Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
haziris

Αποζημίωση απόλυσης σε καθεστώς εκ περιτροπής εργασίας

Question

Είμαι συνάδελφος από Χανιά και έχω περίπτωση πελάτη που ενδιαφέρεται ο εργοδότης να μάθει το κόστος για αποζημίωση απόλυσης για πιθανή απόλυση μέχρι τον 6/2012.

Η απάντηση σε θέματα πλήρης απασχόλησης είναι ξεκάθαρη, σε περίπτωση που οι εργαζόμενοι δουλεύουν σε καθεστώς εκ περιτροπής εργασίας ισχύει το ίδιο?

Οι εργαζόμενοι απο τον 1/2012 άλλαξαν μορφή απασχόλησης απο πλήρης σε εκ περιτροπής.

Αύριο θα ρωτήσω και στην Επιθεώρη εργασίας για την δική τους απάντηση και θα την δημοσιοποιήσω στο παρόν θέμα , αν στο ενδιάμεσο κάποιος εμπειρότερος συνάδελφος μπορεί να μοιραστεί τα "φώτα" του θα με βοηθούσε σαν πρώτη άποψη.

Ευχαριστώ

Δημήτρης - Χανιά

Recommended Posts

• 0

Αν η αλλαγή έγινε μονομερώς η αποζημίωση θα υπολογισθεί με το προηγούμενο καθεστώς δλδ με πληρη απασχόληση

• 0

Μονομερώς αν κατάλαβα σωστά, λετε οτι έγινε μόνο με απόφαση εργοδότη. .... ΟΧΙ δεν έγινε μονομερώς.

Η απόφαση της αλλαγής έχει συμφωνηθεί και απο τις 2 πλευρές (εργοδότη και εργαζόμενες)

Ένα μέρος της παρούσας κατάστασης είναι να διατηρήσει τις θέσεις εργασίας αλλά να μειώσει το εργοδοτικό κόστος σε εισφορές και μισθό.

Οι εργαζόμενες εργάζονται 2 βδομάδες συνολικά το μήνα (12-13 ασφαλιστικές μέρες) με 8ωρο εναλάξ μεταξύ τους.

Υπολογίζω οτι η αποζημίωση θα υπολογιστεί πάνω στις τελευταίες ακαθάριστες αποδοχές .

Αν γνωρίζεται οτι κάνω λάθος, παρακαλώ διορθώστε.

Ευχαριστώ

• 0

Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με τον Επόπτη Εργασίας για απάντηση στο παραπάνω θέμα, μου έδωσε για απάντηση ... οτι εφόσον είναι απο κοινή απόφαση εργοδότη και εργαζόμενου η αλλαγή της σχέσης εργασίας απο πλήρης σε εκ περιτροπής και όχι μονομερώς, θα υπολογιστεί η αποζημίωση με τον τελευταίο μισθό - αρκεί να μην γίνει η απόλυση σε σύντομο χρόνικό διάστημα ώστε να μην υπάρχει εμφανής λόγος της αλλαγής για να πληρώσει μικρότερη αποζημίωση.

Ευχαριστώ τον συνάδελφο CEL για την άποψη του που αποδείχτηκε σωστή ... με τις αλλαγές που γίνονται συνεχώς δεν μπορούμε πλέον να είμαστε απόλυτα σίγουροι για όλα τα θέματα και ευτυχώς που υπάρχουν διάφορα έγκυρα foroum για ανταλαγή απόψεων.

Δημήτρης - Χανιά

• 0
Guest ABC
Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με τον Επόπτη Εργασίας για απάντηση στο παραπάνω θέμα, μου έδωσε για απάντηση ... οτι εφόσον είναι απο κοινή απόφαση εργοδότη και εργαζόμενου η αλλαγή της σχέσης εργασίας απο πλήρης σε εκ περιτροπής και όχι μονομερώς, θα υπολογιστεί η αποζημίωση με τον τελευταίο μισθό - αρκεί να μην γίνει η απόλυση σε σύντομο χρόνικό διάστημα ώστε να μην υπάρχει εμφανής λόγος της αλλαγής για να πληρώσει μικρότερη αποζημίωση. Ευχαριστώ τον συνάδελφο CEL για την άποψη του που αποδείχτηκε σωστή ... με τις αλλαγές που γίνονται συνεχώς δεν μπορούμε πλέον να είμαστε απόλυτα σίγουροι για όλα τα θέματα και ευτυχώς που υπάρχουν διάφορα έγκυρα foroum για ανταλαγή απόψεων. Δημήτρης - Χανιά

ektos kai ean h kainourgia symbasi anaferei kati allo opws gia paradigma oti gia to diastima apo tin proslipsi ews kai tis 31/12/2011 an tyxon ginei kataggelia sumbasis h apozimivsi tha ypologisti me ton mistho tis 31/12/2011 gia to diastima apo 01/01/2012 me ton mistho ton meiwmeno.

• 0

δουλέβω 6 χρόνια σε επιχείρηση με πληρη ωράριο Δ.Τ.Τ.Π.Π θέλει ο εργοδότης να με κάνει νέα ατομική σύβαση εκ περιτροπής ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΕΜΠΤΗ με πλήρη ωράριο ΑΝ άν δεχθώ εγώ και μετά απο 2ο μήνες με απολύσει θα πάρω κανονικά τα 400 ευρώ επίδομα ανεργίας ή το μισό δηλαδή τα 200ευρώ άν είναι τα μισά να με κάνει απόλυση να πάρω τα 400 περίπου γιατί βλέπω να μήν έχει ζωή η επιχείρηση

μία απάντηση γιατί την ΔΕΥΤΕΡΑ ο εργοδότης περιμένει να τον απαντήσω αν δέχομαι

ευχαριστώ

• 0

δουλέβω 6 χρόνια σε επιχείρηση με πληρη ωράριο Δ.Τ.Τ.Π.Π θέλει ο εργοδότης να με κάνει νέα ατομική σύβαση εκ περιτροπής ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΕΜΠΤΗ με πλήρη ωράριο ΑΝ άν δεχθώ εγώ και μετά απο 2ο μήνες με απολύσει θα πάρω κανονικά τα 400 ευρώ επίδομα ανεργίας ή το μισό δηλαδή τα 200ευρώ άν είναι τα μισά να με κάνει απόλυση να πάρω τα 400 περίπου γιατί βλέπω να μήν έχει ζωή η επιχείρηση

μία απάντηση γιατί την ΔΕΥΤΕΡΑ ο εργοδότης περιμένει να τον απαντήσω αν δέχομαι

ευχαριστώ

Η εγκυκλιος του ΟΑΕΔ (Β114007 δεν την εχω προχειρη τωρα)λεει σαν γενικο ορο , οτι σαν μισθος για το ταμειο, λαμβανεται ο μισθος ή το ημερομισθιο που γραφεται στην καταγγελια της συμβασης ,εφοσον αυτο συμφωνει με το ποσο που σε ασφαλιζε,

Επισης λεει... οτι σε περιπτωση <διαφωνιας>τοτε λαμβανεται υποψιν ο μεσος ορος αποδοχων του εξαμηνου. τωρα τι εμπεριεχεται στην λεξη <διαφωνια>...δεν ξερω μηπως π.χ λεω , μπορεις να διφωνησης και στην περιπτωση,που σου αλλαξει την συμβαση και μετα απο δυο μηνες σε απολυσει,επειδη αυτο μπορει να εκληφθη ως προκατασκευασμενο εκ μερους του, ωστε να σε απολυση με μειωμενη αποζημιωση?τι να σου πω...δεν βαζεις σαν ορο στην συμφωνια σας οτι αν σε απολυσει πριν τους 6 μηνες θα σε αποζημιωση με τον παλιο μισθο ,τουλαχιστον αν μη τι αλλο, να παρης μεγαλυτερη αποζημιωση?...αν την παρης και αυτη, διοτι απο οτι λες βλεπεις οτι η επιχειρηση δεν εχει <ζωη>...και θα βγης ετσι και αλλιως στην ανεργια, τοτε γιατι να μπης σε αυτα τα διληματα και να δεχθης και εκτος την μειωμενης ή και καθολου αποζημιωσης αν δεν εχει,να παρης και μειωμενο ταμειο?

• 0
Guest ΔΕΣΠΟΙΝΑ

καλησπερα, θα ηθελα να με βοηθησετε σε κατι ημουν υπαλληλος ( απολυθηκα σημερα) ως πωλητρια σε καταστημα απο 03/09/2007 ως 8ωρη και στις 01/07/2012 με εκαναν 7ωρη με συμβαση εκ περιτροπης την οποια κατεθεσαν στις 5/07 στην επιθεωρηση. με απελυσαν σημερα χωρις καλα καλα να εχω πληρωθει 1 φορα σαν 7ωρη και με απελυσαν με αποζημιωση 7ωρης. το κακο ειναι οτι με στρημωξαν και τα υπεγραψα τα χαρτια τις απολυσης.

ειναι σωστο αυτο? δεν θα επρεπε να πληρωθω ως 8ωρη?

μπορω να κανω κατι τωρα που υπεγραψα?

θα ηθελα μια απαντηση συντομα να δω τι θα κανω.

ευχαριστω εκ των προτερων

• 0

καλησπερα, θα ηθελα να με βοηθησετε σε κατι ημουν υπαλληλος ( απολυθηκα σημερα) ως πωλητρια σε καταστημα απο 03/09/2007 ως 8ωρη και στις 01/07/2012 με εκαναν 7ωρη με συμβαση εκ περιτροπης την οποια κατεθεσαν στις 5/07 στην επιθεωρηση. με απελυσαν σημερα χωρις καλα καλα να εχω πληρωθει 1 φορα σαν 7ωρη και με απελυσαν με αποζημιωση 7ωρης. το κακο ειναι οτι με στρημωξαν και τα υπεγραψα τα χαρτια τις απολυσης.

Η αποζημιωση υπολογιζεται βασει των αποδοχων του τελευταιου μηνα πριν την απολυση σε σενα 1/7-31/7 ,<Νομικα>ειναι μεσα (μαλλον...το ηξεραν)ομως αν τα χρηματα ειναι πολλα,και αξιζει τον κοπο,για τοσο συντομο διαστημα,θα μπορουσες να την προσβαλλης σαν καταχρηστικη,ομως απο το 2007 δεν νομιζω...οτι σε συμφερει, και αυτοι μαλλον το γνωριζουν.οποτε μαλλον κακως εκανες κατ αρχας και δεν το <παλεψες>,θα στην εστελναν με κλιτηρα ομως οποτε...πληροφοριακα, για το ταμειο ανεργειας δεν εχεις προβλημα το παιρνεις ολοκληρο.

• 0

Κάνε μια καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας και ζήτα την διαφορά. Άμεσα όμως.

• 0

Ναι αμε...περιμενε ...να την δωση :)

• 0

Αν δεν την δώσει τότε μπορεί να ακυρωθεί η καταγγελία στο δικαστήριο, οπότε θα την δώσει για να μην την δώσει μετά δεκαπλάσια...!

• 0

Από τα δύο, προτιμώ να προσπαθήσω τουλάχιστον!

• 0

Ρε παιδιά αυτές τις καταγγελίες τις κάνουν συνάδελφοι; Δηλαδή η κοπέλα είναι στο κλιμάκιο 4-6 και δικαιούται 3 μισθούς.

Αν έπαιρνε 1500 μικτά η καταγγελία θα ήταν (1500*14/12)*3= 5.250 ευρώ, ενώ αν έγινε 7ωρη με αναλογική μείωση των αποδοχών τότε η αποζημίωση θα ήταν 5.250/8*7= 4.593,75, δηλαδή τι κέρδισε ο εργοδότης; Και πιθανόν η απολυθείσα να έπαιρνε μικρότερο μισθό, οπότε το όποιο "κέρδος" να είναι παντελώς αναντίστοιχο του ρίσκου και του κινδύνου.

Κυρίως, τι κέρδισε μπροστά σε αυτά που θα χάσει αν η απολυθείσα αρχίσει τις καταγγελίες και βρει δικηγόρο και κινηθεί δικαστικά;

Θα μπορούσε ο συνάδελφος να συμβουλεύσει τον εργοδότη, είτε να κάνει χρήση της τμηματικής καταβολής της αποζημίωσης, είτε να κάνει χρήση της προειδοποίησης.

Προχθές πήρα στα χέρια μου δικαστική απόφαση που μου έδειξε γνωστός μου επιχειρηματίας όπου για μία εμμονή του σε μία καταγγελία (για πείσμα έδωσε λιγότερα χρήματα παρά τις συμβουλές του λογιστή του), γλίτωσε 3.000 ευρώ, όμως τώρα καλείται να πληρώσει 35.000 διότι η καταγγελία κρίθηκε (μετά από 2 χρόνια) άκυρη στο δικαστήριο και έτσι θα πληρώσει αναδρομικά τον απολυθέντα σαν να εργαζόταν (υπερημερίες) και είναι υποχρεωμένος να τον επαναπροσλάβει...

• 0

Ρε παιδιά αυτές τις καταγγελίες τις κάνουν συνάδελφοι; Δηλαδή η κοπέλα είναι στο κλιμάκιο 4-6 και δικαιούται 3 μισθούς.

Αν έπαιρνε 1500 μικτά η καταγγελία θα ήταν (1500*14/12)*3= 5.250 ευρώ, ενώ αν έγινε 7ωρη με αναλογική μείωση των αποδοχών τότε η αποζημίωση θα ήταν 5.250/8*7= 4.593,75, δηλαδή τι κέρδισε ο εργοδότης; Και πιθανόν η απολυθείσα να έπαιρνε μικρότερο μισθό, οπότε το όποιο "κέρδος" να είναι παντελώς αναντίστοιχο του ρίσκου και του κινδύνου.

Κυρίως, τι κέρδισε μπροστά σε αυτά που θα χάσει αν η απολυθείσα αρχίσει τις καταγγελίες και βρει δικηγόρο και κινηθεί δικαστικά;

Θα μπορούσε ο συνάδελφος να συμβουλεύσει τον εργοδότη, είτε να κάνει χρήση της τμηματικής καταβολής της αποζημίωσης, είτε να κάνει χρήση της προειδοποίησης.

Προχθές πήρα στα χέρια μου δικαστική απόφαση που μου έδειξε γνωστός μου επιχειρηματίας όπου για μία εμμονή του σε μία καταγγελία (για πείσμα έδωσε λιγότερα χρήματα παρά τις συμβουλές του λογιστή του), γλίτωσε 3.000 ευρώ, όμως τώρα καλείται να πληρώσει 35.000 διότι η καταγγελία κρίθηκε (μετά από 2 χρόνια) άκυρη στο δικαστήριο και έτσι θα πληρώσει αναδρομικά τον απολυθέντα σαν να εργαζόταν (υπερημερίες) και είναι υποχρεωμένος να τον επαναπροσλάβει...

1ον σιγα πωλητρια μην της εδινε 1500 ευρω μικτα!! εγω με τα βιας βλεπω το χιλιαρικο ..

2ον αυτα με τις δικαιωσεις των εργαζομενων, γινοντουσαν ,τοτε...τωρα...δεν βλεπω φως μακαρι...

3ον τελικα εχεις δικιο οτι μπορει να ειναι λαθος συναδελφου διοτι ο εργοδοτης δεν θα κερδιζε και τιποτα αφου της κατεβαλε πολυ μεγαλυτερο ποσο, οποτε βεβαια και δεν χανει τιποτα πρωτα να του το θιξη και μετα να παη στην Επιθεωρηση

• 0
Guest μήτσος

νομίζω οτι σε εκ' περιτροπής συμβαση εργασίας απαγορεύεται η απόλυση μέχρι τη λήξη της εκ΄περιτροπής σύμβασης

• 0

νομίζω οτι σε εκ' περιτροπής συμβαση εργασίας απαγορεύεται η απόλυση μέχρι τη λήξη της εκ΄περιτροπής σύμβασης

οχι διοτι ανηκει στην συμβαση του εμποριου η οποια εληξε και μπορει να συμφωνηθη πλεον ελευθερα εκ νεου μεταξυ εργοδοτη και εργαζομενου,οποια δηποτε μορφης απασχοληση.και η εργαζομενη την υπεγραψε δεν ειναι μονομερης μεταβολη.

• 0

Δεν είναι νομίζω περίπτωση μονομερούς επιβολής εκ περιτροπής συστήματος εργασίας αλλά κλασσική περίπτωση διμερούς συμφωνίας για μεταβολή της εργασίας από πλήρη σε μερική (εκ περιτροπής).

• 0
Guest ΔΕΣΠΟΙΝΑ

για να σας λυσω τις αποριες επαιρνα μικτα 1202,27 και πηγα στα 1051,99. στην επιθεωρηση που πηγα και ρωτησα μου ειπε ειναι βαση τελευταιου μισθου η αποζημιωση και οταν τις ειπα οτι δεν περασε μηνας σχεδον μου ειπε ετσι ειναι τα πραγματα και οτι πια χασαμε τα δικαιωματα μας και οτι η διαφορα στα χρηματα ειναι μικρη. δεν ξερω να το τραβηξω η να τους στειλω στον αγυριστο...

• 0

για να σας λυσω τις αποριες επαιρνα μικτα 1202,27 και πηγα στα 1051,99. στην επιθεωρηση που πηγα και ρωτησα μου ειπε ειναι βαση τελευταιου μισθου η αποζημιωση και οταν τις ειπα οτι δεν περασε μηνας σχεδον μου ειπε ετσι ειναι τα πραγματα και οτι πια χασαμε τα δικαιωματα μας και οτι η διαφορα στα χρηματα ειναι μικρη. δεν ξερω να το τραβηξω η να τους στειλω στον αγυριστο...

Απο 1/7 εχει περασει ο μηνας οποτε ως προς αυτο, νομιμοι...ηταν. ομως απορω,ειχε ισχυ απο 17/ και την κατεθεσαν 5/7? διοτι αυτη επρεπε να κατατεθη το αργοτερο εως 1/7 δεν πληρωσαν προστιμο εκπροθεσμου? ή ισχυει απο 5/7 οποτε σε αυτη την εκδοχη,δεν ηταν νομιμοι, αλλλα οπως προειπα τι ψαχνεις τωρα?βρισκεις ακρη?οντως η διαφορα που σου ωφειλει μεταξυ του 1202ευρω και 1052ευρω ,,ειναι κατω απο....100 ευρω. ξερεις και στο Δικαστηριο,εκτιμω εγω ,οτι θα παιξη το ρολο του...το ποσο για το οποιο ζητας να καταστη ακυρη η καταγγελια, και στην περιπτωση σου τι να σου πω, ειναι ...αρκετα χαμηλο...δεν ξερω εσυ αποφασιζεις πλεον τι θα κανης.

• 0

Γύρω στα 500 ευρώ είναι η διαφορά. Νομίζω πως τώρα σώθηκε ο εργοδότης σου...

• 0
Guest ΔΕΣΠΟΙΝΑ

τους πηρα τηλ και τους ειπα οτι μιλησα με την επιθεωρηση και μου ειπαν αν μπορουμε να ερθουμε σε μια συμφωνια να μου πληρωσουν την διαφορα γιατι ολο αυτο φαινεται εσκεμμενο για να μην χρειαστει να παω στην επιθεωρηση ( εμμεσα αφησα να ενοειθει οτι θα εκανα καταγγελια) βεβαια μου ειπαν οτι οκ θα μιλησω με τον οικον. διευθυντη στις 20/08 που θα γυρισει απο διακοπες να μου δωσει μια απαντηση. ξερεται τι γινεται? ναι μεν ειναι λιγα,αλλα αυτες τις εποχες και τα 10 ευρω ειναι λεφτα, αλλα περισσοτερο ειναι για το γαμωτο, γιατι οντως κανει μπαμ οτι εγινε επιτηδες.( να αναφερω οτι πριν 3 μηνες ημουν εγκυος και απεβαλλα, ποιος μου λεει οτι δεν ειναι και αυτος ενας λογος?) θα σας ενημερωσω αν ενδιαφερεστε για την συνεχεια

σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας ηταν πολυτιμες.

• 0

τους πηρα τηλ και τους ειπα οτι μιλησα με την επιθεωρηση και μου ειπαν αν μπορουμε να ερθουμε σε μια συμφωνια να μου πληρωσουν την διαφορα γιατι ολο αυτο φαινεται εσκεμμενο για να μην χρειαστει να παω στην επιθεωρηση ( εμμεσα αφησα να ενοειθει οτι θα εκανα καταγγελια) βεβαια μου ειπαν οτι οκ θα μιλησω με τον οικον. διευθυντη στις 20/08 που θα γυρισει απο διακοπες να μου δωσει μια απαντηση. ξερεται τι γινεται? ναι μεν ειναι λιγα,αλλα αυτες τις εποχες και τα 10 ευρω ειναι λεφτα, αλλα περισσοτερο ειναι για το γαμωτο, γιατι οντως κανει μπαμ οτι εγινε επιτηδες.( να αναφερω οτι πριν 3 μηνες ημουν εγκυος και απεβαλλα, ποιος μου λεει οτι δεν ειναι και αυτος ενας λογος?) ΑΝ ΤΟ ΕΜΑΘΕ, ΣΙΓΟΥΡΑ!!! θα σας ενημερωσω αν ενδιαφερεστε για την συνεχεια

σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας ηταν πολυτιμες.