Προς το περιεχόμενο

Προβλέπεται η ανάκληση διακοπής εργασιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συνάδελφοι

Παρακαλώ μία βοήθεια σχετικά με ένα θέμα που αντιμετωπίζω

Μου ήρθε πελάτης ο οποίος διατηρούσε επιχείρηση (ξενοδοχείο) σε μισθωμένο ακίνητο στην Χαλκιδική έως το 2005.

Το 2006 έκλεισε την επιχείρηση χωρίς όμως να κάνει διακοπή στην ΔΟΥ.

Το ακίνητο την ίδια χρονιά εκμισθώθηκε σε άλλον επιχειρηματία.

Το 2010 πήγε ο πελάτης μου στην ΔΟΥ και έκανε διακοπή εργασιών, όχι όμως αναδρομικά από το 2006 αλλά με ημερομηνία 2010.

Το ΤΕΒΕ σήμερα του ζητάει εισφορές από το 2006.

Η ερώτηση μου είναι αν προβλέπεται από κάποια ΠΟΛ η ανάκληση της διακοπής εργασιών που έκανε το 2010, για να μπορέσει στη

συνέχεια να προχωρήσει σε αναδρομική διακοπή από το 2006.

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Δημήτρης

Έχει συμβεί ανάκληση διακοπής.Επαφίεται στον Προιστάμενο..Επίκληση(κλάψιμο) οικονομικών συγκυριών μπορεί να ανατρέψει την διακοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη τι ειναι προτιμότερο?

Καλημέρα και καλή δύναμη σε όλους μας!

Ακούστε ή μάλλον διαβάστε τι έτυχε σε εμένα.

Πελάτης μου ανακάλυψε πως ο προηγούμενος λογιστης που είχε(τον είχε για 20 χρόνια έως και πέρυσι)

ενώ τον είχε ενημερώσει ότι έκανε την διακοπή εργασιών της ατομ.επιχ/σης του πριν 17 χρόνια τελικά ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ!!!!

Όπως καταλαβαίνετε ήρθε νταμπλάς στον πελάτη μου! Και επειδή μετά από το χουνέρι που του έκανε δεν θέλει ούτε να τον ξέρει πρέπει να κάνω εγώ την διακοπή εργασιών τώρα.....

Τι είναι πιο καλό για τον πελάτη μου ώστε να πληρώσει λιγότερα πρόστιμα?

α)να κάνει διακοπή εργασιών με την τότε ημερομηνία(πριν 17 χρόνια)?

ή β) να κάνει διακοπή εργασιών με σημερινή ημερομηνία δηλ.εκπρόθεσμα 17 έτη?

Παρακαλώ πείτε μου τι θα ισχύσει σε κάθε περίπτωση(φορολογικά και λογιστικά)

και τι πιθανές επιπτώσεις θα υπάρξουν σε άλλες υπηρεσίες( ΤΕΒΕ,ΙΚΑ,επιμελητηριο κλπ...)?

Μια βοήθεια από εσάς θα είναι πολύτιμη....! Ευχαριστώ και καλές γιορτές να χουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΠΕΙ ΚΑΝΕ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ ΤΟΣΟ ΑΠΟ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ ΣΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΛΑΤΗ ΣΟΥ

ΜΕ ΕΝΑ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΣΙ ΔΙΑΚΟΠΕΙ ΠΡΟ 17 ΧΡΟΝΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη τι ειναι προτιμότερο?

ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΠΕΙ ΚΑΝΕ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ ΤΟΣΟ ΑΠΟ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ ΣΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΛΑΤΗ ΣΟΥ

ΜΕ ΕΝΑ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΣΙ ΔΙΑΚΟΠΕΙ ΠΡΟ 17 ΧΡΟΝΙΑ

Σε ευχαριστώ.

Μήπως ξέρεις πώς υπολογίζεται το πρόστιμο ώστε να δω περίπου πόσο θα βγει να πληρώσει?

Αυτό βέβαια όσον αφορά την εφορία.....Με τις υπόλοιπες υπηρεσίες τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ 1050/3=350 ΕΥΡΩ. ΠΟΙΚΙΛΛΕΙ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΔΟΥ ΣΕ ΔΟΥ . ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη τι ειναι προτιμότερο?

ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ 1050/3=350 ΕΥΡΩ. ΠΟΙΚΙΛΛΕΙ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΔΟΥ ΣΕ ΔΟΥ . ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΥ.

είναι εύκολο να μου πεις με βάση ποιο νόμο βρήκες το 1050,00 και γιατί το διαιρείς με το 3?

υπάρχει περίπτωση να του ζητήσουν και αναδρομικά για το τεβε ή εφόσον θα πάω στο τεβε την διακοπή από εφορία με ημερομηνία 1994 θα είναι εντάξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ Η ΔΙΑΚΟΠΗ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΗΜ/ΝΙΑ 1994 ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΤΕΒΕ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ? ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΤΗΣ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ. ΤΟ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΤΗ ΔΟΥ ΠΟΥ ΥΠΑΓΕΤΑΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΣΟΥ ΤΙ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΤΗΣ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 1994 ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΘΑ ΠΡΑΞΕΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...