Προς το περιεχόμενο
  • 0

Καταγγελία σύμβασης σε άρρωστο.


NIKOSP.

Ερώτηση

Επειδή δεν μου έχει ξανατύχη τέτοια κατάσταση Εδώ και ένα μήνα πελάτης πληρώνη ένσημα για μισθωτό που δεν εργάζετε Εχει δικαίωμα να καταγγείλει την σύμβαση εργασίας με μισθωτο που έχει πρόβλημα υγείας και πήρε 6μηνη άδεια ( το έπαθε εκτός εργασίας ) ?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ναι ,ειδικα αν εχει ξεπερασει τα ορια βραχειας ασθενειας,(τυπικα περιμενεις )που ειναι ενα μηνα για οσους εργαζονται 1-4 ετη.Γενικα η καταγγελια της συμβασης σε ασθενεια δεν απαγορευεται .ενοειεται βεβαια με αποζημιωση.(πραγματικη ή...εικονικη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η υποχρέωση του εργοδότη στην καταβολή αποδοχών ασθενείας και στη αγορά αντίστοιχων ενσήμων, έχει συγκεκριμένη χρονική διάρκεια. Αν ο υπάλληλος έχει συμπληρώσει έτος η υποχρέωση σας εξαντλείται στον 1 μήνα. Σκοπεύετε να συνεχίζεται να τον πληρώνετε;

Θα πάρει ο άνθρωπος ότι του αναλογεί από το ΙΚΑ και τίποτα από εσάς. Πρέπει να τον απολύσετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η υποχρέωση του εργοδότη στην καταβολή αποδοχών ασθενείας και στη αγορά αντίστοιχων ενσήμων, έχει συγκεκριμένη χρονική διάρκεια. Αν ο υπάλληλος έχει συμπληρώσει έτος η υποχρέωση σας εξαντλείται στον 1 μήνα. Σκοπεύετε να συνεχίζεται να τον πληρώνετε;

Θα πάρει ο άνθρωπος ότι του αναλογεί από το ΙΚΑ και τίποτα από εσάς. Πρέπει να τον απολύσετε;

Ενοειται ,οτι θα του κολλησουν τα ενσημα και θα τον πληρωσουν την διαφορα απο το ΙΚΑ, για την ασθενεια του που δικαιουται βασει νομου .απο εκει και επειτα... μπορει...να εχουν τους λογους τους που θελουν να διακοψουν την εργασιακη σχεση,και ρωταει εαν γινεται και εγω σε αυτο απαντησα.απο εκει και περα εαν θελουν μπορουν να τον κρατησουν ανενεργο.νομιζω ομως,οτι αν ηθελαν να την κρατησουν..δεν θα ρωτουσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας συνάδελφοι και εξηγούμε στην DEBBY

O Συγκεκριμένος υπάλληλος απασχολήτε στην επιχείρηση εδώ και οκτώ χρόνια και δεν μπαίνει ζήτημα να μην τον ξαναπάρει στην εργασία ο συγκεκριμμέμος εργοδότης γιατί μπαίνουν και ιδιωτικές σχέσεις πέρα των εργασιακών . Το ερώτημα μου έιναι αν μπορώ να του κάνω απόλυση για να μην φθήρετε οικονομικά ο πελάτης μου . Και αν είναι νόμιμο αυτό . Και τι υποχρεώσεις έχω πέραν του να πληρώνω την διαφορά σε σχέση με τα χρήματα που του δίνει το ΙΚΑ . Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Μάλλον δεν εκφράστηκα εγώ σωστά δεν είναι εικονικός ο εργαζόμενος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας συνάδελφοι και εξηγούμε στην DEBBY

O Συγκεκριμένος υπάλληλος απασχολήτε στην επιχείρηση εδώ και οκτώ χρόνια και δεν μπαίνει ζήτημα να μην τον ξαναπάρει στην εργασία ο συγκεκριμμέμος εργοδότης γιατί μπαίνουν και ιδιωτικές σχέσεις πέρα των εργασιακών . Το ερώτημα μου έιναι αν μπορώ να του κάνω απόλυση για να μην φθήρετε οικονομικά ο πελάτης μου . Και αν είναι νόμιμο αυτό . Και τι υποχρεώσεις έχω πέραν του να πληρώνω την διαφορά σε σχέση με τα χρήματα που του δίνει το ΙΚΑ . Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Μάλλον δεν εκφράστηκα εγώ σωστά δεν είναι εικονικός ο εργαζόμενος .

αφου θα του πληρωσετε την διαφορά της ασθένειας, ποια θα ειναι η οικονομική φθορά για τον εργοδότη;

μετα τις 25 ημέρες ασθενείας θα είναι ανευ αποδοχων, αρα 0 κόστος για τον εργοδότη σε ημέρες εργασίας

τον συμφέρει να τον απολύσει και να του δώσει αποζημιώσεις, και μετα να τον προσλάβει ξανά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΗΜΟΥΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΗΣ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 23-11-2011 ΟΠΟΥ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ. ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΑΝ ΜΙΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ 2660 ΕΥΡΩ ΚΑΙ Δ.Χ.681 ΕΥΡΩ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΔΑΝΕΙΟ ΣΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ ΑΥΤΟ?ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΣΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΟΣΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΕΙΧΑ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΗΣ ΓΙΑ ΙΑΤΡΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΙΚΑ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΕΙΧΑ ΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ ΠΑΥΕΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΗΣ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΓΙΑ ΙΑΤΡΙΚΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΚΔΟΣΩ ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΗΜΟΥΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΗΣ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 23-11-2011 ΟΠΟΥ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ. ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΑΝ ΜΙΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ 2660 ΕΥΡΩ ΚΑΙ Δ.Χ.681 ΕΥΡΩ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΔΑΝΕΙΟ ΣΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ ΑΥΤΟ?

Απο ΛΕΟΝΤΑΡΗ Εργατικο Δικαιο εκδοση 2004 σελ.419

Ειναι επιτρεπτος ο συμφηφισμος της αποζημιωσεως προς χρεος του απολυομενου μισθωτου απο δανειο που χορηγησε

ο εργοδοτης - ειναι ανεπιτρεπτος, ομως, τετοιος συμφηφισμος προς μη ληξιπροθεσμο χρεος και τυχον γενομενος καθιστα

ακυρη την απολυση. (Α.Π. 306/66)

Να διαβασεις την συμβαση δανειου για το αν σε περιπτωση λυσης της συμβασης εργασιας το δανειο καθισταται ληξιπροθεσμο στο συνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα,

ο υπάλληλος δικαιούται 25 ημέρες ασθένεια το ημερολογιακό έτος. Πέραν αυτού ο εργοδότης μέτα στο ημερολ έτος δεν καταβάλει άλλη μισθοδοσία, παρά μόνο Δ.Πάσχα Επιδ. Αδείας και Δ.Χ. επίσης και αναλογία μη ληφθ αδείας, αφαιρώντας ανάλογα.από την εκάστοτε αμοιβή (και των πρώτων 25 ημερών) την αναλογία που πήρε ο εργαζόμενος από το ΙΚΑ

Στο παραδειγμα

ασθένεια 6 μηνών -- οι 3 πρώτες με μισό ημερομίσθιο -- οι επόμενες 25 (τις μερίζεις σε 2 μήνες συνεχόμενα) πληρώνονται κανονικά και κολλάς ενσημα για αυτές. Αφαιρείς την αναλογία που πήρε από το ικα ως προς το καθαρό πληρωτέο.

ανάλογα καταβάλεις Δ.Π - Ε.Α - Δ.Χ

Προσοχή επειδή ο εργαζόμενος είναι 8 χρόνια στην επιχείρηση να δεις τι γίνεται με το αν αλλάζει το ημερολογιακό έτος γιατί τότε δικαιούται 25 ημ το 2011 και 25 το 2012

μπορείς πάντως να προβείς σε καταγγελία σύμβασης, αν το κρίνεται σωστό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΗΜΟΥΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΗΣ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 23-11-2011 ΟΠΟΥ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ. ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΑΝ ΜΙΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ 2660 ΕΥΡΩ ΚΑΙ Δ.Χ.681 ΕΥΡΩ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΔΑΝΕΙΟ ΣΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ ΑΥΤΟ?ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΣΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΟΣΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΕΙΧΑ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΗΣ ΓΙΑ ΙΑΤΡΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΙΚΑ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΕΙΧΑ ΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ ΠΑΥΕΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΗΣ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΓΙΑ ΙΑΤΡΙΚΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΚΔΟΣΩ ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΗ.

διαβάστε την σύμβαση που υπογράψατε όταν προσληφθήκατε και τον εσωτερικό κανονισμό.

έχετε ασφαλιστική κάλυψη για το 2012.πιθανόν μέχρι το 03/2013 άν έχετε, νομίζω, 60 ασφαλιστικά ημερομίσθια το 2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα,

ο υπάλληλος δικαιούται 25 ημέρες ασθένεια το ημερολογιακό έτος. Πέραν αυτού ο εργοδότης μέτα στο ημερολ έτος δεν καταβάλει άλλη μισθοδοσία, παρά μόνο Δ.Πάσχα Επιδ. Αδείας και Δ.Χ. επίσης και αναλογία μη ληφθ αδείας, αφαιρώντας ανάλογα.από την εκάστοτε αμοιβή (και των πρώτων 25 ημερών) την αναλογία που πήρε ο εργαζόμενος από το ΙΚΑ

Στο παραδειγμα

ασθένεια 6 μηνών -- οι 3 πρώτες με μισό ημερομίσθιο -- οι επόμενες 25 (τις μερίζεις σε 2 μήνες συνεχόμενα) πληρώνονται κανονικά και κολλάς ενσημα για αυτές. Αφαιρείς την αναλογία που πήρε από το ικα ως προς το καθαρό πληρωτέο.

ανάλογα καταβάλεις Δ.Π - Ε.Α - Δ.Χ

Προσοχή επειδή ο εργαζόμενος είναι 8 χρόνια στην επιχείρηση να δεις τι γίνεται με το αν αλλάζει το ημερολογιακό έτος γιατί τότε δικαιούται 25 ημ το 2011 και 25 το 2012

μπορείς πάντως να προβείς σε καταγγελία σύμβασης, αν το κρίνεται σωστό

(ο υπάλληλος δικαιούται 25 ημέρες ασθένεια το ημερολογιακό έτος.) εργασιάκο έτος και ΟΧΙ ημερολογιακό έτος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιτρέπεται η απόλυση ενώ διαρκεί η ασθένεια;

Σύμφωνα με το Έγγραφο του Υπ. Εργασίας 1315/4.5.98 δεν απαγορεύεται η καταγγελία της σύμβασης εργασίας εκ μέρους του εργοδότη κατά τη διάρκεια της ασθενείας του εργαζομένου, εκτός βέβαια αν ορίζεται διαφορετικά από ειδικές διατάξεις ή από ατομική σύμβαση εργασίας, αρκεί να τηρηθούν οι νόμιμες διατυπώσεις και να καταβληθεί η οφειλόμενη αποζημίωση ή να μην γίνεται αυτή κατά κατάχρηση δικαιώματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα σας

Προσληψη εργατη 1/7/11 και αδεια ασθενειας 31/1/12 εως 10/2/12....Ο εργατης περιμενει το γιατρο του για να του κλεισει ραντεβου στο νοσοκομειο (εγχειρηση στο γονατο).

Ο εργοδοτης μου ζηταει απολυση γιατι χρειαζεται νεο ατομο στη δουλεια και γιατι περιμενει απο της 10/2/12 εως και 29/2/12 καποια συγκεκριμενη απαντηση του εργατη για την επιστροφη του στη δουλεια και δεν υπαρχει.Οποτε αποφασιζει στης 29/2/12 την απολυση του (πλεον δεν υπαρχει περιπτωση να παρει τον ιδιο) .

Εχει πληρωσει τις υποχρεωσεις του απεναντι στον εργατη. Δηλ. τις 11 ημ.ασθενειας ,τις 4 μερες αδειας που δικαιουται ,το αντιστοιχο Ε.Α. και το Δ.Π. ,αποζημιωση δεν δικαιουται (αν δεν κανω λαθος) γιατι δεν εχει κλεισει 1 εργασιακο ετος.

Ερώτηση:

Ποια ειναι η σωστη ημερομηνια απολυσης απο την στιγμη που 10/2/12 ο εργοδοτης δεν ειχε αλλες υποχρεωσεις απεναντι στον εργατη ,απλως περιμενε απο 10/2/12 εως 29/2/12 καποια απαντηση την οποια δεν εχει λαβει ακομη.

Αν η απολυση του γινει στης 29/2/12 θα χρειαστει και καποια βεβαιωση οτι δεν εργαζοταν απο 10/2 και μετα?

Ελπιζω να καταλαβενετε την ερωτηση μου ,αν οχι εδω ειμαι :).

Σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ότι το περίμενε δε σημαίνει κάτι..η σύμβαση υπήρχε κανονικά...

Απόλυση με 29/02 και ένσημα-εισφορές κανονικά μέχρι τότε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα πως ενσημα και εισφορές κανονικά? Ειναι ημερομισθιος και μεχρι της 10/2 του εχει πληρωσει οτι προβλεπει ο νομος.

Απο εκει και περα ουτε αδεια εχει ουτε εργαζεται και θα το ασφαλισουνε κιολας????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πάντως νομίζω ότι αν τον κρατήσετε (οντας σε άδεια ασθενείας) χωρίς να τον απολύσετε και αλλάξει το ημερολογιακο έτος θα δικαιούται νέα άδεια και επίδομα αδείας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα σας

Προσληψη εργατη 1/7/11 και αδεια ασθενειας 31/1/12 εως 10/2/12....Ο εργατης περιμενει το γιατρο του για να του κλεισει ραντεβου στο νοσοκομειο (εγχειρηση στο γονατο).

Ο εργοδοτης μου ζηταει απολυση γιατι χρειαζεται νεο ατομο στη δουλεια και γιατι περιμενει απο της 10/2/12 εως και 29/2/12 καποια συγκεκριμενη απαντηση του εργατη για την επιστροφη του στη δουλεια και δεν υπαρχει.Οποτε αποφασιζει στης 29/2/12 την απολυση του (πλεον δεν υπαρχει περιπτωση να παρει τον ιδιο) .

Εχει πληρωσει τις υποχρεωσεις του απεναντι στον εργατη. Δηλ. τις 11 ημ.ασθενειας ,τις 4 μερες αδειας που δικαιουται ,το αντιστοιχο Ε.Α. και το Δ.Π. ,αποζημιωση δεν δικαιουται (αν δεν κανω λαθος) γιατι δεν εχει κλεισει 1 εργασιακο ετος.

Ερώτηση:

Ποια ειναι η σωστη ημερομηνια απολυσης απο την στιγμη που 10/2/12 ο εργοδοτης δεν ειχε αλλες υποχρεωσεις απεναντι στον εργατη ,απλως περιμενε απο 10/2/12 εως 29/2/12 καποια απαντηση την οποια δεν εχει λαβει ακομη.

Αν η απολυση του γινει στης 29/2/12 θα χρειαστει και καποια βεβαιωση οτι δεν εργαζοταν απο 10/2 και μετα?

Ελπιζω να καταλαβενετε την ερωτηση μου ,αν οχι εδω ειμαι :).

Σας ευχαριστω

Στην περιπτωση σου ο συγκεκριμενος εργαζομενος δικαιουται ασθενεια ,με ΙΚΑ ,τοσες εργασιμες οσες συμπεριλαμβανονται ΣΕ ΕΝΑ ημερολογιακο ΔΕΚΑΠΕΝΘΗΜΕΡΟ.

Το δεκαπενθημερο λοιπον ειναι, απο 31/1/2012 εως 14/2/2012

οποτε ωφειλεις ασφαληση και πληρωμη, 31/1=1 μερα και 1/2-14/2= 12 μερες Απο κει και περα μπορεις αν θες να τον απολυσης.τωρα ομως δεν μπορεις με 15/2 διοτι θα εχεις προβλημα με το 8ημερο αναγγελιας οποτε αναγκαστικα πλεον απελυσε τον με 29/2/2012 μια και κλεινει και ο μηνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εγω καπώς ετσι το σκεφτομουν.... ηλπιζα να υπαρχει αλλος τροπος ^_^

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντηση σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...