Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΟ ΧΑΡΑΤΣΙ ΤΗΣ ΔΕΗ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΤΑΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ?


ZAKU

Ερώτηση

Ερωτήματα...

1α.) Ιδιοκτήτης του ακινήτου η ''επιχείρηση'', εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδά της το τελικό ποσό πληρωμής της Δ.Ε.Η. που περιέχει και το ΕΙΔΙΚΟ ΤΕΛΟΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ;;;

1β.) Αν όχι, καταχωρούμε στα βιβλία το σύνολο του λογαριασμού της Δ.Ε.Η. και κάνουμε φορολογική αναμόρφωση το ΕΙΔΙΚΟ ΤΕΛΟΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ(ΣΤΗΝ ΕΤΗΣΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΦΟΡΟΛ.ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΠΟΥ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ;;; )

2. Το ακίνητο είναι μισθωμένο, άρα το επιβαρύνεται ο ιδιοκτήτης,θα κάνουμε το ίδιο όπως στην ανωτέρω περίπτωση 1β.;;;

Προσωπικά πιστεύω ότι το ορθό είναι το 1β.,αλλά αναμένω και τις απόψεις άλλων συναδέλφων.Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Λογιστρια

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έρχεται ο λογαριασμός της ΔΕΗ με το ειδικό τέλος σε Α.Ε. με Γ' κατηγορίας βιβλία για κτίριο που ανήσει στην επιχεύρηση. Χρησιμοποιώ όντως υπολογαριασμό του 63 για το Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. ή το καταχωρώ στο 81? Το τέλος επιτηδεύματος της επιχείρησης?

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έρχεται ο λογαριασμός της ΔΕΗ με το ειδικό τέλος σε Α.Ε. με Γ' κατηγορίας βιβλία για κτίριο που ανήσει στην επιχεύρηση. Χρησιμοποιώ όντως υπολογαριασμό του 63 για το Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. ή το καταχωρώ στο 81? Το τέλος επιτηδεύματος της επιχείρησης?

Σας ευχαριστώ

Και για τις 2 περιπτωσεις χρησιμοποιησα αντιστοιχο λογαριασμο 63.98.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο.Κι εμένα αυτό μου φαίνεται πιο λειτουργικό και λογικό:

62.04 Χ 1.000

54.00 Χ 130

53.98 ΕΚΜ Χ 3.000

5398 .ΔΕΗ Π 4.130

και συμψηφίζεις τον εκμισθωτή με την εγγραφή ενοικίου.

Καλός ο συλλογισμός του συνάδελφου auditor, αλλά περίπλοκος. Γιατί να κινηθεί ένας λογαριασμός εξόδου, έστω κι αν αντιλογίζεται μετά, ενώ δεν υπάρχει λόγος; Και γιατί να κινηθεί ένας λογαριασμός απαιτήσεων, αφού στην ουσία είναι προκαταβολή σε λοιπή βραχυπρόθεσμη υποχρέωση;

αυτή η εγγραφή αφορά ΔΕΗ? άρα δεν θα πρεπε ο λογ/σμός να είανι 62.98 και όχι 6.04 ή καταλαβαίνω κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνεπώς, κατά την γνώμη μας, για τις επιχειρήσεις που είναι ιδιοκτήτες και χρήστες των ακινήτων, δεν πρέπει να λογιστικοποιηθεί το συνολικό ποσό του ειδικού τέλους σε λογαριασμό υποχρέωσης (επειδή θα υπολογισθεί σε δύο δόσεις), αλλά να χρεωθεί κανονικά σε λογαριασμό εξόδου, κατά την πληρωμή του λογαριασμού της ΔΕΗ, στον οποίο περιέχεται κάθε δόση του.

Κατά την γνώμη μου πρέπει να χρεωθεί ο λογ/μος εξόδου με την εκδοση της ΔΕΗ . Αν η πληρωμή γίνει την επόμενη χρονιά να γίνει φορολογική αναμόρφωση κ στις δύο χρονιές ώστε κ λογιστικά να είναι σωστό κ φορολογικά .

Σύμφωνα με την λογιστική επιστήμη ποιός είναι ο σωστός χειρισμός ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν ο συγγραφέας του άρθρου είχε κοιτάξει ένα λογαριασμό της ΔΕΗ πριν να το γράψει, θα έβλεπε ότι η ΔΕΗ σε πληροφορεί για το σύνολο του τέλους, και σου χρεώνει την πρώτη δόση.

Κατά τη γνώμη μου, σύμφωνα με την αρχή της συντηρητικότητας, το σύνολο του τέλους πρέπει να λογιστικοποιηθεί εντός της χρήσης.

Το εναπομείναν δεύτερο δεύτερο θα πάει στον 54, ως φόρος, και με τον επόμενο λογαριασμό θα κλείσει με την πίστωση της ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν ο συγγραφέας του άρθρου είχε κοιτάξει ένα λογαριασμό της ΔΕΗ πριν να το γράψει, θα έβλεπε ότι η ΔΕΗ σε πληροφορεί για το σύνολο του τέλους, και σου χρεώνει την πρώτη δόση.

Κατά τη γνώμη μου, σύμφωνα με την αρχή της συντηρητικότητας, το σύνολο του τέλους πρέπει να λογιστικοποιηθεί εντός της χρήσης.

Το εναπομείναν δεύτερο δεύτερο θα πάει στον 54, ως φόρος, και με τον επόμενο λογαριασμό θα κλείσει με την πίστωση της ΔΕΗ.

Η φορολογική αναγνώριση για τα τέλη γίνεται κατά το χρόνο καταβολής του. Επομένως στο λογιστικοποιημένο το τέλος σε λογαριασμό εξόδου για την χρήση 2011 ,για το τμήμα που θα εξοφληθεί τον ΙΑΝ 2012 , θα χρειασθούν φορολογικές αναμορφώσεις στο 2011 και 2012 , όπως σημειώνει παραπάνω ο CEL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω οτι το άρθρο του κου Σγουρινάκη ακολουθεί την λογική αντιμετώπιση που θα ακολουθούσαμε όλοι. Μοναδική μου ενσταση ο σχηματισμός υποχρέωσης στον 54.09 στην περίπτωση του μισθωμένου ακινήτου καθώς δεν συνίσταται φόρος ή τέλος "βεβαιούμενο σε βάρος της επιχείρησης" κατά το Ε.Γ.Λ.Σ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω οτι το άρθρο του κου Σγουρινάκη ακολουθεί την λογική αντιμετώπιση που θα ακολουθούσαμε όλοι. Μοναδική μου ενσταση ο σχηματισμός υποχρέωσης στον 54.09 στην περίπτωση του μισθωμένου ακινήτου καθώς δεν συνίσταται φόρος ή τέλος "βεβαιούμενο σε βάρος της επιχείρησης" κατά το Ε.Γ.Λ.Σ.

Προσωπικά ενίσταμαι και για τον λογ. 33. Ο εκμισθωτής δεν καθίσταται χρεώστης για άλλη αιτία, ούτε δημιουργείται κάποια απαίτηση που να δικαιολογεί την ύπαρξη του λογ. 33. Η καταβολή του τέλους από τον μισθωτή γίνεται συμψηφιστικά με τα ενοίκια, σύμφωνα με τις διατάξεις του νόμου. Δεν την θεωρώ απαίτηση, την θεωρώ εκπλήρωση υποχρέωσης. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να λειτουργεί όπως ο λογ. 50.05 - Προκαταβολές σε Προμηθευτές. Αν χρησιμοποιηθεί ο λογ. 33 θα περιγράψουμε ένα μεγαλύτερο ενεργητικό, ενώ στην πραγματικότητα έχουμε μείωση της υποχρέωσης. Αν στο τέλος της χρήσης ο υπολογαριασμός του 53 που θα κινηθεί έχει χρεωστικό υπόλοιπο, τότε ναι, να μεταφερθεί σε λογαριασμό απαιτήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το καταχωρείς όπως καταχωρείς και τα υπόλοιπα τέλη που υπάρχουν στο λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω ότι δεν πρέπει να κατχωρηθή από την στιγμή που πληρώνετε από τον ιδιοκτήτη με αφαίρεση του ενοικίου στην ουσία . Το ενοίκιο θα πρέπει να φανεί κανονικά για λόγους διασταύρωσεις. Ουσιαστικά μιλάμε για φορολογία του ιδιοκτήτη του ακινήτου και όχι της επιχείρησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το καταχωρείς όπως καταχωρείς και τα υπόλοιπα τέλη που υπάρχουν στο λογαριασμό.

Εφ'οσον ειναι ιδιοκτητο το ακινητο..

Εαν ειναι νοικιασμενο, δεν ειναι εξοδο της επι/χης, αλλα του ιδιοκτητη του ακινητου....

ΤΟ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ ΕΤΣΙ???

ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΔΙΑ 1,09 (ΓΙΑ 9% ΦΠΑ) ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ. ΕΠΙ 9% ΤΟ ΦΠΑ

9% ??????????? ΠΑΛΙΑ ΣΤΟ ΤΕΞΑΣ.... :P:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμένα η γνώμη μου συνάδελφοι, είναι πως αν το χαράτσι το συμψηφίζει ο επιχειρηματίας με μέρος του ενοικίου και ουσιαστικά το επιβαρύνεται ο ιδιοκτήτης του ακινήτου, για την επιχείρηση δεν αποτελεί έξοδο, οπότε δεν καταχωρείτε με την προϋπόθεση ότι καταχωρείται κανονικά το σύνολο του ενοικίου σαν δαπάνη για τον μήνα του συμψηφισμού. Αλλιώς στην ίδια περίπτωση αν καταχωρήσουμε το σύνολο του λογαριασμού της ΔΕΗ, δεν θα καταχωρήσουμε το σύνολο της δαπάνης του ενοικίου για τον συγκεκριμένο μήνα του συμψηφισμού, αλλά θα καταχωρήσουμε τη διαφορά ενοίκιο - χαράτσι ως δαπάνη ενοικίου.

Στην περίπτωση όπου το ακίνητο ανήκει στην επιχείρηση και άρα το χαράτσι επιβαρύνει την ίδια, τότε σίγουρα περνιέται στα βιβλία της, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν εκπίπτει φορολογικά ως έσοδο ή θα πρέπει να συμπεριληφθεί στην κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης του επόμενου έτους και ουσιαστικά πάει στο 567 του Ε3 και ξαναπροστεθεί στο φορολογητέο αποτέλεσμα. Από όσο το έχω ψάξει δεν μπορώ να καταλήξω αν θεωρείτε εκπιπτόμενη δαπάνη ή όχι.

Τέλος για το ΦΠΑ στο λογαριασμό της ΔΕΗ, στη δεύτερη σελίδα του λογαριασμού, γίνεται η ανάλυση του ΦΠΑ και έχει και ποσό με ΦΠΑ 13% και ποσό με άνευ ΦΠΑ.

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλα τα λεει ο ΜΠΑΟΓΚΤΖΗΣ, εγω τουλαχιστον δεν καταχωρω καθολου το χαρατσι και καταχωρω κανονικα το συνολικο ποσο του ενοικιου... Προσωπικα τουλαχιστον συμφωνω απολυτα μαζι του!

Υ.Γ. Κι εμεις σε νησι ειμαστε αλλα ειχαμε παλιααααααα παλια παλια 9%, στο μεγαλυτερο μερος της χωρας τεσπα ισχυει το 13% και υπαρχουν και ποσα ανευ ΦΠΑ στον λογ/σμο της ΔΕΗ.. (Γραφε Ελληνικα!!!!!!!!!!!!!! B) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στα Β τι κάνω :

Σε ένα λογαριασμό παροχές με ΦΠΑ την αξία από την 1η σελίδα με την ανάλυση καθαρής αξίας και ΦΠΑ

Σε ένα λογαριασμό παροχές ανευ ΦΠΑ όλο το ποσό (και τη πρώτη δώση του χαρατσιού)

Σε ένα ακόμη λογαριασμό παροχές ανευ ΦΠΑ αρνητικά τη δόση του χαρατσιού

Δεν πειράζω το ενοίκιο ......

Εκτός και αν σπάσεις το ποσό του ενοίκιου σε 2 εγγραφές , μια με τη δόση του χαρατσιού και μια με το υπολοίπο του ενοικίου ....

Μπορείς να το κατοχαρήσεις κανονικά όλα και να βγάλεις στο τέλος στην αναμόρφωση το ποσό αυτό ως μη εκπιπτόμενη δαπάνη ....

1000 τρόποι .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εαν οι επιχειρησεις στηριζονται σε τετοιους λογιστές, στον διαολο θα πανε. Ενας δεν μπορει να σκεφτει λογικα σε αυτο το θεμα. Κατι πηγε να πει ο dim10nik, αλλα δεν το ολοκλήρωσε. Εγω τι να πώ; Με αυτα τα μυαλα που εχετε , οσοι γραψατε εδω, θα καταλάβετε αυτο που θα πω; Και μην βγει κανενας να μου επιτεθει γιατι το προβλημα που εχετε ειναι μεγαλο. Απο συμπαθεια τα λέω και οχι για να σας κατηγορίσω άδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στα Β τι κάνω :

Σε ένα λογαριασμό παροχές με ΦΠΑ την αξία από την 1η σελίδα με την ανάλυση καθαρής αξίας και ΦΠΑ

Σε ένα λογαριασμό παροχές ανευ ΦΠΑ όλο το ποσό (και τη πρώτη δώση του χαρατσιού)

Σε ένα ακόμη λογαριασμό παροχές ανευ ΦΠΑ αρνητικά τη δόση του χαρατσιού

Δεν πειράζω το ενοίκιο ......

Εκτός και αν σπάσεις το ποσό του ενοίκιου σε 2 εγγραφές , μια με τη δόση του χαρατσιού και μια με το υπολοίπο του ενοικίου ....

Μπορείς να το κατοχαρήσεις κανονικά όλα και να βγάλεις στο τέλος στην αναμόρφωση το ποσό αυτό ως μη εκπιπτόμενη δαπάνη ....

1000 τρόποι .....

Μπροστερ , την ωρα που εγραφα , τοβγαλες. Τα λες μπερδεμενα αλλα κατι πας να πεις προς τον σωστο δρόμο. Σε καλειψε ομως αυτο το .....υπαρχουν 1000 τροποι, παμπόνηρε. Γεια σου λεβεντη Απόστολε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για δωσε μας τα φωτα σου τοτε....

Σε αυτο που εγραψα , υπαρχει και η απαντηση. Νομιζω ομως οτι εσυ δεν υπηρχες πριν. Χαιρεται. Οταν κατσουν να διαβασουν οσοι εγραψαν πριν γραψω, τοτε θα μπορει να τους μιλα σοβαρα καποιος. Και σε μενα, οχι τσατηλες, διοτι για καλο αυτων τα λεω. Τα περιμενουν ολα στο πιατο και στραβοθηκανε εντελώς. Αμαν!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...