Προς το περιεχόμενο
  • 0

"Ο ευεργετηθείς αχάριστος" - Πως θα τα πάρω πίσω;


Eftihia

Ερώτηση

Ξόδεψα 15.000 ευρώ για ανακαίνιση παλιού οικήματος. Για 8 μήνες που έφτιαχνα το ακίνητο πλήρωνα κιόλας τον ιδιοκτήτη. Ξέχωρα ότι μου τα πρηζε διαρκώς γιατί είναι πολύ δύστροπος. Όλοι φεύγουν τρέχοντας.

Τώρα έχω πρόβλημα γιατί άργησα να του πληρώσω ένα ενοίκιο (ενώ για χρόνια τον πλήρωνα πάντα στην ώρα του) και με το που μπήκε ο 2ος μήνας μου έστειλε εξώδικο γιατί θέλει να μου φάει το ακίνητο που έφτιαξα, με τα δικά μου λεφτά, και να το νοικιάσει αλλού ακριβότερα τώρα πια που δεν είναι αχούρι. Αυτό είναι κάτι που ανέκαθεν ήθελε και το είχα καταλάβει εξαρχής...

Εκτός αυτού λέει και ψευτιές (π.χ. ότι αυτός το φτιαξε), βάζει σάλτσες, ζητάει και άλλα παράλογα όπως αυξήσεις για τα προηγούμενα χρόνια όπου τυπικά ιδιοκτήτρια ήταν η μητέρα του η οποία αποδήμησε.

Πρόβλημα να φύγω δεν έχω γιατί τον έχω σιχαθεί αλλά, πλέον, θέλω να ξοδεύω και λιγότερα. Αλλιώς τη χάρη δε θα του την έκανα. Όσο γι' αυτά που κάνει, για το ότι δάγκωσε το χέρι που του 'δωσε φαΐ τόσο απλόχερα, δεν ανησυχώ, κάποια στιγμή θα τον τιμωρήσει ο Θεός.

Η μάνα του που ήταν ίδια με δαύτον (και υπάρχουν πολλές μαρτυρίες γι' αυτό) την είχε αφήσει κατάκοιτη για χρόνια, έφτασε κοντά στα 90, σπούρδαγε απ' τους πόνους, φώναζε, ούρλιαζε και δεν την έπαιρνε.

Μα την αλήθεια, τη λυπόμουν, την άκουγα συνέχεια, έφτασα να προσεύχομαι γι' αυτήν, παρότι τα ίδια μου 'κανε, εγώ που κοπρόσκυλο ποτέ δε λυπάμαι...

Πως μπορώ να διεκδικήσω ένα μέρος των χρημάτων που ξόδεψα κι ενώ έχω και τα αντίστοιχα τιμολόγια;

Σας παρακαλώ βοηθήστε με...

Με εκτίμηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ξόδεψα 15.000 ευρώ για ανακαίνιση παλιού οικήματος. Για 8 μήνες που έφτιαχνα το ακίνητο πλήρωνα κιόλας τον ιδιοκτήτη. Ξέχωρα ότι μου τα πρηζε διαρκώς γιατί είναι πολύ δύστροπος. Όλοι φεύγουν τρέχοντας.

Με εκτίμηση

Δίνεις τα τιμολογια της επισκευής σενα δικηγόρο και κάνεις αγωγή,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όλα εξαρτώνται από το ιδιωτικό συμφωνητικό που υπέγραψες!!!Πάντως στα συνήθη ιδιωτικά συμφωνητικά μίσθωσης στον όρο που αφορά "ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ-ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΕΙΣ" γράφει τα εξής: "Απαγορεύεται στο μισθωτή να επιφέρει οποιαδήποτε προσθήκη, τροποποίηση ή μεταρρύθμιση του μισθίου χωρίς την έγγραφη συναίνεση του εκμισθωτή. Οποιαδήποτε αλλαγή γίνει, ανεξάρτητα από τις συνέπειες που θα συνεπάγεται, παραμένει προς όφελος του μισθίου χωρίς να γεννά κανένα απολύτως δικαίωμα αφαίρεσης ή αποζημίωσης του μισθωτή. Πάντως ο εκμισθωτής δικαιούται να αξιώσει την επαναφορά των πραγμάτων στην προηγούμενη κατάσταση με δαπάνες του μισθωτή". Ρώτα και δικηγόρο, αλλά ξεκίνα για την ώρα από το συμφωνητικό μίσθωσης και μετά ρώτα και δικηγόρο. Καλά Χριστούγεννα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χρειάζεται μελέτη του συμφωνητικού μισθώσεως από δικηγόρο και μια απάντηση για ένα βασικό: Είναι επαγγελματική ή ιδιωτική μίσθωση; Αν είναι επαγγελματική μπορείς να τον ζορίσεις τόσο ώστε να σου "σκάσει" το κόστος επισκευής για να τον αφήσεις ήσυχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...