Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
tsaour

ΠΟΥ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΤΕ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΝΕΕ ΣΤΟ Ε1 ΚΑΙ ΣΤΟ Ε3

Question

ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΣΤΟ Ε1 ΣΤΟ Ε3 ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΡΙΣΤΙΚΗ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΤΕ Η ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΝΕΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Α. ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ

Σημειώνουμε ότι με βάση την περίπτωση γ, της παραγράφου 4, του άρθρου 6, του ΚΦΕ (Ν 2238/1994), από το εισόδημα που προέρχεται από εμπορικές επιχειρήσεις, απαλλάσσεται το ποσό που καταβάλλεται στους νέους επαγγελματίες, οι οποίοι υπάγονται στα προγράμματα απασχόλησης του ΟΑΕΔ (της παραγράφου 9, του άρθρου 29, του Ν 1262/1982). Ισχύς της διάταξης αυτής, από 1.1.2003. Επί πλέον, από 1.1.2007 η απαλλαγή επεκτάθηκε και στους ελεύθερους επαγγελματίες του άρθρου 48 (Λογιστές, Δικηγόροι, Μηχανικοί, Γιατροί κ.λπ.).

Το έσοδο της επιχορήγησης, καταχωρίζεται στο βιβλίο ΕΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ, κατά την ημερομηνία της είσπραξής του και της ταυτόχρονης έκδοσης του τιμολογίου του άρθρου 12, παρ. 3 του ΚΒΣ, σε ιδιαίτερη στήλη στο σκέλος των εσόδων, με τίτλο πχ «Επιδότηση ΟΑΕΔ».

Περαιτέρω, τα ποσά των επιχορηγήσεων αυτής της κατηγορίας, δεν προστίθενται στο φορολογητέο εισόδημα της επιχείρησης, αλλά απλώς αναφέρονται, για πληροφοριακούς λόγους, στο έντυπο Ε3, τα μεν ποσά των επιδοτήσεων στον κωδικό 681 του πίνακα Ε, τα δε ποσά των επιχορηγήσεων στον κωδικό 904, του ίδιου πίνακα (ΠΡΟΣΟΧΗ! Οι κωδικοί αναφέρονται στο έντυπο που χρησιμοποιήθηκε για τις δηλώσεις του οικονομικού έτους 2010, εισοδήματα 2009). Τα ποσά αυτά, σε καμιά περίπτωση, δεν αθροίζονται με τα λοιπά φορολογητέα εισοδήματα από τις άλλες πηγές εισοδήματος.

Β. ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΣ

Σε ότι αφορά τις διατάξεις του Ν 3296/2004, για την περαίωση των χρήσεων χωρίς έλεγχο, τα ποσά των επιδοτήσεων-επιχορηγήσεων, αφʼ ενός μεν, δεν λαμβάνονται υπόψη για τον καθορισμό των ορίων υπαγωγής στην περαίωση (δεν θεωρούνται, δηλαδή ακαθάριστα έσοδα-τζίρος- άρθρο 14), αφʼ ετέρου δε, δεν λαμβάνουν μέρος στον υπολογισμό της διαδικασίας του άρθρου 15, του ως άνω νόμου, προκειμένου να προσδιορισθεί το τεκμαρτό ύψος των πωλήσεων, για τις ανάγκες της αυτοπεραίωσης (Πολ. 1064/2007). Αυτό , γιατί τα ανωτέρω έσοδα, γενικώς δεν μπορεί να θεωρηθούν ως προερχόμενα από την άσκηση της φυσιολογικής λειτουργίας της επιχείρησης, χαρακτηριζόμενα «έκτακτα και ανόργανα».

Γ. ΦΠΑ

Όσον αφορά τις δηλώσεις του ΦΠΑ και κυρίως την εκκαθαριστική δήλωση, το ποσό της επιχορήγησης θα πρέπει να περιληφθεί στον κωδικό 611, γιατί κάτω από προϋποθέσεις μπορεί να ληφθεί υπόψη στη δημιουργία του κλάσματος της αναλογικής έκπτωσης ΦΠΑ ( pro-rata). Συγκεκριμένα εάν η επιχείρηση δεν πραγματοποιεί άλλες πράξεις, για τις οποίες να έχει υποχρέωση δημιουργίας pro-rata, πέραν της επιχορήγησης, τότε δεν δημιουργεί κλάσμα pro-rata. Εάν όμως πραγματοποιεί άλλες πράξεις εξʼ αιτίας των οποίων έχει υποχρέωση δημιουργίας pro-rata (π.χ. έσοδα από ενοίκια), τότε θα πρέπει στον παρονομαστή του κλάσματος (κωδικός 403) να συμπεριλάβει και το ποσό της επιχορήγησης. Συγκεκριμένα στην εγκύκλιο Πολ. 1056/2002 διευκρινίζεται ότι λαμβάνονται υπόψη για τον προσδιορισμό της αναλογίας έκπτωσης (προστίθενται στον παρανομαστή) μόνο οι επιδοτήσεις, επιχορηγήσεις, οικονομικές ενισχύσεις που δεν συνδέονται άμεσα με την τιμή και μόνο στην περίπτωση που υφίσταται ήδη μερικό δικαίωμα έκπτωσης, λόγω πραγματοποίησης πράξεων υπαγομένων στο φόρο. τόσο με δικαίωμα έκπτωσης, όσο και χωρίς δικαίωμα έκπτωσης.

13.12.2010

ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Α. ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ

Σημειώνουμε ότι με βάση την περίπτωση γ, της παραγράφου 4, του άρθρου 6, του ΚΦΕ (Ν 2238/1994), από το εισόδημα που προέρχεται από εμπορικές επιχειρήσεις, απαλλάσσεται το ποσό που καταβάλλεται στους νέους επαγγελματίες, οι οποίοι υπάγονται στα προγράμματα απασχόλησης του ΟΑΕΔ (της παραγράφου 9, του άρθρου 29, του Ν 1262/1982). Ισχύς της διάταξης αυτής, από 1.1.2003. Επί πλέον, από 1.1.2007 η απαλλαγή επεκτάθηκε και στους ελεύθερους επαγγελματίες του άρθρου 48 (Λογιστές, Δικηγόροι, Μηχανικοί, Γιατροί κ.λπ.).

Καλησπέρα μια διευκρίνηση αφορα τις επιδοτήσεις που παιρνουν οταν απασχολουν κάποιον?ή αφορα και τις επιδοτησεις γενικα π.χ.προγραμμα ΝΕΕ γιατι σε μια πελατισα το βαζω σαν λοιπα εσοδα .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Α. ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ

Σημειώνουμε ότι με βάση την περίπτωση γ, της παραγράφου 4, του άρθρου 6, του ΚΦΕ (Ν 2238/1994), από το εισόδημα που προέρχεται από εμπορικές επιχειρήσεις, απαλλάσσεται το ποσό που καταβάλλεται στους νέους επαγγελματίες, οι οποίοι υπάγονται στα προγράμματα απασχόλησης του ΟΑΕΔ (της παραγράφου 9, του άρθρου 29, του Ν 1262/1982). Ισχύς της διάταξης αυτής, από 1.1.2003. Επί πλέον, από 1.1.2007 η απαλλαγή επεκτάθηκε και στους ελεύθερους επαγγελματίες του άρθρου 48 (Λογιστές, Δικηγόροι, Μηχανικοί, Γιατροί κ.λπ.).

Καλησπέρα μια διευκρίνηση αφορα τις επιδοτήσεις που παιρνουν οταν απασχολουν κάποιον?ή αφορα και τις επιδοτησεις γενικα π.χ.προγραμμα ΝΕΕ γιατι σε μια πελατισα το βαζω σαν λοιπα εσοδα .

καλημερα γνωριζει κανεις?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημερα,

εκανα την βλακεια να προσθεσω την επιδοτηση οεαδ στα φορολογικα εσοδα της χρησης 2011 μιας ΟΕ, κομμωτηριου συγκεκριμενα, και μαλιστα εβγαλα και λιγα κερδη. Τι θα ηταν καλυτερα να διορθωσω το ε3, ε5 και κατα συνεπεια και τα ε1 τους και να μεταφερω την ζημια που θα προκυψει ή να το αφησω ετσι? Η εταιρεια μολις εκλεισε και στις δηλωσεις 2012, 2013 βγαινουν ζημιες ουτως ή αλλως χωρις να χρειαζονται την μεταφορα. Εσεις τι θα κανατε?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Όχι δεν έχει αλλάξει...

Νομίζω πως άλλαξε και πλέον φορολογείται κι αυτή....!!!!

Ψάχνω αλλά δεν βρίσκω κάτι. Νομίζω πως σε σεμινάριο το άκουσα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Νομίζω πως άλλαξε και πλέον φορολογείται κι αυτή....!!!!

Ψάχνω αλλά δεν βρίσκω κάτι. Νομίζω πως σε σεμινάριο το άκουσα.

 Επί 2238 (αρ.6 παρ.4) ήταν αφορολόγητες. Στον 4172 δεν υπάρχει αυτή η απαλλαγή, άρα από 01/01 φορολογούνται και αυτές.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

904 

Εννοώ που θα βάλω την επιδότηση ώστε να φορολογηθεί. Ο 904 είναι πληροφοριακός κωδικός.

Μήπως στον 840?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
#629572 ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΚΑΛΥΨΗ ΤΕΚΜΗΡΙΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ

default_large.png Καταχωρήθηκε από G.E.S. σε 16 Μάιος 2014 - 01:43 μμ στο Θέματα Φορολογίας εισοδήματος νόμου 2238/1994 που ίσχυσε έως 31.12.2013

  μια   αποψη   ...

 

ως   31/12/2002    το βαζαμε ως ακαθαριστο εσοδο    -  εγγραφη  το τιμολογιο   του  ΟΑΕΔ  -

 

απο  1/1/2003    ,  οχι ...

 

               κφε  αρθρ   6    4   γ    
γ) Από 1ης Ιανουαρίου 2003 το ποσό της επιχορήγησης που καταβάλλεται στους νέους επαγγελματίες οι οποίοι υπάγονται στα προγράμματα απασχόλησης του Οργανισμού Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (Ο.Α.Ε.Δ.) της παραγράφου 9 του άρθρου 29 του ν.1262/1982(ΦΕΚ 70Α).
Οι διατάξεις του προηγούμενου εδαφίου ισχύουν και για τα ποσά των επιχορηγήσεων που καταβάλλονται στους νέους ελεύθερους επαγγελματίες.

 

    

απο   1/1/14   με  4172/13   ,  ναι 

 

νομιζω ,    αυτη  η  -  επιχορηγηση -    δινεται στην επιχ/ση   ως  επαγγελματικη ενισχυση
  ,οπως  π.χ  ενα επαγγ/κο δανειο     και δεν μπορει    να καλυψει     τεκμηρια

 

φαντασθειτε οτι ακομα  και  ιδιωτικα να επαιρνε δανειο  ,  μπλεκεται ο σκοπος του δανειου    !!

 

μακαρι να  ειναι λαθος  η αποψη  μου

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΣΤΟ Φ2 ΠΕΡΝΑΕΙ Η ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΤΟΥ ΟΑΕΔ?ΠΑΕΙ ΚΕΠΥΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ?

ΝΑΙ & ΝΑΙ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Για το 2013 δεν ρωτάτε?

Αφορολόγητη ήταν.

ΔΗΛΑΔΗ Η ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗΤΩΝ ΝΕΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΑΠΟ 01/01/2014 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΗ?

ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΝΕΟ ΝΟΜΟ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΟΣΟΥ?

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΠΙ ΣΤΟ Ε1 ΓΙΑ ΚΑΛΥΩΗ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΔΗΛΑΔΗ Η ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗΤΩΝ ΝΕΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΑΠΟ 01/01/2014 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΗ?

ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΝΕΟ ΝΟΜΟ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΟΣΟΥ?

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΠΙ ΣΤΟ Ε1 ΓΙΑ ΚΑΛΥΩΗ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝ?

δεν προσαυξάνουν τα ακαθάριστα, μειώνουν όμως το κόστος της δαπάνης..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αυτο λεω με το 4172  αν αφαιρεσουμε κανονικα τις δαπανες ολες ,πρεπει να προσθεσουμε την επιχορηγηση στα εσοδα  κανονικα?

απλα στον 659 του ε1 μπορουμε να επικαλεστουμε αυτο το ποσο για καλυωη τεκμηριων?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εγώ θα το καταχωρούσα σαν έσοδο με την παρατήρηση (μειωτικό δαπανων) και θα το αναμόρφωνα στην φορολογική δήλωση.

για το ε1 μπορουμε να το βαλουμε για καλυψη δαπανων?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...