Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΡΓΟΣΗΜΟ - ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ


G-MEL

Ερώτηση

ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΟΙΚΙΕΣ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΠΩΣ ΑΠΟ 1/1/12 ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΕΡΓΟΣΗΜΟ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΗΝΝΗΜΕΝΟΥ ΑΡΧΕΙΟΥ

ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΠΛΕΟΝ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΩΝ

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Η διαταγή που ανέφερες Σούλη λέει:

"Για το λόγο αυτό, οι εισφορές από τα εξαργυρωμένα εργόσημα κάθε ημερολογιακού τριμήνου θα αθροίζονται (1ο τρίμηνο : Ιανουάριος έως και Μάρτιος, 2ο τρίμηνο : Απρίλιος έως και Ιούνιος, 3ο τρίμηνο : Ιούλιος έως και Σεπτέμβριος, 4ο τρίμηνο : Οκτώβριος έως και Δεκέμβριος) και το ποσό που θα προκύπτει θα διαιρείται με το ποσό που αντιστοιχεί στις εισφορές του Η.Α.Ε. της 31ης Δεκεμβρίου του προηγούμενου έτους, το αποτέλεσμα θα πολλαπλασιάζεται επί 2 και θα προκύπτουν οι ημέρες ασφάλισης (σχετικό το με αριθ. πρωτ.Α21/449/18/29.12.2011 Γενικό Έγγραφο), οι οποίες θα ανάγονται στο τρίμηνο της εξαργύρωσης του εργοσήμου χωρίς να μπορούν να υπερβούν τις 30 ανά μήνα και 90 ανά τρίμηνο."

Εμένα δεν μου δίνει σιγουριά αυτό που είπες. Πολύ πιθανό αλλά όχι σίγουρο. Χρειάζεται διευκρίνηση. Θα στείλω καμιά επιστολή στο ΙΚΑ να μου απαντήσουν και θα το αναρτήσω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η διαταγή που ανέφερες Σούλη λέει:

"Για το λόγο αυτό, οι εισφορές από τα εξαργυρωμένα εργόσημα κάθε ημερολογιακού τριμήνου θα αθροίζονται (1ο τρίμηνο : Ιανουάριος έως και Μάρτιος, 2ο τρίμηνο : Απρίλιος έως και Ιούνιος, 3ο τρίμηνο : Ιούλιος έως και Σεπτέμβριος, 4ο τρίμηνο : Οκτώβριος έως και Δεκέμβριος) και το ποσό που θα προκύπτει θα διαιρείται με το ποσό που αντιστοιχεί στις εισφορές του Η.Α.Ε. της 31ης Δεκεμβρίου του προηγούμενου έτους, το αποτέλεσμα θα πολλαπλασιάζεται επί 2 και θα προκύπτουν οι ημέρες ασφάλισης (σχετικό το με αριθ. πρωτ.Α21/449/18/29.12.2011 Γενικό Έγγραφο), οι οποίες θα ανάγονται στο τρίμηνο της εξαργύρωσης του εργοσήμου χωρίς να μπορούν να υπερβούν τις 30 ανά μήνα και 90 ανά τρίμηνο."

Εμένα δεν μου δίνει σιγουριά αυτό που είπες. Πολύ πιθανό αλλά όχι σίγουρο. Χρειάζεται διευκρίνηση. Θα στείλω καμιά επιστολή στο ΙΚΑ να μου απαντήσουν και θα το αναρτήσω εδώ.

πως μπορει να ισχυουν αυτα??? Αφου ο εργαζομενος εχει δικαιωμα να το εξαργυρωσει εντος 4 μηνων. Ακομα κιαν ο εργοδοτης πληρωνει καθε μηνα, τα ενσημα καταγραφονται οταν ο εργαζομενος εξαργυρωσει το εργοσημο. Αν υποθεσουμε οτι καποιος μαζευει τα κουπονια 3 μηνων και τα εξαργυρωσει ολα μαζι πχ τον Απριλιο, τα ενσημα τοτε θα του εμφανιστουν τον Απριλιο. Αν δε μαζι μ' αυτα εξαργυρωσει και το κουπονι του 4ου τοτε μεσα στον Απριλιο θα ειναι ασφαλισμενος για 120 μερες. Δεν μπορει ο νομος να αναφερει χρονικο διαστημα εξαργυρωσης 4 μηνες κιαυτοι να μιλανε για εξαργυρωμενα ενσημα τριμηνων. Παντως ειναι μπαχαλο ολο το συστημα. Βημα το βημα πρεπει να ερμηνευουμε τι ενοει ο ποιητης για να βγαζουμε ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να ρωτήσω,α) αν τώρα αμείβεται κάποιος εργαζόμενος με εργόσημο και πριν είχε κανονική σύμβαση εργασίας θα πρέπει να κάνω μεταβολή στο ικα και β) αν δεν έχω αγοράσει το εργόσημο για τους προηγούμενους μήνες Ιαν-Μάρτιο μπορώ να τα αγοράσω τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πως μπορει να ισχυουν αυτα??? Αφου ο εργαζομενος εχει δικαιωμα να το εξαργυρωσει εντος 4 μηνων. Ακομα κιαν ο εργοδοτης πληρωνει καθε μηνα, τα ενσημα καταγραφονται οταν ο εργαζομενος εξαργυρωσει το εργοσημο. Αν υποθεσουμε οτι καποιος μαζευει τα κουπονια 3 μηνων και τα εξαργυρωσει ολα μαζι πχ τον Απριλιο, τα ενσημα τοτε θα του εμφανιστουν τον Απριλιο. Αν δε μαζι μ' αυτα εξαργυρωσει και το κουπονι του 4ου τοτε μεσα στον Απριλιο θα ειναι ασφαλισμενος για 120 μερες. Δεν μπορει ο νομος να αναφερει χρονικο διαστημα εξαργυρωσης 4 μηνες κιαυτοι να μιλανε για εξαργυρωμενα ενσημα τριμηνων. Παντως ειναι μπαχαλο ολο το συστημα. Βημα το βημα πρεπει να ερμηνευουμε τι ενοει ο ποιητης για να βγαζουμε ακρη

Σωστή σκέψη. Πρέπει να εξηγηθεί αυτό με λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο εργοδότης μπορεί να αγοράσει ότι ποσό θέλει και όποτε θέλει γιατί τα ελτα δεν αναφέρουν ασφαλιστική περίοδο ( μην ξεχνάμε όμως ότι σε περίπτωση ελέγχου αν δεν έχει αγορασθεί εργόσημο και ο εργαζόμενος εργαζεται υπάρχει το πρόστιμο των 50 Η.Α.Ε). Στο τέλος του χρόνου το ΙΚΑ θα συγκεντρώσει τα ποσά που αφορούν τον κάθε εργαζόμενο ( από την παρακράτηση του 20% ) και από εκεί θα βγάλει τον ετήσιο αριθμό των ενσήμων και όχι για κάθε μήνα χωριστά. Επίσης, παύει να ισχύει η ασφάλιση με αποδοχές του 50% του Η.Α.Ε. οπότε για να καλύφθούν τα 30 μηνιαία ένσημα θα πρέπει να αγοραστεί εργόσημο Ε 742. Τέλος, μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να γίνει κάποια μεταβολή από τον εργοδότη ως προς την διαγραφή τους ( αυτό θα το επιβεβαιώσω και από άλλη πηγή για σιγουρια)

'Ολα τα ανωτέρω ειπώθηκαν απο το ΙΚΑ Γλυφάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο εργοδότης μπορεί να αγοράσει ότι ποσό θέλει και όποτε θέλει γιατί τα ελτα δεν αναφέρουν ασφαλιστική περίοδο ( μην ξεχνάμε όμως ότι σε περίπτωση ελέγχου αν δεν έχει αγορασθεί εργόσημο και ο εργαζόμενος εργαζεται υπάρχει το πρόστιμο των 50 Η.Α.Ε). Στο τέλος του χρόνου το ΙΚΑ θα συγκεντρώσει τα ποσά που αφορούν τον κάθε εργαζόμενο ( από την παρακράτηση του 20% ) και από εκεί θα βγάλει τον ετήσιο αριθμό των ενσήμων και όχι για κάθε μήνα χωριστά. Επίσης, παύει να ισχύει η ασφάλιση με αποδοχές του 50% του Η.Α.Ε. οπότε για να καλύφθούν τα 30 μηνιαία ένσημα θα πρέπει να αγοραστεί εργόσημο Ε 742. Τέλος, μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να γίνει κάποια μεταβολή από τον εργοδότη ως προς την διαγραφή τους ( αυτό θα το επιβεβαιώσω και από άλλη πηγή για σιγουρια)

'Ολα τα ανωτέρω ειπώθηκαν απο το ΙΚΑ Γλυφάδας.

Σωστα. διαγραφηκαν αυτοματα ολοι οι εργοδοτες των οικοσιτων με 31/12/2011. Μου το ειπαν και μενα στο ΙΚΑ. Οι εργοδοτες επαψαν να ειναι εργοδοτες και το οικοσιτο μπορει να παιρνει εργοσημα απο οποιονδηποτε. Τωρα πως θα δεσουν αυτα με τις ανανεωσεις αδειων παραμονης και εργασιας δεν ξερω.

Τα 743 Ε απεικονιζουν την μικτη αμοιβη + την εργοδοτικη εισφορα και εξακολουθουν τα ενσημα να αντιστοιχουν στο 50% του ΗΑΕ. Η διαφορα ειναι οτι με το παλιο συστημα ο εργαζομενος υποτιθεται οτι επαιρνε το μισο ΗΑΕ του ανειδικευτου γιατι το υπολοιπα ηταν σε ειδος(διαμονη διατροφη κλπ). Τωρα εχουν και τα 600 Ε καθαρα και την πληρωμη σε ειδος. Αφηστε δε, που ακομη δεν εχει λυθει το ζητημα του υπολογισμου του κατωτατου ΗΑΕ αφου το 33,57 ειναι πια παρελθον και οι οικοσιτοι πληρωνονται πολυ περισσοτερο. Γι αυτο θα πρεπει να υπαρξει πιεση στο ΙΚΑ γιατι ειναι επιεικως απαραδεκτο. Αν ειναι να στραφουμε ολοι σε τετοιες μορφες απασχολησης αφου πληρωνονται πιο καλα.

Θα θελα να θεσω και μια ερωτηση. Τι βεβαιωση φορου δινετε για το 2011??? Το ρωτω, γιατι επι 3 χρονια προσπαθουσα να δωσω βεβαιωση με το συνολο του ποσου αλλα στις ΔΟΥ δεχοντουσαν μονο το ποσο που προκυπτε απο την συγκεντρωτικη ΙΚΑ, χαρτι το οποιο απαιτουσαν οταν εβλεπαν οικοσιτο. Τωρα ομως με την μειωση του αφορολογητου προκυπτει ζητημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας,

ο λογιστής που κάνω πρακτική έχει 2 πελάτες που έχουν οικιακές βοηθούς και πήγε να στείλει Ε7 και του βγάζει το εξής μήνυμα: Έχει γίνει διακοπή εργασιών πριν την περίοδο υποχρέωσης υποβολής!

Έχει να κάνει με το εργόσημο?

Μέχρι τώρα έχει πληρώσει κανονικά όπως πρώτα το ΙΚΑ Ιανουαρίου και Φεβρουαρίου? Έπρεπε να έχει πάρει εργόσημα?

Στην περίπτωση αυτή τι πρέπει να γίνει για να διορθωθεί η κατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το εργόσημο τελικά μπορούν να το χρησιμοποιούν και οι εταιρείες για περιστασιακά απασχολούμενους η

μόνο φυσικά πρόσωπα για κατ οικον απασχόληση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα!!

Η εργοδότρια μου έμαθε πρόσφατα το νέο αυτό σύστημα με αποτέλεσμα να μην έχουν καταγραφεί τα ένσημα μου των τελευταίων τριών μηνών (Ιανουάριο με Μάρτιο)...

Υπάρχει μήπως τρόπος να ανακτηθούν??

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εμπορικη επιχειρηση που εχει προσωπικο εαν χρησιμοποιηση μια μερα εναν εργατη για καθαρισμο περιβαλοντα χωρου

πρεπει να τον πληρωση με αποδειξη επαγγελματικης δαπανης η με εργοσημο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εάν είμαι ασφαλισμένος στο ικα ως καθηγητής σε φροντιστήριο για 20 μέρες το μήνα, μπορώ να κόβω και εργόσημα σε ιδιαίτερα ώστε να φτάνω τις 30 μέρες ασφάλισης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αλλοδαπός εργάτης γης: εργόσημο 600, ποσό εισφορών 60, και ποσό για δικαιούχο 540.

α) το 1/3 των εισφορών θα το γράψω στον κωδικό 053 της φορολογικής δήλωσης του αλλοδαπου

β) τα 2/3 των εισφορών θα τα γράψω σε κάποιον κωδικό της φορολογικής δήλωσης του αγρότη?

γ) στον κωδικό 301 θα γραφτεί το ποσό των 540 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αλλοδαπός εργάτης γης: εργόσημο 600, ποσό εισφορών 60, και ποσό για δικαιούχο 540.

α) το 1/3 των εισφορών θα το γράψω στον κωδικό 053 της φορολογικής δήλωσης του αλλοδαπου

β) τα 2/3 των εισφορών θα τα γράψω σε κάποιον κωδικό της φορολογικής δήλωσης του αγρότη?

γ) στον κωδικό 301 θα γραφτεί το ποσό των 540 ?

κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κανείς?

Δεν καταλαβαινω...τι σε προβληματιζει για φετος το εργοσημο, και τραβας τετοιο ζορι....

τα φετεινα , θα τα δηλωσης του χρονου(2013) με δικαιολογητικο εκπτωσης ,την ετησια απολογιστικη κατασταση που θα στηλη? το ΙΚΑ 31/12και μετα ,μια για τον εργαζομενο,και μια για τον εργοδοτη.

φετος εως 15/6 δηλωνουμε οτι αφορα το ετος 2011 και οχι το 2012.

κατα ταλλα,τα ποσοστα επιμεριζονται οπως τα λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με την παράγραφο 5 του άρθρου 20 του ν. 3863/27.10.2010, είχε προστεθεί στην παράγραφο 1 του τότε άρθρου 8 του Κ.Φ.Ε. όπως ίσχυε, περίπτωση υπό στοιχείο ια' ως εξής:

«ια. Οι ετήσιες καταβληθείσες εισφορές εκπίπτουν κατά τα 2/3 από το φορολογητέο εισόδημα του εργοδότη και κατά το 1/3 από το φορολογητέο εισόδημα του εργαζομένου. Ως δικαιολογητικό για την εφαρμογή του παρόντος συνυποβάλλεται με την φορολογική δήλωση με ετήσια απολογιστική κατάσταση του Φ.Κ.Α που έχει σταλεί στον εργοδότη».

Σημείωση: επειδή το άρθρο 8 του Κ.Φ.Ε καταργήθηκε με το ν. 4024/2011 δεν ισχύει και η έκπτωση αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με την παράγραφο 5 του άρθρου 20 του ν. 3863/27.10.2010, είχε προστεθεί στην παράγραφο 1 του τότε άρθρου 8 του Κ.Φ.Ε. όπως ίσχυε, περίπτωση υπό στοιχείο ια' ως εξής:

«ια. Οι ετήσιες καταβληθείσες εισφορές εκπίπτουν κατά τα 2/3 από το φορολογητέο εισόδημα του εργοδότη και κατά το 1/3 από το φορολογητέο εισόδημα του εργαζομένου. Ως δικαιολογητικό για την εφαρμογή του παρόντος συνυποβάλλεται με την φορολογική δήλωση με ετήσια απολογιστική κατάσταση του Φ.Κ.Α που έχει σταλεί στον εργοδότη».

Σημείωση: επειδή το άρθρο 8 του Κ.Φ.Ε καταργήθηκε με το ν. 4024/2011 δεν ισχύει και η έκπτωση αυτή.

Συγνωμη αλλα αυτο δεν το ηξερα!! που το λεει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνωμη αλλα αυτο δεν το ηξερα!! που το λεει?

Με την παράγραφο 5 του άρθρου 20 του ν. 3863/27.10.2010, είχε προστεθεί στην παράγραφο 1 του τότε άρθρου 8 του Κ.Φ.Ε. όπως ίσχυε, περίπτωση υπό στοιχείο ια' ως εξής:

«ια. Οι ετήσιες καταβληθείσες εισφορές εκπίπτουν κατά τα 2/3 από το φορολογητέο εισόδημα του εργοδότη και κατά το 1/3 από το φορολογητέο εισόδημα του εργαζομένου. Ως δικαιολογητικό για την εφαρμογή του παρόντος συνυποβάλλεται με την φορολογική δήλωση με ετήσια απολογιστική κατάσταση του Φ.Κ.Α που έχει σταλεί στον εργοδότη».

Σημείωση: επειδή το άρθρο 8 του Κ.Φ.Ε καταργήθηκε με το ν. 4024/2011 δεν ισχύει και η έκπτωση αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο αγρότης αγόρασε με ημερομονία έκδοσης 13/02/2012 εργόσημο για τον Νοέμβριο και Δεκέμβριο 2011 και το μόνο που έχω είναι η απόδειξη είσπραξης από τα ΕΛΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οκ με τις εισφορές. το θυμήθηκα.

ο αγρότης αγόρασε με ημερομονία έκδοσης 13/02/2012 εργόσημο για τον Νοέμβριο και Δεκέμβριο 2011 και το μόνο που έχω είναι η απόδειξη είσπραξης από τα ΕΛΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αλλοδαπός εργάτης γης: εργόσημο 600, ποσό εισφορών 60, και ποσό για δικαιούχο 540.

α) το 1/3 των εισφορών θα το γράψω στον κωδικό 053 της φορολογικής δήλωσης του αλλοδαπου

β) τα 2/3 των εισφορών θα τα γράψω σε κάποιον κωδικό της φορολογικής δήλωσης του αγρότη?

γ) στον κωδικό 301 θα γραφτεί το ποσό των 540 ?

Με την παράγραφο 5 του άρθρου 20 του ν. 3863/27.10.2010, είχε προστεθεί στην παράγραφο 1 του τότε άρθρου 8 του Κ.Φ.Ε. όπως ίσχυε, περίπτωση υπό στοιχείο ια' ως εξής:

«ια. Οι ετήσιες καταβληθείσες εισφορές εκπίπτουν κατά τα 2/3 από το φορολογητέο εισόδημα του εργοδότη και κατά το 1/3 από το φορολογητέο εισόδημα του εργαζομένου. Ως δικαιολογητικό για την εφαρμογή του παρόντος συνυποβάλλεται με την φορολογική δήλωση με ετήσια απολογιστική κατάσταση του Φ.Κ.Α που έχει σταλεί στον εργοδότη».

Σημείωση: επειδή το άρθρο 8 του Κ.Φ.Ε καταργήθηκε με το ν. 4024/2011 δεν ισχύει και η έκπτωση αυτή.

ο αγρότης αγόρασε με ημερομονία έκδοσης 13/02/2012 εργόσημο για τον Νοέμβριο και Δεκέμβριο 2011 και το μόνο που έχω είναι η απόδειξη είσπραξης από τα ΕΛΤΑ

Νομίζω ότι θα βρείς την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω ότι θα βρείς την απάντηση.

με τις εισφορές το κατάλαβα. θα γραφτει το 540 ο.κ. αλλά μόνο η απόδειξη των ΕΛΤΑ τον καλυπτει ? (δεν ήξερα ότι μπορεί κάποιος να αγοράσει εργόσημο για προηγούμενους μήνες). βοήθα με λίγο βρε Κάρολε,κόλλησα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

με τις εισφορές το κατάλαβα. θα γραφτει το 540 ο.κ. αλλά μόνο η απόδειξη των ΕΛΤΑ τον καλυπτει ? (δεν ήξερα ότι μπορεί κάποιος να αγοράσει εργόσημο για προηγούμενους μήνες). βοήθα με λίγο βρε Κάρολε,κόλλησα! :)

ΤΙ τους θελεις πλεον τους κωδικους ,αφου σου λεει οτι ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ η εκπτωση? για ποιο λογο θελεις ντε και καλα να τα γραψης στη δηλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΙ τους θελεις πλεον τους κωδικους ,αφου σου λεει οτι ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ η εκπτωση? για ποιο λογο θελεις ντε και καλα να τα γραψης στη δηλωση?

παιδιά κάτι δεν έχω καταλάβει καθόλου και μπερδεύω και εσάς. με τις εισφορές δεν θα ασχοληθώ λόγω κατάργησης της έκπτωσης, τα 540 ευρώ όμως που απομένουν δεν θα τα γράψω στον κωδικό 301????? και αν μπορώ με την απόδειξη των ΕΛΤΑ να τα περάσω ή να ζητήσω άλλο παραστατικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη εβη παπανικολαου

οταν δουλευεις για φυλαξη παιδιου και σε πληρωνουν με το μηνα, οταν για καποιον λογο π.χ ασθενεια δεν πας.εκεινη την ημερα σου την κρατουν?? ξερει καποιος να μου πει? και το καλοκαιρι δεν πληρωνονται οι μερες που δεν θα κρατω το παιδι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οταν δουλευεις για φυλαξη παιδιου και σε πληρωνουν με το μηνα, οταν για καποιον λογο π.χ ασθενεια δεν πας.εκεινη την ημερα σου την κρατουν?? ξερει καποιος να μου πει? και το καλοκαιρι δεν πληρωνονται οι μερες που δεν θα κρατω το παιδι??

αποφαση Αρ.Πρωτ.:14913/343/Φ10034

Άρθρο 1

ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΣΗΜΟΥ – ΓΕΝΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

1. Για την αμοιβή και παρακράτηση εισφορών των προσώπων που ορίζονται στο

Ν.3863/2010 (ΦΕΚ 115/Α/15-07-2010 Κεφ.4 Άρθρο 20), όπως ισχύει, τηρείται

υποχρεωτικά διαδικασία έκδοσης και εξαργύρωσης ειδικής επιταγής,

«εργόσημο», σύμφωνα με τις προδιαγραφές της παρούσας. Υπόχρεος έκδοσης

του εργοσήμου είναι κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο που δέχεται ή

χρησιμοποιεί τις εργασίες ή υπηρεσίες των ανωτέρω προσώπων.

ικαίωμα

εξαργύρωσης έχει αποκλειστικά ο αποδέκτης του εργοσήμου.

2. Η έκδοση και εξαργύρωση του εργοσήμου αντικαθιστά, κατά τρόπο

Ποιοι εργαζόμενοι καλύπτονται

Οι εννέα βασικές κατηγορίες κατ' οίκον υπηρεσιών – εργασιών που «καλύπτονται» από το εργόσημο είναι οι εξής:

1. H oικιακή καθαριότητα

2. Οι κηπουρικές εργασίες

3. Οι μικροεπισκευαστικές εργασίες που δεν συνιστούν οικοδομικές εργασίες

4. Η παράδοση ιδιαίτερων μαθημάτων

5. Η φύλαξη και μεταφορά νηπίων και βρεφών

6. παροχή φροντίδας σε ηλικιωμένους και σε άτομα με ειδικές ανάγκες

7. Οι αισθητικές φροντίδες (κομμωτική, περιποίηση προσώπου και σώματος)

8. Η νοσηλευτική φροντίδα (φυσικοθεραπεία, κινησιοθεραπεία, συνοδεία εκτός οικίας)

9. Ολες οι αγροτικές εργασίες που ασφαλίζονται στον ΟΓΑ (με εισφορά 10% και όχι 20% όπως στο ΙΚΑ)

Επρεπε ηδη υποχρεωτικα, να σε πληρωνη και να σε ασφαλιζη,με εργοσημο.βασει αυτου δεν εχεις ουτε αδεια λογω ασθενειας,ουτε κανονικη αδεια,ουτε επιδομα αδειας,ποσο μαλλον να σε πληρωση οταν δεν εργαζεσαι το καλοκαιρι .ενοειται πως οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...