Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΟ ΧΑΡΑΤΣΙ ΤΗΣ ΔΕΗ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΤΑΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ?


ZAKU

Ερώτηση

Ερωτήματα...

1α.) Ιδιοκτήτης του ακινήτου η ''επιχείρηση'', εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδά της το τελικό ποσό πληρωμής της Δ.Ε.Η. που περιέχει και το ΕΙΔΙΚΟ ΤΕΛΟΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ;;;

1β.) Αν όχι, καταχωρούμε στα βιβλία το σύνολο του λογαριασμού της Δ.Ε.Η. και κάνουμε φορολογική αναμόρφωση το ΕΙΔΙΚΟ ΤΕΛΟΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ(ΣΤΗΝ ΕΤΗΣΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΦΟΡΟΛ.ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΠΟΥ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ;;; )

2. Το ακίνητο είναι μισθωμένο, άρα το επιβαρύνεται ο ιδιοκτήτης,θα κάνουμε το ίδιο όπως στην ανωτέρω περίπτωση 1β.;;;

Προσωπικά πιστεύω ότι το ορθό είναι το 1β.,αλλά αναμένω και τις απόψεις άλλων συναδέλφων.Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μπροστερ , την ωρα που εγραφα , τοβγαλες. Τα λες μπερδεμενα αλλα κατι πας να πεις προς τον σωστο δρόμο. Σε καλειψε ομως αυτο το .....υπαρχουν 1000 τροποι, παμπόνηρε. Γεια σου λεβεντη Απόστολε!!!!

B) B) :D

Η ουσία είναι να μην εκπέσεις το τέλος , άλλωστε ρητά και κατηγορηματικά σου λέει :

http://www.taxheaven.../circular/13168

"8. Σύμφωνα με την παρ. 12 του άρθρου 53 του ν. 4021/2011, όπως συμπληρώνεται με την παρ. 8 του άρθρου 2 της ΠΝΠ, υπόχρεος για την καταβολή του Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. είναι ο χρήστης του ακινήτου. Αν αυτός είναι μισθωτής, με την καταβολή επέρχεται αυτοδικαίως συμψηφισμός με οφειλόμενα ή μελλοντικά μισθώματα και αυτό κατισχύει κάθε άλλης αντίθετης συμφωνίας των συμβαλλόμενων μερών, με εξαίρεση τις συμβάσεις χρηματοδοτικής μίσθωσης του ν. 1665/1986, στις οποίες ο μισθωτής έχει το δικαίωμα αγοράς του ακινήτου κατά τη λήξη της μίσθωσης."

Οπότε απλά επιλέγεις το τρόπο που θεωρείς εσύ σωστό για καταχώρηση και εννοείτε ότι υπηρετει τις φορολογικές διατάξεις(και ίσως όχι τόσο τις λογιστικές) , μιλάμε πάντα για τα Β κατηγορίας .

Προσωπικά και με βάσει το παραπάνω υπογραμμισμένο , επιλέγω το πρώτο τρόπο που ανέφερα .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα πω την αποψη μου οπως εγω το σκεφτομαι και αν τα λεω λαθος παρακαλω διορθωστεμε:

Εγω στους πελατες καταχωρω στην πρωτη σελιδα του λογαριασμου την αξια ηλεκτρικου του ρευματος σαν δαπανη με δικαιωμα εκπτωσης για ολους και μετα για τους φορους τελη:

1)Αν ειναι ιδιοκτητης του ακινητου ο επιχειρηματιας τοτε δαπανες ΧΔΕ ΧΩΡΙΣ ΜΥΦ τα δημοτικα τελη + ΕΡΤ+χαρατσι,

2)Αν δεν ειναι ιδιοκτητης ο επιχιερηματιας (αρα δεν ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΧΑΡΑΤΣΙ) καταχωρω σαν δαπανη ΧΔΕ ΧΩΡΙΣ ΜΥΦ τα δημοτικα τελη + ΕΡΤ ΧΩΡΙΣ το χαρατσι αφου δεν ειναι υποχρεωση της επιχειρησης η καταβολη του.

Οσον αφορα το ενοικιο αυτο ΔΕΝ επηρεαζεται καθολου και καταχωρειται κανονικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επανερχόμενος στο θέμα να πω καταρχάς πως ότι είπα πριν αφορούν σε βιβλία Β κατηγορίας, αφού σε Γ κατηγορίας εννοείτε πως καταχωρείτε στα βιβλία, μιας και λογικά κατά την πληρωμή κινείτε λογαριασμός ταμείου ή όψεως οπότε και δεν γίνεται να μην καταχωρηθεί.

Κύριε Επιμενίδη, το γεγονός πως πριν δεν ολοκλήρωσα, έχει να κάνει με αυτό που λέτε και σεις πολύ σωστά, ότι τα θέλουμε όλα στο πιάτο :). Και αυτό που λέω το λέω εντελώς καλοπροαίρετα. Θεωρώ ότι οι περισσότεροι στο φόρουμ έχουν τις απαιτούμενες γνώσεις να καταλάβουν αυτά που λέμε χωρίς να χρειάζεται να τα κάνουμε "νιανιά", όπως άλλωστε καταλάβατε εσείς αυτά που έγραφα και ο Βαγγέλης.Φ. Παρόλα αυτά αν κάποιος συνάδελφος χρειάζεται παραπάνω βοήθεια και περισσότερες λεπτομέρειες, νομίζω πως όλοι εδώ είμαστε πρόθυμοι να τις δώσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΤΟ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ ΕΤΣΙ??? ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΔΙΑ 1,09 (ΓΙΑ 9% ΦΠΑ) ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ. ΕΠΙ 9% ΤΟ ΦΠΑ

Το καταχωρείς χωρίς ΦΠΑ όπως τα άλλα τέλη.

Και φυσικά η προηγούμενη απάντηση μου και αυτή αναφέρεται στη περίπτωση που το ακίνητο είναι ιδιοκτησίας της επιχείρησης.Αν είναι ενοικιασμένο δεν το καταχωρείς καθόλου.Δεν σε αφορά το τέλος άσχετα αν το καταβάλεις.Και φυσικά όλα αυτά για τα Β κατηγ.βιβλία.

Στα Γ κατηγ.βιβλία έχει άλλο χειρισμό.

Ολα αυτά στα γράφει ένας ταπεινός λογιστής που πάνω του καλώς η κακώς στηρίζονται κάποιες επιχειρήσεις.Αν είναι καλώς η κακώς ας το κρίνει ο κ.Επιμενίδης. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

...................................................

Θεωρώ ότι οι περισσότεροι στο φόρουμ έχουν τις απαιτούμενες γνώσεις να καταλάβουν αυτά που λέμε χωρίς να χρειάζεται να τα κάνουμε "νιανιά", όπως άλλωστε καταλάβατε εσείς αυτά που έγραφα και ο Βαγγέλης.Φ. Παρόλα αυτά αν κάποιος συνάδελφος χρειάζεται παραπάνω βοήθεια και περισσότερες λεπτομέρειες, νομίζω πως όλοι εδώ είμαστε πρόθυμοι να τις δώσουμε.

Και όμως ακόμη και σε απλά θέματα , αν δε δίνουμε παραδείγματα και λέμε γενικότητες δε βοηθάμε , άλλωστε (το έχω ξαναγράψει και πολύ παλιότερα) αυτός είναι ο ρόλος τους φόρουμ και για αυτό έχει γίνει Νο1 , πολλές φορές δεν έχουμε κολήσει σε παντελώς γελοία πράγματα ?

Ακόμη λοιπόν και σε απλές ερώτησεις , κάποιος μπορεί να δυσκολεύεται , σχεδόν έχουν απαντηθεί όλα , οπότε ας δίνουμε το Link , για να μη ξαναγράφουμε το ίδιο θέμα .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξεκαθαριζουμε απο την αρχη οτι μιλαμε για Β'κατηγοριας βιβλια, στα Γ' κατηγοριας ΝΑΙ θα παμε απο την Λαρισα στη Θεσσαλονικη μεσω Τρικαλων...

Σε αυτο που εγραψα , υπαρχει και η απαντηση. Νομιζω ομως οτι εσυ δεν υπηρχες πριν. Χαιρεται. Οταν κατσουν να διαβασουν οσοι εγραψαν πριν γραψω, τοτε θα μπορει να τους μιλα σοβαρα καποιος. Και σε μενα, οχι τσατηλες, διοτι για καλο αυτων τα λεω. Τα περιμενουν ολα στο πιατο και στραβοθηκανε εντελώς. Αμαν!!!!!

Κανεις λαθος, υπηρχα πριν και δεν μπορω να καταλαβω αυτο το οξυ ή ακομα και υπεροπτικο (αν κανω λαθος διορθωσε με αλλα και απο τις 2 απαντησεις σου εγω αυτο καταλαβαινω) υφος εναντι του καθε συναδελφου που εχει απλα μια απορια. Αν σε χαλαει κατι απλα μην δινεις σημασια...

Εαν οι επιχειρησεις στηριζονται σε τετοιους λογιστές, στον διαολο θα πανε. Ενας δεν μπορει να σκεφτει λογικα σε αυτο το θεμα. Κατι πηγε να πει ο dim10nik, αλλα δεν το ολοκλήρωσε. Εγω τι να πώ; Με αυτα τα μυαλα που εχετε , οσοι γραψατε εδω, θα καταλάβετε αυτο που θα πω; Και μην βγει κανενας να μου επιτεθει γιατι το προβλημα που εχετε ειναι μεγαλο. Απο συμπαθεια τα λέω και οχι για να σας κατηγορίσω άδικα.

Αφου κατι πηγε να πει ο dim και δεν το ολοκληρωσε, τοτε ολοκληρωσε το εσυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το καταχωρείς χωρίς ΦΠΑ όπως τα άλλα τέλη.

Και φυσικά η προηγούμενη απάντηση μου και αυτή αναφέρεται στη περίπτωση που το ακίνητο είναι ιδιοκτησίας της επιχείρησης.Αν είναι ενοικιασμένο δεν το καταχωρείς καθόλου.Δεν σε αφορά το τέλος άσχετα αν το καταβάλεις.Και φυσικά όλα αυτά για τα Β κατηγ.βιβλία.

Στα Γ κατηγ.βιβλία έχει άλλο χειρισμό.

Ολα αυτά στα γράφει ένας ταπεινός λογιστής που πάνω του καλώς η κακώς στηρίζονται κάποιες επιχειρήσεις.Αν είναι καλώς η κακώς ας το κρίνει ο κ.Επιμενίδης. :)

Εαν οι επιχειρησεις στηριζονται σε τετοιους λογιστές, στον διαολο θα πανε. Ενας δεν μπορει να σκεφτει λογικα σε αυτο το θεμα. Κατι πηγε να πει ο dim10nik, αλλα δεν το ολοκλήρωσε. Εγω τι να πώ; Με αυτα τα μυαλα που εχετε , οσοι γραψατε εδω, θα καταλάβετε αυτο που θα πω; Και μην βγει κανενας να μου επιτεθει γιατι το προβλημα που εχετε ειναι μεγαλο. Απο συμπαθεια τα λέω και οχι για να σας κατηγορίσω άδικα.

:D

Γνώμη μου είναι ότι και στην περίπτωση που το ακίνητο είναι ιδιόκτητο οι εγγραφές είναι ίδιες με αυτές που κάνουμε και για τα μισθωμένα ακίνητα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
:DΓνώμη μου είναι ότι και στην περίπτωση που το ακίνητο είναι ιδιόκτητο οι εγγραφές είναι ίδιες με αυτές που κάνουμε και για τα μισθωμένα ακίνητα .

SIFO Οι εγγραφες ειναι οι ιδιες οταν το ακινητο ανοικει στον επιχειρηματια και οχι στην επιχειρηση. Οταν ανοικει στην επιχειρηση το ακινητο ειναι αλλες. Βλεπεις ο ιδιότης μπορει να εχει ενα απο τους δυο ρόλους. Η ιδιοκτητης φυσικο πρόσωπο, αρα οχι ιδιοκτητης η επιχειρηση. Η ιδιοκτητης ακινητου ειναι η επιχειρηση του φυσικου προσωπου. Σου απαντησα επειδη βαδιζεις στο σωστο πνευμα και εισαι διαβασμένος. Η ταχυτητα ομως πολλες φορες μας βγαζει ολους λιγο απο τον απολητο σωστο δρομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η σκέψη μου :

Στα Β' : για ιδιοκτητο ακινητο

ΕΡΤ κτλ.-> Διαφ. εξοδα ΧΔΕΦ

Χαράτσι ->Φόροι/τέλη

Ρεύμα ->Διαφ. έξοδα στον έκαστοτε συντ. φπα της περιοχής του πελάτη.

Για εκμισθωση .

Στην εγγραφή του ενοικίου απο το συμφωνιμένο ενοίκιο αφαιρώ το χαράτσι.

Σωστός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Ο ΠΑΡΟΧΕΑΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΟΥΜΕ?

Γιατί δεν πρέπει?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εαν οι επιχειρησεις στηριζονται σε τετοιους λογιστές, στον διαολο θα πανε. Ενας δεν μπορει να σκεφτει λογικα σε αυτο το θεμα. Κατι πηγε να πει ο dim10nik, αλλα δεν το ολοκλήρωσε. Εγω τι να πώ; Με αυτα τα μυαλα που εχετε , οσοι γραψατε εδω, θα καταλάβετε αυτο που θα πω; Και μην βγει κανενας να μου επιτεθει γιατι το προβλημα που εχετε ειναι μεγαλο. Απο συμπαθεια τα λέω και οχι για να σας κατηγορίσω άδικα.

Κύριε Αντώνη μου, φωνή βοώντος εν τη ερήμω...Τι σημασία έχει αν:

- Δεν ξέρουμε τι είναι το εξοδο και τι η υποχρέωση

- Κάνουμε αποφορολόγηση για να εκπέσουμε ΦΠΑ εκεί που δεν υπάρχει

- Εκπίπτουμε έξοδα που δεν κάνουμε

-Δεν ξέρουμε ποιός είναι ένας απλός χειρισμός ενοικίου σε Β' κατηγορίας βιβλία

κλπ., κλπ,. κλπ.....

Στο τέλος, θα βγει καμιά περαίωση και θα είναι όλοι ευχαριστημένοι:

- Ο επιτηδευματίας επειδή εξέπεσε φόρους (ΦΠΑ και εισόδημα) χωρίς να έχει τέτοιο δικαίωμα

- Ο λογιστής που βγαίνει στα μάτια του μάγκας που του γλύτωσε φράγκα

- Το Δημόσιο που θα εισπράξει τα ψιχία της περαίωσης

- Ο υπουργός οικονομικών που θα παττάξει ακόμα μια φορά την φοροδιαφυγή

- Ο έφορας που θα πιάσει τους στόχους του

- Το ΟΕΕ που θα εισπράξει τα τέλη από τις άδειες ασκήσεως επαγγέλματος

και πιθανόν κι άλλοι που δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό.

Και κάτσε εσύ, κύριε Αντώνη μου, και ψάξε νόμους και αποφάσεις, διάβασε Λογιστική, κάνε παραθέσεις, γράψε άρθρα....

Κορόϊδο γαμπρέ, που έλεγε και ο Αυλωνίτης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αντιλαμβάνομαι ότι μερικές φορές μπορεί να κολλήσει κανείς στα πιο απλά θέματα. Μου συμβαίνει κι εμένα συχνά αλλά εγώ απαλλάσσομαι λόγω ηλικίας...... :)

Θα συμφωνήσω επί της ουσίας με τον συμπατριώτη μου.

Αν θέλετε να λέτε ότι είσαστε λογιστές θα πρέπει να μάθετε να σκέφτεστε πάντα με όρους βιβλίων Γ΄ κατηγορίας.

Στον λ/σμό της ΔΕΗ έχουμε τα εξής:

1. Τέλη ρεύματος υπαγόμενα σε ΦΠΑ (Χρέωση 62.00... ή 62.98...)

2. ΦΠΑ επί των ανωτέρω (Χρέωση 54.00.29...)

3. Συνεισπραττόμενα τέλη (δημοτικά, ερτ, ταπ κλπ) (χρέωση 63.04...)

4. Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. (???)

5. Σύνολο. (πίστωση 53.98.... ή 38.00.. ή 38.03...)

εκτός του 4. όλα τα άλλα υπήρχαν πάντα και θέλω να πιστεύω ότι ξέρατε πως να τα χειριστείτε.

επίσης θέλω να πιστεύω πως ξέρετε οτι η διαφορά ανάμεσα στα Β' και τα Γ' εν προκειμένω είναι πως αγνοούμε την πίστωση.

άρα το ερώτημα σε σχέση με το νέο (4. ΕΕΤΗΔΕ) είναι ποιόν βαρύνει για να δούμε πως θα το χειριστούμε.

Αυτό το ερώτημα απαντήθηκε από την εγκύκλιο και το ανήρτησε παραπάνω ο Αποστόλης.

http://www.taxheaven...ndpost&p=444399

Αφού λοιπόν βαρύνει τον ιδιοκτήτη είναι φανερό πως αν ο ιδιοκτήτης είναι η επιχείρηση θα πάει στον 63 (63.98... το πήγα εγώ) ενώ αν είναι τρίτος θα πάει σε ένα χρεώστη (33.95.... ιδιοκτήτης) και θα συμψηφιστεί με το ενοίκιο

Αν χρησιμοποιείτε κάποιον 53.98 (δικαιούχος ενοικίου) πάντα για την πίστωση του ενοικίου τότε ρίξτε το εκεί για να προκύψει ως διαφορά το καταβλητέο ενοίκιο.

Αν έχετε Β κατηγορίας και η επιχείρηση είναι μισθώτρια, αγνοείστε το και ας θυμηθεί ο επιχειρηματίας να το κρατήσει από τον ιδιοκτήτη όταν πάρει την απόδειξη ενοικίου (ολόκληρο ενοίκιο)

Τόσο απλά.

ΤΟ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ ΕΤΣΙ???

ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΔΙΑ 1,09 (ΓΙΑ 9% ΦΠΑ) ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ. ΕΠΙ 9% ΤΟ ΦΠΑ

Κατάλαβες τι ρώτησες;

ΥΓ: Τί σχέση έχει το ερώτημα με την ενότητα στην οποία δημοσιεύθηκε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μήπως, λέω μήπως, επειδή είναι ΕΚΤΑΚΤΟ Ειδικό Τέλος Ηλεκτροδοτούμενων Δομημένων Επιφανειών (Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε.) και μάλλον ο αντικαταστάτης του ΕΤΑΚ και ΦΑΠ δεν εκπίπτει ? για Β μιλάμε πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μήπως, λέω μήπως, επειδή είναι ΕΚΤΑΚΤΟ Ειδικό Τέλος Ηλεκτροδοτούμενων Δομημένων Επιφανειών (Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε.) και μάλλον ο αντικαταστάτης του ΕΤΑΚ και ΦΑΠ δεν εκπίπτει ? για Β μιλάμε πάντα.

Αυτό λέει και ο συνάδελφος ype. Δεν εκπίπτει σύμφωνα με την λογική που πολύ σωστά παραθέτεις. Δεν έχει σημασία αν είναι Β' ή Γ'. Το ίδιο είναι. Απλώς στα Β' έχεις την ευχέρεια να το αγνοήσεις παντελώς στα βιβλία σου.

ΥΓ: Δεν είμαι απολύτως σίγουρος αν (στην Γ' κατηγορία) πάει για αναμόρφωση, οπότε θα βαρύνει το αποτέλεσμα, ή αν θα πάει στον 88, οπότε θα βαρύνει την διάθεση. Τείνω προς το δεύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μιλώντας για Γ κατηγορία...θα στηριχθώ στο αρθ.31 παρ.1ε του κφε....

ε) Των ποσών των κάθε είδους φόρων,τελών και δικαιωμάτων, που βαρύνουν την

επιχείρηση. Ως χρόνος έκπτωσης λογίζεται ο χρόνος της καταβολής αυτών υπέρ του

Δημοσίου ή τρίτων

θα το πάω στον 63.98 και στον 80..

.

αν βγει εκ των υστέρων κάποια απόφαση, για την μη έκπτωσή του, τότε θα το πάω 63.98 και 88..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. δεν είναι λειτουργικό έξοδο για τον επιχείρηματία.

α) Αν μεν είναι νοικιασμένος ο χώρος αφορά τον ιδιοκτήτη.

β) Αν είναι ιδιόκτητος αφορά τον ιδιοκτήτη(φυσικό πρόσωπο) και όχι τον ιδιοκτήτη(επιχειρηματία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάντως από τις 33 απαντήσεις στο θέμα βλέπω .....

παρατηρήσεις και επικρίσεις και από ουσία από λίγα πράγματα ....

Επίσης θα στεναχωρήσώ πολύ τους αγαπημένους μου φίλους , αλλά η λογική της Λογιστικής πολλές φορές δεν αναταποκρίνεται στη λογική της φορολογίας που έχουν τα Β , άλλωστε πόσες φορές δεν έχουμε δεί και στο φόρουμ άριστους συναδέλφους με εμπειρία χρόνων στα Γ να μη μπορούν να καταχωρήσουν απλές κινήσεις στα Β . Ακόμη ακόμη και ελεγκτές με σούπερ γνώσεις πολλές φορές κολάνε στη λογική των Β ......

Αυτά . :)

κ.Γιάννη πως θα χρησιμοποίησεις 54 στα Β , αφού μια εγγραφή κάνεις ?????

Σας ξαναγράφω τι κάνω έως τώρα στις περισσότερες περιπτώσεις :

Παράδειγμα :

Αξία ρεύματος :

50,00

ΦΠΑ 13%

6,50

Δημός έρτ κλπ

100,00

ΕΕΤΗΔΕ (σύνολο 300,00)

Α δόση 150,00

Συνολικό ποσό πληρωμής :

306,50

Ενόικιο μηνός :

350,00

Καταχωρώ σε ένα λογαριασμό παροχές τρίτων ΜΔΕΦ με ότι ανάλυση θέλετε

50,00 και αντίστοιχα ο ΦΠΑ 6,50

Καταχωρώ σε ένα λογαριασμό παροχές τρίτων,φόροι-τέλη ΧΔΕΦ με ότι ανάλυση θέλετε

(100,00 + 150,00) = 250,00

Καταχωρώ σε ένα λογαριασμό παροχές τρίτων,φόροι-τέλη ΕΕΤΗΔ ή όπως αλλιώς θέλετε

-150,00

Καταχωρώ και την πληρωμή του ενοικίου

Ενοίκιο μηνός 350,00

Τι έχω Λογιστικά ? Απεικόνιση σε μία καταχώρηση με τρείς εγγραφές τη πληρωμή και την αφαίρεση (που συμφωνεί αν το πάμε και μακρύτερα με τις διατάξεις του ΚΒΣ) .

Τι έχω φορολογικά ? Ας δούμε που πέφτουν τα παραπάνω .....

Ναι σωστά στον κωδικό 528(εμπορική επιχείρηση) και άρα έχω εκπέσει έξοδα :

50,00+250,00-150,00+350,00= 500,00

Θα μου πεις γιατι μπαίνεις στο κόπο και το περνάς .........

Η απάντηση είναι απλή , από το να πάρω κομπιουτεράκι και να αφαιρώ από τα τέλη τη Α δόση , προτιμώ να δημιουργήσω ένα λογαριασμό και να μου βγαίνει αυτόματα . :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάντως από τις 33 απαντήσεις στο θέμα βλέπω .....

παρατηρήσεις και επικρίσεις και από ουσία από λίγα πράγματα ....

Επίσης θα στεναχωρήσώ πολύ τους αγαπημένους μου φίλους , αλλά η λογική της Λογιστικής πολλές φορές δεν αναταποκρίνεται στη λογική της φορολογίας που έχουν τα Β , άλλωστε πόσες φορές δεν έχουμε δεί και στο φόρουμ άριστους συναδέλφους με εμπειρία χρόνων στα Γ να μη μπορούν να καταχωρήσουν απλές κινήσεις στα Β . Ακόμη ακόμη και ελεγκτές με σούπερ γνώσεις πολλές φορές κολάνε στη λογική των Β ......

Αυτά . :)

κ.Γιάννη πως θα χρησιμοποίησεις 54 στα Β , αφού μια εγγραφή κάνεις ?????

Σας ξαναγράφω τι κάνω έως τώρα στις περισσότερες περιπτώσεις :

Παράδειγμα :

Αξία ρεύματος :

50,00

ΦΠΑ 13%

6,50

Δημός έρτ κλπ

100,00

ΕΕΤΗΔΕ (σύνολο 300,00)

Α δόση 150,00

Συνολικό ποσό πληρωμής :

306,50

Ενόικιο μηνός :

350,00

Καταχωρώ σε ένα λογαριασμό παροχές τρίτων ΜΔΕΦ με ότι ανάλυση θέλετε

50,00 και αντίστοιχα ο ΦΠΑ 6,50

Καταχωρώ σε ένα λογαριασμό παροχές τρίτων,φόροι-τέλη ΧΔΕΦ με ότι ανάλυση θέλετε

(100,00 + 150,00) = 250,00

Καταχωρώ σε ένα λογαριασμό παροχές τρίτων,φόροι-τέλη ΕΕΤΗΔ ή όπως αλλιώς θέλετε

-150,00

Καταχωρώ και την πληρωμή του ενοικίου

Ενοίκιο μηνός 350,00

Τι έχω Λογιστικά ? Απεικόνιση σε μία καταχώρηση με τρείς εγγραφές τη πληρωμή και την αφαίρεση (που συμφωνεί αν το πάμε και μακρύτερα με τις διατάξεις του ΚΒΣ) .

Τι έχω φορολογικά ? Ας δούμε που πέφτουν τα παραπάνω .....

Ναι σωστά στον κωδικό 528(εμπορική επιχείρηση) και άρα έχω εκπέσει έξοδα :

50,00+250,00-150,00+350,00= 500,00

Θα μου πεις γιατι μπαίνεις στο κόπο και το περνάς .........

Η απάντηση είναι απλή , από το να πάρω κομπιουτεράκι και να αφαιρώ από τα τέλη τη Α δόση , προτιμώ να δημιουργήσω ένα λογαριασμό και να μου βγαίνει αυτόματα . :)

ΣΩΣΤΑ ΑΝ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΕΙΣ ΕΤΣΙ. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΝ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ ΣΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΗΣ ΔΕΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΤΟ ΕΝΟΙΚΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΑΠ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αποστόλη, η λογική των Β' είναι ακριβώς ίδια με την λογική των Γ', αν εξαιρέσεις τις χρεοπιστώσεις που αφορούν πληρωμές και εισπράξεις. Το ενοίκιο είναι πάντα ενοίκιο και απεικονίζεται με τον ίδιο τρόπο σε όλες τις κατηγορίες βιβλίων. Δεν συμφωνώ με τον χειρισμό που κάνεις, Άσχετα αν το τελικό αποτέλεσμα στην περίπτωση του παραδείγματος που παραθέτεις προκύπτει το ίδιο. Καλύτερα να κάνεις μια αφαίρεση με το κομπιουτεράκι, όπως λες, παρά να καταχωρείς πληρωμές αφαιρετικά από τα έξοδα. Δεν μου αρέσει ως χειρισμός, άμα το δεις καλύτερα ούτε κι εσένα θα σου αρέσει. Έχει δίκιο ο πειρατής. Θα πρέπει να πειράξεις το ενοίκιο και δεν έχεις κανένα δικαίωμα να το κάνεις.

ΥΓ: Νομίζω ότι καταλαβαίνεις πολύ καλά ότι μεγάλο μέρος της ουσίας του θέματος αυτού είναι οι επικρίσεις, προς ποιούς απευθύνονται, και ποιός ο λόγος των επικρίσεων αυτών.

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αποστόλη, η λογική των Β' είναι ακριβώς ίδια με την λογική των Γ', αν εξαιρέσεις τις χρεοπιστώσεις που αφορούν πληρωμές και εισπράξεις. Το ενοίκιο είναι πάντα ενοίκιο και απεικονίζεται με τον ίδιο τρόπο σε όλες τις κατηγορίες βιβλίων. Δεν συμφωνώ με τον χειρισμό που κάνεις, Άσχετα αν το τελικό αποτέλεσμα στην περίπτωση του παραδείγματος που παραθέτεις προκύπτει το ίδιο. Καλύτερα να κάνεις μια αφαίρεση με το κομπιουτεράκι, όπως λες, παρά να καταχωρείς πληρωμές αφαιρετικά από τα έξοδα. Δεν μου αρέσει ως χειρισμός, άμα το δεις καλύτερα ούτε κι εσένα θα σου αρέσει. Έχει δίκιο ο πειρατής. Θα πρέπει να πειράξεις το ενοίκιο και δεν έχεις κανένα δικαίωμα να το κάνεις.

ΥΓ: Νομίζω ότι καταλαβαίνεις πολύ καλά ότι μεγάλο μέρος της ουσίας του θέματος αυτού είναι οι επικρίσεις, προς ποιούς απευθύνονται, και ποιός ο λόγος των επικρίσεων αυτών.

Φιλικά

Το καταλαβαίνω και μάλιστα πολλές φορές το εχω γράψει και εγώ .

Απλά σε αυτό το θέμα θα αρκούσε ένα .... Μην ασχολείσαι με αυτό και τέλος .

Αν ρωτήσεις 14.000 λογιστικά γραφεία (αν δε κάνω λάθος τόσα περιπού είναι τα πιστοποιημένα μέσω ΓΓΠΣ) θα λάβεις ότι απάντηση θες ..... :)

Αν λοιπόν δε χάνουμε την ουσία που είναι η μη έκπτωση του ΕΕΤΗΔΕ , όπως και να το κάνουμε δεν θα υπάρξει πρόβλημα , χώρια δε που καλύτερα να βρει ο έλεγχος (λέμε τώρα) τέτοια λάθη πάρα άλλα μεγαλύτερα ...... :)

Ελπίζω να καταλαβαίνετε ότι αυτά που γράφω δεν έχουν ίχνος επιθετικής πορσέγγισης , ειδικά προς ανθρώπους που παρότι δεν γνωρίζω, σέβομαι και εκτιμώ απεριόριστα , απλά με αφορμή και με αυτό το θέμα έγραψα ότι όσο και αν μας φαίνεται απλό και γελοίο ένα θέμα καλό θα είναι να προσπαθούμε να βοηθούμε ή έστω να αδιαφορούμε .

:) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μακάρι Αποστόλη η ουσία να ήταν ΜΟΝΟ η έκπτωση η μη του ΕΕΤΗΔΕ... Εκεί ναι, να βοηθήσεις. Πώς να βοηθήσεις όμως τα άλλα που προκύπτουν από τέτοιες συζητήσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...