Προς το περιεχόμενο
  • 0
haziris

Αποζημίωση απόλυσης σε καθεστώς εκ περιτροπής εργασίας

Ερώτηση

Είμαι συνάδελφος από Χανιά και έχω περίπτωση πελάτη που ενδιαφέρεται ο εργοδότης να μάθει το κόστος για αποζημίωση απόλυσης για πιθανή απόλυση μέχρι τον 6/2012.

Η απάντηση σε θέματα πλήρης απασχόλησης είναι ξεκάθαρη, σε περίπτωση που οι εργαζόμενοι δουλεύουν σε καθεστώς εκ περιτροπής εργασίας ισχύει το ίδιο?

Οι εργαζόμενοι απο τον 1/2012 άλλαξαν μορφή απασχόλησης απο πλήρης σε εκ περιτροπής.

Αύριο θα ρωτήσω και στην Επιθεώρη εργασίας για την δική τους απάντηση και θα την δημοσιοποιήσω στο παρόν θέμα , αν στο ενδιάμεσο κάποιος εμπειρότερος συνάδελφος μπορεί να μοιραστεί τα "φώτα" του θα με βοηθούσε σαν πρώτη άποψη.

Ευχαριστώ

Δημήτρης - Χανιά

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

• 0

νομίζω οτι σε εκ' περιτροπής συμβαση εργασίας απαγορεύεται η απόλυση μέχρι τη λήξη της εκ΄περιτροπής σύμβασης

Δεν απαγορεύεται, απλά έχει το δικαίωμα ο εργαζόμενος να ζητήσει ως αποζημίωση τα μελλοντικά μεροκάματα που θα έκανε μέχρι τη λήξη της σύμβασης, και επιπλέον τα επιδόματά του.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
snapback.pngΔΕΣΠΟΙΝΑ, κατά 05 Αύγουστος 2012 - 03:07 πμ, λόγο:

τους πηρα τηλ και τους ειπα οτι μιλησα με την επιθεωρηση και μου ειπαν αν μπορουμε να ερθουμε σε μια συμφωνια να μου πληρωσουν την διαφορα γιατι ολο αυτο φαινεται εσκεμμενο για να μην χρειαστει να παω στην επιθεωρηση ( εμμεσα αφησα να ενοειθει οτι θα εκανα καταγγελια) βεβαια μου ειπαν οτι οκ θα μιλησω με τον οικον. διευθυντη στις 20/08 που θα γυρισει απο διακοπες να μου δωσει μια απαντηση. ξερεται τι γινεται? ναι μεν ειναι λιγα,αλλα αυτες τις εποχες και τα 10 ευρω ειναι λεφτα, αλλα περισσοτερο ειναι για το γαμωτο, γιατι οντως κανει μπαμ οτι εγινε επιτηδες.( να αναφερω οτι πριν 3 μηνες ημουν εγκυος και απεβαλλα, ποιος μου λεει οτι δεν ειναι και αυτος ενας λογος?) ΑΝ ΤΟ ΕΜΑΘΕ, ΣΙΓΟΥΡΑ!!! θα σας ενημερωσω αν ενδιαφερεστε για την συνεχεια

σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας ηταν πολυτιμες.

"Οι αρεοπαγίτες επισημαίνουν ότι σύμφωνα με το Ν. 1483/1984 απαγορεύεται και είναιαπόλυτα άκυρη η καταγγελία της σχέσεως εργασίας εργαζομένης από τον εργοδότη της, τόσο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, όσο και για το χρονικό διάστημα ενός έτους μετά τον τοκετό ή κατά την απουσία της για μεγαλύτερο χρόνο λόγω ασθενείας που οφείλεται στη κύηση ή τον τοκετό, εκτός αν υπάρχει σπουδαίος λόγος για καταγγελία (δεν διευκρίνιζεται όμως τι θεωρείται σπουδαίος λόγος).

Ως "σπουδαίος λόγος" δεν μπορεί να θεωρηθεί, πάντως, σε καμία περίπτωση η πιθανή μείωση της απόδοσης της εργασίας της εγκύου, που οφείλεται στην εγκυμοσύνη.

Στη συνέχεια, το 1997 εκδόθηκε το Προεδρικό Διάταγμα 176/1997, με το οποίο η χώρα μας συμμορφώθηκε προς την ευρωπαϊκή οδηγία 95/85/ΕΟΚ.

Έτσι, σύμφωνα με αυτό το νομοθετικό πλαίσιο, «η προστασία παρέχεται στην εργαζόμενη έγκυο γυναίκα, ανεξάρτητα από την εκ μέρους του εργοδότη γνώση της εγκυμοσύνης της».

Παράλληλα, σημειώνουν οι αρεοπαγίτες, στη νέα νομοθετική ρύθμιση δεν επαναλήφθηκε η διάταξη εκείνη του Ν. 1082/1980 που απαιτούσε να γνωρίζει ο εργοδότης ότι η υπάλληλος τελεί σε κατάσταση εγκυμοσύνης.

Κατόπιν αυτών, οι δικαστές δεν δέχθηκαν τον ισχυρισμό του εργοδότη ότι δεν γνώριζε την εγκυμοσύνη της υπαλλήλου του, η οποία απολύθηκε στις 13 Ιουλίου 2005, καθώς πρώτη φορά πληροφορήθηκε το γεγονός στις 25 Ιουλίου 2005, όταν δηλαδή προσήλθε στην Επιθεώρηση Εργασίας για συμβιβαστική επίλυση της εργατικής αυτής διαφοράς.

Η συγκεκριμένη απόφαση του Αρείου Πάγου, αναμένεται να αποτελέσει ασπίδα προστασίας γιαδεκάδες χιλιάδες εργαζόμενες γυναίκες, καθως η νομολογία του Αρείου Πάγου, έχει, αν και όχι τυπική, εντούτοις, "ουσιαστική ισχύ νόμου" για τα δικαστήρια κατώτερων βαθμίδων."

http://iskra.gr/inde...seis&Itemid=168

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Διστυχως ,ΑΠΕΒΑΛΛΕ=το εχασε το παιδι. ετσι ειπε η κοπελλα... οποτε κατα την απολυση υπηρχε εγκυμοσυνη?α βρε spiro :D

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
επισκέπτη ΔΕΣΠΟΙΝΑ

τελικα μιλησα και δεν μπορουν να μου δωσουν την διαφορα γιατι λεει οτι ο υπολογιστης βγαζει αυτοματα το ποσο και δεν μπορουν να αλλαξουν τα στοιχεια της αποζημιωσης. μπουρδες αλλα δεν το συνεχισα αλλο...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Έχει τεθεί το προσωπικό(10 άτομα) σε καθεστώς εκ περιτροπής εργασίας για ένα τρίμηνο και ο εργοδότης θέλει να το συνεχίσει για άλλο ένα τρίμηνο έως 31/12/16.

Μπορεί να προχωρήσει σε απόλυση ενός ή περισσότερων ατόμων από αυτά τα 10 με αποδοχές πλήρους απασχόλησης, εάν κάποιος/θέλει να απολυθεί και το ''ζητήσει'', και τα υπόλοιπα άτομα να συνεχίσουν την εκ περιτροπής εργασία?

Ή τα υπόλοιπα άτομα μπορούν να προσβάλλουν την νέα εκ περιτροπής εργασία και να την θεωρήσουν βλαπτική μεταβολή κτλ κτλ? 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα

• Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.