Jump to content
  • 0

Υποχρέωση υποβολής σύμφωνα με νόμο 3091/2002 ή μη


marita
 Share

Question

Α.Ε είναι κάτοχος ενός ακινήτου, στο οποίο σκοπεύει να κάνει επενδύσεις στο μέλλον.

Δεν έχει υποβάλλει φάκελο για έκδοση οικοδομικής άδειας ακόμα και οι μέτοχοι της είναι δύο εταιρείες του εξωτερικού εντός της Ε.Ε. Σημειωτέον, το κεφάλαιό της αποτελείται από μετοχές ονομαστικής αξίας και δεν είναι εισηγμένη σε χρηματιστηριακή αγορά. Τέλος, καθότι βρίσκεται σε προπαρασκευαστικό κατασκευαστικό στάδιο δεν έχει έσοδα.

Κάθε έτος υποβάλλει δήλωση ακίνητης περιουσίας (Ε.Τ.Α.Κ ή Φ.Μ.Α.Π) και καταβάλλει το φόρο που προκύπτει, βάση αντικειμενικής αξίας κατά τα γνωστά.

Σύμφωνα με το νόμο Νόμο 3091/2002 αναφορικά με την υποχρεωτικότητα καταβολής φόρου 15% επί των ακινήτων , επί της αντικειμενικής τους αξίας, ο οποίος αναβίωσε πρόσφατα για να καταπολεμήσει τις offshore ιδιοκτήτριες ακινήτων η συγκεκριμένη Α.Ε φαίνεται να έχει υποχρέωση να καταβάλλει το φόρο, γιατί δεν εντάσσεται στις εξαιρέσεις. Όμως είναι οφθαλμοφανές ότι δεν πρόκειται για offshore και ότι ήδη φορολογείται ετησίως για την ακίνητη περιουσία που κατέχει. Επιπρόσθετα, το ποσό που θα προκύψει από τον επιπλέον φόρο 15% καθιστά την επένδυση καθόλου ελκυστική για τον επιχειρηματία, ο οποίος όπως και να έχει στο συγκερκιμένο στάδιο χρηματοδοτεί ζημίες.

Υπάρχει κάποιος με γνώση πάνω στο θέμα ή με εμπειρία πάνω σε παρόμοια περίπτωση;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Μελέτησε το άρθρο 15 του Ν.3091 γιατί υπάρχουν πολλές εξαιρέσεις. Η ουσία είναι να αποδειχθούν τα φυσικά πρόσωπα που είναι πίσω από τις εταιρείες

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Andy σ' ευχαριστώ για την απάντηση!Το θέμα είναι ότι υπάρχουν φυσικά πρόσωπα, αλλά στο τέλος μιας δομής περίπλοκης με μητρικές και δεν επιθυμούν να φανούν ονομαστικά. Δυστυχώς, πρόκειται για μια Α.Ε συνεπέστατη ως προς τις υποχρεώσεις τις δανειακές, φορολογικές κ λοιπές , που φωτογραφίζεται ως υπόχρεη αδίκως.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Andy σ' ευχαριστώ για την απάντηση!Το θέμα είναι ότι υπάρχουν φυσικά πρόσωπα, αλλά στο τέλος μιας δομής περίπλοκης με μητρικές και δεν επιθυμούν να φανούν ονομαστικά. Δυστυχώς, πρόκειται για μια Α.Ε συνεπέστατη ως προς τις υποχρεώσεις τις δανειακές, φορολογικές κ λοιπές , που φωτογραφίζεται ως υπόχρεη αδίκως.

Αυτό το "δεν επιθυμούν να φανούν ονομαστικά", το πληρώνεις με 15% ετησίως.

Στην τελική, γιατί να μη φανούν, δεν υπάρχει κίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Δεν επιθυμούν για δικούς τους λόγους, που δε με αφορούν. Τους το πρότεινα και ήταν αρνητικοί. Εδώ δε χρειάζεται να γνωστοποιούμε τα φυσικά πρόσωπα ( δεν αναφέρομαι στους εκπροσώπους εταιρειών) στα Πρακτικά ΓΣ, στο μητρώο και στις λοιπές υπηρεσίες. Συνεπώς, μια επιλογή μένει, αυτή των εσόδων.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...