Jump to content
  • 0

Α Δράση ΈΣΠΑ - Έλεγχος προσωπικού σε εποχιακή επιχείρηση

Χονδράκης Χρήστος
 Share

Question

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά,

έχω μια ερώτηση και παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι να μου απαντήσει.

Σε εποχιακές επιχειρήσεις στις οποίες ο έλεγχος γίνεται σε περίοδο που δεν λειτουργεί η επιχείρηση. πχ ξενοδοχείο που ελέγχεται κατά τον μήνα Δεκέμβριο (οπότε και δεν υφίσταται προσωπικό), πως γίνεται ο έλεγχος όσο αφορά το κομμάτι του προσωπικού;

5 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά,

έχω μια ερώτηση και παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι να μου απαντήσει.

Σε εποχιακές επιχειρήσεις στις οποίες ο έλεγχος γίνεται σε περίοδο που δεν λειτουργεί η επιχείρηση. πχ ξενοδοχείο που ελέγχεται κατά τον μήνα Δεκέμβριο (οπότε και δεν υφίσταται προσωπικό), πως γίνεται ο έλεγχος όσο αφορά το κομμάτι του προσωπικού;

Αν εννοείς για την δέσμευση θα πρέπει ο έλεγχος να γίνει με ΕΜΕ . Μάλλον αρχίζουν κ σφίγγουν κ σ αυτό το κομμάτι τα πράγματα . Εως τώρα για να ανεβαίνει η βαθμολογία στο αίτημα για υπαγωγή οι περισσότεροι βάζανε +ατομα για καλυτερη βαθμολογία . Αυτό γινόταν χωρίς προγραμματισμό κ τώρα το προσωπικό αυτό είναι άχρηστο . Το κόστος όμως είναι μεγάλο .

Τα κακά των επιδοτήσεων κ των λάθος επιλογών ....

• 0

Καλημέρα και χρόνια πολλά. CEL ξέρω οτι θα γίνει με ΕΜΕ. Ρωτάω αν γνωρίζει κάποιος πως θα γίνει ο έλεγχος που αφορά το προσωπικό. Ακούστηκε από μια τράπεζα οτι εφόσον η επιχείρηση είναι εποχική και πάει σε έλεγχο κατά την περίοδο που δεν λειτουργεί, και συνεπώς δεν έχει προσωπικό (πχ ξενοδοχεία), ναι μεν ο έλεγχος θα γίνει αλλά επειδή δεν μπορούν λέει να διασταυρώσουν τα περί προσωπικού, λεφτά δεν θα πάρει μέχρι να βεβαιώσουν και αυτό το κριτήριο (του προσωπικού), δηλαδή μέχρι να ξαναλειτουργήσει η επιχείρηση (καλό Απρίλη-Μάη) και τότε θα της δώσουν τα χρήματα.

Και ρωτάω, εφόσον θα ελέγξουν το προσωπικό για το 2011 και εφόσον η επιχείρηση για 2 χρόνια είναι υποχρεωμένη να τηρεί τον περιορισμό του προσωπικού και μάλιστυα στέλνοντας η ίδια τα απαραίτητα στοιχεία που το αποδεικνύουν αυτό, ποιος ο λόγος να καθυστερούν να δώσουν τα χρήματα, σε τόσο δύσκολη οικονομική περίοδο; Υπάρχουν επιχειρήσεις με 250.000 επένδυση που έχουν ολοκληρώσει, που περιμένουν έλεγχο για να πάρουν τα χρήματα τους και τους λένε οτι δεν θα τα πάρουν τώρα αλλά όταν ξαναπροσλάβουν το προσωπικό!

• 0
Guest ΜΑΚΙΣ

Καλημέρα και χρόνια πολλά. CEL ξέρω οτι θα γίνει με ΕΜΕ. Ρωτάω αν γνωρίζει κάποιος πως θα γίνει ο έλεγχος που αφορά το προσωπικό. Ακούστηκε από μια τράπεζα οτι εφόσον η επιχείρηση είναι εποχική και πάει σε έλεγχο κατά την περίοδο που δεν λειτουργεί, και συνεπώς δεν έχει προσωπικό (πχ ξενοδοχεία), ναι μεν ο έλεγχος θα γίνει αλλά επειδή δεν μπορούν λέει να διασταυρώσουν τα περί προσωπικού, λεφτά δεν θα πάρει μέχρι να βεβαιώσουν και αυτό το κριτήριο (του προσωπικού), δηλαδή μέχρι να ξαναλειτουργήσει η επιχείρηση (καλό Απρίλη-Μάη) και τότε θα της δώσουν τα χρήματα.

Και ρωτάω, εφόσον θα ελέγξουν το προσωπικό για το 2011 και εφόσον η επιχείρηση για 2 χρόνια είναι υποχρεωμένη να τηρεί τον περιορισμό του προσωπικού και μάλιστυα στέλνοντας η ίδια τα απαραίτητα στοιχεία που το αποδεικνύουν αυτό, ποιος ο λόγος να καθυστερούν να δώσουν τα χρήματα, σε τόσο δύσκολη οικονομική περίοδο; Υπάρχουν επιχειρήσεις με 250.000 επένδυση που έχουν ολοκληρώσει, που περιμένουν έλεγχο για να πάρουν τα χρήματα τους και τους λένε οτι δεν θα τα πάρουν τώρα αλλά όταν ξαναπροσλάβουν το προσωπικό!

ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ. ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΣΟΥ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ .ΕΧΩ ΚΑΙ ΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ. ΤΕΛΙΚΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΤΑΧΕΙΜΩΝΟ!!!!!! ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ 25 ΑΤΟΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΗΛΙΑ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ..ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΙΣ ΣΧΕΔΙΑΖΟΥΝ

• 0

Για γέλιο δε θα έλεγα οτι είναι. Θα πρέπει κάποτε να γίνουμε πιο ευέλικτοι (και επίσης πιο σοβαροί) σε κάποια θέματα.

Αυτό ως γεγονός είναι απαράδεκτο.

Το ίδιο το πρόγραμμα έχει κάνει πρόβλεψη να στέλνει η επιχείρηση, χωρίς προηγούμενη αναζήτηση από τον φορέα υλοποίησης (τράπεζα), όλα εκείνα τα στοιχεία που αποδεικνύουν τα περί προσωπικού. Για 2 χρόνια. Επίσης το πρόγραμμα ζητάει η επιχείρηση να έχει όλες τις σχετικές αδειοδοτήσεις, φορολογική, ασφαλιστική ενημερότητα καθώς και βεβαιώσεις περί μη πτώχευσης κλπ κλπ. Ένα ευρώ να χρωστάς και να μην το έχεις ρυθμίσει ενημερότητα δεν παίρνεις.

Κ έρχεται το πρόγραμμα να πει σε μια εποχιακή επιχείρηση να προσλάβει προσωπικό σε κλειστή περίοδο για να της δώσουν τα χρήματα που δικαιούται...τι να πω...έτσι θα τονώσουν την οικονομία; Κ θέλουν και επενδύσεις...Ας σοβαρευτούν πρώτα (για να μην πω τίποτα πιο βαρύ) και μετά να ζητάνε επενδύσεις...ειλικρινά ντρέπομαι για αυτά τα χάλια τα απαράδεκτα.

Οι κύριοι του υπουργείου που χειρίζονται τέτοια θέματα θα πρέπει να δουν αυτές τις αγκυλώσεις και να τις άρουν το συντομότερο.

Διαφορετικά σε λίγο καιρό θα μιλάμε πάλι για αδιάθετα κονδύλια και πόσο ανάξιοι είμαστε να τα διαθέσουμε εκεί που πρέπει και όπως πρέπει...

• 0
Guest επισκεπτης

ενημερωση υπουργειου στις τραπεζες την 28/2/2011:

Στις εποχικές επιχειρήσεις που έχουν δηλώσει ότι θα προσλάβουν νέες θέσεις εργασίας και κατά την υποβολή του τελικού αιτήματος ελέγχου δεν ασκούν την δραστηριότητα τους, ο ΕΦΔ δεν δύναται να ολοκληρώσει την έκθεση τελικού ελέγχου διότι δεν γίνεται να πιστοποιηθεί η πρόσληψη των θέσεων εργασίας. Σε περίπτωση που υπάρχει η δυνατότητα των δύο ελέγχων (και ενδιάμεσος) τότε είναι στη διακριτική ευχέρεια του ΕΦΔ να χορηγήσει το 50% της επιχορήγησης μετατρέποντας τον τελικό σε ενδιάμεσο έλεγχο.