Προς το περιεχόμενο

ΠΟΙΝΙΚΗ ΔΙΩΞΗ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ κου ΚΑΠΕΛΕΡΗ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Ο καημένος ο πρατηριούχος" φώναξε μες στην καταχνιά ο Παναγιώτης ο Ψωμιάδης, και διέγραψε το πρόστιμο......

"Οι καημένοι οι πρατηριούχοι" φώναξε μες στην καταχνιά και ο Καπελέρης και μπλοκάρισε τα πρόστιμα...

υ.γ συμπαράσταση χρειάζονται οι κακοποιημένες γυναίκες, τα παιδιά της Αφρικής, κ.λ.π.

ο κος γενικός του Υ.Ο (και οι πρατηριούχοι) δεν χρειάζεται... ....

Βέβαια καταλαβαίνω τι θέλει να πει ο Βαγγέλης(Φαφούτης).

Πέρασα από αυτό το τρυπάκι, μα κατέληξα στον S.X.

Βαγγέλη έπρεπε να το κάνει με άλλον τρόπο. Επρεπε να διορθώσει το πρόβλημα με νόμιμες διαδικασίες και όχι με την παράκαμψη τους... Τι στο καλό είναι και κάνει παρακάμψεις... Έλλην;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ περισσότερο με τον Φαφούτη παρά με τον Χαλκιδέο.

Για τον απλούστατο λόγο ότι παρότι "τυπικά" ο Χαλκιδέος έχει δίκιο, το θέμα των εξοντοτικών προστίμων λόγω εκπροθέσμου ουδεμία σχέση είχε και έχει με το λαθρεμπορίο. Νομίζω ότι αν θέλουν, οι οικονομικοί εισαγγελείς μπορούν να βρούν άλλα πράγματα να ασχοληθούν, πριν ασχοληθούν με κάτι που έχει σφάλμα διαδικασίας, και όχι πραγματική περίπτωση απιστίας κατά του δημοσίου.

Όσο για τον Κο Καπελέρη (τον οποίο λατρεύει και ο φίλος μου ο Αντώνης), θα πω ότι καμιά φορά κάποιος κάνει πολλά και διάφορα και βγαίνει λάδι, και τελικά την παθαίνει από αυτό στο οποίο πήγε να κάνει κάτι σωστό... Και επειδή όλα είναι θέματα επικοινωνιακά τη σήμερον ημέρα, έπαιξε και την πάτησε, συμβαίνουν αυτά....

Αλλά όχι να στείλουμε και μηνύμα συμπαράστασης ρε Φαφούτη μη τρελαθούμε τώρα... :wacko:

Υ.Γ: Τώρα θα πρέπει να αλλάξω την υπογραφή μου ρε γαμώτο.... :angry:

Δεν θα αλλάξεις καμιά υπογραφή. Τα εγραψες πολυ καλά. Ειπαν στον Φαφουτη οτι θα ξαναγυρισει ο Καπελερης και αρχισε να γλυφεται, Στο διαολο να παει ο ηλιθιος , που νομιζε οτι θα μας αποφτονε επειδή τον βάλανε σε αυτην την θέση. Ενα εξυπνο δεν έκανε. Μονο την ΣΔΟΫΚΑΝΙΚΗ πονηρία ειχε στο μυαλό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν δεν υπερασπιστούν οι λογιστές το ''Χ'' Καπελέρη στην προκειμενη περίπτωση....ειναι ξεκάθαρο ότι δεν γνωρίζουν ποιό είναι το συμφέρον τους (το λέω ολίγον άκομψα) αλλά η ουσία ειναι αυτή ,κι αν μου επιτρέπεται δεν είναι και θέμα με πολλές πλευρές.Με την ίδια λογική συναδερφοι οι μισοί λογιστές είναι για φυλακή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν δεν υπερασπιστούν οι λογιστές το ''Χ'' Καπελέρη στην προκειμενη περίπτωση....ειναι ξεκάθαρο ότι δεν γνωρίζουν ποιό είναι το συμφέρον τους (το λέω ολίγον άκομψα) αλλά η ουσία ειναι αυτή ,κι αν μου επιτρέπεται δεν είναι και θέμα με πολλές πλευρές.Με την ίδια λογική συναδερφοι οι μισοί λογιστές είναι για φυλακή.

Σε τόσο υψηλά κλιμάκια, παίζονται άλλα παιχνίδια......

Χωρίς γνώση, δεν μπορούμε να πάρουμε και θέση.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν δεν υπερασπιστούν οι λογιστές το ''Χ'' Καπελέρη στην προκειμενη περίπτωση....ειναι ξεκάθαρο ότι δεν γνωρίζουν ποιό είναι το συμφέρον τους (το λέω ολίγον άκομψα) αλλά η ουσία ειναι αυτή ,κι αν μου επιτρέπεται δεν είναι και θέμα με πολλές πλευρές.Με την ίδια λογική συναδερφοι οι μισοί λογιστές είναι για φυλακή.

Διαφωνώ μια επιφύλαξη.

Αν το συμφέρον μας κρύβεται πίσω από πλάγιες παραβλέψεις των Δημόσιων Διοικητών τότε είμαστε ήδη ..(πιο) νεκροί.

Να πιέσουμε το συμφέρον μας (καλύτερα θα έλεγα το δίκιο μας (*1)) να καλύπτεται από τον νόμο και όχι από πλάγιες παραβλέψεις και καλύψεις, διότι φίλε να ξέρεις πάντα θα συναντάς..."επιλεκτικές φιλανθρωπίες"...

Και συνεχίζω να βροντοφωνάζω. Γιατί αν ο κάθε Καπελέρης βλέπει ένα λάθος και θέλει να το διορθώσει να μην το κάνει με νόμιμο τρόπο. Τι είναι αυτό που τον εμποδίζει;

Και η επιφύλαξη:

Αν η αναστολή προστίμων έγινε με τον σωστό τρόπο τότε πάω πάσο. Δεν γνωρίζω ακριβώς εκεί τι έχει γίνει. Υποτίθεται όμως ότι ξέρουν οι δικαστές... Πάρα ταύτα επειδή δεν γνωρίζω ακριβώς, μονάχα εκεί διατηρώ μια επιφύλαξη.

(*1) επειδή - μερικές φορές - το συμφέρον μας δεν είναι και δίκαιο ή ηθικό.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσοι συναδερφοι βιώνουν καθημερινά τη δαιδαλώδη προσπάθεια να προλάβουμε ημερομηνίες και υποχρεώσεις,καταλαβαίνουν τι εννοώ.Αν γινόταν σήμερα ένας έλεγχος για το πόσες επιχειρήσεις έχουν τυπωμένα βιβλία τι ποσοστό λέτε θα είναι φάουλ?

εγώ λέω το 50%. Αν ενας νομικός είχε τη δυνατότητα να το ελεγνξει αυτό, θα είχαμε σωρεία επιπτώσεων.Οι λογιστές θα ζητούσαν παράταση, κι αν ο ''Χ'' Καπελέρης δεν την έδινε,την άλλη μέρα ο νομικός (εισαγγελεας πχ) θα τον έσερνε με την κατηγορία ότι δεν προώθησε την επιβολή προστίμων.Αυτή ειναι η οπτική μου και φανταζομε είναι κατανοητός ο παραλληλισμος του παραδειγμάτος..... :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τόσο υψηλά κλιμάκια, παίζονται άλλα παιχνίδια......

Χωρίς γνώση, δεν μπορούμε να πάρουμε και θέση.......

Δεν λες οτι φοβάσε να μιλήσεις!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ μια επιφύλαξη.

Αν το συμφέρον μας κρύβεται πίσω από πλάγιες παραβλέψεις των Δημόσιων Διοικητών τότε είμαστε ήδη ..(πιο) νεκροί.

Να πιέσουμε το συμφέρον μας (καλύτερα θα έλεγα το δίκιο μας (*1)) να καλύπτεται από τον νόμο και όχι από πλάγιες παραβλέψεις και καλύψεις, διότι φίλε να ξέρεις πάντα θα συναντάς..."επιλεκτικές φιλανθρωπίες"...

Και συνεχίζω να βροντοφωνάζω. Γιατί αν ο κάθε Καπελέρης βλέπει ένα λάθος και θέλει να το διορθώσει να μην το κάνει με νόμιμο τρόπο. Τι είναι αυτό που τον εμποδίζει;

Και η επιφύλαξη:

Αν η αναστολή προστίμων έγινε με τον σωστό τρόπο τότε πάω πάσο. Δεν γνωρίζω ακριβώς εκεί τι έχει γίνει. Υποτίθεται όμως ότι ξέρουν οι δικαστές... Πάρα ταύτα επειδή δεν γνωρίζω ακριβώς, μονάχα εκεί διατηρώ μια επιφύλαξη.

(*1) επειδή - μερικές φορές - το συμφέρον μας δεν είναι και δίκαιο ή ηθικό.....

Εχεστικε ο Στεφανος , κρατιέσε και αεσυ να μην παθεις το ιδιο. Ασε που ταχω παρει και με τους ιδιοκτητες του σιτε εδω, που βαζουν ανακοινωσεις οπως την πατατα της συλειψης της λογιστριας με τα 10 ελατομυρια στο διμηνο. Και να τους πληρωνουν δε πρεπει να βαζουν αυτες τις πατατες εδω. Αλλα χεστικανε και αυτοί. Χεστες , ε!!!!! Χέστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λες οτι φοβάσε να μιλήσεις!!!!!!!

Έτσι, έτσι.......

Να πω τι μωρέ...????

Ξέρω τι παιχνίδια παίζονται....????

Πως να πάρεις θέση σε αυτό...????

Που ξέρω αν όντως παίζει κόντρα Σπινελλη - Καπελέρη, που ξέρω αν θέλει να καλύψει κανένα μεγαλοπρατηριούχο - εταιρία (και οι λοιποί πρατηριούχοι πάνε με τη γνωστή παροιμία "μαζί με το βασιλικό, ποτίζεται κι η γλάστρα"), που ξέρω αν τον κυνηγάνε για να "αφεθούν" παλιές αμαρτίες, που ξέρω αν έχει κυνηγήσει κανένα και του κάνει αντίποινα, που ξέρω αν θέλουν ένα αποδιοπομπαίο τράγο για να ηρεμήσουν λίγο τα πράγματα, που ξέρω αν έσπασε καμιά συμφωνία και αυτές είναι οι κυρώσεις.....?????

κτλ κτλ κτλ..........

Εσύ ξέρεις....????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκείνο που καταλαβαίνω, συνάδελφοι, είναι ότι, αν συνδυάσεις και άλλες ειδήσεις, έχουμε ένα φαινόμενο φορολογικού μακαρθισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.........μακαρθισμού.

Ως Μακαρθισμός(*) (αγγλ.: McCarthyism) έχει καθιερωθεί, ιδιαίτερα στις Η.Π.Α., η πολιτικά κατευθυνόμενη δραστηριότητα - μέθοδος που αφορά τη μαζική απαγγελία κατηγοριών για ανυπακοή, προδοσία χωρίς να συνοδεύεται όμως από ουσιαστικά αποδεικτικά στοιχεία. Ο όρος αυτός περιγράφει κυρίως συστηματικές ενέργειες στις Ηνωμένες Πολιτείες κατά την περίοδο του "Ερυθρού Τρόμου" (αγγλ.: Red Scare), που διήρκεσε από τα τέλη της δεκαετίας του '40 ως τα τέλη της δεκαετίας του '50. Στη συγκεκριμένη χρονική περίοδο υπήρξε έντονος ο φόβος για πιθανή κομμουνιστική επιρροή αμερικανικών ιδρυμάτων και οργανισμών μέσω σοβιετικών πρακτόρων.

Με την επίμονη έρευνα για εξακρίβωση κομμουνιστικών επιρροών, που είχε αναλάβει ο Αμερικανός γερουσιαστής Τζόζεφ Μακάρθυ, ο όρος Μακαρθισμός απέκτησε μια πιο ευρεία έννοια, περιγράφοντας την ιδιαίτερη επιμονή ανάλογων εξονυχιστικών ερευνών. Ο όρος χρησιμοποιείται επίσης για να περιγράψει ανυπόστατες και άδικες κατηγορίες, όπως και δημαγωγικές τακτικές επιθέσεων, δίνοντας έμφαση σε πολιτικά και εθνικά κριτήρια.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%B8%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως Μακαρθισμός(*) (αγγλ.: McCarthyism) έχει καθιερωθεί, ιδιαίτερα στις Η.Π.Α., η πολιτικά κατευθυνόμενη δραστηριότητα - μέθοδος που αφορά τη μαζική απαγγελία κατηγοριών για ανυπακοή, προδοσία χωρίς να συνοδεύεται όμως από ουσιαστικά αποδεικτικά στοιχεία. Ο όρος αυτός περιγράφει κυρίως συστηματικές ενέργειες στις Ηνωμένες Πολιτείες κατά την περίοδο του "Ερυθρού Τρόμου" (αγγλ.: Red Scare), που διήρκεσε από τα τέλη της δεκαετίας του '40 ως τα τέλη της δεκαετίας του '50. Στη συγκεκριμένη χρονική περίοδο υπήρξε έντονος ο φόβος για πιθανή κομμουνιστική επιρροή αμερικανικών ιδρυμάτων και οργανισμών μέσω σοβιετικών πρακτόρων.

Με την επίμονη έρευνα για εξακρίβωση κομμουνιστικών επιρροών, που είχε αναλάβει ο Αμερικανός γερουσιαστής Τζόζεφ Μακάρθυ, ο όρος Μακαρθισμός απέκτησε μια πιο ευρεία έννοια, περιγράφοντας την ιδιαίτερη επιμονή ανάλογων εξονυχιστικών ερευνών. Ο όρος χρησιμοποιείται επίσης για να περιγράψει ανυπόστατες και άδικες κατηγορίες, όπως και δημαγωγικές τακτικές επιθέσεων, δίνοντας έμφαση σε πολιτικά και εθνικά κριτήρια.

http://el.wikipedia....%BC%CF%8C%CF%82

Αυτό ακριβώς, Στέφανε... Παρόμοιες πρακτικές, άλλη δικαιολογία, κοινός στόχος Δεν αναφέρομαι στη δίωξη του Καπελέρη, εννοείται, αλλά σε μια γενικότερη τάση με πρόσχημα τα δημόσια έσοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΛΛΟΥ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

ΜΗΠΩΣ ΠΡΟΦΥΛΑΣΣΟΝΤΑΙ ΟΙ "ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ" ? ΜΗΠΩΣ Η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ?.....ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ ? CDS !!!!!!!!!!

http://www.zougla.gr...id=448755&cid=6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ

Αλλά όχι να στείλουμε και μηνύμα συμπαράστασης ρε Φαφούτη μη τρελαθούμε τώρα... :wacko:

Υ.Γ: Τώρα θα πρέπει να αλλάξω την υπογραφή μου ρε γαμώτο.... :angry:

Ουσιαστικά εννοούσα να προβληματιστούν αυτοί,που ευεργετήθηκαν από το κακούργημα του Καπελέρη.

Τι κρίμας, τώρα που το ΟΕΕ βρήκε κάποιον να συνομιλήσει ώστε οι συντεχνίες να διατηρήσουν τις υπερεξουσίες αυτός μας εγκατέλειψε.

Μία ο κευνσιανός υπουργός, υποψήφιος για απιστία , και τώρα αυτό. Τον κοσκωτά αλήθεια τον πιάσανε?

Ίσως επειδή δεν είμαι και τόσο μέσα στα "πράγματα",να μην κατάλαβα το σχόλιό σου

"Ο καημένος ο πρατηριούχος" φώναξε μες στην καταχνιά ο Παναγιώτης ο Ψωμιάδης, και διέγραψε το πρόστιμο......

"Οι καημένοι οι πρατηριούχοι" φώναξε μες στην καταχνιά και ο Καπελέρης και μπλοκάρισε τα πρόστιμα...

Βέβαια καταλαβαίνω τι θέλει να πει ο Βαγγέλης(Φαφούτης).

Πέρασα από αυτό το τρυπάκι, μα κατέληξα στον S.X.

Βαγγέλη έπρεπε να το κάνει με άλλον τρόπο. Επρεπε να διορθώσει το πρόβλημα με νόμιμες διαδικασίες και όχι με την παράκαμψη τους... Τι στο καλό είναι και κάνει παρακάμψεις... Έλλην;

Κωστή δεν θεωρώ κανένα πρατηριούχο υγρών καυσίμων,καημένο,αλλά πιστεύω ότι με κάποιους άλλους

προσπαθούσαν να βρούν κάποια νόμιμη και λιγώτερο οδυνηρή λύση στο πρόβλημα.

Το μυαλό μου δεν πάει σε κάτι άλλο.

Αγαπητοί συνάδελφοι,θεώρησα ότι αν όντως όλο αυτό το σκηνικό εναντίον του Καπελέρη,στήθηκε για το θέμα

των Σ.Κ των πρατηρίων καυσίμων και όχι για κάτι άλλο,που δεν μπορούμε να φανταστούμε,πως βαδίζουμε σε

παρά πολύ επικίνδυνες ατραπούς.

Από εδώ και πέρα,πολύ φοβάμαι ότι θα αναβιώσουν οι μέθοδοι του Γκέμπελς και του Μακάρθυ και πλέον δεν

μας γλυτώνει ΤΙΠΟΤΑ. Να είσαστε βέβαιοι,πως δεν θα μπορεί να ξεφύγει ΚΑΝΕΝΑΣ.

Θεώρησα ότι (ξανά αν όντως είναι τα πράγματα όπως υποψιαζόμαστε) είναι πολύ άσχημα τα πράγματα

για τον πολιτισμό μας,με όλους τους κινδύνους,που αντιμετωπίζουμε καθημερινά και θα αντιμετωπίζουμε από

εδώ και πέρα,να έχουμε και τέτοιου είδους φαινόμενα.

Καλοί μου συνάδελφοι,θεωρώ ότι έχετε καταλάβει με ποιό νόημα έγραψα ότι έγραψα και την ανησυχία μου να

μας τυλίγουν ΞΑΝΑ σε μιά κόλλα χαρτί,κάτι για το οποίο πολλοί από εμάς αδυνατούσαν να πιστέψουν όταν το

άκουγαν από κάποιους παθόντες.

Εύχομαι να φωτιστούμε όλοι γιατι σε λίγο το διαίρει και βασίλευε θα είναι ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ και ο ένας θα

βγάζει το μάτι του άλλου.

Με αγάπη.

Βαγγέλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσοι συναδερφοι βιώνουν καθημερινά τη δαιδαλώδη προσπάθεια να προλάβουμε ημερομηνίες και υποχρεώσεις,καταλαβαίνουν τι εννοώ.Αν γινόταν σήμερα ένας έλεγχος για το πόσες επιχειρήσεις έχουν τυπωμένα βιβλία τι ποσοστό λέτε θα είναι φάουλ?

εγώ λέω το 50%. Αν ενας νομικός ??? είχε τη δυνατότητα να το ελεγνξει αυτό, θα είχαμε σωρεία επιπτώσεων.Οι λογιστές θα ζητούσαν παράταση, κι αν ο ''Χ'' Καπελέρης δεν την έδινε,την άλλη μέρα ο νομικός (εισαγγελεας πχ) θα τον έσερνε με την κατηγορία ότι δεν προώθησε την επιβολή προστίμων.Αυτή ειναι η οπτική μου και φανταζομε είναι κατανοητός ο παραλληλισμος του παραδειγμάτος..... :mellow:

Πολύ ατυχέστατο παράδειγμα... Άσε που δεν βγαίνει νόημα... :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ατυχέστατο παράδειγμα... Άσε που δεν βγαίνει νόημα... :blink:

Εγω Ειρήνη τους βλεπω εδω και ειναι ολοι χεσμένοι , που να βγαλεις νοημα απο τη μυρουδια. Πουουουφφφφφ!!!!!. Πρωτος ο Στέφανος , που τοριξε στην πολιτική για να μην ακουστει η μυρουδια απο το χεσιμο και μετα ο Φαφουτης, πουν αν και χωρις δόντια τα μασά με δόντια χεσμενου λιονταριού. Χωρευουνε απο τα γελια τα δαχτυλα μου απανω στο πληκτρολόγιο. Ετσι ειναι ρε τα παληκάρια; Δεν ντρέπεστε. Ετσι θα παρουμε την πολη; συγνωμη, το δίκιο μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω Ειρήνη τους βλεπω εδω και ειναι ολοι χεσμένοι , που να βγαλεις νοημα απο τη μυρουδια. Πουουουφφφφφ!!!!!. Πρωτος ο Στέφανος , που τοριξε στην πολιτική για να μην ακουστει η μυρουδια απο το χεσιμο και μετα ο Φαφουτης, πουν αν και χωρις δόντια τα μασά με δόντια χεσμενου λιονταριού. Χωρευουνε απο τα γελια τα δαχτυλα μου απανω στο πληκτρολόγιο. Ετσι ειναι ρε τα παληκάρια; Δεν ντρέπεστε. Ετσι θα παρουμε την πολη; συγνωμη, το δίκιο μας;

Αντώνη μου,η αλήθεια είναι ότι όντως με αυτά που βλέπω,τάχω κάνει πάνω μου.

Συνήθως την "πατάνε" τα χλωρά και τα ξερά "χέζουν ψηλά και αγναντεύουν".

Εάν είχα καμμιά πενηνταριά χιλιάδες ευρώ στην άκρη δεν θα φοβόμουνα τίποτα,αλλά και αυτά που είχα

κάποτε,μου τά έφαγε ο μπάτλερ (ξέρει ο Στέφανος) και κάτι βίλες,που έκανα ανα τον κόσμο.

Φίλε μου να είσαι καλά και πίνε καμμία ρακή στην υγειά μου.

Με αγάπη

Βαγγέλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντώνη μου,η αλήθεια είναι ότι όντως με αυτά που βλέπω,τάχω κάνει πάνω μου.

Συνήθως την "πατάνε" τα χλωρά και τα ξερά "χέζουν ψηλά και αγναντεύουν".

Εάν είχα καμμιά πενηνταριά χιλιάδες ευρώ στην άκρη δεν θα φοβόμουνα τίποτα,αλλά και αυτά που είχα

κάποτε,μου τά έφαγε ο μπάτλερ (ξέρει ο Στέφανος) και κάτι βίλες,που έκανα ανα τον κόσμο.

Φίλε μου να είσαι καλά και πίνε καμμία ρακή στην υγειά μου.

Με αγάπη

Βαγγέλης

Οταν γραφω ονοματα, ξερω οτι γραφω για φιλους που αγαπω και δεν με παρεξηγουν. Δεν ειδα ομως ακομα να μιλησει ο αλλος ο πραγματικα κατουρημένος, ο Στέφανος. Την λεξη χεστης την γνωριζα, αλλα εδω την περνω απο τον Σταυρουλακη που εγραψε περσυ <<Μη με βλέπετε ετσι. Χέστης ειμαι>>.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Σήμερα με ενημέρωσαν από ΔΟΥ ότι τους ήρθε εντολή να προβούν σε έλεγχο

για την εκπρόθεσμη καταχώρηση των αποδείξεων πετρελαίου θέρμανσης!

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Σήμερα με ενημέρωσαν από ΔΟΥ ότι τους ήρθε εντολή να προβούν σε έλεγχο

για την εκπρόθεσμη καταχώρηση των αποδείξεων πετρελαίου θέρμανσης!

Αυτά...

Μάλλον είναι στα σκαριά κάποιου είδους ρύθμιση. http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=441430
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα με ενημέρωσαν από ΔΟΥ ότι τους ήρθε εντολή να προβούν σε έλεγχο

για την εκπρόθεσμη καταχώρηση των αποδείξεων πετρελαίου θέρμανσης!

Αυτά...

'Εγινε στις 2/1/12 ανάκληση του έγγραφου του Καπελέρη (η γνωστή υπόθεση) , οπότε..... αληθεύει... μπαίνουν τα πρόστιμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόστιμα (για την ακρίβεια κλήσεις σε απολογία) έχουν επιδοθεί από τις 24/1/2012. Οι πρώτοι νομοί ήταν Χίος και Αιτωλοακαρνανία από όσο γνωρίζω. Και δεν έχουν κοινοποιηθεί από όλα τα Τελωνεία. Από μερικά μόνο. Σήμερα 2/2/2012 έληγε η προθεσμία απολογίας ή απολογητικού υπομνήματος. Όλες οι κλήσεις για απολογία αφορούν εκπρόθεσμες καταχωρήσεις στον ΗΦΑΙΣΤΟ για την περίοδο 1/1/2011 έως 31/5/2011. Εκπρόθεσμες καταχωρήσεις και μόνο. Τίποτα άλλο. Σήμερα επίσης (2/2/2012) υπήρχε συνάντηση της Ομοσπονδίας Βενζινοπωλών με διακομματική επιτροπή για να δοθεί λύση στη ανοησία αυτή. Κάποιοι μιλάνε για ένα πρόστιμο ανά παράβαση (εκπρόθεσμη καταχώριση) και τέλος. Θα δείξει. Βέβαια από πίσω έρχονται και τα πρόστιμα για εκπρόθεσμες καταχωρίσεις τα έτη 2009 και 2010. Καθώς επίσης και για την περίοδο από τον Οκτώβριο του 2011 μέχρι σήμερα. Το αστείο είναι ότι έχω δύο πελάτες. Και μπήκα στο σύστημα ΗΦΑΙΣΤΟΣ να διαπιστώσω τις παραβάσεις τους (παίρνοντας μία μία τις καταχωρίσεις για να δω ημερομηνία έκδοσης παραστατικού και ημερομηνία καταχώρισης). Τον έναν για άλλο περίμενα να τον γράψουν και για άλλο τον έγραψαν. (Γνωρίζαμε ποιές εκπρόθεσμες καταχωρίσεις είχαμε κάνει). Γράφω περίμενα, διότι στην κλήση για απολογία που στέλνει το ΤΕΛΩΝΕΙΟ (όχι η ΔΟΥ) γράφει μόνο έναν αριθμό (σε λίτρα) για τον οποίο έχουν διαπιστωθεί παραβάσεις. Δεν γράφουν αναλυτικά τις κινήσεις για τις οποίες υπάρχουν εκπρόθεσμες καταχωρίσεις. Τέλος πάντων. Τον δεύτερο, τον έχουν γράψει για λιγότερα λίτρα σε σχέση με αυτά τα οποία έχει καταχωρίσει εκπρόθεσμα. Δεν ξέρω πόσο πρόχειρα ή πόσο σχολαστικά έγιναν όλες αυτές οι διασταυρώσεις, αλλά υπάρχουν πολλά λάθη. Πάντως οι λογιστές (όχι οι σύλλογοι μας, αλλά οι "μικροί - ανώνυμοι" λογιστές) έχουν παίξει πολύ σημαντικό ρόλο στο να δοθεί λύση σε αυτή την ανοησία. Έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στο να κλειστεί η σημερινή συνάντηση των κομμάτων με το σύλλογο βενζινοπωλών. Έτσι για την ιστορία αυτό. Εγώ προσωπικά παίρνω θάρρος για να συνεχίσω να κάνω αυτό το επάγγελμα περισσότερο από όλους εσάς εδώ μέσα, παρά από όλους τους επώνυμους συλλόγους. (Τούς έχουμε μετρήσει άραγε ποτέ, να δούμε πόσοι είναι? Να δούμε ποιοί και εάν εργάζονται σαν σύλλογοι που διεκδικούν και ποιοί είναι μαγαζάκια (ίσως και πολυκαταστήματα, δεν έχει σημασία) για σεμινάρια και προσέλκυση πελατείας? Έχω ορκιστεί να μην ξαναπάω σε σεμινάριο συλλόγου λογιστών). Μετράω τα λάθη μου, τις παραλείψεις μου, μαθαίνω καινούρια πράγματα, κάποιες φορές επιβεβαιώνω και τις γνώσεις μου, αλλά πάνω απ' όλα αισθάνομαι τη σιγουριά και την ασφάλεια ότι κάποιος θα μου δείξει ένα δρόμο να ακολουθήσω για να αντιμετωπίσω ένα πρόβλημα. Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας και ελπίζω να σας το ανταποδώσω. Και μακάρι να μην συμβεί, αλλά με όλα αυτά που γίνονται αν συναντηθούμε σε καμία φυλακή (για συνυπευθυνότητα ντε) θα έχουμε να πούμε πολλά. Όχι για λογιστικά και φορολογικά αλλά γι αυτά που μας έχουν λείψει όλα αυτά τα χρόνια που κυνηγούσαμε τις προθεσμίες και τις εκπρόθεσμες καταχωρίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι λογιστές (όχι οι σύλλογοι μας, αλλά οι "μικροί - ανώνυμοι" λογιστές) έχουν παίξει πολύ σημαντικό ρόλο στο να δοθεί λύση σε αυτή την ανοησία. Έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στο να κλειστεί η σημερινή συνάντηση των κομμάτων με το σύλλογο βενζινοπωλών.

Με ποιό ακριβώς τρόπο το κατάφεραν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά παίρνω θάρρος για να συνεχίσω να κάνω αυτό το επάγγελμα περισσότερο από όλους εσάς εδώ μέσα, παρά από όλους τους επώνυμους συλλόγους. (Τούς έχουμε μετρήσει άραγε ποτέ, να δούμε πόσοι είναι? Να δούμε ποιοί και εάν εργάζονται σαν σύλλογοι που διεκδικούν και ποιοί είναι μαγαζάκια (ίσως και πολυκαταστήματα, δεν έχει σημασία) για σεμινάρια και προσέλκυση πελατείας? Έχω ορκιστεί να μην ξαναπάω σε σεμινάριο συλλόγου λογιστών). Μετράω τα λάθη μου, τις παραλείψεις μου, μαθαίνω καινούρια πράγματα, κάποιες φορές επιβεβαιώνω και τις γνώσεις μου, αλλά πάνω απ' όλα αισθάνομαι τη σιγουριά και την ασφάλεια ότι κάποιος θα μου δείξει ένα δρόμο να ακολουθήσω για να αντιμετωπίσω ένα πρόβλημα. Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας και ελπίζω να σας το ανταποδώσω. Και μακάρι να μην συμβεί, αλλά με όλα αυτά που γίνονται αν συναντηθούμε σε καμία φυλακή (για συνυπευθυνότητα ντε) θα έχουμε να πούμε πολλά. Όχι για λογιστικά και φορολογικά αλλά γι αυτά που μας έχουν λείψει όλα αυτά τα χρόνια που κυνηγούσαμε τις προθεσμίες και τις εκπρόθεσμες καταχωρίσεις.

+1

Μακάρι να το καταλάβουνε περισσότεροι εδώ μέσα.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 Μακάρι να το καταλάβουνε περισσότεροι εδώ μέσα.......

Αιώνιος αρνητής της μπόχας.

Μονάχα...

Να..

Αρνητής και της καθαριότητας.

Γιατί λες,

"σιγά μην καθαρίσει.."

Σωστά.

Παρότρυνε τους συναδέλφους να κάνουν ότι κάνεις.

Να ασχολούνται πια μόνοι τους γιατί από τους συλλόγους δεν πρόκειται να δουν τίποτα καλό.

Συνέχισε

Μόνο θυμήσου με όταν θα το κάνεις υποσυνείδητα και στα παιδιά σου..

Να τους μαθαίνεις τα ίδια..

Μόνο πού τότε, μαθηματικά, και σύμφωνα με τα της γεωμετρικής προόδου, δεν θα μιλάς για ένα μικρό σύλλογο. .

Θα τους λες για όλη τη κοινωνία...

Και θα συνεχίζεις το τροπάρι σου...

Μακρυά από την μπόχα...

Άρα μακρυά από την ίδια την κοινωνία...

Καμία ασχολία με αυτή

Καμία ασχολία και με την καθαριότητα..

Μονάχα να κοιτούν το σπίτι τους .

Και να χαρείς μην χάσεις μελάνι, για να μου εξηγήσεις για το τι συμβαίνει στους συλλόγους.

Δες την τελευταία λέξη της πρώτης πρότασης μου. Έτσι για να μην κουράζεσαι να μου εξηγείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...