Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΟ ΧΑΡΑΤΣΙ ΤΗΣ ΔΕΗ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΤΑΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ?


ZAKU

Ερώτηση

Ερωτήματα...

1α.) Ιδιοκτήτης του ακινήτου η ''επιχείρηση'', εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδά της το τελικό ποσό πληρωμής της Δ.Ε.Η. που περιέχει και το ΕΙΔΙΚΟ ΤΕΛΟΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ;;;

1β.) Αν όχι, καταχωρούμε στα βιβλία το σύνολο του λογαριασμού της Δ.Ε.Η. και κάνουμε φορολογική αναμόρφωση το ΕΙΔΙΚΟ ΤΕΛΟΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ(ΣΤΗΝ ΕΤΗΣΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΦΟΡΟΛ.ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΠΟΥ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ;;; )

2. Το ακίνητο είναι μισθωμένο, άρα το επιβαρύνεται ο ιδιοκτήτης,θα κάνουμε το ίδιο όπως στην ανωτέρω περίπτωση 1β.;;;

Προσωπικά πιστεύω ότι το ορθό είναι το 1β.,αλλά αναμένω και τις απόψεις άλλων συναδέλφων.Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αρνειται ο μισθωτης να πληρωσει το χαρατσι, το πληρωνει ο ιδιοκτητης στην εφορια, δε καταχωρειται το χαρατσι στα βιβλια του μισθωτη, καταχωρειται το ενοικιο κανονικα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

........

κ.Γιάννη πως θα χρησιμοποίησεις 54 στα Β , αφού μια εγγραφή κάνεις ?????

.......................

Αποστόλη καλησπέρα,

αν η ερώτησή σου απευθύνεται σε μένα και αφορά το παρακάτω που έγραψα......

.........................

2. ΦΠΑ επί των ανωτέρω (Χρέωση 54.00.29...)

.............................

θα σε μαλώσω......

κόλλησες κι εσύ.

ο 54,00 στα Β' είναι η στήλη ΦΠΑ που ενημερώνεις.

Παρακάτω......

διαφωνώ κι εγώ με τον χειρισμό σου όπως κι ο συνάδελφος Αρχοντής.

ΤΑ πράγματα είναι τόσο απλά όσο τα έγραψα παραπάνω.

Η μόνη απορία είναι αυτή που εκφράζει ο συνάδελφος Αρχοντής

μήπως, λέω μήπως, επειδή είναι ΕΚΤΑΚΤΟ Ειδικό Τέλος Ηλεκτροδοτούμενων Δομημένων Επιφανειών (Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε.) και μάλλον ο αντικαταστάτης του ΕΤΑΚ και ΦΑΠ δεν εκπίπτει ? για Β μιλάμε πάντα.

Αυτό λέει και ο συνάδελφος ype. Δεν εκπίπτει σύμφωνα με την λογική που πολύ σωστά παραθέτεις. Δεν έχει σημασία αν είναι Β' ή Γ'. Το ίδιο είναι. Απλώς στα Β' έχεις την ευχέρεια να το αγνοήσεις παντελώς στα βιβλία σου.

ΥΓ: Δεν είμαι απολύτως σίγουρος αν (στην Γ' κατηγορία) πάει για αναμόρφωση, οπότε θα βαρύνει το αποτέλεσμα, ή αν θα πάει στον 88, οπότε θα βαρύνει την διάθεση. Τείνω προς το δεύτερο.

Συμφωνώ μαζί του γενικά αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση το ΕΕΤΗΔΕ δεν αντικαθιστά το ΦΑΠ που εξακολουθεί να ισχύει και ο οποίος αντικατέστησε το ΕΤΑΚ και δεν είναι σίγουρο ότι δεν εκπίπτει.

Οπότε δεν είμαι σίγουρος ότι πρέπει να έχει την ίδια φορολογική μεταχείριση και να πάει στον 88.

Στην απόφαση δεν αναφέρεται τίποτα σχετικό ούτε ότι δεν εκπίπτει όπως συμβαίνει με το τέλος επιτηδεύματος που το αναφέρει ρητά.

Βασει αυτών το τέλος επιτηδεύματος πάει 63 και αναμορφώνεται ενώ το ΕΕΤΗΔΕ δεν ξέρουμε αν έχει την ίδια φορολογική τύχη τελικά ωστε να αντιμετωπιστεί όπως αυτό (63 και αναμόρφωση) ή την αντιμετώπιση ΦΑΠ/ΕΤΑΚ για να βαρύνει την διάθεση (88).

Με αυτή την λογική συμφωνώ με τον jim1970 ....

μιλώντας για Γ κατηγορία...θα στηριχθώ στο αρθ.31 παρ.1ε του κφε....

ε) Των ποσών των κάθε είδους φόρων,τελών και δικαιωμάτων, που βαρύνουν την

επιχείρηση. Ως χρόνος έκπτωσης λογίζεται ο χρόνος της καταβολής αυτών υπέρ του

Δημοσίου ή τρίτων

θα το πάω στον 63.98 και στον 80..

.

αν βγει εκ των υστέρων κάποια απόφαση, για την μη έκπτωσή του, τότε θα το πάω 63.98 και 88..

Πάντως όλα αυτά δεν αλλάζουν την αντιμετώπισή του τώρα με την καταβολή και την εγγραφή του στα βιβλία.

Εν αρχή λοιπόν στον 63 αν το ακίνητο ανήκει στην επιχείρηση ή στον 33 αν είναι μισθωμένο.

Σημείωσε επίσης ότι μπορεί να είναι μισθωμένο αλλά ο ιδιοκτήτης να είναι πχ ΑΕ και να έχει Γ' κατηγορίας οπότε μπορεί ο μισθωτής να του το χρεώσει αν έχει Γ' ή να το αγνοήσει (στα βιβλία του) αν έχει Β', όμως ο ιδιοκτήτης θα πρέπει έτσι κι αλλιώς να κάνει εγγραφή.

Μπορεί επίσης μια ΑΕ να εκμισθώνει περισσότερα ακίνητα και να χρεωθεί το τέλος σ΄αυτά που θα συμψηφίσουν με το ενοίκιο πολλές άλλες επιχειρήσεις (Β ή Γ)

Νομίζω ότι καθώς δεν έχει ξεκαθαριστεί η φορολογική τύχη αυτών των τελών ή εκμισθώτρια ΑΕ κατ΄αρχήν θα τα χρεώσει στον 63 για να μπορέσει να τα συμψηφίσει με τις απαιτήσεις της από ενοίκια των μισθωμένων ακινήτων της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

B) B) :D

Η ουσία είναι να μην εκπέσεις το τέλος , άλλωστε ρητά και κατηγορηματικά σου λέει :

http://www.taxheaven.../circular/13168

"8. Σύμφωνα με την παρ. 12 του άρθρου 53 του ν. 4021/2011, όπως συμπληρώνεται με την παρ. 8 του άρθρου 2 της ΠΝΠ, υπόχρεος για την καταβολή του Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. είναι ο χρήστης του ακινήτου. Αν αυτός είναι μισθωτής, με την καταβολή επέρχεται αυτοδικαίως συμψηφισμός με οφειλόμενα ή μελλοντικά μισθώματα και αυτό κατισχύει κάθε άλλης αντίθετης συμφωνίας των συμβαλλόμενων μερών, με εξαίρεση τις συμβάσεις χρηματοδοτικής μίσθωσης του ν. 1665/1986, στις οποίες ο μισθωτής έχει το δικαίωμα αγοράς του ακινήτου κατά τη λήξη της μίσθωσης."

Οπότε απλά επιλέγεις το τρόπο που θεωρείς εσύ σωστό για καταχώρηση και εννοείτε ότι υπηρετει τις φορολογικές διατάξεις(και ίσως όχι τόσο τις λογιστικές) , μιλάμε πάντα για τα Β κατηγορίας .

Προσωπικά και με βάσει το παραπάνω υπογραμμισμένο , επιλέγω το πρώτο τρόπο που ανέφερα .....

Απόστολε , πριν λιγο περασα εναν λογαριασμο. Περασα κανονικα οπως ξερουμε το ρευμα και τα υπολοιπα. Εβαλα δε τον φορο σε εναν λογ/μο , ας τον πω ταξεως, ο οποιος δεν παιζει πουθενα, παρα μονο στο συνολο το πληρωτεο. Οπως το κανω δηλαδη και στα κενα συσκευασίας τα οποια επιστρεφονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απόστολε , πριν λιγο περασα εναν λογαριασμο. Περασα κανονικα οπως ξερουμε το ρευμα και τα υπολοιπα. Εβαλα δε τον φορο σε εναν λογ/μο , ας τον πω ταξεως, ο οποιος δεν παιζει πουθενα, παρα μονο στο συνολο το πληρωτεο. Οπως το κανω δηλαδη και στα κενα συσκευασίας τα οποια επιστρεφονται.

Συνάδελφε καλησπέρα.......

νομίζω αντιλαμβάνομαι το πνεύμα σου (δεν κυριολεκτείς όταν λες τάξεως) αλλά θα τους μπερδέψεις περισσότερο.

Οι τάξεως είναι άλλο "κύκλωμα", δεν συνλειτουργούν με τους λ/σμούς ουσίας και νομίζω καλύτερα να μην το έγραφες αυτό.

Η πραγματικότητα είναι ότι πληρώνεις κάτι που αφορά κάποιον τρίτο και δημιουργείς απαίτηση από εκείνον.

Ειναι χρεώστης σου λοιπόν και επομένως μόνο στον 33 μπορείς να τον παρακολουθήσεις.

Αν ο συμψηφισμός με το ενοίκιο γίνει στην ίδια χρήση δεν είναι και πρόβλημα να τον παρακολουθήσεις στον 53 όπου θα πιστώσεις και το ενοίκιο ώστε να προκύψει ως πιστωτικό υπόλοιπο το πληρωτέο μετά τον συμψηφισμό.

Αν όμως έχεις ήδη πληρώσει το ενοίκιο του 12/2011 και σήμερα πληρώνεις το ΕΕΤΗΔΕ δεν έχεις άλλη επιλογή παρά να το περάσεις από 33 ώστε να το δείξεις και στον ισολογισμό σωστά στους χρεώστες.

ΥΓ: Αναφέρομαι πάντα σε Γ' κατηγορίας γιατί στα Β ουσιαστικά δεν έχουμε διαφορά όσον αφορά στον λ/σμό, απλά αγνοούμε το ΕΕΤΗΔΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάντως από τις 33 απαντήσεις στο θέμα βλέπω .....

παρατηρήσεις και επικρίσεις και από ουσία από λίγα πράγματα ....

Επίσης θα στεναχωρήσώ πολύ τους αγαπημένους μου φίλους , αλλά η λογική της Λογιστικής πολλές φορές δεν αναταποκρίνεται στη λογική της φορολογίας που έχουν τα Β , άλλωστε πόσες φορές δεν έχουμε δεί και στο φόρουμ άριστους συναδέλφους με εμπειρία χρόνων στα Γ να μη μπορούν να καταχωρήσουν απλές κινήσεις στα Β . Ακόμη ακόμη και ελεγκτές με σούπερ γνώσεις πολλές φορές κολάνε στη λογική των Β ......

Αυτά . :)

κ.Γιάννη πως θα χρησιμοποίησεις 54 στα Β , αφού μια εγγραφή κάνεις ?????

Σας ξαναγράφω τι κάνω έως τώρα στις περισσότερες περιπτώσεις :

Παράδειγμα :

Αξία ρεύματος :

50,00

ΦΠΑ 13%

6,50

Δημός έρτ κλπ

100,00

ΕΕΤΗΔΕ (σύνολο 300,00)

Α δόση 150,00

Συνολικό ποσό πληρωμής :

306,50

Ενόικιο μηνός :

350,00

Καταχωρώ σε ένα λογαριασμό παροχές τρίτων ΜΔΕΦ με ότι ανάλυση θέλετε

50,00 και αντίστοιχα ο ΦΠΑ 6,50

Καταχωρώ σε ένα λογαριασμό παροχές τρίτων,φόροι-τέλη ΧΔΕΦ με ότι ανάλυση θέλετε

(100,00 + 150,00) = 250,00

Καταχωρώ σε ένα λογαριασμό παροχές τρίτων,φόροι-τέλη ΕΕΤΗΔ ή όπως αλλιώς θέλετε

-150,00

Καταχωρώ και την πληρωμή του ενοικίου

Ενοίκιο μηνός 350,00

Τι έχω Λογιστικά ? Απεικόνιση σε μία καταχώρηση με τρείς εγγραφές τη πληρωμή και την αφαίρεση (που συμφωνεί αν το πάμε και μακρύτερα με τις διατάξεις του ΚΒΣ) .

Τι έχω φορολογικά ? Ας δούμε που πέφτουν τα παραπάνω .....

Ναι σωστά στον κωδικό 528(εμπορική επιχείρηση) και άρα έχω εκπέσει έξοδα :

50,00+250,00-150,00+350,00= 500,00

Θα μου πεις γιατι μπαίνεις στο κόπο και το περνάς .........

Η απάντηση είναι απλή , από το να πάρω κομπιουτεράκι και να αφαιρώ από τα τέλη τη Α δόση , προτιμώ να δημιουργήσω ένα λογαριασμό και να μου βγαίνει αυτόματα . :)

Οι πιο πολλες επιχειρήσεις πληρώνουν το χαράτσι ίδιες, και όταν ο ιδιοκτήτης τους κόβει απόδειξη είσπραξης ενοικίου αυτή είναι μειώμενη κατά το χαράτσι δηλ στο παραδειγμα σου κόβει ο εκμισθωτής απ. εισπ. εν. 200 αντί για 350 αρά στα ενοίκια πρέπει να βάλω 200 και όχι 350 για το συγκεκριμένο μήνα.Αρα και στο κωδ. 905 (Ε3)θα δηλωθουν λιγότερα ενοίκια, όμως ο 528 δεν αλλάζει..πιο πολύ πληροφοριακά ο 905. Πιστεύω πιο σωστό είναι να μπεί το ΕΕΤΗΔ στη στήλη με ΕΡΤ κτλ. και το ενοικιο στη τιμή που το πληρώσαμε στην αντίστοιχη στήλη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι πιο πολλες επιχειρήσεις πληρώνουν το χαράτσι ίδιες, και όταν ο ιδιοκτήτης τους κόβει απόδειξη είσπραξης ενοικίου αυτή είναι μειώμενη κατά το χαράτσι δηλ στο παραδειγμα σου κόβει ο εκμισθωτής απ. εισπ. εν. 200 αντί για 350 αρά στα ενοίκια πρέπει να βάλω 200 και όχι 350 για το συγκεκριμένο μήνα.Αρα και στο κωδ. 905 (Ε3)θα δηλωθουν λιγότερα ενοίκια, όμως ο 528 δεν αλλάζει..πιο πολύ πληροφοριακά ο 905. Πιστεύω πιο σωστό είναι να μπεί το ΕΕΤΗΔ στη στήλη με ΕΡΤ κτλ. και το ενοικιο στη τιμή που το πληρώσαμε στην αντίστοιχη στήλη..

Παραιτούμαι από κάθε προσπάθεια... Η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παραιτούμαι από κάθε προσπάθεια... Η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη...

ki εγώ συνάδελφε

καληνύχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προκειμένου για επιχ/ση με Γ' ΚΒΣ η οποία ενοικιάζει πχ κατάστημα με μηνιαίο μίσθωμα 1000,00€ ( παραλείπω το χ/μο 3,6%)καταχώρηση ως κάτωθι :

ΑΞΙΑ ΡΕΥΜΑΤΟΣ: 100,00€

ΦΠΑ ΡΕΥΜΑΤΟΣ : 13,00€

ΤΕΛΗ ΚΛΠ: 5,00€

ΕΙΔΙΚΟ ΤΕΛΟΣ ΠΧ: 1000,00€

Εγγραφή :

χ π

62.00 ή 62.98 100,00€

54. 13,00€

63. 5,00€

62.04 ( πχ ενοίκιο τρέχοντος η΄επομένου μηνός) 1.000,00€

η΄ 36 ( γιά επόμενη χρήση)

38.00 ή 38.03 κλπ 1118,00€

( αιτιολογία πληρωμή ΔΕΗ περιόδου 10-11/2011 , πληρωμή/προκαταβολή

ενοικίου μηνός κλπ

Χ.Μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ μαζί του γενικά αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση το ΕΕΤΗΔΕ δεν αντικαθιστά το ΦΑΠ που εξακολουθεί να ισχύει και ο οποίος αντικατέστησε το ΕΤΑΚ και δεν είναι σίγουρο ότι δεν εκπίπτει.

Οπότε δεν είμαι σίγουρος ότι πρέπει να έχει την ίδια φορολογική μεταχείριση και να πάει στον 88.

Στην απόφαση δεν αναφέρεται τίποτα σχετικό ούτε ότι δεν εκπίπτει όπως συμβαίνει με το τέλος επιτηδεύματος που το αναφέρει ρητά.

Βασει αυτών το τέλος επιτηδεύματος πάει 63 και αναμορφώνεται ενώ το ΕΕΤΗΔΕ δεν ξέρουμε αν έχει την ίδια φορολογική τύχη τελικά ωστε να αντιμετωπιστεί όπως αυτό (63 και αναμόρφωση) ή την αντιμετώπιση ΦΑΠ/ΕΤΑΚ για να βαρύνει την διάθεση (88).

Είμαι περίεργη να δω πότε θα μας πούνε την τύχη του... :unsure:

Ελπίζω όχι μετά την δήλωση B)

Υστ. Μετά την τελευταία καταχώρηση παραιτούμαι και εγώ...

Επεξεργασμένο από ΕΙΡΗΝΗ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για την έκπτωση ή όχι του Ειδικού Τέλους από τα ακαθάριστα έσοδα :

http://www.taxheaven.../circular/12696

(παράγραφος ix)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ελεύθερος επαγγελματίας με έδρα την οικεία του (ιδιόκτητο οίκημα) και βιβλία Β κατηγορίας θα καταχωρησει στα βιβλία του το ΕΕΤΗΔΕ ή μόνο το ηλεκτρικό ρεύμα και την ΕΡΤ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί δεν πρέπει?????

ΕΧΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ(Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ) ΠΟΥ ΜΙΣΘΩΝΕΙ ΑΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ Ο ΠΑΡΟΧΕΑΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΣΥΝ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΤΕΛΗ ΣΥΝ Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. ΕΙΝΑΙ >300.ΕΓΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΠΑΕΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗ,ΣΩΣΤΑ?ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΟΙΚΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΡΑΞΩ.ΕΤΣΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΑΝ ΕΞΟΔΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΧΕΙΡΗΣΗ.ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΣΩ ΜΕΤΑ?ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνάδελφε καλησπέρα....... νομίζω αντιλαμβάνομαι το πνεύμα σου (δεν κυριολεκτείς όταν λες τάξεως) αλλά θα τους μπερδέψεις περισσότερο. Οι τάξεως είναι άλλο "κύκλωμα", δεν συνλειτουργούν με τους λ/σμούς ουσίας και νομίζω καλύτερα να μην το έγραφες αυτό. Η πραγματικότητα είναι ότι πληρώνεις κάτι που αφορά κάποιον τρίτο και δημιουργείς απαίτηση από εκείνον. Ειναι χρεώστης σου λοιπόν και επομένως μόνο στον 33 μπορείς να τον παρακολουθήσεις. Αν ο συμψηφισμός με το ενοίκιο γίνει στην ίδια χρήση δεν είναι και πρόβλημα να τον παρακολουθήσεις στον 53 όπου θα πιστώσεις και το ενοίκιο ώστε να προκύψει ως πιστωτικό υπόλοιπο το πληρωτέο μετά τον συμψηφισμό. Αν όμως έχεις ήδη πληρώσει το ενοίκιο του 12/2011 και σήμερα πληρώνεις το ΕΕΤΗΔΕ δεν έχεις άλλη επιλογή παρά να το περάσεις από 33 ώστε να το δείξεις και στον ισολογισμό σωστά στους χρεώστες. ΥΓ: Αναφέρομαι πάντα σε Γ' κατηγορίας γιατί στα Β ουσιαστικά δεν έχουμε διαφορά όσον αφορά στον λ/σμό, απλά αγνοούμε το ΕΕΤΗΔΕ.

Απάντησα μονον στον Μπροστερ και σε κανεναν αλλον. Ο μπροστερ αναφερθηκε στα Β και εκει ηταν η απαντηση μου. Αν σκεπτοσουνα οπως τον μπροστερ, θα καταλαβαινες τι εγραψα και δεν θα εγραφες ενα ασχετο κατεβατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πρέπει ν΄αλλάξω επάγγελμα. Άρχισα να μη καταλαβαίνω τίποτα απ' αυτά που γράφετε.

Οταν δεν καταλαβαινει ενας ΜΕΓΑΣ ΒΟΥΝΤΟΥ, καταλαβαινεις τι καταλαβαινουν οι άλλοι. Αλλα αντι αλλων λενε και μπερδευουν το σοβρακο με τι γραβατα. Ασε που οι νεωτεροι των τελευταιων 3 ετων εδω μέσα δεν καταλαβαινουν ντιπ (οπως θαλεγε η Χρυσα) τη γλώσσα μας. Και κανουν και τους ξυπνιους οταν βρισκονται οφσαϊντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομιζω εν τελει οτι η μη παραλειψη καταχωρησης του τελους ακινητου, οπως την περιγραφουν ο επιμενειδης και ο μπροστερ ειναι ο πιο σωστος τροπος. Για τα Β' κατηγοριας θα προτεινα να μπει το τελος ακινητων κατευθειαν στον 6204 κατα την καταχωρηση του Λογαριασμου της ΔΕΗ, και το επομενο ενοικιο αντιστοιχα να ειναι μειωμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για την έκπτωση ή όχι του Ειδικού Τέλους από τα ακαθάριστα έσοδα :

http://www.taxheaven.../circular/12696

(παράγραφος ix)

Ευχαριστώ για την επισήμανση...

.....

ix) Έκπτωση ειδικού τέλους από τα ακαθάριστα έσοδα των επιχειρήσεων, των ελευθέρων επαγγελματιών κ.λπ.

Το ειδικό αυτό τέλος εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδα των επιχειρήσεων σύμφωνα με την περίπτωση ε' του άρθρου 31 του ν. 2238/1994, η οποία έχει ως ακολούθως:

"ε) Των ποσών των κάθε είδους φόρων,τελών και δικαιωμάτων, που βαρύνουν την επιχείρηση. Ως χρόνος έκπτωσης λογίζεται ο χρόνος της καταβολής αυτών υπέρ του Δημοσίου ή τρίτων".

..........

οπότε για να καταλήξουμε σε κάτι αντιληπτό για όσους θέλουν να το καταλάβουν........

το ΕΕΤΗΔΕ για μεν τις επιχειρήσεις/ιδιοκτήτες και τις επιχειρήσεις/εκμισθώτριες με την πληρωμή στον 63 και κανονικά στα αποτελέσματα ενώ δεν τίθεται θέμα αναμόρφωσης ή μεταφοράς στην διάθεση.

Για δε τις επιχειρήσεις/μισθώτριες στους χρεώστες (33) για συμψηφισμό με μισθώματα.

Για τα Β. πράττουμε ανάλογα για όποιον αντιλαμβάνεται την διαφορά Β και Γ

Απάντησα μονον στον Μπροστερ και σε κανεναν αλλον. Ο μπροστερ αναφερθηκε στα Β και εκει ηταν η απαντηση μου. Αν σκεπτοσουνα οπως τον μπροστερ, θα καταλαβαινες τι εγραψα και δεν θα εγραφες ενα ασχετο κατεβατό.

Με συγχωρείς για το άσχετο κατεβατό αλλά δεν είναι δυνατό να σκεφτόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο (το έχεις διαπιστώσει φαντάζομαι από τη συμμετοχή σου εδώ) και επιπλέον δεν αντιλήφθηκα ότι απευθύνεσαι μόνο στον Αποστόλη.

Θεώρησα ότι σε μια δημόσια συζήτηση οι απαντήσεις δεν είναι προσωπικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάντως από τις 33 απαντήσεις στο θέμα βλέπω .....

παρατηρήσεις και επικρίσεις και από ουσία από λίγα πράγματα ....

Επίσης θα στεναχωρήσώ πολύ τους αγαπημένους μου φίλους , αλλά η λογική της Λογιστικής πολλές φορές δεν αναταποκρίνεται στη λογική της φορολογίας που έχουν τα Β , άλλωστε πόσες φορές δεν έχουμε δεί και στο φόρουμ άριστους συναδέλφους με εμπειρία χρόνων στα Γ να μη μπορούν να καταχωρήσουν απλές κινήσεις στα Β . Ακόμη ακόμη και ελεγκτές με σούπερ γνώσεις πολλές φορές κολάνε στη λογική των Β ......

Αυτά . :)

κ.Γιάννη πως θα χρησιμοποίησεις 54 στα Β , αφού μια εγγραφή κάνεις ?????

Σας ξαναγράφω τι κάνω έως τώρα στις περισσότερες περιπτώσεις :

Παράδειγμα :

Αξία ρεύματος :

50,00

ΦΠΑ 13%

6,50

Δημός έρτ κλπ

100,00

ΕΕΤΗΔΕ (σύνολο 300,00)

Α δόση 150,00

Συνολικό ποσό πληρωμής :

306,50

Ενόικιο μηνός :

350,00

Καταχωρώ σε ένα λογαριασμό παροχές τρίτων ΜΔΕΦ με ότι ανάλυση θέλετε

50,00 και αντίστοιχα ο ΦΠΑ 6,50

Καταχωρώ σε ένα λογαριασμό παροχές τρίτων,φόροι-τέλη ΧΔΕΦ με ότι ανάλυση θέλετε

(100,00 + 150,00) = 250,00

Καταχωρώ σε ένα λογαριασμό παροχές τρίτων,φόροι-τέλη ΕΕΤΗΔ ή όπως αλλιώς θέλετε

-150,00

Καταχωρώ και την πληρωμή του ενοικίου

Ενοίκιο μηνός 350,00

Τι έχω Λογιστικά ? Απεικόνιση σε μία καταχώρηση με τρείς εγγραφές τη πληρωμή και την αφαίρεση (που συμφωνεί αν το πάμε και μακρύτερα με τις διατάξεις του ΚΒΣ) .

Τι έχω φορολογικά ? Ας δούμε που πέφτουν τα παραπάνω .....

Ναι σωστά στον κωδικό 528(εμπορική επιχείρηση) και άρα έχω εκπέσει έξοδα :

50,00+250,00-150,00+350,00= 500,00

Θα μου πεις γιατι μπαίνεις στο κόπο και το περνάς .........

Η απάντηση είναι απλή , από το να πάρω κομπιουτεράκι και να αφαιρώ από τα τέλη τη Α δόση , προτιμώ να δημιουργήσω ένα λογαριασμό και να μου βγαίνει αυτόματα . :)

Διαβάζοντας αυτά που γράφεις καταλαβαίνω ότι τις καταχωρήσεις/εγγραφές τις κάνεις με την πληρωμή , σωστά καταλαβαίνω?

Κ να σου πω κ την γνώμη μου αν γνωρίσεις καλά τα γ τότε μπορείς κ στα β να εισαι καλός . Το αντίθετο δεν ισχύει . Κ η εγγραφή της ΔΕΗ στα λογιστικά βιβλία μπορεί να δείχνει απλή αλλά δεν είναι . Σου αναφέρω για παράδειγμα το ασήμαντο ποσό των στρογγυλοποιήσεων , στην πράξη δεν χρειάζεται να το λαμβάνεις υπόψην αλλά αν γνωρίζεις τον λογιστικό χειρισμό μπορείς να λύσεις δυσκολότερα προβλήματα (λογιστικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ελεύθερος επαγγελματίας με έδρα την οικεία του (ιδιόκτητο οίκημα) και βιβλία Β κατηγορίας θα καταχωρησει στα βιβλία του το ΕΕΤΗΔΕ ή μόνο το ηλεκτρικό ρεύμα και την ΕΡΤ????

Η εισφορά για την ΕΡΤ αποτελεί επαγγελματικό έξοδο ? (βέβαια μπορεί να μην αποτελεί επαγγελματικό έξοδο ούτε η αξία για το ηλεκτρικό ρεύμα ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για την έκπτωση ή όχι του Ειδικού Τέλους από τα ακαθάριστα έσοδα :

http://www.taxheaven.../circular/12696

(παράγραφος ix)

Το άρθρο 31 Ν 2238/1994, μπορούσε να εφαρμοσθεί και στην περίπτωση του τέλους επιτηδεύματος.Ηρθε βάβαια κατόπιν σχετική εγκύκλιος και έβαλε τα πράγματα στη θέση τους. Το συγκεκριμένο άρθρο ενσωματώνει πληροφορίες που είναι γνωστές έως τώρα. Αυτό φυσικά μπορεί να αλλάξει. Επομένως με την έως τώρα πρακτική του ΥΠ. ΟΙΚ., η φοορολογική τύχη του τέλους αυτού είναι άγνωστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή στο φόρουμ αυτό υπάρχουν συζητήσεις που χαίρεσαι να τις παρακολουθείς και να συμμετέχεις, γιατί μπορεί να μάθεις πολλά πράγματα, κάνω τις παρακάτω επισημάνσεις σε μέρος της δημοσίευσης του συναδέλφου ype:

το ΕΕΤΗΔΕ για μεν τις επιχειρήσεις/ιδιοκτήτες και τις επιχειρήσεις/εκμισθώτριες με την πληρωμή στον 63 και κανονικά στα αποτελέσματα ενώ δεν τίθεται θέμα αναμόρφωσης ή μεταφοράς στην διάθεση. Σύμφωνα με όσα ισχύουν τώρα, ναι. Σε αντίθεση με τον ΦΜΑΠ, όπου αναφέρεται ρητά η φορολογική του αντιμετώπιση, για το ΕΕΤΗΔΕ δεν έχουμε παρά να το χειριστούμε ως εκπιπτόμενο έξοδο, επειδή σε καμία σχετική νομοθεσία δεν αναφέρεται - μέχρι στιγμής τουλάχιστον - ως φόρος που βαρύνει τη διάθεση κερδών.Η μόνη μου επιφύλαξη εγκειται στο ότι είναι στην ουσία φόρος κεφαλαίου. Από τη στιγμή όμως που δεν υπάρχει αποτυπωμένη βούληση του νομοθέτη για το αντίθετο, θα το πάω στον 80 χωρίς αναμόρφωση. Σε περίπτωση όμως σχετικής απόφασης η οποία να ανατρέπει την ισχύουσα μέχρι τώρα κατάσταση, θα τα πάω με εγγραφή τέλους κατ' ευθείαν στον 88, χωρίς καμία άλλη αναμόρφωση, επειδή δεν θα είναι δαπάνη μη εκπιπτόμενη φορολογικά που βαρύνει το αποτέλεσμα, αλλά φόρος του 88.09 που βαρύνει τη διάθεση. Εκτός βέβαια, αν η (υποτιθέμενη μελλοντική) σχετική απόφαση ορίσει διαφορετικό τρόπο χειρισμού.

Για δε τις επιχειρήσεις/μισθώτριες στους χρεώστες (33) για συμψηφισμό με μισθώματα. Έχω ήδη έναν λογαριασμό του 53 που παρακολουθώ τις δοσοληψίες με τον εκμισθωτή. Κατά τη διάρκεια της χρήσης τις καταβολές του ΕΕΤΗΔΕ τις καταχωρώ σε χρέωσή του. Αν στο τέλος της χρήσης(ή σε περίπτωση λήξης της μισθωτικής σχέσης πριν το τέλος της χρήσης) παρουσιάζει χρεωστικό υπόλοιπο, τότε θα τον μεταφέρω σε υπολογαριασμό του 33. Δεν θέλω κατα τη διάρκεια της χρήσης να έχω στα ισοζύγιά μου αυξημένες απαιτήσεις οι οποίες στην πραγματικότητα είναι μειωμένες (ενίοτε προκαταβεβλημένες) υποχρεώσεις. Επιλέγω χειρισμό παρόμοιο με τις προκαταβολές σε προμηθευτές (χρέωση του 50). Θεωρώ ότι έτσι αποτυπώνεται καλύτερα η οικονομικη κατάσταση της επιχείρησης. Αν κάνω λάθος σας παρακαλώ διορθώστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή στο φόρουμ αυτό υπάρχουν συζητήσεις που χαίρεσαι να τις παρακολουθείς και να συμμετέχεις, γιατί μπορεί να μάθεις πολλά πράγματα, κάνω τις παρακάτω επισημάνσεις σε μέρος της δημοσίευσης του συναδέλφου ype:

το ΕΕΤΗΔΕ για μεν τις επιχειρήσεις/ιδιοκτήτες και τις επιχειρήσεις/εκμισθώτριες με την πληρωμή στον 63 και κανονικά στα αποτελέσματα ενώ δεν τίθεται θέμα αναμόρφωσης ή μεταφοράς στην διάθεση. Σύμφωνα με όσα ισχύουν τώρα, ναι. Σε αντίθεση με τον ΦΜΑΠ, όπου αναφέρεται ρητά η φορολογική του αντιμετώπιση, για το ΕΕΤΗΔΕ δεν έχουμε παρά να το χειριστούμε ως εκπιπτόμενο έξοδο, επειδή σε καμία σχετική νομοθεσία δεν αναφέρεται - μέχρι στιγμής τουλάχιστον - ως φόρος που βαρύνει τη διάθεση κερδών.Η μόνη μου επιφύλαξη εγκειται στο ότι είναι στην ουσία φόρος κεφαλαίου. Από τη στιγμή όμως που δεν υπάρχει αποτυπωμένη βούληση του νομοθέτη για το αντίθετο, θα το πάω στον 80 χωρίς αναμόρφωση. Σε περίπτωση όμως σχετικής απόφασης η οποία να ανατρέπει την ισχύουσα μέχρι τώρα κατάσταση, θα τα πάω με εγγραφή τέλους κατ' ευθείαν στον 88, χωρίς καμία άλλη αναμόρφωση, επειδή δεν θα είναι δαπάνη μη εκπιπτόμενη φορολογικά που βαρύνει το αποτέλεσμα, αλλά φόρος του 88.09 που βαρύνει τη διάθεση. Εκτός βέβαια, αν η (υποτιθέμενη μελλοντική) σχετική απόφαση ορίσει διαφορετικό τρόπο χειρισμού.

Για δε τις επιχειρήσεις/μισθώτριες στους χρεώστες (33) για συμψηφισμό με μισθώματα. Έχω ήδη έναν λογαριασμό του 53 που παρακολουθώ τις δοσοληψίες με τον εκμισθωτή. Κατά τη διάρκεια της χρήσης τις καταβολές του ΕΕΤΗΔΕ τις καταχωρώ σε χρέωσή του. Αν στο τέλος της χρήσης(ή σε περίπτωση λήξης της μισθωτικής σχέσης πριν το τέλος της χρήσης) παρουσιάζει χρεωστικό υπόλοιπο, τότε θα τον μεταφέρω σε υπολογαριασμό του 33. Δεν θέλω κατα τη διάρκεια της χρήσης να έχω στα ισοζύγιά μου αυξημένες απαιτήσεις οι οποίες στην πραγματικότητα είναι μειωμένες (ενίοτε προκαταβεβλημένες) υποχρεώσεις. Επιλέγω χειρισμό παρόμοιο με τις προκαταβολές σε προμηθευτές (χρέωση του 50). Θεωρώ ότι έτσι αποτυπώνεται καλύτερα η οικονομικη κατάσταση της επιχείρησης. Αν κάνω λάθος σας παρακαλώ διορθώστε με.

Συνάδελφε χαίρετε,

συμφωνώ απολύτως και στις δύο επισημάνσεις σου.

(Αν και δυσκολεύτηκα να διαχειριστώ την δημοσίευση γιατί έγραψες μέσα στην παράθεσή του δικού μου κειμένου)

Για την πρώτη άλλωστε έγραψα από χθές ότι συμφωνώ με τον συνάδελφο jim1970

..............

Με αυτή την λογική συμφωνώ με τον jim1970 ....

μιλώντας για Γ κατηγορία...θα στηριχθώ στο αρθ.31 παρ.1ε του κφε....

ε) Των ποσών των κάθε είδους φόρων,τελών και δικαιωμάτων, που βαρύνουν την

επιχείρηση. Ως χρόνος έκπτωσης λογίζεται ο χρόνος της καταβολής αυτών υπέρ του

Δημοσίου ή τρίτων

θα το πάω στον 63.98 και στον 80..

.

αν βγει εκ των υστέρων κάποια απόφαση, για την μη έκπτωσή του, τότε θα το πάω 63.98 και 88..

ενώ για την δεύτερη είχα ήδη γράψει από την πρώτη μου τοποθέτηση (η οποία νόμιζα ότι θα γίνει κατανοητή αλλά φευ....)

...........................

Αφού λοιπόν βαρύνει τον ιδιοκτήτη είναι φανερό πως αν ο ιδιοκτήτης είναι η επιχείρηση θα πάει στον 63 (63.98... το πήγα εγώ) ενώ αν είναι τρίτος θα πάει σε ένα χρεώστη (33.95.... ιδιοκτήτης) και θα συμψηφιστεί με το ενοίκιο

Αν χρησιμοποιείτε κάποιον 53.98 (δικαιούχος ενοικίου) πάντα για την πίστωση του ενοικίου τότε ρίξτε το εκεί για να προκύψει ως διαφορά το καταβλητέο ενοίκιο.

..............

και επίσης

.....................

Αν ο συμψηφισμός με το ενοίκιο γίνει στην ίδια χρήση δεν είναι και πρόβλημα να τον παρακολουθήσεις στον 53 όπου θα πιστώσεις και το ενοίκιο ώστε να προκύψει ως πιστωτικό υπόλοιπο το πληρωτέο μετά τον συμψηφισμό.

Αν όμως έχεις ήδη πληρώσει το ενοίκιο του 12/2011 και σήμερα πληρώνεις το ΕΕΤΗΔΕ δεν έχεις άλλη επιλογή παρά να το περάσεις από 33 ώστε να το δείξεις και στον ισολογισμό σωστά στους χρεώστες.

.................

όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

οι λοιποί........ Εκαστος κατά διάνοια

Καλές γιορτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομιζω εν τελει οτι η μη παραλειψη καταχωρησης του τελους ακινητου, οπως την περιγραφουν ο επιμενειδης και ο μπροστερ ειναι ο πιο σωστος τροπος. Για τα Β' κατηγοριας θα προτεινα να μπει το τελος ακινητων κατευθειαν στον 6204 κατα την καταχωρηση του Λογαριασμου της ΔΕΗ, και το επομενο ενοικιο αντιστοιχα να ειναι μειωμενο.

Σώστο αυτο που λες , αλλα μην το κανεις , διοτι δεν θα βρεις εφοριακό να κοβει λιγο η κουτρα του για να το καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για την επισήμανση...

οπότε για να καταλήξουμε σε κάτι αντιληπτό για όσους θέλουν να το καταλάβουν........

το ΕΕΤΗΔΕ για μεν τις επιχειρήσεις/ιδιοκτήτες και τις επιχειρήσεις/εκμισθώτριες με την πληρωμή στον 63 και κανονικά στα αποτελέσματα ενώ δεν τίθεται θέμα αναμόρφωσης ή μεταφοράς στην διάθεση.

Για δε τις επιχειρήσεις/μισθώτριες στους χρεώστες (33) για συμψηφισμό με μισθώματα.

Για τα Β. πράττουμε ανάλογα για όποιον αντιλαμβάνεται την διαφορά Β και Γ

Με συγχωρείς για το άσχετο κατεβατό αλλά δεν είναι δυνατό να σκεφτόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο (το έχεις διαπιστώσει φαντάζομαι από τη συμμετοχή σου εδώ) και επιπλέον δεν αντιλήφθηκα ότι απευθύνεσαι μόνο στον Αποστόλη.

Θεώρησα ότι σε μια δημόσια συζήτηση οι απαντήσεις δεν είναι προσωπικές.

Ρε γαμω την ατυχία μου, τωρα μονο καταλαβα ποιος εισαι. Βρε δεν ειδες οτι απαντουσα για Β κατηγορίας βιβλία; Τοτε γιατι εσυ εγραψες κατεβατο για Γ; Ασε που τα εχω παρει απο την αρχη εδω σε αυτο το θέμα , διοτι καποιος παλιός ηλίθιος (και το εννοώ, και ξερει αυτος στον οποιο το λεω, οτι το λεω γιαυτον. Για να μην τον στειλω στο διαολο δηλαδη, με τη ζημια που κανει στους νεους εδω) δεινει πολλες φορες σκόπιμα λάθος απαντησεις, για να κανει το φορουμ, τελειως αναξιόπιστο. Μια τακτικη που ακολουθει πολλα χρονια τωρα, οπουδηποτε νοιωθει οτι κατα καποιο τροπο ειναι ανεπιθημητος με την πραγματικη του ταυτοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το άρθρο 31 Ν 2238/1994, μπορούσε να εφαρμοσθεί και στην περίπτωση του τέλους επιτηδεύματος.Ηρθε βάβαια κατόπιν σχετική εγκύκλιος και έβαλε τα πράγματα στη θέση τους. Το συγκεκριμένο άρθρο ενσωματώνει πληροφορίες που είναι γνωστές έως τώρα. Αυτό φυσικά μπορεί να αλλάξει. Επομένως με την έως τώρα πρακτική του ΥΠ. ΟΙΚ., η φοορολογική τύχη του τέλους αυτού είναι άγνωστη.

Σωτήρη, για το τέλος επιτηδεύματος υπήρξε ρητή διάταξη νόμου (ν. 3986/2011).

http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/328

9. Το τέλος επιτηδεύματος του παρόντος άρθρου δεν αφαιρείται από το συνολικό εισόδημα ή από το φόρο της κλίμακας του άρθρου 9 του ΚΦΕ των φυσικών προσώπων που ασκούν επιχείρηση ή επάγγελμα και δεν εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδα των νομικών προσώπων του άρθρου 101 και της παραγράφου 4 του άρθρου 2 του ΚΦΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...