), των Οικονομικών Τμημάτων του Πανεπιστημίου Αθηνών, του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, του Πανεπιστημίου Πατρών, του Πανεπιστημίου Αιγαίου και του Πανεπιστημίου Κρήτης, του Τμήματος Δημόσιας Διοίκησης του Παντείου Πανεπιστημίου Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών. οι πτυχιούχοι ισότιμων οικονομικών σχολών του εξωτερικού και οι πτυχιούχοι οικονομικών σχολών ή τμημάτων Πανεπιστημίων που θα ιδρυθούν ή θα μετατραπούν σε οικονομικές, εφόσον χρησιμοποιούν το πτυχίο τους για επαγγελματικούς λόγους στο δημόσιο ή τον ιδιωτικό τομέα."

Εχω μια απορία. Πως συνδυάζεται η εγκύκλιος του Υπουργείου Ανάπτυξης με την παράγραφο 4 του Ν.2515/1997.Εγγράφονται η δεν εγγράφονται υποχρεωτικά; :blink:

Και οι παράγραφοι β και γ του άρθρου 1 του ΠΔ. 38/2010, που πήγαν; :unsure:

Μήπως όλοι αυτοί που γράφουν όλες αυτές τις αποφάσεις να ξανακάτσουν στα θρανία;

Εκτός αν το κάνουν επίτηδες, σκεφτόμενοι σιγά μην καταλάβουν οι μαλάκες...

Το θέμα με τις ΑΕ, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το αναλύσω. Καταλαβαίνετε όλοι το λόγο που μπήκε...

Αγαπητοί Φίλοι,

Σύμφωνα με την γνωμοδότηση της επιτροπής Ανταγωνισμού

Δ.1. Γενικά

15. Οι υπηρεσίες που παρέχονται από τους Λογιστές-Φοροτεχνικούς, όπως καθορίζονται στο άρ. 2 του Π.Δ. 340/1998, ανήκουν στην κατηγορία των επαγγελματικών υπηρεσιών. Για την άσκηση του ως άνω επαγγέλματος είναι απαραίτητες εξειδικευμένες τεχνικές γνώσεις. Ειδικότερα, σύμφωνα με την παραπάνω διάταξη, το έργο των Λογιστών - Φοροτεχνικών συνίσταται:

1. Στην ορθή εφαρμογή των λογιστικών αρχών, προτύπων και σχεδίων, γενικών και κλαδικών.

2. Στην εποπτεία και την εφαρμογή διαδικασιών για τον προσδιορισμό της φορολογητέας ύλης και των αναλογούντων φόρων και στον έλεγχο της τυπικής επάρκειας και ακρίβειας των στοιχείων και παραστατικών.

3. Στην ενημέρωση και τήρηση των φορολογικών βιβλίων σύμφωνα με τις ισχύουσες φορολογικές διατάξεις.

4. Στην κατάρτιση και την υπογραφή των οικονομικών καταστάσεων, των ισολογισμών και των λογαριασμών αποτελεσμάτων χρήσης, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις, επιχειρήσεων και οργανισμών.

5. Στην σύνταξη, υπογραφή και υποβολή των φορολογικών δηλώσεων, συμπληρωματικών στοιχείων και καταστάσεων καθώς και στην επιμέλεια εφαρμογής των απαιτούμενων διαδικασιών και διατυπώσεων προς τις φορολογικές και οικονομικές αρχές.

6. Στη σύνταξη, υπογραφή και υποβολή συμπληρωματικών και στατιστικών στοιχείων και καταστάσεων προς τις Δημόσιες Αρχές.

7. Στη σύνταξη, υπογραφή και υποβολή μισθολογικών καταστάσεων, ασφαλιστικών εισφορών και προγραμμάτων εργασίας.

Ουσιαστικά σύμφωνα με τα ανωτέρω δεν χρειάζεται και καμμία ιδιαίτερη επιστημονική επάρκεια για να ασκήσεις το επάγγελμα. Πολύς καβγάς για το πάπλωμα λοιπόν..... Αρκεί ένα ΙΕΚ και 3 χρόνια σε ένα Λογιστικό γραφείο για να γίνεις Λογιστής.....Τα μέλη του Ο.Ε.Ε να κοιτάξουμε να κατοχυρώσουμε άλλα πεδία δράσης νομοθετικά όπως προβλέπει το ΠΔ 475/91, όπως (οικονομολόγος μελετητής, Εσωτερικός ελεγκτής, ορκωτός ελεγκτής...κ.τ.λ.) και να σταματήσουμε να ορίζουμε την επιστήμη που σπουδάσαμε μέσα από το επάγγελμα και ''μόνο'' του Λογιστή-Φοροτεχνικού.

Με τιμή...,,,

Επίσης, σύμφωνα με την γνωμοδότηση της επιτροπής ανταγωνισμού η πιστοποίηση των Λογιστών δεν εξυπηρετεί κανένα σκοπό, ούτε ενισχύει την έννοια της διευκόλυνσης της ''ασύμμετρης πληροφόρησης'' των αποδεκτών της υπηρεσίας......Δηλαδή τα υπάρχοντα αρχεία του Ο.Ε.Ε καλύπτουν ήδη την αναγκαιότητα αυτή, οπότε δεν θα επιβαρυνθούμε οικονομικά σύμφωνα με την ΠΟΛ 1166/2011, αφού δεν θα πιστοποιηθούμε......

Οίδομεν...,,,,

Επειδή έχω βαρεθεί να διαβάζω μόνο για τα τυπικά .........

Όλοι δουλέυουμε για το χρήμα πλέον (κάποιοι και για την εφήμερη δόξα του γαμώ και δέρνω και τα ξέρω όλα ....) , αλλά όταν φτάνουμε σε αυτό το κρίσιμο σημείο , τότε μιλάμε για κατάργηση ελαχίστων μαοιβών , ανοίγματα κλπ κλπ . Απλά να έχουμε τις άδειες από το επιμελητήριο μην και ανοιξεί και άλλο το επάγγελμα , βέβαια κανείς δε λέει για πολλά γραφεία νόμιμα τα οποία όμως από πίσω έχουν πολλούς εφοριακούς ...... Τέλος πάντων άλλο θέλω να πω , διάβασα και την τελευτά ΚΥΑ 9875/24.2.2012

και ειδικότερα το άρθρο 3 για την αποζημίωση . Μπορεί να μην το διάβασα καλά , άλλωστε ότι δεν αφορά καθάρα τη δουλειά , απλά ξεπέτα το κάνω (ενώ τα άλλα ..... :) ) και βλέπω καθορισμό αμοιβών και αν αναλογιστώ και τα συμβολαία (μηχανικοί , δικαγορόι πλέον) και τα μισθωτηρία και τα περιβαντολογικά και την νομιμοποιήση των αυθερέτων κλπ τότε κάθομαι και σκέφτομαι ότι σίγουρα κάνουμε λάθος επάγγελμα , μιας και με απλά πράγματα , δηλαδή διασφάλιση αμοιβών λογιστών σε δηλώσεις φυσικών , νομικών προσώπων αλλά και σε τήρηση και έλεγχο βιβλίων θα υπήρχε μια σωστή δουλεία και με ευχαριστημένους όλους τους ενδιαφερόμενους .......

Αλλά είπαμε μας πειράζει να μην ανοίξει κάποιος που δεν έχει τα τυπικά προσόντα και μόνο .

Επειδή έχω βαρεθεί να διαβάζω μόνο για τα τυπικά .........

Όλοι δουλέυουμε για το χρήμα πλέον (κάποιοι και για την εφήμερη δόξα του γαμώ και δέρνω και τα ξέρω όλα ....) , αλλά όταν φτάνουμε σε αυτό το κρίσιμο σημείο , τότε μιλάμε για κατάργηση ελαχίστων μαοιβών , ανοίγματα κλπ κλπ . Απλά να έχουμε τις άδειες από το επιμελητήριο μην και ανοιξεί και άλλο το επάγγελμα , βέβαια κανείς δε λέει για πολλά γραφεία νόμιμα τα οποία όμως από πίσω έχουν πολλούς εφοριακούς ...... Τέλος πάντων άλλο θέλω να πω , διάβασα και την τελευτά ΚΥΑ 9875/24.2.2012

"Άρθρο 3

Αποζημίωση για τη διενέργεια ελέγχων

1. Η αποζημίωση των Ελεγκτών Δόμησης καθορίζεται, ανά έλεγχο και ανά κατηγορία έργου, ως εξής:

1.1 Για τους ελέγχους των εργασιών της κατηγορίας Α':

α) Για τις εργασίες δόμησης σε υφιστάμενα κτίρια, η αποζημίωση ορίζεται σε εκατόν πενήντα (150) ευρώ για κτίρια συνολική επιφάνειας έως και χίλια (1.000) τ.μ. και διακόσια πενήντα (250) ευρώ για κτίρια συνολικής επιφάνειας μεγαλύτερης των χιλίων (1.000) τ.μ.

β) Για τις εργασίες κατεδαφίσεων και περιτοιχίσεων η αποζημίωση ορίζεται σε εκατό (100) ευρώ, ανεξάρτητα από το μέγεθος του κατεδαφιζόμενου κτιρίου ή της περιτοίχισης.

1.2 Για τον αρχικό έλεγχο των κτιρίων των Κατηγοριών Β' και Γ':

Για κτίρια συνολικής επιφάνειας έως και χίλια (1.000) τ.μ., η αποζημίωση καθορίζεται σε διακόσια (200) ευρώ, ενώ για κτίρια με συνολική επιφάνεια μεγαλύτερη των χιλίων (1.000) τ.μ., η αποζημίωση καθορίζεται σε τριακόσια (300) ευρώ.

1.3 Για τον ενδιάμεσο έλεγχο των κτιρίων της Κατηγορίας Γ':

Για κτίρια με συνολική επιφάνεια έως και χίλια (1.000) τ.μ., η αποζημίωση καθορίζεται σε 0,4 ευρώ ανά τ.μ. και δεν μπορεί να είναι μικρότερη των διακοσίων (200) ευρώ, ενώ για κτίρια με συνολική επιφάνεια μεγαλύτερη των χιλίων (1.000) τ.μ., η αποζημίωση καθορίζεται σε 0,3 ευρώ ανά τ.μ. και δεν μπορεί να είναι μικρότερη των τετρακοσίων πενήντα (450) ευρώ και μεγαλύτερη των δύο χιλιάδων (2.000) ευρώ."

Σαν ορισμός αμοιβών και ελαχίστων αμοιβών μου φαίνονται και εμένα, εν έτει 2012.

Τι διάολο;

Σαν ορισμός αμοιβών και ελαχίστων αμοιβών μου φαίνονται και εμένα, εν έτει 2012.

Μα είναι ξεκάθαρο ότι σκοπός του Νόμου είναι να εξασφαλιστεί η ποιότητα των υπηρεσιών.

Τόσους μηχανικούς που έχουμε και έτσι όπως πάνε τα πράγματα θα χρειαζόμαστε βεβαίωση από μηχανικό για να πάμε τουαλέτα, μήπως δεν δουλεύει το καζανάκι.

Κλέφτες να γίνουν?

Θα βρούμε δουλειά να τους δώσουμε.

PostDateIcon.pngΠέμπτη, 23.02.2012 | pdf_button.png | printButton.png | emailButton.png

«Άσκηση του επαγγέλματος του Λογιστή Φοροτεχνικού, εφαρμογή του ν.3919/2011 (ΦΕΚ 32/ τ. Α΄/ 02.03.2011

Με εγκύκλιο του ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ, ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ παρέχονται οδηγίες σχετικά με την εφαρμογή των διατάξεων του ν.3919/2011 «Αρχή της επαγγελματικής ελευθερίας, κατάργηση αδικαιολόγητων περιορισμών στην πρόσβαση και άσκηση επαγγελμάτων» (ΦΕΚ 32/ τ. Α΄/ 02.03.2011), όπως έχει τροποποιηθεί με την παράγραφο 16 του άρθρου 4 ν. 4038/2012 με στόχο την ομοιόμορφη αντιμετώπιση από την κάθε αρμόδια Υπηρεσία, της διαδικασίας άσκησης του επαγγέλματος του «Λογιστή-Φοροτεχνικού».

H υποβολή Αναγγελίας έναρξης άσκησης του επαγγέλματος Λογιστή Φοροτεχνικού, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 3 του ν.3919/2011, γίνεται από το Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδος, εφεξής «Αρμόδια Διοικητική Αρχή». Η αναγγελία αντικαθιστά την αίτηση για απόκτηση άδειας που ίσχυε μέχρι την έναρξη ισχύος του ν.3919/2011 και αντί της άδειας θα χορηγείται στον αιτούντα Επαγγελματική Ταυτότητα. περισσότερα εδώ

Τελικά, έχετε αρχίσει να καταθέτεται δικαιολογητικά για τις άδειες?

Γιατί μέχρι τώρα εγώ δεν έκανα τίποτα