Προς το περιεχόμενο

Tips για Accountant No. 2


επισκέπτη Ηρακλής

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΤΗΣ ΜΗΝ.ΚΑΤ.ΒΙΒΛ.ΕΣ.ΕΞ.ΟΤΑΝ ΤΟ ΥΠ/ΜΑ

ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΡΙΘΜΟ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΥΠ/ΤΟΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ Η ΕΚΤΥΠΩΣΗ, ΑΛΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΣΑΝ ΝΑ ΕΚΤΥΠΩΝΑΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΘΕΩΡΗΤΗ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΚΙ ΚΑΤΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ?

ΑΝ ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝ

ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΩΡΗΜΕΝΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ

ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν παρακολουθούμε μια εταιρεία μόνο ως προς το ΦΠΑ. Χειρόγραφη ας πούμε.

Αν του δώσω δεδομένα πωλήσεις, αγορές κλπ. και του ζητήσω να κάνει υπολογισμούς τα διαγράφει. Δηλ. όλα με το χέρι πρέπει να τα βάζουμε;

Για να φανταστείτε, πρώτα το συμπληρώνω σε έντυπο και μετά το καταχωρώ.

Υπάρχει κανένας καλύτερος τρόπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχω καταλαβει καλα ολοι οι λογαριασμοι εσοδων της Singular Accountant ενημερωνουν ολοι το πεδιο 401 της εκκαθαριστικης  το οποιο ομως δεν εχουν ολες οι εταιρειες υποχρεωση να συμπληρωσουν μπορω να διαγραψω αυτη την εγγραφη χωρις να εχω αλλο προβλημα(ΕΦΠΑ2002-ΕΚΚ401)?

Λοιπον μετα απο επικοινωνια μου με τον dealer (kokaS) και αφου αυτος επικοινωνησε με την singular οντως ολοι οι 70ρηδες στην 2.20 ενημερωνουν τον κωδικο 401 της εκκαθαριστικης .Προφδανως στην επομενη εκδοση θα το διορθωσουν αλλα ανεφεραν οτι δεν αποτελει προβλημα και οτι δεν αντιμετωπισε καποιος πελατης τους προβλημα κατα την καταθεση της εκκαθαριστικης .Μαλλον θα πεφτει blanco μεχρι την διορθωση :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη καιρατος

Δουλευω την σιγκουλαρ από το 1986. Εΐμαι από τους πρώτους πελάτες της. Ουδέποτε εβγαλε προγραμμα για το ΦΠΑ που να λειτουργεί σωστά. Τώρα εχω το ακαουντ εσοδα-εξοδα. Εαν δεν εφτιαχνα μόνος μου τις παραμέτρους δεν θα ειχα κάνει καμία εργασία πανω σε αυτό το πρόγραμμα σωστή. Το κακό ειναι ότι μερικές παράμετροι που εχουν οριστεί από αυτούς σε κλειδωμένα αρχεία δεν μπορουμε να τους ορίσουμε εμείς. Αντε π΄χ . να ορίσεις να παρουσιάζονται αυτόματα οι μοκροδιαφορες των εισροων προστιθέμενες ή αφαιρουμενες. Τώρα εχω την βέρσιον 2.20σ . ή οποία δεν μου εχει ορίσει καμια παραμετρο των εισροων. Αν τους πεις τίποτε , όλλα τα ξέρουν. Στην πραγματικότητα οπως αποδεικνιεται από το εργο τους τίποτε δεν ξέρουν η περαν των καθαρα προγραμματιστών εργαζόμενοι.

Δεν ειναι αυτό που λέω η γνώμη ενος . Η γνωμη αυτή εχει πλέον πάρει πανελλήνιες διαστάσεις. Αρκετοι εχουν επιρεαστει από αυτούς που χρησιμοποιουν αυτό το πρόγραμμα και εχουν στραφεί σε προγραμματα αλλων εταιρίων. Εμείς δυστυχώς ειχαμε την ατυχία να ελεγχουμε με το χερι όσα βγάζει το προγραμμα της σιγκιουλαρ για να μην εχουμε αλλα ευτράπελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟΥ, ΔΗΛΑΔΗ "ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΚΑΙ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ" - "ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΕΝΑΡΞΗΣ" -"ΤΥΠΟΙ" - "ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΕΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ",ΤΟΥΣ ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΒΑΖΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΓΩ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ. ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ "ΚΙΝΗΣΕΙΣ" ΚΑΙ "ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΕΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ" ΑΝΤΙ ΑΥΤΟΥ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΜΕ ΟΤΙ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ. ΔΗΛ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ ΔΑΤ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ "ΑΓΟΡΕΣ ΕΜΠΟΡ 8%" ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ "ΔΑΠΑΝΕΣ ΜΔΕΦ". ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ Η' ΘΑ ΒΓΑΖΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΛΥΣΗ. ΘΑ ΣΩΘΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΗΛ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ ΔΑΤ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ "ΑΓΟΡΕΣ ΕΜΠΟΡ 8%" ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ "ΔΑΠΑΝΕΣ ΜΔΕΦ". ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ Η' ΘΑ ΒΓΑΖΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΛΥΣΗ. ΘΑ ΣΩΘΩ!

Μπορείς να δημιουργήσεις πρότυπα εγγραφών εσόδων-εξόδων .

Έτσι η εμφάνιση των λογαριασμών θα είναι με τη σειρά που εσύ επιλέγεις και όχι αύξουσα όπως είναι στο παραστατικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανένας τι παραμετροποίηση πρέπει να κάνω, ώστε οι αγορές της βενζίνης να ανάγονται σε τεκμαρτές πωλήσεις αυτόματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανένας τι παραμετροποίηση πρέπει να κάνω, ώστε οι αγορές της βενζίνης να ανάγονται σε τεκμαρτές πωλήσεις αυτόματα;

ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΑΓΟΡΩΝ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΕΧΕΙ ΚΟΥΤΑΚΙ ΠΟΥ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ ΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ ΣΕ ΕΣΟΔΑ ΤΕΚΜΑΡΤΑ ΚΛΠ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΑΓΟΡΩΝ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΕΧΕΙ ΚΟΥΤΑΚΙ ΠΟΥ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ ΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ ΣΕ ΕΣΟΔΑ ΤΕΚΜΑΡΤΑ ΚΛΠ

Ναι αλλά δεν παίζει ρολό για την εμφάνιση των εσόδων, απλά είναι για το Ε3, χθες που το έψαξα λιγάκι, συμπερανα πως πρέπει να κάνουμε την εγγραφή των τεκμαρτών πωλήσεων μόνοι μας.

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στόν λογαριασμό επιλέγεις ότι αναφέρεται σε αγόρές αναγόμενες σε τεκμαρτά έσοδα. Στις παραμέτρους διαχείρησης βιβλίων α' & β' κατηγορίας συμπληρώνεις ειδικούς ΜΣΚΚ για λογαριασμούς εξόδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω πως λειτουργεί εκτός αν έκανα κάτι λάθος, :( θα το ξαναδοκιμάσω σήμερα και ελπίζω να βγει σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω πως λειτουργεί εκτός αν έκανα κάτι λάθος, :(  θα το ξαναδοκιμάσω σήμερα  και ελπίζω να βγει σωστό.

ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ

ΠΑΣ

ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΕΝΑΡΞΗΣ

ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΒΙΒΛΙΩΝ

ΓΕΝΙΚΕΣ

ΒΓΑΖΕΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑΘΥΡΟ

ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟΙ ΜΣΚΚ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟΥΣ ΜΣΚΚ

ΚΑΤΩ ΔΕΞΙΑ ΕΧΕΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΜΣΚΚ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΕΞΟΔΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΣΚΚ

ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΣΜΚ ΓΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΓΟΡΩΝ 20 ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

ΚΑΝΕ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ PRORATA ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΜΙΝΙ ΜΑΡΚΕΤ ΜΕ ΒΙΒΛΙΑ Β ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ PRORATA ΓΙΑ ΤΑ ΤΣΙΓΑΡΑ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΧΤΥΠΗΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΤΑΜΕΙΑΚΗ ΣΤΗΝ ΕΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ ΣΤΙΣ ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ ΤΙΣ ΕΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΕΤΟΙΜΟ

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ

ΣΤΗΝ 401 ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ Ζ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ Η 607 ΤΗΣ ΕΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗΣ ΠΑΝΤΑ

ΚΑΙ ΣΤΗΝ 403 ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ Η 611

ΠΧ .....VALC("ΕΚΑΘ607")

ΑΥΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΑΛΕΙ ΠΡΙΝ ΜΕΤΑΒΛΗΤΗ ΣΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΩΝ ΠΩΛΗΣΕΩΝ 0% ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΣΤΟΝ 310

ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΘΑ ΧΑΘΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΜΕ

ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΧΑΘΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΡΙΣΟΥΜΕ ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΝΤΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΑΝ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΝΕΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΕΝΟΕΙΤΑΙ

ΟΥΦ ΑΥΤΑ

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΣ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...