Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
thanosko

Πρόσληψη εργαζομένου μετα το άρθρο 37 του 4024

Question

Επιχείρηση η οποία δεν απασχολεί ποροσωπικό και θέλει να προσλάβει ενα υπάλληλο μισθωτό μπορεί να τον προσλάβει με μισθό της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. ? η με την κλαδική με το νέο νόμο?

Share this post


Link to post
Share on other sites

7 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Επιχείρηση η οποία δεν απασχολεί ποροσωπικό και θέλει να προσλάβει ενα υπάλληλο μισθωτό μπορεί να τον προσλάβει με μισθό της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. ? η με την κλαδική με το νέο νόμο?

Ναι.αρκει βεβαια αν τυχον εχει βγη νεα ΣΣΕ εργασιας του κλαδου που ανηκει για το 2011, να μην εχει κυρηχθει υποχρεωτικη. οπως π.χ Κρεατος,Επισιτιστικων και διαφορες αλλες.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συγκεκριμένα, για την σύμβαση εμπορικων επιχειρήσεων η οποία είναι αορίστου χρόνου και εχει κυρηχτει υποχρεωτική απο το 2009, τι γίνεται?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συγκεκριμένα, για την σύμβαση εμπορικων επιχειρήσεων η οποία είναι αορίστου χρόνου και εχει κυρηχτει υποχρεωτική απο το 2009, τι γίνεται?

Μπορει λοιπον να τον παρη με την ΕΓΣΣΕ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συγκεκριμένα, για την σύμβαση εμπορικων επιχειρήσεων η οποία είναι αορίστου χρόνου και εχει κυρηχτει υποχρεωτική απο το 2009, τι γίνεται?

Οι εμπορικές επιχειρήσεις έχουν σύμβαση και το 2011.

http://www.taxheaven.gr/labordoc/index/view/mid/51

Θα πρέπει να ελέγξετε αν η επιχείρηση εκπροσωπείται από τις οργανώσεις που υπέγραψαν την συγκεκριμένη σ.σ. και στην συνέχεια αν έχει κηρυχθεί υποχρεωτική.

Ως τώρα είχαμε δεί την αθλιότητα της προσπάθειας κατάργησης των κλαδικών και την αποδυνάμωση των προστατευτικών διατάξεων ώστε να καταστεί εφικτή η ακύρωσή τους.

Είχαμε επίσης δεί συμβάσεις που πάγωναν τους μισθούς για χ χρόνια στο πλαίσιο της "κρίσης"

Πλέον έχουμε την πρώτη διαιτητική απόφαση με μείωση αποδοχών.

http://www.taxheaven.gr/labordoc/index/view/mid/284

ΔΙΑΙΤΗΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ 19/2011

.......

5. Την οικονομική κατάσταση του κλάδου, ο οποίος γνωρίζει σημαντικά προβλήματα δεδομένης της σημαντικής μειώσεως του κύκλου εργασιών των εταιριών. Το γεγονός αυτό επιβάλλει να μειωθούν οι αποδοχές των εργαζομένων, προκειμένου να αντιμετωπισθούν μερικώς τα παραπάνω προβλήματα.

..........

ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗ ΑΠΟΦΑΣΗ

.......

Τα κατώτατα όρια των βασικών μηνιαίων μισθών και ημερομισθίων των πιο πάνω εργαζομένων επανέρχονται από 1.11.2011 στο ύψος στο οποίο είχαν διαμορφωθεί στις 31.12.2009.

.........

Επίδομα Ειδικών Συνθηκών: Το Επίδομα Ειδικών Συνθηκών που χορηγείται στους Χειριστές και βοηθούς Χειριστές της παρούσας ορίζεται από 1-11-2011 σε ποσοστό 13% αντί του ισχύοντος 15%, υπολογιζόμενο επί του βασικού μισθού ή βασικού ημερομισθίου.

.........

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αγαπητέ ype:

1.Το κατάστημα είναι λιανικό εμπόριο

2. Η ειδικότητα του υπαλλήλου, υπάλληλος γραφείου

Ο υπάλληλος δεν είναι μέλος στο σωματειο του ΟΙΥΕ

(αναφέρει η σύμβαση στην οποία με παραπέμπτεις :

Γ.Αυτή η ρύθμιση ισχύει αποκλειστικά για όλους τους εργαζόμενους οι οποίοι είναι μέλη πρωτοβάθμιων σωματείων που ανήκουν στη δύναμη της Ομοσπονδίας Ιδιωτικών Υπαλλήλων Ελλάδος (ΟΙΥΕ) .

Η ισχύς της παρούσας ρύθμισης αρχίζει από 1 Ιανουαρίου 2010.

Μ αυτά τα δεδομένα ποια η αποψή σου κλαδική ή ΕΓΣΣΕ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Οι εμπορικές επιχειρήσεις έχουν σύμβαση και το 2011.

http://www.taxheaven...dex/view/mid/51

Θα πρέπει να ελέγξετε αν η επιχείρηση εκπροσωπείται από τις οργανώσεις που υπέγραψαν την συγκεκριμένη σ.σ. και στην συνέχεια αν έχει κηρυχθεί υποχρεωτική.

Ως τώρα είχαμε δεί την αθλιότητα της προσπάθειας κατάργησης των κλαδικών και την αποδυνάμωση των προστατευτικών διατάξεων ώστε να καταστεί εφικτή η ακύρωσή τους.

Είχαμε επίσης δεί συμβάσεις που πάγωναν τους μισθούς για χ χρόνια στο πλαίσιο της "κρίσης"

Πλέον έχουμε την πρώτη διαιτητική απόφαση με μείωση αποδοχών.

http://www.taxheaven...ex/view/mid/284

με το μεσοπροθεςμο (εως 2015) οι κλαδικες συμβασεις δεν κηρυσσονται υποχρεωτικες αρα μπορει ο εργοδοτης να ακολουθησει

την ΕΓΣΕΕ , απο που ωσπου θα κηρυχτει υποχρεωτικη η κλαδικη συμβαση αφου ο νομος το απαγορευει ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×