Jump to content
  • 0

ΕΥΘΥΝΗ ΛΟΓΙΣΤΗ ΟΤΑΝ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ

matthew85
 Share

Question

ΚΑΛΗΜΕΡΑ Κ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

ΗΡΘΕ ΣΗΜΕΡΑ ΕΝΑΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΠΕΛΑΤΗΣ. ΕΧΕΙ Ο.Ε. ΜΕ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΒΙΒΛΙΑ.ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΟΡΕΣ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΕΙΣ Κ ΘΑ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΦΠΑ.

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ: ΣΕ ΠΕΙΡΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΡΑΒΗ, ΜΠΟΡΩ ΕΓΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΛΥΜΕΝΟΣ ΙΣΧΥΡΙΖΟΜΕΝΟΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ Κ ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΤΟΥ ΒΓΑΖΩ ΦΠΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

10 answers to this question

Recommended Posts

• 0

ίσως θα έπρεπε να του προτείνεις να τα ελέγχεις εσύ ένα προς ένα πριν σου δώσει τις εκτυπώσεις, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

• 0

καλημερα και χρονια πολλα κοιτα το σωστο ειναι οτι πρεπει να προσεχεις οπου βαζεις την υπογραφη και το .............. αρα τουλαχιστον καποιο σχετικο ελεγχο πρεπει να κανεις να ξερεις και τι σου γινεται.Και να το τραβηξω λιγακι οσο για την ερωτηση Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ: ΣΕ ΠΕΙΡΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΡΑΒΗ, ΜΠΟΡΩ ΕΓΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΛΥΜΕΝΟΣ ΙΣΧΥΡΙΖΟΜΕΝΟΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ Κ ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΤΟΥ ΒΓΑΖΩ ΦΠΑ? και ποιος σου λεει οτι σε στραβη δεν θα πει αυτος οτι ταα περνουσες εσυ?

• 0

ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ!ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ Κ ΓΩ ΛΙΓΟ ΤΟ ΘΕΜΑ Κ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΤΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΥΤΟΣ ΑΠΛΑ ΘΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Κ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΕΛΕΓΧΩ ΕΝΑ ΕΝΑ...ΑΛΛΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΛΕΟΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙ.Κ ΝΟΜΙΖΕΙ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΦΟΡΤΩΣΕΙ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ Κ ΓΩ ΝΑ ΤΟΝ ΧΡΕΩΣΩ ΛΙΓΟΤΕΡΑ!

• 0

ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ!ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ Κ ΓΩ ΛΙΓΟ ΤΟ ΘΕΜΑ Κ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΤΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΥΤΟΣ ΑΠΛΑ ΘΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Κ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΕΛΕΓΧΩ ΕΝΑ ΕΝΑ...ΑΛΛΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΛΕΟΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙ.Κ ΝΟΜΙΖΕΙ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΦΟΡΤΩΣΕΙ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ Κ ΓΩ ΝΑ ΤΟΝ ΧΡΕΩΣΩ ΛΙΓΟΤΕΡΑ!

Τι ακριβώς θα πληρώνει ο συγκεκριμένος πελάτης;

Θα είσαι υπεύθυνος για αναμόρφωση αποτελέσματος, σύνταξη φορολογικών εντύπων (άρα υπεύθυνος ΚΑΙ για την ορθή μεταφορά των οικονομικών στοιχείων από τα βιβλία και στοιχεία)... Ωστόσο θέλει εκείνος να καταγράφει τα έσοδα/έξοδά του, αλλά εσύ θα ελέγχεις εκ νέου τις καταχωρήσεις όλες...

Άρα θα κάνεις σχεδόν όλη την δουλειά (υποθέτω οτι έχει πρόγραμμα εμπορικό άρα είναι σχετικά αυτοματοποιημένες οι καταχωρήσεις και δεν έχει άμεση σχέση με την λογιστική απεικόνιση) και θα πληρώνεσαι κανα 100αρικο το τρίμηνο για το ΦΠΑ; Σκέψου απλώς πόσες ώρες θα δαπανάς για τον έλεγχο σε μηνιαία βάση για να βγάλεις απλά το ΦΠΑ.... Χωρίς να λαμβάνουμε υπόψιν τις πιθανές διορθώσεις που θα λες....

Θα σου πρότεινα για τον συγκεκριμένο "πελάτη" να δεις πόσο συχνά αλλάζει λογιστή και να έρθεις σε επικοινωνία με τον προηγούμενο να δεις τι είδους εργασιακή σχέση είχαν....

• 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ Κ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

ΗΡΘΕ ΣΗΜΕΡΑ ΕΝΑΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΠΕΛΑΤΗΣ. ΕΧΕΙ Ο.Ε. ΜΕ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΒΙΒΛΙΑ.ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΟΡΕΣ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΕΙΣ Κ ΘΑ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΦΠΑ.

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ: ΣΕ ΠΕΙΡΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΡΑΒΗ, ΜΠΟΡΩ ΕΓΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΛΥΜΕΝΟΣ ΙΣΧΥΡΙΖΟΜΕΝΟΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ Κ ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΤΟΥ ΒΓΑΖΩ ΦΠΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Εχω μια απορια:

Ποσα χρηματα θα γλυτωσει?

Δηλαδη για πληρη καταχωρηση απο εσενα ποσα θα του επερνες και ποσα θα του παρεις τωρα μονο για το ΦΠΑ??

Αν θελεις απαντας εννοειται...

• 0

Δεν του λες καλυτερα να κανεις εσυ την καταχωρηση και να διεκπεραιωνει ολες τις υπολοιπες υποχρεωσεις αυτος?? Αν ειναι να σου κοψει με τον τροπο του το μισο τιμολογιο, να εχεις και το αναλογο αγχος, κουραση, στρες και βεβαια ευθυνη!

Θεωρω πως καλο ειναι να κανεις μια συμβαση με τις ακριβεις υπηρεσιες που θα παρεχεις και μεσα σε αυτην να αναφερεις και το θεμα ευθυνης σε περιπτωση λαθους στην καταχωρηση που αναλαμβανει ο ιδιος. Τουλαχιστον ετσι μπορεις να καλυφθεις απεναντι του. Τωρα ως προς το δημοσιο το θεωρω δυσκολο.

Το καλυτερο αφου θα κανει αυτος τις καταχωρησεις ειναι να κανεις ελεγχο... αρα και ολοκληρη την δουλεια... αρα και τζαμπα... αρα σκεψου αν αξιζει.

• 0

καλημερα και χρονια πολλα κοιτα το σωστο ειναι οτι πρεπει να προσεχεις οπου βαζεις την υπογραφη και το .............. αρα τουλαχιστον καποιο σχετικο ελεγχο πρεπει να κανεις να ξερεις και τι σου γινεται.Και να το τραβηξω λιγακι οσο για την ερωτηση Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ: ΣΕ ΠΕΙΡΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΡΑΒΗ, ΜΠΟΡΩ ΕΓΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΛΥΜΕΝΟΣ ΙΣΧΥΡΙΖΟΜΕΝΟΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ Κ ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΤΟΥ ΒΓΑΖΩ ΦΠΑ? και ποιος σου λεει οτι σε στραβη δεν θα πει αυτος οτι ταα περνουσες εσυ?

Ενα συμφωνητικο με τις εργασιες που προσφερεις εσυ ως λογιστης και με παραθεση καπου οτι η καταχωρηση τω παραστατικων γινεται απο τον ιδιο τον επιτηδευματια ισως να σου ελυνε τις αποριες

• 0

Όσοι συνάδελφοι θέλουν να είναι σωστοί, να μην βιαστούν φέτος να "πουλήσουν" κοψωχρονιάς την υπογραφή τους στα Ε3 κάθενός που όλο το χρόνο έκανε την δική του "τήρηση" και τώρα αποζητά υπογραφή λογιστή γιατί θέλει να κάνει αυτοέλεγχο... Δεδομένου ότι φέτος θα είμαστε πλέον υπεύθυνοι για την σύνταξη των δηλώσεων και την μεταφορά των δεδομένων από τα βιβλία και στοιχεία, καθώς και για την φορολογική αναμόρφωση, δεν μπορούμε πλέον να βγάζουμε σε 10 λεπτά το Ε3 ΣΩΣΤΑ & ΥΠΕΥΘΥΝΑ. Φέτος καλό είναι να ζητάμε τα πάντα: Βιβλία & Στοιχεία-Δηλώσεις ΦΠΑ & αποδεικτικά πληρωμής-ΑΠΔ ΙΚΑ & πληρωμές, ΦΜΥ-Ελ.επαγ/τιών & πληρωμές κ.α....

Και καλό ειναι να ξέρουν από τώρα οι φορολογούμενοι ότι ψυχολογική πίεση του ύφους "Έλα μωρέ όλα καλά είναι, μια τζίφρα θέλει" ή "Τα έφερα σήμερα (τελευταία μέρα) και κάνε γρήγορα να τα στείλουμε", δεν περνάνε. Ξέρουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ πότε πρέπει να κάνουν δήλωση, το παίζουν συνήθως ανήξεροι και άμοιροι ευθυνών-στην κλεψιά βέβαια (συγνώμη εννοώ στο εμπόριο) είναι πρώτοι.

Και φυσικά την αντίστοιχη πληρωμή για αυτή την πολύωρη δουλειά.

Όσον αφορά τους άλλους "συναδέλφους", κάντε ότι κάνατε τόσα χρόνια σαν αλεξιπτωτιστές: Πουλήστε φούμαρα και την υπογραφή σας, ελαφρά τη καρδία.