Jump to content

Recommended Posts

Προσέξατε πως άνοιξε η υποβολή εκπρόθεσμων και τροποποιητικών δηλώσεων ΦΠΑ/Εκκαθαριστικών/VIES για το 2011;

Σε ερώτησή μου τηλεφωνικώς στο TAXIS, μου είπαν πως σε περίπτωση εκπρόθεσμης αρχικής VIES ή μηδενικής/πιστωτικής ΦΠΑ, το πρόστιμο θα κοινοποιείται από τη ΔΟΥ.

Δηλαδή δεν βγάζει ταυτότητα πληρωμής για το πρόστιμο?

αν ειναι τροποποιητικη τι προστιμο να σου βγαλει? μονο στις αρχικες

Παντως σε εκπροθεσμη χρεωστικη φπα, το προστιμο ειναι κανονικα μεσα στην ταυτοτητα οπως ειδα εγω. Για μηδενικες και πιστωτικες αρχικες, μαλλον θα στα κοινοποιουν με ειδοποιηση χρεων.

Επισης σου επιτρεπει να κανεις μια τροποποιητικη.... Εγω εκανα μια σε ενα vies και μου "εσβησε" την επιλογη της τροποποιητικης ξανα γιαυτο το μηνα που εκανα την δηλωση. Θα μου πεις για πιο λογο να κανεις δευτερη??? ποτε δεν ξερεις.

Guest Telis

Παντως σε εκπροθεσμη χρεωστικη φπα, το προστιμο ειναι κανονικα μεσα στην ταυτοτητα οπως ειδα εγω. Για μηδενικες και πιστωτικες αρχικες, μαλλον θα στα κοινοποιουν με ειδοποιηση χρεων.

Επισης σου επιτρεπει να κανεις μια τροποποιητικη.... Εγω εκανα μια σε ενα vies και μου "εσβησε" την επιλογη της τροποποιητικης ξανα γιαυτο το μηνα που εκανα την δηλωση. Θα μου πεις για πιο λογο να κανεις δευτερη??? ποτε δεν ξερεις.

έχω την εντύπωση ότι μπορείς να υποβάλεις και άλλη τροποποιητική για την ίδια περίοδο όταν η πρώτη τροποποιητική οριστικοποιηθεί στο taxis

Μπορει teliς να εχεις δικιο γιατι το ειδα αυτο την πρωτη μερα που εστειλα την δηλωση. Οταν θα περασω απο τον πελατη που εκανα την τροποποιητικη θα μπω να δω αν μου ανοιξε η επιλογη παλι γιατι δεν εχω τους κωδικους του στο γραφειο.

έχω την εντύπωση ότι μπορείς να υποβάλεις και άλλη τροποποιητική για την ίδια περίοδο όταν η πρώτη τροποποιητική οριστικοποιηθεί στο taxis

Εμενα ετυχε να κανω μια τροποιητικη και μετα χρειαστικε και 2η αλλα δεν ειχε την επιλογη οποτε πηρα στο ταξις και υποτιθεται θα με περναν τηλ αλλα τιποτα , και εγω πιστευω παντος αν οριστικοποιθει απο ταξις τοτε θα μπορεις να ξανα υποβαλεις τροποποιητικη.

Καλησπέρα,

Στη περίπτωση που πρέπει να κάνω τροποποιητική VIES θα γράψω μόνο την αλλαγή (μια πρόσθετη γραμμη) ή θα ξαναυποβάλλω συνολικά τη δήλωση με τα νέα νούμερα?

Η ΓΓΠΣ σήμερα ειναι άπιαστη........!!!!!!

Guest TZABELAS  KITSOS

σου επιτρεπει να υποβαλεις και αλλη τροποποιητικη

Όταν είχα διορθωτική τον Οκτώβριο την έστειλα πλήρως διορθωμένη. Τον Νοέμβριο μου είχε ξεφύγει και μια και την έστειλα εκπρόθεσμη στις 27 Δεκ ακόμη δεν κοινοποιήθηκε πρόστιμο.

Καλησπέρα,

Στη περίπτωση που πρέπει να κάνω τροποποιητική VIES θα γράψω μόνο την αλλαγή (μια πρόσθετη γραμμη) ή θα ξαναυποβάλλω συνολικά τη δήλωση με τα νέα νούμερα?

Η ΓΓΠΣ σήμερα ειναι άπιαστη........!!!!!!

συνολική δήλωση με νεα νουμερα

Guest Επισκέπτης

Καλημέρα,

Χθες από λάθος αντί να υποβάλλω Ανακεφαλαιωτικό Πίνακα Αποκτήσεων υπέβαλλα Παραδόσεων … :(:angry: όταν το είδα μετά από λίγο υπέβαλλα κανονιά και Αποκτήσεων.

Προσπαθούσα από τις 14:30 μέχρι και τις 18:30 (που κατάφερα να μου απαντήσουν) στο 4802552 και ζήτησα αν γίνεται να διαγραφεί, αλλά άκρη δεν βγάλαμε παρά τα 18 λεπτά που είμαστε σε επικοινωνία και έπεσε η γραμμή …. Ξαναπροσπάθησα πάλι μέχρι τις 18:55 αλλά δεν …

Ξέρει κάποιος συνάδελφος πως μπορεί να διορθωθεί το λάθος και να διαγραφεί η λανθασμένη δήλωση ???

Ευχαριστώ,

Guest bgg

εχει υποβάλλει κανείς τροποποιητική εκκαθαριστικής 2010 ; προσπάθησα σήμερα να υποβάλλω και ενώ όλα δουλεύουν όπως πρέπει στην τελική υποβολή βγάζει μύνυμα :

Σας ζητάμε συγνώμη!

Δε μπορούμε να εμφανίσουμε την ιστοσελίδα που ζητήσατε (Κωδικός σφάλματος 500) Κάποιο πρόβλημα σχετικό με τη διεύθυνση (URL) ή τον εξυπηρετητή δικτύου εμποδίζει την εμφάνιση της ιστοσελίδας. Σας παρακαλούμε να προσπαθήσετε αργότερα. Σας ευχαριστούμε

<TAXISnet>

καμία ιδέα ;

εχει υποβάλλει κανείς τροποποιητική εκκαθαριστικής 2010 ; προσπάθησα σήμερα να υποβάλλω και ενώ όλα δουλεύουν όπως πρέπει στην τελική υποβολή βγάζει μύνυμα :

Σας ζητάμε συγνώμη!

Δε μπορούμε να εμφανίσουμε την ιστοσελίδα που ζητήσατε (Κωδικός σφάλματος 500) Κάποιο πρόβλημα σχετικό με τη διεύθυνση (URL) ή τον εξυπηρετητή δικτύου εμποδίζει την εμφάνιση της ιστοσελίδας. Σας παρακαλούμε να προσπαθήσετε αργότερα. Σας ευχαριστούμε

<TAXISnet>

καμία ιδέα ;

Και εγω το ιδιο μνμ ειχα σημερα για υποβολη τροποποιητικης ΦΠΑ.

Ξερι κανενας τι μπορει να ειναι αυτο?

Πριν μερικες μερες εστειλα τροπ/κη κανονικα.

Με ποιο browser? Εγω με safari.

Καλημέρα σας, υπέβαλα εκπρόθεσμη αρχική εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ μηδενική. Δεν μου έβγαλε πρόστιμο αλλά είχε σημείωση να απευθυνθώ εντός 10 ημερών στην αρμόδια ΔΟΥ για το πρόστιμο.

Υπάρχει πρόστιμο ή είναι αυτόματο μήνυμα για όλες τις εκπρόθεσμες δηλώσεις;

Καλημέρα σας, υπέβαλα εκπρόθεσμη αρχική εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ μηδενική. Δεν μου έβγαλε πρόστιμο αλλά είχε σημείωση να απευθυνθώ εντός 10 ημερών στην αρμόδια ΔΟΥ για το πρόστιμο.

Υπάρχει πρόστιμο ή είναι αυτόματο μήνυμα για όλες τις εκπρόθεσμες δηλώσεις;

Υπάρχει. Πήγαινε στη ΔΟΥ.

έχω ένα καφενείο που με πληρώνει όποτε θέλει, αλλά τον λυπάμαι και τηρώ τα βιβλία όποτε έχω χρόνο. Επειδή όμως δεν έχω τελειώσει με το φπα, μπορώ να στείλω μηδενικό και μετά να κάνω τροποποίηση του με το πραγματικό που θα βγάλω; Έχει πρόστιμο; Υπάρχει περίπτωση να το γλιτώσω; Ευχαριστώ

τροποποιητική ΦΠΑ για β τρίμηνο χρεωστική με μείωση του ποσού φπα.
στο ΦΠΑ 3ου τριμήνου πως θα παρουσιάσω την διαφορά; σε ποιό κωδικό θα μπει το ποσό που πληρώθηκε παραπάνω;

στην τροποποιητική του β τριμ.θα βάλεις στον 401 το χρεωστικό ποσό της αρχικής για να σου βγει πιστωτικό..

στου γ τριμ. το πιστωτικό στον 403..