Jump to content
  • 0

ΕΡΓΟΣΗΜΟ - ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ

Question

ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΟΙΚΙΕΣ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΠΩΣ ΑΠΟ 1/1/12 ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΕΡΓΟΣΗΜΟ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΗΝΝΗΜΕΝΟΥ ΑΡΧΕΙΟΥ

ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΠΛΕΟΝ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΩΝ

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ?

• Answers 187
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

Αυτά που έχω συλλέξει ως τώρα: Τα βασικά για το Εργόσημο Ποιους αφορά; α) Το κατ' οίκον απασχολούμενο προσωπικό για την αμοιβή και παρακράτηση εισφορών. (π.χ. οικιακή καθαριότητα, οι κηπουρικές εργασί

Επ... "Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου, θα πέσει να σε πλακώσει" http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/12324   Καλημέρα.. :)

https://sites.google.com/a/ergosimo.com/ergosimo/

Posted Images

Recommended Posts

• 0
Guest εβη παπανικολαου

Εγω δεν το διατυπωσα σωστα.Με πληρωνη με εργοσημο αλλα οταν για καποιο λογο δεν με χρειαζετε καποια μερα "η ασθενεια. Μου αφαιρει το μεροκαματο και φυσικα και το ενσημο γιαυτο ρωταω ειναι σωστο?? αν ειναι ετσι τοτε και το καλοκαιρι στις διακοπες δεν θα με πληρωση!!! ( τα δωρα μου τα εδωσε).

• 0

Εγω δεν το διατυπωσα σωστα.Με πληρωνη με εργοσημο αλλα οταν για καποιο λογο δεν με χρειαζετε καποια μερα "η ασθενεια. Μου αφαιρει το μεροκαματο και φυσικα και το ενσημο γιαυτο ρωταω ειναι σωστο?? αν ειναι ετσι τοτε και το καλοκαιρι στις διακοπες δεν θα με πληρωση!!! ( τα δωρα μου τα εδωσε).

Απο μερια μου σου απαντησα ηδη.το δωρο..ηθελε και στο εδωσε. δεν υποχρεουταν.

• 0
Guest Επισκέπτης 1

Πληρωνοταν με εργοσημο για φύλαξη παιδιου. Και οταν της πρότεινα μειωση μισθού αρνηθηκε και αποχωρησε. Τώρα μου ζητάει επίδομα αδείας και αποζημίωση. Που μπορώ να στηριχθώ ότι δεν δικαιούται?

• 0

Για σασ μια ερωτιση θελω να κανω αν ενασ αλοδαπος ασφαλισμενος ογα που μεχρι τωρα πλιρονε το ογα για τιν ασφαλιση του τορα το κρατανε μεσω του εργοσιμου σωστα? για να κανι τιν αδεια παραμονισ και εργασιας διλονε μεροκαματα τωρα τι θα κανει κε ποσα θα διλονει?

• 0

Για σασ μια ερωτιση θελω να κανω αν ενασ αλοδαπος ασφαλισμενος ογα που μεχρι τωρα πλιρονε το ογα για τιν ασφαλιση του τορα το κρατανε μεσω του εργοσιμου σωστα? για να κανι τιν αδεια παραμονισ και εργασιας διλονε μεροκαματα τωρα τι θα κανει κε ποσα θα διλονει?

Αναλογα τα χρηματα που λεει σε εργοσημα το μηνα ,κανε τον κοπο αν θες και πηγαινε πιο... πισω ,διαβασε ολη την ενοτητα και θα σου λυθη η απορια. μην λεμε ολο τα ιδια.

• 0
Guest Χριστινα

καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους!

Η τελευταια εγκυκλιος του ΟΓΑ αναφερει οτι ο αλλοδαπος χρειαζεται 150 ημερες εργασιες για ανανεωση αδειας διαμονης  ,οι οποιεςπρεπει να  προκυπτουν απο τη διαιρεση του συνολου των αμοιβων για το 2012 με το Η.Α.Ε. που ειναι 33,57 ευρω . Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι εαν οι 150 μερες καλυπτουν την αδεια διαμονης της συζυγου και δυο τεκνων. Ευχαριστω πολυ!

• 0

Η τελευταια εγκυκλιος του ΟΓΑ αναφερει οτι ο αλλοδαπος χρειαζεται 150 ημερες εργασιες για ανανεωση αδειας διαμονης  ,οι οποιεςπρεπει να  προκυπτουν απο τη διαιρεση του συνολου των αμοιβων για το 2012 με το Η.Α.Ε. που ειναι 33,57 ευρω . Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι εαν οι 150 μερες καλυπτουν την αδεια διαμονης της συζυγου και δυο τεκνων. Ευχαριστω πολυ!

Οχι καθε ενας θελει την δικη του   η οποια τους διδεται κατοπιν αιτησης  του συζυγου για οικογενειακη συνενωση και εαν ο συζυγος στην περιπτωση, εχει νομιμη  αδεια δυο χρονια και  τηρει καποια εισοδηματικα και ασφαλιστικα κριτηρια.

• 0
Guest Επισκέπτης

Καλησπέρα.Είμαι δημόσιος υπάλληλος και επιθυμώ να πάρω την άδεια ανατροφής.Η σύζυγος μου εργάζεται με εργόσημο και ο εργοδότης της με τις ασφαλιστικές εισφορές που καταβάλλει τις καλύπτει 25 ένσημα το μήνα.Το ΙΚΑ θα μου δώσει βεβαίωση ότι η σύζυγος μου είναι εργαζόμενη πλήρους ωραρίου?Μπορώ να πάρω εγώ την άδεια ανατροφής?

• 0

Καλημέρα. Με ποιό ημερομίσθιο θα υπολογίζεται το εργόσημο από 01/01/2013;

Με 26,18 τουλαχιστον...εως 31/3 /2013 . γιατι...  πως  συμπερανες οτι κατι αλλαζει απο 1/1?ξερεις κατι....που δεν ξερω...? :) 

• 0

μια ερωτηση...

υπαρχει εργαζομενος τριτης χωρας ο οποιος απασχοληθηκε σε αγροτικες εργασιες....δεν εχει γινει καμια ενεργεια για εργοσημο το 2012.

θελει λοιπον τωρα ο εργαζομενος να παρει αδεια παραμονης για τον ιδιο την γυναικα του και τα 2 παιδια του...

εαν γινει τωρα η οποια ενεργεια θα εχει προστιμο τα 50  Η.Α.Ε.(26,18 ή 33,57)???

και θα καταβληθει και το 10% για το εργοσημο?

και ποσα ενσημα χρειαζεται για να παρει αδεια παραμονης για την οικογενεια του?

ευχαριστω

• 0

Με 26,18 τουλαχιστον...εως 31/3 /2013 . γιατι...  πως  συμπερανες οτι κατι αλλαζει απο 1/1?ξερεις κατι....που δεν ξερω...? :)

Δεν ξέρω, ρωτάω. Εγώ εργάτης γης είμαι και ασχολούμαι περιστασιακά με τα λογιστικά  :P  .

Ρωτάω γιατί σύμφωνα με το:

"Πως βρίσκω τι εργόσημο πρέπει να αγοράσω για να πάρει ο εργαζόμενος ακριβώς τα ένσημα (ασφαλιστικές ημέρες) που θέλω να πάρει;

Ο υπολογισμός των ημερών που αντιστοιχούν σε ένα εργόσημο βρίσκεται με τον κάτωθι υπολογισμό. (Εισφορές εργοσήμου) διά (Ημερήσια εισφορά του ανειδίκευτου εργάτης της 31ης Δεκεμβρίου του προηγούμενου έτους σ.σ. στο 2012 είναι 11,88 ). Το ποσό που θα προκύψει διπλασιάζεται και αυτό το ποσό είναι οι ημέρες εργασίες του εργαζομένου μη δυνάμενες να υπερβούν τις 30 ημέρες / μήνα ή 360/έτος.

Για παράδειγμα : Εργόσημο 1000 ευρώ στον Μάρτη. Για να βρω τις εισφορές εργοσήμου θα κάνω την πράξη 1000 * 20 % = 200. Άρα 200/11,88 = 16,83. Το ποσό αυτό το διπλασιάζω άρα 16,83 * 2 = 33,67. Επειδή μπορώ όμως μέχρι 30 ημέρες το μήνα οι μέρες τελικά που θα ασφαλιστεί ο εργαζόμενος για τον Μάρτη από αυτό το εργόσημο των 1000 ευρώ είναι 30 ημέρες.

Για το 2012 (έως 30/06/2012) αν διαιρέσουμε το εργόσημο με το 29,7 βγάζουμε τις ημέρες ασφάλισης. Αυτό ισχύει όμως μόνο για το 2012 διότι το επόμενο έτος αλλάζει η «ημερήσια εισφορά του ανειδίκευτου εργάτη της 31ης Δεκ του προηγούμενου έτους»

(Σημείωση: Την 31/12/11 το ημερομίσθιο του ανειδίκευτου εργάτη ήταν 33,57. Οι κρατήσεις είναι 35,4% επί αυτού. Άρα 33,57 * 35,4 % = ασφαλιστικές κρατήσεις = 11,88 ευρώ. )"

από ότι κατάλαβα θα πρέπει πλέον για το 2013 να λάβουμε υπόψη το ημερομίσθιο ανειδίκευτου εργάτη την 31/12 του προηγούμενου έτους.

• 0

Δεν ξέρω, ρωτάω. Εγώ εργάτης γης είμαι και ασχολούμαι περιστασιακά με τα λογιστικά  :P  .

Ρωτάω γιατί σύμφωνα με το:

"Πως βρίσκω τι εργόσημο πρέπει να αγοράσω για να πάρει ο εργαζόμενος ακριβώς τα ένσημα (ασφαλιστικές ημέρες) που θέλω να πάρει;

Ο υπολογισμός των ημερών που αντιστοιχούν σε ένα εργόσημο βρίσκεται με τον κάτωθι υπολογισμό. (Εισφορές εργοσήμου) διά (Ημερήσια εισφορά του ανειδίκευτου εργάτης της 31ης Δεκεμβρίου του προηγούμενου έτους σ.σ. στο 2012 είναι 11,88 ). Το ποσό που θα προκύψει διπλασιάζεται και αυτό το ποσό είναι οι ημέρες εργασίες του εργαζομένου μη δυνάμενες να υπερβούν τις 30 ημέρες / μήνα ή 360/έτος.

Για παράδειγμα : Εργόσημο 1000 ευρώ στον Μάρτη. Για να βρω τις εισφορές εργοσήμου θα κάνω την πράξη 1000 * 20 % = 200. Άρα 200/11,88 = 16,83. Το ποσό αυτό το διπλασιάζω άρα 16,83 * 2 = 33,67. Επειδή μπορώ όμως μέχρι 30 ημέρες το μήνα οι μέρες τελικά που θα ασφαλιστεί ο εργαζόμενος για τον Μάρτη από αυτό το εργόσημο των 1000 ευρώ είναι 30 ημέρες.

Για το 2012 (έως 30/06/2012) αν διαιρέσουμε το εργόσημο με το 29,7 βγάζουμε τις ημέρες ασφάλισης. Αυτό ισχύει όμως μόνο για το 2012 διότι το επόμενο έτος αλλάζει η «ημερήσια εισφορά του ανειδίκευτου εργάτη της 31ης Δεκ του προηγούμενου έτους»

(Σημείωση: Την 31/12/11 το ημερομίσθιο του ανειδίκευτου εργάτη ήταν 33,57. Οι κρατήσεις είναι 35,4% επί αυτού. Άρα 33,57 * 35,4 % = ασφαλιστικές κρατήσεις = 11,88 ευρώ. )"

από ότι κατάλαβα θα πρέπει πλέον για το 2013 να λάβουμε υπόψη το ημερομίσθιο ανειδίκευτου εργάτη την 31/12 του προηγούμενου έτους.

Δεν υπαρχουν πλεον κρατησεις 35,4% με το εργοσημο στους εργατες γης ,ειναι 10%

Διαβασε καλα αυτο

http://www.dikaiologitika.gr/images/ergosimo%20oga%202.pdf

• 0

Δεν υπαρχουν πλεον κρατησεις 35,4% με το εργοσημο στους εργατες γης ,ειναι 10%

Διαβασε καλα αυτο

http://www.dikaiologitika.gr/images/ergosimo%20oga%202.pdf

Καλησπέρα. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Οκ, δεν υπάρχουν κρατήσεις 35,4%. Το ερώτημα μου είναι ποιό είναι το "ημερομισθίο του ανειδίκευτου εργάτη τής 31ης Δεκεμβρίου του προηγούμενου έτους".

• 0

Καλησπέρα. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Οκ, δεν υπάρχουν κρατήσεις 35,4%. Το ερώτημα μου είναι ποιό είναι το "ημερομισθίο του ανειδίκευτου εργάτη τής 31ης Δεκεμβρίου του προηγούμενου έτους".

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=89742#entry523518

• 0

OK.

Νίκο

Παρακαλώ μία απάντηση στο εξής.

Ζευγάρι ηλικιωμένων(ανάπηροι) συμφώνησαν με Ιδιωτικό Γραφείο Συμβούλων Εργασίας(Ι.Γ.Σ.Ε.) και απασχολούν απο 8/1/13

αλλοδαπή ως " γηροκόμο αποκλειστικής φροντίδας ηλικιωμένων" στην οικία τους απο ώρα 15:00 έως 08:00 της επομένης

με αμοιβή 400,00 ευρώ τον μήνα.

Υπέγραψαν ιδιωτικό συμφωνητικό(σε έντυπο του ΙΓΣΕ) οι "εργοδότες" και η εργαζόμενη(ο Δ/ντης του ΙΓΣΕ δεν υπέγραψε).

Στο συμφωνητικό αναφέρεται ότι "σε αυτό το ποσό (400,00 ευρώ)συμπεριλαμβάνονται όλες οι εισφορές για τις οποίες είναι

υπεύθυνος ο ίδιος ο μισθωτός".

Ερωτήματα:

1) Με βάση τον παραπάνω όρο του ΙΓΣΕ απαλλάσονται οι ηλικιωμένοι "εργοδότες" από την εμπλοκή τους στο εργόσημο? ή

μήπως θα έχουν προβλήματα με ΙΚΑ κλπ?

2) Το ιδιωτικό συμφωνητικό πρέπει να κατατεθεί κάπου?

3) Η εργαζόμενη πρέπει να υπογράφει κάποια απόδειξη μισθοδοσίας?

Το ΙΓΣΕ έλαβε αμοιβή(χωρίς απόδειξη) 200,00 ευρώ και εκκρεμεί  ποσό 46,00 ευρώ που αφορά ΦΠΑ 23%(θα πληρωθεί

με την προσκόμιση της απόδειξης και την υπογραφή του Δ/ντη του ΙΓΣΕ).

4) Υπάρχει κάτι άλλο να προσεχθεί που "παίζει" με τα ΙΓΣΕ?

Ευχαριστώ

• 0

Νίκο

Παρακαλώ μία απάντηση στο εξής.

Ζευγάρι ηλικιωμένων(ανάπηροι) συμφώνησαν με Ιδιωτικό Γραφείο Συμβούλων Εργασίας(Ι.Γ.Σ.Ε.) και απασχολούν απο 8/1/13

αλλοδαπή ως " γηροκόμο αποκλειστικής φροντίδας ηλικιωμένων" στην οικία τους απο ώρα 15:00 έως 08:00 της επομένης

με αμοιβή 400,00 ευρώ τον μήνα.

Υπέγραψαν ιδιωτικό συμφωνητικό(σε έντυπο του ΙΓΣΕ) οι "εργοδότες" και η εργαζόμενη(ο Δ/ντης του ΙΓΣΕ δεν υπέγραψε).

Στο συμφωνητικό αναφέρεται ότι "σε αυτό το ποσό (400,00 ευρώ)συμπεριλαμβάνονται όλες οι εισφορές για τις οποίες είναι

υπεύθυνος ο ίδιος ο μισθωτός".

Ερωτήματα:

1) Με βάση τον παραπάνω όρο του ΙΓΣΕ απαλλάσονται οι ηλικιωμένοι "εργοδότες" από την εμπλοκή τους στο εργόσημο? ή

μήπως θα έχουν προβλήματα με ΙΚΑ κλπ?

2) Το ιδιωτικό συμφωνητικό πρέπει να κατατεθεί κάπου?

3) Η εργαζόμενη πρέπει να υπογράφει κάποια απόδειξη μισθοδοσίας?

Το ΙΓΣΕ έλαβε αμοιβή(χωρίς απόδειξη) 200,00 ευρώ και εκκρεμεί  ποσό 46,00 ευρώ που αφορά ΦΠΑ 23%(θα πληρωθεί

με την προσκόμιση της απόδειξης και την υπογραφή του Δ/ντη του ΙΓΣΕ).

4) Υπάρχει κάτι άλλο να προσεχθεί που "παίζει" με τα ΙΓΣΕ?

Ευχαριστώ

1) οι ηλικιωμενοι  κατ αρχας ,ΔΕΝ  απαλλασονται απο το εργοσημο

2) αυτη η κατηγορια εργαζομενων ,ειναι μεταξυ καποιων αλλων που  ασφαλιζεται υποχρεωτικα με  εργοσημο  και απο οτι ξερω αν...ειχαν μπλοκακια  αυτασφαλησης ,τα εχουν ακυρωσει.

εκτος.... και στην περιπτωση σου, ειναι <υπαλληλος> του γραφειου :P και ασφαλιζεται απο αυτο, οποτε, καθε μηνα εσυ πληρωνεις το γραφειο και  σου κοβει  αποδειξη παρ.υπηρεσιων  το γραφειο και οχι εσυ.

αυτο να το ψαξης καλα.... και με το ΙΚΑ , διοτι κυκλοφορουν πολλα παρανομα  τετοια γραφεια τα οποια σου στελνουν  κατ οικον προσωπα οπως π.χ κηπουρους,οικ, βοηθους ,γηροκομους κλπ,κλπ  φτηνα  κυριως αλλοδαπα τα οποια ομως στην πραγματικοτητα, μπορει να μην εχουν καν αδεια εργασιας.

3) Το συμφωνιτικο κατεθεσε το και εσυ  εως 20/4/2013 

ομως ψαξτο διοτι δεν ...μου αρεσει και πολυ... 400 ευρω και  και χωρις υποχρεωση ασφαλησης που ειναι αλλλα  100? ;) .ρωτα τους  και ζητα να σου  αποδειξουν το οτι αφου το συμφωνιτικο λεει οτι δεν θα την ασφαλιζεις εσυ ,πως θα ασφαλιζεται η κυρια /κυριος αφου ο νομος λεει οτι ασφαλιζονται και πληρωνονται υποχρεωτικα με εργοσημο?? τι και αν εχεις συμφωνιτικο, αν ο νομος λεει αλλα....? 

Να σου πω και κατι αλλο? αν στο τελος δεν βγαζεις ακρη...με το γραφειο, αγοραζε  εσυ εργοσημα πριν το τελος καθε μηνα  και κοβε με ημερομηνια την τελευταια καθε μηνα , 500 ευρω μικτα μειον 20% =400 καθαρα βασει συμφωνιτικου δωστης το να το εξαργυρωση  ο εργαζομενος θα παρη 400 και τα υπολοιπα θα πανε για την ασφαληση του και τελειωσε.

• 0

Επ... "Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου, θα πέσει να σε πλακώσει"

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/12324

Καλημέρα.. :) :)

• 0

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΡΙΘ. 9/2011  ΟΓΑ.

Οι ετήσιες καταβληθείσες εισφορές εκπίπτουν κατά τα 2/3 από το φορολογητέο εισόδημα του
εργοδότη και κατά το 1/3 από το φορολογητέο εισόδημα του εργαζομένου. Ως δικαιολογητικό για
την έκπτωση συνυποβάλλεται με τη φορολογική δήλωση η ετήσια απολογιστική κατάσταση που
αποστέλλεται από το Φορέα Κοινωνικής Ασφάλισης στον εργοδότη και στον εργαζόμενο.

αν δεν έχει αλλάξει κάτι... :) :)