Jump to content

EIKONIKΕΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΙ ΠΟΙΑ Η Η ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ;

Recommended Posts

ΣΕ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΗΚΑΝ ΕΙΚΟΝΙΚΕΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ( ΒΑΣΙΚΟ ΑΙΤΙΟ ΗΤΑΝ ΟΤΙ Η ΕΔΡΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΕΚ ΤΩΝ ΣΥΝΑΛΛΑΣΟΜΕΝΩΝ ΗΤΑΝ ΠΛΕΟΝ ΚΕΝΗ ) , ΑΡΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΔΙΑΚΙΝΟΥΝΤΑΝ ΤΑ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΑ , ΑΦΟΥ Ο ΧΩΡΟΣ ΠΛΕΟΝ ΗΤΑΝ ΞΕΝΟΙΚΙΑΣΤΟΣ ΚΑΙ ΑΔΕΙΟΣ.

ΕΝ ΠΑΣΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ , ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΘΑ ΚΡΙΝΩ ΠΩΣ ΚΑΤΕΛΗΞΕ ΤΟ ΣΔΟΕ Σ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΣΑΝ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΥΘΥΝΗ, ΑΦΟΥ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΜΕ ΨΑΡΩΣΕΙ,

ΟΤΙ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΛΟΓΙΣΤΗΣ , ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΕΥΘΥΝΗ.

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΛΥΨΩ ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΤΟ ΣΔΟΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΝ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ.

ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ ΕΝΑ ΠΛΗΡΕΞΟΥΣΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩ ΣΤΙΣ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΑΡΧΕΣ , (ΙΚΑ-ΔΟΥ κ.λπ.) , ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΠΑΝΩ Σ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΗΡΕΞΟΥΣΙΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΣ .

ΑΛΗΘΕΙΑ , ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΥΘΥΝΗ , ΑΝ ΤΑ ΠΡΟΣ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΕΙΚΟΝΙΖΟΥΝ ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ;

ΚΙ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ, ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΓΝΗΣΙΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗ ΘΕΩΡΗΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗΣ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΑΡΘΡΟ 14

Αφαίρεση Αδειών

1. Η άδεια άσκησης επαγγέλματος λογιστή φοροτεχνικού αφαιρείται

αυτοδικαίως στην περίπτωση που ο κάτοχος αυτής:

α) Καταδικάστηκε αμετακλήτως σε ποινή κάθειρξης ή β) καταδικάστηκε

αμετακλήτως για κλοπή, υπεξαίρεση, απάτη, εκβίαση, πλαστογραφία,

απιστία, δωροδοκία, δωροληψία, καταπίεση, παράβαση καθήκοντος,

εγκλήματα κατά των ηθών, συκοφαντική δυσφήμιση, δόλια χρήση ξένου

σήματος, δόλια χρεωκοπία, λαθρεμπορία και παράβαση της νομοθεσίας για

την εμπορία ναρκωτικών.

2. Η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή - φοροτεχνικού αφαιρείται

επίσης: α) στις περιπτώσεις της παρ. 3 του άρθρου 13 του παρόντος και

β) εφ' όσον αποδεδειγμένα συνέπραξε σε πράξεις ή παραλείψεις που έχουν

ως συνέπεια τα βιβλία και στοιχεία να μην εμφανίζουν την πραγματική

κατάσταση.

3. Η άδεια λειτουργίας γραφείου παροχής λογιστικών και φοροτεχνικών

υπηρεσιών αφαιρείται όταν εκλείψουν οι νόμιμες προϋποθέσεις λειτουργίας

του ή όταν αφαιρείται η άδεια άσκησης επαγγέλματος λογιστή φοροτεχνικού

του υπευθύνου ή των υπευθύνων για τη λειτουργία του.

ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΚΕΙΜΕΝΟ του Π.Δ 340/1998 « Περί του επαγγέλματος

του Λογιστή - Φοροτεχνικού και της αδείας ασκήσεώς του»

(συμπεριλαμβάνονται οι τροποποιήσεις με τους Ν. 2771/1999,

Ν. 2873/2000 και Ν. 3470/2006)

πως θα αποδειξει ο πελατης οτι αποδεδειγμενα γνωριζες την εικονικοτητα της συναλλαγης?

και τι θα κερδισει ο πελατης?τι ζηταει απο εσενα?

ΑΡΘΡΟ 14

Αφαίρεση Αδειών

1. Η άδεια άσκησης επαγγέλματος λογιστή φοροτεχνικού αφαιρείται

αυτοδικαίως στην περίπτωση που ο κάτοχος αυτής:

α) Καταδικάστηκε αμετακλήτως σε ποινή κάθειρξης ή β) καταδικάστηκε

αμετακλήτως για κλοπή, υπεξαίρεση, απάτη, εκβίαση, πλαστογραφία,

απιστία, δωροδοκία, δωροληψία, καταπίεση, παράβαση καθήκοντος,

εγκλήματα κατά των ηθών, συκοφαντική δυσφήμιση, δόλια χρήση ξένου

σήματος, δόλια χρεωκοπία, λαθρεμπορία και παράβαση της νομοθεσίας για

την εμπορία ναρκωτικών.

2. Η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή - φοροτεχνικού αφαιρείται

επίσης: α) στις περιπτώσεις της παρ. 3 του άρθρου 13 του παρόντος και

β) εφ' όσον αποδεδειγμένα συνέπραξε σε πράξεις ή παραλείψεις που έχουν

ως συνέπεια τα βιβλία και στοιχεία να μην εμφανίζουν την πραγματική

κατάσταση.

3. Η άδεια λειτουργίας γραφείου παροχής λογιστικών και φοροτεχνικών

υπηρεσιών αφαιρείται όταν εκλείψουν οι νόμιμες προϋποθέσεις λειτουργίας

του ή όταν αφαιρείται η άδεια άσκησης επαγγέλματος λογιστή φοροτεχνικού

του υπευθύνου ή των υπευθύνων για τη λειτουργία του.

ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΚΕΙΜΕΝΟ του Π.Δ 340/1998 « Περί του επαγγέλματος

του Λογιστή - Φοροτεχνικού και της αδείας ασκήσεώς του»

(συμπεριλαμβάνονται οι τροποποιήσεις με τους Ν. 2771/1999,

Ν. 2873/2000 και Ν. 3470/2006)

πως θα αποδειξει ο πελατης οτι αποδεδειγμενα γνωριζες την εικονικοτητα της συναλλαγης?

και τι θα κερδισει ο πελατης?τι ζηταει απο εσενα?

φυσικα και δεν γνωριζα. η εταιρεια οταν συσταθηκε ηταν μονοπροσωπη επε με μελος γυναικα.αυτη λοιπον παρουσιαστηκε με καποιο κυριο ο

οποιος μου ζητησε να συστησουμε την εν λογω εταιρεια. αυτος μου εφερνε τα τιμολογια για καταχωρηση, και γενικα μιλουσα μαζι του για οτιδηποτε ειχε σχεση με την εταιρεια, καθοτι η κυρια ειχε παντελη ελλειψη περι των λογιστικων.

επειδη στον ελεγχο του σδοε , ανεφερα το ονομα του εν λογω κυριου, και προφανως δεν του αρεσε, μου λεει να πω αν με ρωτησουν γι αυτον ξανα οτι με την κυρια ειχε σχεση και τιποτε αλλο, και πανω εκει μου ειπε οτι θα βρω κι εγω το μπελα μου

ΣΕ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΗΚΑΝ ΕΙΚΟΝΙΚΕΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ( ΒΑΣΙΚΟ ΑΙΤΙΟ ΗΤΑΝ ΟΤΙ Η ΕΔΡΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΕΚ ΤΩΝ ΣΥΝΑΛΛΑΣΟΜΕΝΩΝ ΗΤΑΝ ΠΛΕΟΝ ΚΕΝΗ ) , ΑΡΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΔΙΑΚΙΝΟΥΝΤΑΝ ΤΑ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΑ , ΑΦΟΥ Ο ΧΩΡΟΣ ΠΛΕΟΝ ΗΤΑΝ ΞΕΝΟΙΚΙΑΣΤΟΣ ΚΑΙ ΑΔΕΙΟΣ.

ΕΝ ΠΑΣΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ , ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΘΑ ΚΡΙΝΩ ΠΩΣ ΚΑΤΕΛΗΞΕ ΤΟ ΣΔΟΕ Σ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.

Δεν φτάνει μόνο αυτό για να ....βγεί ένα τιμολόγιο εικονικό.

Ο πελάτης σου τα αγόρασε τα εμπορεύματα,; τα πούλησε;, πως τα πλήρωσε;, με τι φορτηγό μεταφέρθηκαν;, σε ποιον πλήρωνε; στη κυρία ή στο κύριο;.Χρειάζονταν επιταγή; ή δίγραμμη επιταγή;. Τα βγάζουν εικονικά για ανύπαρκτη συναλλαγη ή ως προς το πρόσωπο το εκδότη....

Τώρα για το πληρεξούσιο που λέει.....ειναι κουφό???... ΄Καλό ειναι οι πελάτες αυτοί να πάιρνουν δρόμο άμεσα.

Για πληρη ενημέρωση σχετικά με τις ευθύνες βλέπε σχετική ανάλυση στο περιοδικο ΕΨΙΛΟΝ-7 σελι. 1921-1930 τ. ΝΟΕ-2011 του Δ Ζιγκερίδη (Πρόκειται για μια πολύ καλή εργασία).

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΣΑΝ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΥΘΥΝΗ, ΑΦΟΥ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΜΕ ΨΑΡΩΣΕΙ,

ΟΤΙ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΛΟΓΙΣΤΗΣ , ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΕΥΘΥΝΗ.

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΛΥΨΩ ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΤΟ ΣΔΟΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΝ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ.

ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ ΕΝΑ ΠΛΗΡΕΞΟΥΣΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩ ΣΤΙΣ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΑΡΧΕΣ , (ΙΚΑ-ΔΟΥ κ.λπ.) , ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΠΑΝΩ Σ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΗΡΕΞΟΥΣΙΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΣ .

ΑΛΗΘΕΙΑ , ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΥΘΥΝΗ , ΑΝ ΤΑ ΠΡΟΣ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΕΙΚΟΝΙΖΟΥΝ ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ;

ΚΙ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ, ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΓΝΗΣΙΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗ ΘΕΩΡΗΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗΣ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ

....1. Με τις διατάξεις της παρ. 9 του άρθρου 18 του Κ.Β.Σ., ορίζεται ότι το βάρος της απόδειξης της συναλλαγής φέρει τόσο ο εκδότης όσο και ο λήπτης του στοιχείου, οι οποίοι δικαιούνται να επιβεβαιώνουν τα αναγκαία στοιχεία του αντισυμβαλλομένου από τη δήλωση έναρξης εργασιών ή από άλλο πρόσφορο αποδεικτικό στοιχείο (π.χ. ταυτότητα, προκειμένου για φυσικά πρόσωπα).

Για το σκοπό αυτό, οι αντισυμβαλλόμενοι, υποχρεούνται να παρέχουν εκατέρωθεν τα ζητούμενα στοιχεία, ούτως ώστε να διασφαλίζονται οι συναλλαγές και να μην παρατηρείται το φαινόμενο να εκδίδονται ή να λαμβάνονται φορολογικά στοιχεία, από πρόσωπα τα οποία είναι ανύπαρκτα φορολογικά και να υποστηρίζεται η άποψη, ότι η συναλλαγή πράγματι έγινε, αλλά δεν υπήρχε δυνατότητα να ελεγχθούν τα στοιχεία του προσώπου αυτού και ότι ενήργησαν με καλή πίστη, με την αντικειμενική και όχι την υποκειμενική της έννοια (και όχι κατά την ιδίαν αυτών αντίληψη), δρώντας δηλαδή ως έντιμοι και δίκαιοι άνθρωποι λαμβανομένων υπόψη και των συναλλακτικών ηθών.

Ο πελατης σου λοιπον ειχε την ευθυνη να διαπιστωση,με εναν απο τους ανωτερω τροπους ,εαν τα στοιχεια ήταν <γνησια> εσυ τι φταις?που να ξερεις εαν η θεωρηση ηταν μουφα ή οχι?να κανης ανιχνευση στις ..τρυπες?και επειδη σε εχει εξουσιοδοτησει,<<μουτσο>>,συνηθεςφαινομενο σε ολους μας,επειδη αυτος βαριοταν ή δεν ειχε χρονο να τρεχει,παει να πη οτι εισαι και επιχειρηματιας- διαχειριστης και εχετε ιση την ευθυνη ,για την δικη του επιχειρηση?αυτα αποδυκνειονται και μην αγχωνεσαι .εσυ εισαι λογιστικος συμβουλος,για να του γνωστοποιεις και να τον καθοδηγεις,ως προς τα νομιμα του τομεα σου και να τον αποτρεπης οταν..και αν...σε ρωτησει,απο παρανομες φορολογικες πραξεις, και στο φιναλε ,εισαι ο τελικος αποδεκτης-καταχωρητης με ευθυνη ,για ορθη μεταφορα στα βιβλια των δεδομενων των στοιχειων,που αυτος σου δινει,και τελος για παλι την ορθη μεταφορα αυτων στις σχετικες δηλωσεις..εκει φερει ποινικη ευθυνη ο Λογιστης.Τωρα αν τα πρωτογενη στοιχεια, ειναι <πετσινα>εσυ πως να το καταλαβεις ωστε να τον ενημερωνες ?εκτος και ...εκαναν μπαμ με καποιο τροπο ,>αλλιως,θα μυριζες...τα νυχια σου?εξ αλλου δεν ηταν ευλογο αν..το εβλεπες να του το ελεγες? τι ειχες να κερδισης εσυ? μην μασας απο ευθυνοφοβους εκβιασμους..οταν..<καθαρος ουρανος..αστραπες ,δεν φοβαται>ολα αποδεικνυονται.

....1. Με τις διατάξεις της παρ. 9 του άρθρου 18 του Κ.Β.Σ., ορίζεται ότι το βάρος της απόδειξης της συναλλαγής φέρει τόσο ο εκδότης όσο και ο λήπτης του στοιχείου, οι οποίοι δικαιούνται να επιβεβαιώνουν τα αναγκαία στοιχεία του αντισυμβαλλομένου από τη δήλωση έναρξης εργασιών ή από άλλο πρόσφορο αποδεικτικό στοιχείο (π.χ. ταυτότητα, προκειμένου για φυσικά πρόσωπα).

Για το σκοπό αυτό, οι αντισυμβαλλόμενοι, υποχρεούνται να παρέχουν εκατέρωθεν τα ζητούμενα στοιχεία, ούτως ώστε να διασφαλίζονται οι συναλλαγές και να μην παρατηρείται το φαινόμενο να εκδίδονται ή να λαμβάνονται φορολογικά στοιχεία, από πρόσωπα τα οποία είναι ανύπαρκτα φορολογικά και να υποστηρίζεται η άποψη, ότι η συναλλαγή πράγματι έγινε, αλλά δεν υπήρχε δυνατότητα να ελεγχθούν τα στοιχεία του προσώπου αυτού και ότι ενήργησαν με καλή πίστη, με την αντικειμενική και όχι την υποκειμενική της έννοια (και όχι κατά την ιδίαν αυτών αντίληψη), δρώντας δηλαδή ως έντιμοι και δίκαιοι άνθρωποι λαμβανομένων υπόψη και των συναλλακτικών ηθών.

Ο πελατης σου λοιπον ειχε την ευθυνη να διαπιστωση,με εναν απο τους ανωτερω τροπους ,εαν τα στοιχεια ήταν <γνησια> εσυ τι φταις?που να ξερεις εαν η θεωρηση ηταν μουφα ή οχι?να κανης ανιχνευση στις ..τρυπες?και επειδη σε εχει εξουσιοδοτησει,<<μουτσο>>,συνηθεςφαινομενο σε ολους μας,επειδη αυτος βαριοταν ή δεν ειχε χρονο να τρεχει,παει να πη οτι εισαι και επιχειρηματιας- διαχειριστης και εχετε ιση την ευθυνη ,για την δικη του επιχειρηση?αυτα αποδυκνειονται και μην αγχωνεσαι .εσυ εισαι λογιστικος συμβουλος,για να του γνωστοποιεις και να τον καθοδηγεις,ως προς τα νομιμα του τομεα σου και να τον αποτρεπης οταν..και αν...σε ρωτησει,απο παρανομες φορολογικες πραξεις, και στο φιναλε ,εισαι ο τελικος αποδεκτης-καταχωρητης με ευθυνη ,για ορθη μεταφορα στα βιβλια των δεδομενων των στοιχειων,που αυτος σου δινει,και τελος για παλι την ορθη μεταφορα αυτων στις σχετικες δηλωσεις..εκει φερει ποινικη ευθυνη ο Λογιστης.Τωρα αν τα πρωτογενη στοιχεια, ειναι <πετσινα>εσυ πως να το καταλαβεις ωστε να τον ενημερωνες ?εκτος και ...εκαναν μπαμ με καποιο τροπο ,>αλλιως,θα μυριζες...τα νυχια σου?εξ αλλου δεν ηταν ευλογο αν..το εβλεπες να του το ελεγες? τι ειχες να κερδισης εσυ? μην μασας απο ευθυνοφοβους εκβιασμους..οταν..<καθαρος ουρανος..αστραπες ,δεν φοβαται>ολα αποδεικνυονται.

σ ευχαριστω για τις αποψεις σου. τι να κερδισω συναδελφε.ακομα δεν μπορω να τακτοποιησω το ρημαδι τον ΟΑΕΕ.

ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΕΚΔΟΘΕΝΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΗΣΙΑ , ΘΕΩΡΗΜΕΝΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ( ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ).ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ.

ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΗΤΑΝ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, ΑΛΛΑ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΘΗΝΑ.ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΣ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΕΔΡΑ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΕ.

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

• 9 months later...
Guest Nikos s.

ποια η ευθυνη υπαλλήλου γραφείου που εκδίδει εικονικά τιμολόγια και φερουν την υπογραφη του κατ εντολή του επιτηδευματία εργοδότη του???γενίκοτερα το οτι υπογράφει ένας υπάλληλος ενα δελτίο αποστολής ή ενα τιμολόγιο φερει και την αποκλειστική ευθύνη του προστίμου σε περιπτωση ελεγχου του κβσ??

Για την αποκλειστική δεν ξέρω, αλλά ευθύνη σίγουρα - κατ' αρχάς- φέρει, ειδικά όταν υπογράφει ένα εικονικό στοιχείο διακίνησης, που σημαίνει ότι έχει γνώση της παράβασης. Από κει και μετά, είναι θέμα του υπαλλήλου να αποδείξει ότι ασκήθηκε πάνω του ψυχολογική βία με απειλή απόλυσης, κλπ κλπ.

Guest TZABELAS  KITSOS

ποια η ευθυνη υπαλλήλου γραφείου που εκδίδει εικονικά τιμολόγια και φερουν την υπογραφη του κατ εντολή του επιτηδευματία εργοδότη του???γενίκοτερα το οτι υπογράφει ένας υπάλληλος ενα δελτίο αποστολής ή ενα τιμολόγιο φερει και την αποκλειστική ευθύνη του προστίμου σε περιπτωση ελεγχου του κβσ??

φορολογικη ευθυνη εχει ο διαχειριστης , ο επιχειρηματιας , ο διευθ.συμβουλος

εκτος και αποδειξουν οτι ο υπαλληλος δεν εκτελουσε εντολες τους

Πληροφοριακά αναφέρω ότι κάποτε στο όχι και πολύ μακρινό παρελθόν , ο εισαγγλέας έστειλε τον συνάδελφο στο ακροατήριο (δηλ. σε δίκη ποινική) γιατί παρέλαβε και καταχώρησε (τρία τον αριθμό αν θυμάμαι καλά ) παραστατικά δαπανών , τα οποία αποδείχθηκαν εικονικά. Για την ιστορία ο συνάδελφος τελικά αθωήθηκε.

Γενικά σε μένα έχουν τύχει σε αρκετές περιπτώσεις ,μια και ψιλοασχολούμε με τεχνικές,εικονικά και δεν με ενόχλησε

κανείς έως τώρα.Εν τω μεταξύ τι τα θέλεις αυτά τα κωλόχαρτα -πληρεξούσια ?η αν τα έχεις μην τα δίνεις και σ αυτούς

που στα κάνουν,γιατί αν αναφέρει οτι είσαι υπεύθυνος για να διαχειρίζεσαι τα φορολογικά -εργατικά δεδομένα της εταιρίας

μπερδεύεται το πράγμα.

Guest TZABELAS  KITSOS

η ερωτηση που εγινε ηταν φιλολογικου χαρακτηρα ?

η εχει να κανει με πραγματικο γεγονος ?