Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ρυθμιση Ι.Κ.Α. Ν.3863/2010 - Ασφαλιστικη Ενημεροτητα


kaisaras

Ερώτηση

Καλησπερα και Χρονια Πολλα!

Πελατης ειχε βαλει σε ρυθμιση τις εισφορες 3 μηνων στις αρχες του 2011. Καθε μηνα πληρωνε τις δοσεις κανονικα. Με το αρθρο 58 αν θυμαμαι καλα, του ν.3863, μπορουσε να καθυστερησει μια δοση και να την μεταφερει στο τελος του επομενου μηνα διπλη. Δηλαδη την δοση του ποηγουμενου μηνα που δεν πληρωσε και την δοση του κανονικου μηνα.

Ετσι λοιπον ισχυριζομενος σωστα την ρυθμιση αφησε μια δοση για την την πληρωσει στον επομενο. Το προβλημα ειναι οτι με την ρυθμιση αυτη, η ασφαλιστικη ενημεροτητα ισχυει μονο για ενα μηνα. Ετσι οταν πηγε στο ικα της περιοχης του να παρει ενημεροτητα, δεν του εδωσαν γιατι δεν ειχε πληρωσει την δοση του μηνα που βαση νομου μπορουσε να καθυστερησει.

Και αναρωτιεμαι τωρα εγω..... Για πιο λογο δινουν μια τετοια "διευκολυνση" για ενα μηνα και απο την αλλη δεν σου δινουν ενημεροτητα για να εισπραξεις?????? Αν του εδιναν ενημεροτητα για δυο μηνες, καταλαβαινω την "διευκολυνση" που του κανουν να μην πληρωσει μια δοση και να την μεταφερει.

Και να μην ξεχασω να αναφερω πως καθε μηνα ενω η δοση ειναι ας πουμε 1.000 ευρω, η τραπεζα του παρακρατει απο χορηγησεις 2.000. Δηλαδη πληρωνει σχεδον τρεις δοσεις το μηνα αλλα τον εχουν χεσμενο.

Αν καποιος συναδελφος ειχε μια παρομοια εμπειρια ας ενημερωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα...επίσης η παρακράτηση από τις τράπεζες μειώνουν τα ποσά των τελευταίων δόσων της ρύθμισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι οντως μειωνουν τις τελευταιες δοσεις και καλα κανουν λεω εγω, αλλα αυτό που ξερω είναι ότι ο νομοθετης όταν νομοθετουσε ειχε παρει πολλα ληγμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πληροφοριακά, για ρύθμιση στον ΟΑΕΕ με τον ν. 3863, ενώ σου δίνουν της δυνατότητα να καθυστερήσεις δόση ρύθμισης και να την πληρώσεις μαζί με την τρέχουσα εισφορά του επόμενου διμήνου, εάν χρειαστείς ενημερότητα (που εδώ είναι δύμηνη,εάν θυμάμαι καλά) πάλι δεν δίνουν. πρέπει να πληρωθεί η δόση που έμεινε...είτε είναι ικα είτε οαεε..."διευκολύνσεις του κώλου" έχω να πω!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα και Χρονια Πολλα!

Πελατης ειχε βαλει σε ρυθμιση τις εισφορες 3 μηνων στις αρχες του 2011. Καθε μηνα πληρωνε τις δοσεις κανονικα. Με το αρθρο 58 αν θυμαμαι καλα, του ν.3863, μπορουσε να καθυστερησει μια δοση και να την μεταφερει στο τελος του επομενου μηνα διπλη. Δηλαδη την δοση του ποηγουμενου μηνα που δεν πληρωσε και την δοση του κανονικου μηνα.

Ετσι λοιπον ισχυριζομενος σωστα την ρυθμιση αφησε μια δοση για την την πληρωσει στον επομενο. Το προβλημα ειναι οτι με την ρυθμιση αυτη, η ασφαλιστικη ενημεροτητα ισχυει μονο για ενα μηνα. Ετσι οταν πηγε στο ικα της περιοχης του να παρει ενημεροτητα, δεν του εδωσαν γιατι δεν ειχε πληρωσει την δοση του μηνα που βαση νομου μπορουσε να καθυστερησει.

Και αναρωτιεμαι τωρα εγω..... Για πιο λογο δινουν μια τετοια "διευκολυνση" για ενα μηνα και απο την αλλη δεν σου δινουν ενημεροτητα για να εισπραξεις?????? Αν του εδιναν ενημεροτητα για δυο μηνες, καταλαβαινω την "διευκολυνση" που του κανουν να μην πληρωσει μια δοση και να την μεταφερει.

Και να μην ξεχασω να αναφερω πως καθε μηνα ενω η δοση ειναι ας πουμε 1.000 ευρω, η τραπεζα του παρακρατει απο χορηγησεις 2.000. Δηλαδη πληρωνει σχεδον τρεις δοσεις το μηνα αλλα τον εχουν χεσμενο.

Αν καποιος συναδελφος ειχε μια παρομοια εμπειρια ας ενημερωσει.

Βρες τον νόμο που λέει οτι οι παρακρατήσεις απο τις τράπεζες μειώνουν τις τελευταίες δόσεις για το ΙΚΑ.

Σε ερώτηση που είχα κάνει στο ΙΚΑ Φιλαδέλφειας γιατι ενώ στις ΔΟΥ οι παρακρατήσεις εξοφλούν τις επόμενες δόσεις , ΣΤο ΙΚΑ έξοφλούν τις τελευταίες.

Περιμένω ακόμα απάντηση εδώ και 6 μήνες ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΠΑΜΠΗΣ

Καλησπερα και Χρονια Πολλα!

Πελατης ειχε βαλει σε ρυθμιση τις εισφορες 3 μηνων στις αρχες του 2011. Καθε μηνα πληρωνε τις δοσεις κανονικα. Με το αρθρο 58 αν θυμαμαι καλα, του ν.3863, μπορουσε να καθυστερησει μια δοση και να την μεταφερει στο τελος του επομενου μηνα διπλη. Δηλαδη την δοση του ποηγουμενου μηνα που δεν πληρωσε και την δοση του κανονικου μηνα.

Ετσι λοιπον ισχυριζομενος σωστα την ρυθμιση αφησε μια δοση για την την πληρωσει στον επομενο. Το προβλημα ειναι οτι με την ρυθμιση αυτη, η ασφαλιστικη ενημεροτητα ισχυει μονο για ενα μηνα. Ετσι οταν πηγε στο ικα της περιοχης του να παρει ενημεροτητα, δεν του εδωσαν γιατι δεν ειχε πληρωσει την δοση του μηνα που βαση νομου μπορουσε να καθυστερησει.

Και αναρωτιεμαι τωρα εγω..... Για πιο λογο δινουν μια τετοια "διευκολυνση" για ενα μηνα και απο την αλλη δεν σου δινουν ενημεροτητα για να εισπραξεις?????? Αν του εδιναν ενημεροτητα για δυο μηνες, καταλαβαινω την "διευκολυνση" που του κανουν να μην πληρωσει μια δοση και να την μεταφερει.

Και να μην ξεχασω να αναφερω πως καθε μηνα ενω η δοση ειναι ας πουμε 1.000 ευρω, η τραπεζα του παρακρατει απο χορηγησεις 2.000. Δηλαδη πληρωνει σχεδον τρεις δοσεις το μηνα αλλα τον εχουν χεσμενο.

Αν καποιος συναδελφος ειχε μια παρομοια εμπειρια ας ενημερωσει.

Δεν θυμάμαι αν μιλάμε για την ιδια ρύθμιση, ειχα κάνει και εγώ στο 2010, μου έδινε τη δυνατότητα αφου πληρωθουν οκτώ μήνες συνεχόμενες τρέχουσες και ρυθμιση να αφήσω για τεσσερις μήνες τη ρύθμιση , (οχι τα τρέχοντα), και να συνεχίσω κανονικά . Το έχω κάνει και πέρνω ενημερότητα κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...