Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΧΕΤΕ ΕΚΔΩΣΕΙ ΤΙΣ ΑΠΥ ΓΙΑ ΤΟ 2011 ?


G-MEL

Ερώτηση

ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΔΩΣΩ ΑΚΟΜΗ ΑΠΥ ΣΥΝΟΛ ΚΑΘΑΡΗΣ ΑΞΙΑΣ 22.000,00 - ΗΤΟΙ ΦΠΑ 5.060,00

ΤΟ 50% ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΟΥ ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΗΔΗ ΔΕΔΟΥΛΕΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΜΦΙΒΑΛΩ ΑΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΦΠΑ - ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΟΥ ΑΠΥ

ΕΣΕΙΣ ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΕ ΑΥΤΟ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

αν δεν έχεις γραπτή συμφωνία

και δεν έχεις ελπίδες να τα εισπράξεις

τότε κόψε κάποια ποσά μικρά

για τις υπογραφες που εβαλες ( για την φουκαριαρα την μανα σου

)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν δεν έχεις γραπτή συμφωνία

και δεν έχεις ελπίδες να τα εισπράξεις

τότε κόψε κάποια ποσά μικρά

ΔΗΛΑΔΗ , ΠΑΡΑ ΤΟ ΟΤΙ ΠΧ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΝΕΦΕΡΕ ΠΟΣΟ ΠΧ 2.000,00 ΕΤΗΣΙΟ - ΝΑ ΕΚΔΩΣΩ ΑΠΥ ΓΙΑ 1.000,00 ?

ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΕΙΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη mikros kai apeiros

ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΔΩΣΩ ΑΚΟΜΗ ΑΠΥ ΣΥΝΟΛ ΚΑΘΑΡΗΣ ΑΞΙΑΣ 22.000,00 - ΗΤΟΙ ΦΠΑ 5.060,00

ΤΟ 50% ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΟΥ ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΗΔΗ ΔΕΔΟΥΛΕΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΜΦΙΒΑΛΩ ΑΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΦΠΑ - ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΟΥ ΑΠΥ

ΕΣΕΙΣ ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΕ ΑΥΤΟ ?

ΠΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΝΝΟΕΙΣ? ΠΟΙΟΙ ΤΗΝ ΥΠΟΒΑΛΟΥΝ?

ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΟΥΝ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΔΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ?

ΔΕΝ ΑΡΚΟΥΝ ΟΙ ΑΠΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

ειπα αν υπαρχουν συμφωνητικα

αν υπαρχει τοτε πρεπει να κανεις τροποποιηση

μεχρι 31/12/2011 με ημερομηνια καταθεσης 20/1/2012

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προφανως αναφερεστε στην τρίμηνη κατασταση των συμφωνητικών , βαση των οποίων έχει δηλωθεί η μηνιαία αμοιβή σας ή οποία βάση των αστειων αυτων νόμων που ψηφίζουν , θεωρείται ώς δεδομένη απο την στιγμή που παρασχέθηκε η υπηρεσία σας.

Αν είναι έτσι , αντε και καλά ξεμπερδέματα .

Αν είναι έτσι να βγουν να σας απαντησουν όσοι υποστηριζουν με πάθος την υπαρξη των ιδιωτικων συμφωνητικών τσουβαλάτα.

Σαφεστατα να μην εκδόσετε παραστατικο με διαφορετικο ποσό απο αυτο του συμφωνητικου ,

η όλα ή τίποτα αν και παίζει και η τιμης ενεκεν αμοιβη με ιδιοχρησιμοποιηση παροχης και ελάχιστη αξία.

Οταν με το καλο τα εισπράξετε το ξανασυζητάμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ειπα αν υπαρχουν συμφωνητικα αν υπαρχει τοτε πρεπει να κανεις τροποποιηση μεχρι 31/12/2011 με ημερομηνια καταθεσης 20/1/2012

ΣΩΣΤΟΣ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αμεση αλλαγη του Νόμου και επαναφορα του παλιου άρθρου

ή δικαίωμα εκδοσης πιστωτικου τιμολογίου

ή δικαιωμα εκχωρησης στο δημοσιο των ανεισπρακτων αμοιβών μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη mikros kai apeiros

ειπα αν υπαρχουν συμφωνητικα

αν υπαρχει τοτε πρεπει να κανεις τροποποιηση

μεχρι 31/12/2011 με ημερομηνια καταθεσης 20/1/2012

Ρε παιδιά εγώ που δεν έχω κάνει συμφωνητικό με κανέναν πελάτη αλλά κόβω κανονικά τις ΑΠΥ κάθε τρίμηνο, τι πρέπει να κάνω??

Πρέπει να κάνω κάτι απ'αυτά που λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΔΙΔΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ Ή 3ΜΗΝΟ ΑΛΛΑ 1 ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΕΤΟΣ Ή ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΙΣΠΡΑΞΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΔΩΣΩ ΑΚΟΜΗ ΑΠΥ ΣΥΝΟΛ ΚΑΘΑΡΗΣ ΑΞΙΑΣ 22.000,00 - ΗΤΟΙ ΦΠΑ 5.060,00

ΤΟ 50% ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΟΥ ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΗΔΗ ΔΕΔΟΥΛΕΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΜΦΙΒΑΛΩ ΑΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΦΠΑ - ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΟΥ ΑΠΥ

ΕΣΕΙΣ ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΕ ΑΥΤΟ ?

Οτι εισπρατω,κοβω αποδειξη.Εγω φορους απο τη τσεπη μου,ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά εγώ που δεν έχω κάνει συμφωνητικό με κανέναν πελάτη αλλά κόβω κανονικά τις ΑΠΥ κάθε τρίμηνο, τι πρέπει να κάνω??

Πρέπει να κάνω κάτι απ'αυτά που λέτε?

Δεν υπάρχει καμία υποχρέωση γαι συμφωνητικά ,

ο συνάδελφος αναφερετε στην περίπτωση που υπάρχουν.

Αν και νομίζω πως η τροποποίηση του καταστατικου απλά θα μειώσει την ζημιά της συναδέλφου αφου οι αμοιβες της ειναι γενικότερα ανείσπρακτες.

Πολύ θα ηθελα να δω τι προτείνει η ομοσπονδια για όλες αυτες τις περιπτώσεις .

Μαλλον πρεπει να ανοιχτεί ένα ταμείο υπέρ της ενίσχυσης συναδέλφων με σκοπό την καταβολή ανείσπρακτων φόρων .

Προσωπικά έχω να μεγαλώσω τρία παιδιά και αδυνατώ να πληρωσω ακόμα και ένα ευρώ σε φόρους που αφορουν λεφτά που δεν εχω εισπράξει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΔΙΔΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ Ή 3ΜΗΝΟ ΑΛΛΑ 1 ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΕΤΟΣ Ή ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΙΣΠΡΑΞΗ

Αυτό προκύπτει απο κάπου ή είναι σεμιναριακή εντολή ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό προκύπτει απο κάπου ή είναι σεμιναριακή εντολή ?????

ΑΥΤΟ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΟΙ ΝΑ ΕΚΔΙΔΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΟΧΗΣ , ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΤ ΕΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ , ΚΑΘΕ ΜΗΝΑΣ ΠΟΥ ΕΚΤΥΠΩΝΟΥΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΕΙΤΑΙ Ή ΚΑΘΕ ΦΠΑ ΠΟΥ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΕΙΤΑΙ -

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη mikros kai apeiros

ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΔΙΔΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ Ή 3ΜΗΝΟ ΑΛΛΑ 1 ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΕΤΟΣ Ή ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΙΣΠΡΑΞΗ

Επομένως αν καταλαβα καλά, εγω που εκδιδω κάθε τρίμηνο τις αντίστοιχες ΑΠΥ

δεν είναι υποχρεωτικό να κάνω συμφωνητικά με τους πελάτες μου , ούτε να καταθέσω καμιά κατάσταση, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΣΥΝΑΨΗΣ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΩΝ ΜΕΤΑΞΥ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΑΤΩΝ ΤΟΥΣ.

ΠΡΕΠΕΙ ΕΩΣ 31/12 ΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΟΙ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΤΡΕΧΟΝ ΕΤΟΣ-ΔΙΑΡΚΗΣ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΤΡΟΠΟΥ ΠΛΗΡΩΜΗΣ

ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΕΚΔΟΣΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ ΚΑΘΕ ΗΜΕΡΑ ,ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΜΗΝΑ,ΤΡΙΜΗΝΟ,ΕΞΑΜΗΝΟ,κτλπ¨ ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΤΣΑΡΕΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΣΥΝΑΨΗΣ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΩΝ ΜΕΤΑΞΥ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΑΤΩΝ ΤΟΥΣ.

ΠΡΕΠΕΙ ΕΩΣ 31/12 ΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΟΙ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΤΡΕΧΟΝ ΕΤΟΣ-ΔΙΑΡΚΗΣ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΤΡΟΠΟΥ ΠΛΗΡΩΜΗΣ

ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΕΚΔΟΣΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ ΚΑΘΕ ΗΜΕΡΑ ,ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΜΗΝΑ,ΤΡΙΜΗΝΟ,ΕΞΑΜΗΝΟ,κτλπ¨ ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΤΣΑΡΕΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΜΟΛΙΣ ΑΝΑΛΑΒΑ ΜΙΑ Α.Ε. δεν θελω να κανω κανενα συμφωνητικο.δεν αρκει να κοβω μια αποδειξη καθε τριμηνο?

για το 2011 ο προηγουμενος λογιστης την ειχε μεχρι 31/10/11.εγω την πηρα πριν 15 μερες και ακομα προσπαθω να βρω τι γινεται απο καποια θεωρημενα ισοζυγια.ο προηγουμενος λογιστης δεν ειχε εκδοσει κανενα παραστατικο μεσα στο 2011 (δεν ειχε και δραστηριοτητα η εταιρεια.)σκεφτομαι να εκδοσω πια απυ πια στο τελος μαρτιου του 2012.υπαρχει προβλημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για αυτούς που έχουμε πληρωθεί έχουμε ήδη κόψει , για αυτούς που δεν έχουμε πληρωθεί και είναι χαμηλά ποσά τα έχουμε κόψει , για αυτούς που δεν έχουμε πληρωθεί και είναι μεγάλα ποσά ...... Τον έχουμε πιεί ......

Δεν παίζει σάλιο και ήδη το ΦΠΑ είναι δυσθεώρητο για τα πραγματικά δεδομένα και το χειρότερο είναι ακόμη και έτσι θεωρείσαι εν δυνάμει φοροφυγάς ........

Εμείς έχουμε υποβάλει συμφωνητικά , σε κάποιους ήδη έχουμε υποβάλει τροποποιητικά με πραγματικές μειώσεις τώρα στους άλλους παίζουν πολλά ενδεχόμενα πλην της εισπράξεως μπακαγιόκο από τους πελάτες ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμείς έχουμε υποβάλει συμφωνητικά , σε κάποιους ήδη έχουμε υποβάλει τροποποιητικά με πραγματικές μειώσεις τώρα στους άλλους παίζουν πολλά ενδεχόμενα πλην της εισπράξεως μπακαγιόκο από τους πελάτες ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΟΛΙΣ ΑΝΑΛΑΒΑ ΜΙΑ Α.Ε. δεν θελω να κανω κανενα συμφωνητικο.δεν αρκει να κοβω μια αποδειξη καθε τριμηνο?

...με το συμπάθειο δηλ.....ποια υπηρεσια σε Α.Ε. ολοκληρώνεται κάθε τρίμηνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φάε Πελάτη Ακριβότερα

1 χρόνο ακόμα αντέχουμε για το ΦΠΑ μετά δεν ξέρω τι θα γίνει

από χτες παντός βλέπω μια κινητικότητα , έρχονται πελάτες με ευρώ , άλλοι έρχονται για να ρωτήσουν το υπόλοιπο , δεν ξέρω που οφείλεται ως διαμαγιας ξοφλανε το 60% του υπολοίπου σε σχέση με πέρσι, ίσως να φταίει η κρίση να σε λυπούνται δεν ξέρω .

Βεβαία είναι νωρίς ακόμα για να κρίνω , άλλα η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται

ΜΕΓΑΛΟΣ παράγοντας παίζει, που έχει ο καθένας το γραφείο του , επαρχία είναι αλλιώς :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το αίτημα της ΠΟΦΕ, πρέπει να απαντηθεί μέσα στη βδομάδα.

εδώ..

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/9036

και άλλα σχετικά θέματα που απαντήθηκαν στο φορουμ.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=76948&st=40

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=77492&st=220

το θέμα ειναι πολύ σοβαρό.... και πολλοί βλέπω το παίρνουν αψήφστα...?.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εμείς που δεν συντάξαμε συμφωνητικά πάλι τον ήπιαμε, καθότι εκδόσαμε το σύνολο των ΑΠΥ και επιπροσθέτως είχαμε και τον φόβο του ελέγχου, καθώς οι απόψεις διίστανται και το τοπίο δεν έχει ξεκαθαρίσει μετά την ψήφιση του Ν.3842/2010 (άρ.6 παρ.9), π.χ. στα Β' κατηγορίας εάν η αμοιβή πρέπει να τιμολογείται μηνιαίως ή ανά τρίμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι εγώ αυτό κάνω.. σε όσους πληρώνουν κανονικά κόβω κανονικά απόδειξη. σε όσους δεν πληρώνουν κόβω μια μικρή απόδειξη 30 ευρώ το τρίμηνο... Τι θα γίνει δηλαδή ? θα ρωτήσουν τον πελάτη μου που έχει να με πληρώσει 2 χρόνια και θα πει ότι μου δίνει 150 ευρώ το τρίμηνο??? σε αυτούς που κάνω μηδενικές δεν κόβω τίποτα γιατί κάποια στιγμή θα θέλουν να κάνουν εκπρόθεσμη διακοπή και δεν θα μπορούν. σημ: φυσικά δεν έχω κάνει συμφωνητικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...