Προς το περιεχόμενο

ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΛΟΓΙΣΤΗ Κ ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

ήρθε στο γραφείο μου ένας πελάτης ο οποίος έχει σοβαρό πρόβλημα με τον πρώην λογιστή του. Έχει εξαφανιστεί, έχει κλειδώσει το γραφείο του και δεν τον βρήσκουν πουθενά. Το πρόβλημα είναι ότι του κρατάει τα θεωρημένα βιβλία και τα παραστατικά του έτους 2011. Ο πελάτης τον έψαχνε τον Οκτώβριο ώστε να του δώσει τα υπόλοιπα παραστατικά για να κλείσουν το ΦΠΑ. Δεν τον βρήκε και μου τα έφερε στο γραφείο ώστε να το κλείσω εγώ. Είχε τους κωδικούς πρόσβασης στο ΤΑΧΙΣ. Δυστυχώς ο "συνάδελφος" είχε στείλει ΦΠΑ με νούμερα διαφορετικά, χωρίς να του ενημερώσει καθόλου το τρίμηνο. Έτσι κάθε ημέρα προσπαθεί απο συγγενείς του λογιστή να τον βρούν και να ανοίξει το γραφείο. Μέχρι τώρα τίποτα. Έχω πρόβλημα και στην ενημέρωση των βιβλίων και στα παραστατικά. Έχετε κάποια ιδέα τι μπορώ να κάνω ώστε να τον βοηθήσω. Ο πελάτης είναι καλός άνθρωπος απλά πίστευε με κλειστά μάτια στον λογιστή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τα έσοδα , δες αν έχεις τα αθεώρητα βιβλία του ή δες αν έχει τουλάχιστον ο πελάτης σου τα μπλοκάκια του=έσοδα

μήπως και μπορέσεις να βγάλεις έτσι καμιά άκρη από εκεί.

Ή αν έχει ταμειακή μηχανή να δεις τα έσοδα από τα Ζ (που τυπώνονται για την εφορία).

Τώρα για τα έξοδα δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις....μμμ... για να δούμε......

Ρώτα τον πελάτη σου αν θυμάται από ποιους προμηθευτές είχε αγοράσει εμπορεύματα ή ποιοι του παρείχαν υπηρεσίες

ώστε να έρθεις σε επικοινωνία μαζί τους και να ζητησεις αντιγραφα των ΤΔΑ,ΤΠΥ κλπ.

Βέβαια οι λύσεις που σου προτείνω είναι πρόχειρες αλλά απ'το ολότελα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την βοήθεια κάπως έτσι το σκεφτόμουν και εγώ για τις καταχωρήσεις όμως το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι δεν έχει τα τυπωμένα βιβλία (είναι στο γραφείο του λογιστή)και δεν έχει το θεωρημένο προς εκτύπωση βιβλίο. Δηλαδή θα μπορώ να του ενημερώσω τα βιβλία αλλά δεν θα μπορώ να τα εκτυπώσω στο θεωρημένο. Εχεις καμιά ιδέα τι θα μπορούσα να κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτός ο λογιστής μόνο αυτόν τον πελάτη είχε;

Οι άλλοι πελάτες του τι κάνουν;

Ρώτα άλλους συναδέλφους που ανέλαβαν τους υπόλοιπους πελάτες να δεις μήπως τον βρήκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

........ Νέα θεώρηση ίσως ?

Α ναι ....

Και δε φταίει μόνο ο Λογιστής , έχει και μια ευθύνη ο πελάτης ......

Γιατί έχουμε ακούσει πολλά και συνήθως φταίει για όλα ....... Ναι σωστά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά και έχει ευθύνη και ο πελάτης γιατί ενώ τα εβλεπε δεν έκανε διακοπή συνεργασίας μαζί του και συνέχιζε. όμως θα πρέπει να βρώ την κατάλληλη λύση ώστε και εγώ να μην έχω πρόβλημα στην τήρηση των βιβλίων και φυσικά να μην τον χάσω απο πελάτη σε τέτοιες καταστάσεις που ζουμε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε δεν γνωρίζω τον νέο σου πελάτη αλλά καλό θα ήταν να τον ρωτήσεις πόσους μήνες μπορεί να χρωστάει στον λογιστή του και γιαυτό και δεν εμφανίζεται πουθενά εκείνος. Και αυτό το λέω γιατί υπάρχουν κάποιοι που τον λογιστή τους, δεν τον σέβονται, και όποτε τον θυμούνται τον πληρώνουν και όποτε τον έχουν ανάγκη, τον θέλουν εδώ και τώρα. Και πίστεψε με είναι χιλιάδες. Ψάξτο λοιπόν όσο καλός και να σου φαίνεται σαν άνθρωπος πριν τον αναλάβεις, μη τυχόν και την πατήσεις, και σου πληρώσει μερικούς μήνες και μετά αρχίσει αυτό που κάνουν οι περισσότεροι και ειδικά τώρα σε περίοδο κρίσης, όλοι έχουν την ίδια δικαιολογία. Καλές γιορτές με υγεία και πολλά λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε και εσύ για το λογιστή. Δεν έχει όνομα? Δεν μπορεί συγγενείς και κανένας να μην ξέρει τίποτα. Μήπως είναι σε κανένα νοσοκομείο? Μπορεί να μην είναι εξαφανισμένος απλά ο καλός άνθρωπος να μην θέλει να εμφανιστεί να πάρει τα χαρτιά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Ψάξε και εσύ για το λογιστή. Δεν έχει όνομα? Δεν μπορεί συγγενείς και κανένας να μην ξέρει τίποτα. Μήπως είναι σε κανένα νοσοκομείο? Μπορεί να μην είναι εξαφανισμένος απλά ο καλός άνθρωπος να μην θέλει να εμφανιστεί να πάρει τα χαρτιά του.

ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΝ ΒΡΗΚΑΜΕ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ?

ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΛΥΚΟΣ ΣΤΟ ΜΑΝΤΡΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε δεν γνωρίζω τον νέο σου πελάτη αλλά καλό θα ήταν να τον ρωτήσεις πόσους μήνες μπορεί να χρωστάει στον λογιστή του και γιαυτό και δεν εμφανίζεται πουθενά εκείνος. Και αυτό το λέω γιατί υπάρχουν κάποιοι που τον λογιστή τους, δεν τον σέβονται, και όποτε τον θυμούνται τον πληρώνουν και όποτε τον έχουν ανάγκη, τον θέλουν εδώ και τώρα. Και πίστεψε με είναι χιλιάδες. Ψάξτο λοιπόν όσο καλός και να σου φαίνεται σαν άνθρωπος πριν τον αναλάβεις, μη τυχόν και την πατήσεις, και σου πληρώσει μερικούς μήνες και μετά αρχίσει αυτό που κάνουν οι περισσότεροι και ειδικά τώρα σε περίοδο κρίσης, όλοι έχουν την ίδια δικαιολογία. Καλές γιορτές με υγεία και πολλά λεφτά.

Η εμπειρία μου λέει ότι δεν εξαφανίζεται κανένας λογιστής, συνήθως ο πελάτης το παρουσιάζει έτσι για να μην έρθει κανείς άλλος σε επαφή μαζί του. Συνήθως δυο βασικά πράγματα συνβαίνουν το πρώτο και κύριο είναι απλήρωτος και δεύτερο δεν δέχτηκε να κάνει τα χατήρια του πελάτη και του έβγαλε πολύ φόρο ή πολύ φπα, ά κι ένα τελευταίο μπορεί να έπαθε πραγματικά κάτι ο άνθρωπος αλλά ξέχασα στον κλάδο μας δεν επιτρέπεται να πάθουμε τίποτα....!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και οι λογιστές τυχαίνει να εξαφανιστούν καμιά φορά (αν και συνήθως μόνο εξαφανισμένοι δεν είναι και ο πελάτης ξεφουρνίζει απίστευτα ψέματα νομίζοντας ότι με κουτοπονηριές θα βγει λάδι...).

Μου έτυχε φέτος πελάτης που άλλαξε λογιστή γιατί ο άνθρωπος (ο λογιστής) έχασε το παιδί του και πήγε στο τρελάδικο...

Για 1013 λόγους μπορεί κάποιος να είναι εξαφανισμένος - και συνήθως βρίσκεται λύση χωρίς απώλεια των βιβλίων κτλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά και έχει ευθύνη και ο πελάτης γιατί ενώ τα εβλεπε δεν έκανε διακοπή συνεργασίας μαζί του και συνέχιζε. όμως θα πρέπει να βρώ την κατάλληλη λύση ώστε και εγώ να μην έχω πρόβλημα στην τήρηση των βιβλίων και φυσικά να μην τον χάσω απο πελάτη σε τέτοιες καταστάσεις που ζουμε τώρα.

Εσύ έψαξες για τον λογιστή?????

Ποτέ να μην είσαι ευκολόπιστη,διότι θα την πατήσεις.

Ζήτησε το τηλέφωνο του πρώην από τον πελάτη σου και ανάλαβε εσύ το ψάξιμο του λογιστή και θα βρεθείς

ενώπιον πολλών εκπλήξεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...