Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
ZAKU

ΤΟ ΧΑΡΑΤΣΙ ΤΗΣ ΔΕΗ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΤΑΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ?

Question

Ερωτήματα...

1α.) Ιδιοκτήτης του ακινήτου η ''επιχείρηση'', εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδά της το τελικό ποσό πληρωμής της Δ.Ε.Η. που περιέχει και το ΕΙΔΙΚΟ ΤΕΛΟΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ;;;

1β.) Αν όχι, καταχωρούμε στα βιβλία το σύνολο του λογαριασμού της Δ.Ε.Η. και κάνουμε φορολογική αναμόρφωση το ΕΙΔΙΚΟ ΤΕΛΟΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ(ΣΤΗΝ ΕΤΗΣΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΦΟΡΟΛ.ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΠΟΥ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ;;; )

2. Το ακίνητο είναι μισθωμένο, άρα το επιβαρύνεται ο ιδιοκτήτης,θα κάνουμε το ίδιο όπως στην ανωτέρω περίπτωση 1β.;;;

Προσωπικά πιστεύω ότι το ορθό είναι το 1β.,αλλά αναμένω και τις απόψεις άλλων συναδέλφων.Ευχαριστώ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Γιατι να μην περάσω μόνο την αξία ρεύματος (στα Β κατ. βιβλία) αφού δεν πάει ΚΕΠΥΟ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ερωτήματα...

1α.) Ιδιοκτήτης του ακινήτου η ''επιχείρηση'', εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδά της το τελικό ποσό πληρωμής της Δ.Ε.Η. που περιέχει και το ΕΙΔΙΚΟ ΤΕΛΟΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ;;;

1β.) Αν όχι, καταχωρούμε στα βιβλία το σύνολο του λογαριασμού της Δ.Ε.Η. και κάνουμε φορολογική αναμόρφωση το ΕΙΔΙΚΟ ΤΕΛΟΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ(ΣΤΗΝ ΕΤΗΣΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΦΟΡΟΛ.ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΠΟΥ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ;;; )

2. Το ακίνητο είναι μισθωμένο, άρα το επιβαρύνεται ο ιδιοκτήτης,θα κάνουμε το ίδιο όπως στην ανωτέρω περίπτωση 1β.;;;

Προσωπικά πιστεύω ότι το ορθό είναι το 1β.,αλλά αναμένω και τις απόψεις άλλων συναδέλφων.Ευχαριστώ...

ix) Έκπτωση ειδικού τέλους από τα ακαθάριστα έσοδα των επιχειρήσεων, των ελευθέρων επαγγελματιών κ.λπ.

Το ειδικό αυτό τέλος εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδα των επιχειρήσεων σύμφωνα με την περίπτωση ε' του άρθρου 31 του ν. 2238/1994, η οποία έχει ως ακολούθως:

"ε) Των ποσών των κάθε είδους φόρων,τελών και δικαιωμάτων, που βαρύνουν την επιχείρηση. Ως χρόνος έκπτωσης λογίζεται ο χρόνος της καταβολής αυτών υπέρ του Δημοσίου ή τρίτων".

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/12696

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ix) Έκπτωση ειδικού τέλους από τα ακαθάριστα έσοδα των επιχειρήσεων, των ελευθέρων επαγγελματιών κ.λπ.

Το ειδικό αυτό τέλος εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδα των επιχειρήσεων σύμφωνα με την περίπτωση ε' του άρθρου 31 του ν. 2238/1994, η οποία έχει ως ακολούθως:

"ε) Των ποσών των κάθε είδους φόρων,τελών και δικαιωμάτων, που βαρύνουν την επιχείρηση. Ως χρόνος έκπτωσης λογίζεται ο χρόνος της καταβολής αυτών υπέρ του Δημοσίου ή τρίτων".

http://www.taxheaven.../circular/12696

Είναι μισθωμένο το ακίνητο ,δεν χρειάζεται καμία εγγραφη παρά μόνο του λ/μου της ΔΕΗ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ix) Έκπτωση ειδικού τέλους από τα ακαθάριστα έσοδα των επιχειρήσεων, των ελευθέρων επαγγελματιών κ.λπ.

Το ειδικό αυτό τέλος εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδα των επιχειρήσεων σύμφωνα με την περίπτωση ε' του άρθρου 31 του ν. 2238/1994, η οποία έχει ως ακολούθως:

"ε) Των ποσών των κάθε είδους φόρων,τελών και δικαιωμάτων, που βαρύνουν την επιχείρηση. Ως χρόνος έκπτωσης λογίζεται ο χρόνος της καταβολής αυτών υπέρ του Δημοσίου ή τρίτων".

http://www.taxheaven.../circular/12696

Tο είχα υπόψιν μου αυτό συνάδελφε,ειλικρινά, αλλά προβληματιζόμουν...μήπως υπήρχε πουθενά ειδική πρόβλεψη, για τις περιπτώσεις αυτές...Πάντως ευχαριστώ για τις απόψεις των συναδέλφων.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καλησπέρα,

να ρωτήσω κάτι γιατί δεν το κατάλαβα καλά :blink:

ήρθε ο λογαριασμός της ΔΕΗ που περιλαμβάνει το τέλος ακινήτων ποσού 3.000€ Εμείς βέβαια ως εταιρία στη ΔΕΗ θα το πληρώσουμε. Θα εκπέσουμε αυτό το ειδικό τέλος??? Τότε πώς θα το συμψηφίσουμε με το επόμενο ενοικιο με τον ιδιοκτήτη γιατί το κτίριο είναι μισθωμένο?? Και στον επόμενο λογαριασμό θα έρθουν άλλα 3.000€

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καλησπέρα,

να ρωτήσω κάτι γιατί δεν το κατάλαβα καλά :blink:

ήρθε ο λογαριασμός της ΔΕΗ που περιλαμβάνει το τέλος ακινήτων ποσού 3.000€ Εμείς βέβαια ως εταιρία στη ΔΕΗ θα το πληρώσουμε. Θα εκπέσουμε αυτό το ειδικό τέλος??? Τότε πώς θα το συμψηφίσουμε με το επόμενο ενοικιο με τον ιδιοκτήτη γιατί το κτίριο είναι μισθωμένο?? Και στον επόμενο λογαριασμό θα έρθουν άλλα 3.000€

Δε θα το περάσεις στα έξοδα για να το εκπέσεις. Θα το περάσεις σαν απαίτηση από τον εκμισθωτή και θα το συμψηφίσεις με το ενοίκιο

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δε θα το περάσεις στα έξοδα για να το εκπέσεις. Θα το περάσεις σαν απαίτηση από τον εκμισθωτή και θα το συμψηφίσεις με το ενοίκιο

οκ ευχαριστώ!! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Auditor

Παίδες τα ενοίκια δε συμψηφίζονται και το έξοδο δεν είναι της εταιρίας. Κατά τη γνώμη μου η εγγραφή είναι αυτή:

Καταχώρηση λογαριασμού ΔΕΗ έστω:

62.04 1.000,00

54.00 130,00

63.98 3.000,00

53.ΔΕΗ 4.130,00

Ανοίγουμε ως απαίτηση τον ιδιοκτήτη

33.98 3.000,00

63.98 -3.000,00

Είσπραξη από ιδιοκτήτη

33.98 3.000,00

38.00 3.000,00

Εξόφληση ΔΕΗ

53.ΔΕΗ 4.130,00

38.00 4.130,00

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Για ποιο λόγο να χρησιμοποιηθεί ο 63.98, αφού (πολύ σωστά) δεν είναι έξοδο της επιχείρησης (ακόμα και αν με την επόμενη εγγραφή αντιλογίζεται);

Αν η εγγραφή του λογαριασμού του ρεύματος γίνεται χειροκίνητα όχι μέσω γέφυρας, γιατί στην πρώτη εγγραφή να μη γίνει κατευθείαν χρέωση του 33.98; Αν πάλι η εγγραφή γίνεται μέσω γέφυρας και, επομένως, δεν είναι παραμετροποιήσιμη, γιατί να μη γίνει η εγγραφή χωρίς τα 3.000€ και με μια δεύτερη εγγραφή (λογιστικό σημείωμα) να γίνει:

(Χ) 33.98 [ΕΚΜΙΣΘΩΤΗΣ] 3.000,00

(Π) 53 [ΔΕΗ ΑΕ] 3.000,00

και συγχρόνως να αποσταλθεί μια σχετική επιστολή στον εκμισθωτή με φωτοαντίγραφο του λογαριασμού;

Υ.Γ.: Προσωπικά, εγώ χρέωσα το 53 [ΕΚΜΙΣΘΩΤΗΣ], ώστε όταν "πέσουν" τα ενοίκια (με χρέωση του 62.04) να μειωθεί το χρεωστικό υπόλοιπο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Auditor

Χρέωσα και αντιλόγησα τον 63.98 διότι την εγγραφή την κάνεις με το παραστατικό το οποίο είναι ο λογαριασμός ΔΕΗ, τον οποίο πρέπει να πληρώσει η επιχείρηση, η οποία στη συνέχεια θα πάρει τα χρήματα από τον ιδιοκτήτη.

Άρα περνάω πρώτα το έξοδο ως έχει στο παραστατικό με το σύνολο που γράφει το παραστατικό, το οποίο σύνολο και θα πληρώσει η επιχείρηση (άρα θα πρέπει να φαίνεται ολόκληρο στον 53ΔΕΗ) και μετά με την τάδε διάταξη νόμου ΠΟΛ κτλ που λέει ότι επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη δημιουργώ την απαίτηση από τον ιδιοκτήτη αντιλογίζω το έξοδο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest TZABELAS  KITSOS

Χρέωσα και αντιλόγησα τον 63.98 διότι την εγγραφή την κάνεις με το παραστατικό το οποίο είναι ο λογαριασμός ΔΕΗ, τον οποίο πρέπει να πληρώσει η επιχείρηση, η οποία στη συνέχεια θα πάρει τα χρήματα από τον ιδιοκτήτη.

Άρα περνάω πρώτα το έξοδο ως έχει στο παραστατικό με το σύνολο που γράφει το παραστατικό, το οποίο σύνολο και θα πληρώσει η επιχείρηση (άρα θα πρέπει να φαίνεται ολόκληρο στον 53ΔΕΗ) και μετά με την τάδε διάταξη νόμου ΠΟΛ κτλ που λέει ότι επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη δημιουργώ την απαίτηση από τον ιδιοκτήτη αντιλογίζω το έξοδο.

εσυ πας απο αθηνα σαλονικη μεσο πατρας

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Υ.Γ.: Προσωπικά, εγώ χρέωσα το 53 [ΕΚΜΙΣΘΩΤΗΣ], ώστε όταν "πέσουν" τα ενοίκια (με χρέωση του 62.04) να μειωθεί το χρεωστικό υπόλοιπο.

Θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο.Κι εμένα αυτό μου φαίνεται πιο λειτουργικό και λογικό:

62.04 Χ 1.000

54.00 Χ 130

53.98 ΕΚΜ Χ 3.000

5398 .ΔΕΗ Π 4.130

και συμψηφίζεις τον εκμισθωτή με την εγγραφή ενοικίου.

Καλός ο συλλογισμός του συνάδελφου auditor, αλλά περίπλοκος. Γιατί να κινηθεί ένας λογαριασμός εξόδου, έστω κι αν αντιλογίζεται μετά, ενώ δεν υπάρχει λόγος; Και γιατί να κινηθεί ένας λογαριασμός απαιτήσεων, αφού στην ουσία είναι προκαταβολή σε λοιπή βραχυπρόθεσμη υποχρέωση;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Auditor

Δεν είναι προκαταβολή σε λοιπή βραχυπρόθεσμη υποχρέωση αν θες να έχεις σωστή πληροφόρηση και να τηρήσεις σωστή λογιστική.

Είναι ένα τέλος που το πληρώνει ο ιδιοκτήτης.

Από την άλλη πλευρά είναι ενοίκια που πληρώνεις εσύ στον ιδιοκτήτη.

Άρα θα φαίνονται τα ενοίκια εξοφλημένα σωστά, και θα φαίνεται μια απαίτηση που έχεις από τον ιδιοκτήτη, όπως ορίζει ο νόμος.

Εξ ου και δεν συμψηφίζουμε το ποσό στον 53.98 αλλά ανοίγουμε απαίτηση στην ομάδα 3.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κι αυτό σωστό, ιδιαίτερα άμα χρεώνεις τον πελάτη με βάση πόσους κινούμενους λογαριασμούς λογιστικής έχεις... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν είναι προκαταβολή σε λοιπή βραχυπρόθεσμη υποχρέωση αν θες να έχεις σωστή πληροφόρηση και να τηρήσεις σωστή λογιστική.

Είναι ένα τέλος που το πληρώνει ο ιδιοκτήτης.

Από την άλλη πλευρά είναι ενοίκια που πληρώνεις εσύ στον ιδιοκτήτη.

Άρα θα φαίνονται τα ενοίκια εξοφλημένα σωστά, και θα φαίνεται μια απαίτηση που έχεις από τον ιδιοκτήτη, όπως ορίζει ο νόμος.

Εξ ου και δεν συμψηφίζουμε το ποσό στον 53.98 αλλά ανοίγουμε απαίτηση στην ομάδα 3.

Ας δούμε τι λέει και ο νόμος 4021/2011, αρ 53. παρ. 12:

12. Υπόχρεος για την καταβολή του τέλους είναι ο χρήστης του ακινήτου, ο οποίος καταβάλλει το τέλος μαζί με το λογαριασμό κατανάλωσης του ηλεκτρικού ρεύματος. Αν ο χρήστης είναι μισθωτής, με την καταβολή επέρχεται αυτοδικαίως συμψηφισμός με οφειλόμενα ή μελλοντικά μισθώματα. Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου κατισχύει κάθε άλλης αντίθετης συμφωνίας των συμβαλλόμενων μερών.

Στην ουσία, όπως γράφω παραπάνω, αλλά και τυπικά, όπως το περιγράφει η σχετική νομοθεσία, λειτουργεί συμψηφιστικά. Έχεις μια υποχρέωση, έχεις ταυτόχρονα και μια απαίτηση απ' τον ίδιο. Η υποχρέωσή σου αντιστοιχεί στο έξοδό σου. Η απαίτησή σου αντιστοιχεί σε κάτι που δεν αφορά σε σένα, αλλά σε τρίτον. Έναντι τίνος θα περιγράψεις την απαίτηση; Δεν είναι ένα τέλος που πληρώνει ο ιδιοκτήτης, είναι ένα τέλος που βαρύνει τον ιδιοκτήτη αλλά πληρώνεται - επί ποινή διακοπής της παροχής ρεύματος- από τον μισθωτή και αυτοδικαίως συμψηφίζεται με την οφειλή του μισθώματος, άρα και αυτή η υποχρέωση είναι δική σου. Αυτό είναι που -κατά τη γνώμη μου - πρέπει να περιγραφεί. Φρονώ ότι η λογιστική θα πρέπει να είναι ακριβής, σαφής και λιτή στην εξυπηρέτηση των αναγκών πληροφόρησης της οικονομικής μονάδας και δεν είναι ανάγκη να φορτωνόμαστε με λογαριασμούς που στην ουσία - και επιμένω στη λέξη "ουσία" - δεν εξυπηρετούν απολύτως τιποτα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ο γιός έχει την υψηλή κυριότητα στο κατάστημα και ο πατέρας την επικαρπία.το ειδικό τέλος θα το καταχωρήσουμε?

Η επιχειρηση ποιανου ειναι;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Απορημενος!

Μηχανικός, με εδρα σπίτι που του παραχωρηθηκε δωρεάν από την μητερα του.

καταχωρεί το τελος στα βιβλία του? Δεν ειναι ουτε ιδιοκτήτης, αλά ουτε και μισθωτής για να το αφαιρέσει απο το ενοικιο....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΤΑΞΗ ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΗΣΤΗΣ ΔΕΝ ΣΥΜΕΝΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΤΙ Η ΔΑΠΑΝΗ ΒΑΡΥΝΕΙ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΗ ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΠΤΗ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΛΟΙΠΟΝ Η ΩΣ ΑΝΩ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΝΑ ΠΙΣΤΩΘΗ ΣΤΟΝ ΕΚΜΙΣΘΩΤΗ ΜΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΚΠΤΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΜΙΣΘΩΜΑΤΟΣ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Οποτε οχι, εφοσον μιλαμε για Β κατηγοριας βιβλια.

κατ΄αρχήν σε ευχαριστώ. σε άλλη περίπτωση (β΄κατηγορία βιβλίων) που το μαγαζί νοικιάζεται, το ειδικό τέλος δεν θα καταχωρηθεί, σωστά? μόνο αν το μαγαζι είναι του επιχειρηματία θα καταχωρηθεί?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

κατ΄αρχήν σε ευχαριστώ. σε άλλη περίπτωση (β΄κατηγορία βιβλίων) που το μαγαζί νοικιάζεται, το ειδικό τέλος δεν θα καταχωρηθεί, σωστά? μόνο αν το μαγαζι είναι του επιχειρηματία θα καταχωρηθεί?

ΣΩΣΤΑ,δες και λίγο πιο πάνω...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×