Προς το περιεχόμενο
  • 0

ε9! θεμα λογιστων ή συμβολαιογράφων;


costas theodoropoulos

Ερώτηση

Συνάδελφοι,

ως ένα από τα μέλη του Δ.Σ. του Συλλόγου Λογιστών Θήρας, θα ήθελα και με τη σύμφωνη γνώμη των υπόλοιπων μελών του Δ.Σ. να συλλέξουμε απόψεις - προβληματισμούς σχετικά με το παρακάτω θέμα:

Δεδομένου ότι οι συμβολαιογράφοι στα συμβόλαια που συντάσσουν αναγράφουν με πλήρη και ακριβή στοιχεία την τοποθεσία του ακινήτου που μεταβιβάζεται μήπως θα έπρεπε να οριστούν ως κύριοι υπεύθυνοι για την ταυτόχρονη μεταβολή των περιουσιακών στοιχείων αγοραστή και πωλητή;

Η συγκεκριμένη διαδικασία εάν εφαρμοζόταν πιθανών να στερούσε προσδοκούμενα έσοδα από συναδέλφους που αμοίβονται για την σύνταξη Ε9, ταυτόχρονα όμως θα απάλλασε πολλούς από εμάς από την χρονοβόρα διαδικασία σύνταξης Ε9 κάθε φορά που ο πελάτης μας έχει μεταβολή στην περιουσιακή του κατάσταση (ανάγνωση συμβολαίων, υποβολή Ε9 σε καταληκτικές ημερομηνίες κ.τ.λ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Να κάνουμε και καμιά ιατρική επέμβαση λέω εγώ?

Όλα τα φακελάκια σε ξένα χέρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ethos δεν είχα δει την ανάρτησή σου. Συμφωνώ 100%

και εγω συμφωνω απολυτως ,οπως και με τον SOULIS.Στη Β.Ευβοια υπαρχουν πολλα χωρια στα οποια δεν υπαρχουν τιτλοι ιδιοκτησιας,αλλα ο καθενας δηλωνει οτι θελει τοσα χρονια !! Δεν θα επρεπε να γινει κατι ουσιαστικο?? (δεν ξερω ,γινεται αυτο και σε αλλες περιοχες??)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όποιος αισθάνεται την ανάγκη να απαλλαγεί από την χρονοβόρα διαδικασία σύνταξης του Ε9,

όποιος αισθάνεται ότι το Ε9 θα έπρεπε να είναι συμβολαιογραφική υποχρέωση,

όποιος αισθάνεται ότι το Ε9 απαιτεί ιδιαίτερες γνώσεις,

όποιος αισθάνεται ότι δεν μπορεί να τιμολογήσει σωστά το Ε9,

όποιος αισθάνεται ότι οι συμβολαιογράφοι έχουν γνώσεις,

όποιος αισθάνεται το λογιστικό του γραφείο ως περίπτερο,

όποιος αισθάνεται ότι ο κλάδος χρειάζεται να αποβάλει εργασιακή ύλη,

τότε μπορεί κάλλιστα:

είτε να συστήσει έναν άλλον συνάδελφο που έχει τις ικανότητες, είτε να φροντίσει να αποκτήσει αυτές τις ικανότητες, είτε να αλλάξει επάγγελμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απ'την άλλη.. :)

Μπορεί αυτός να μείνει..

και όποιος αισθάνεται τόσο "δεμένος" με το Ε9..

να αλλάξει επάγγελμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ωραία!!!!!! μια κουβέντα που αρχίσαμε σε φιλολογικό επίπεδο για το ποιοί θα πρέπει να συντάσουν ένα κατά την άποψή μου νομικό έγγραφο, καθώς περιγράφει κάτι που γίνεται από νομικούς(συμβολαιογράφους),το συμβόλαιο δλδ. Το ρίξαμε στο να μειώσουμε τις ικανότητες και τις γνώσεις άλλων συναδέλφων!!!!!Και ανέλυσα και σε προηγούμενη δημοσίευση το όφελος για το κράτος να μεταφερθεί στους συμβολαιογράφους!!

Γι' αυτό δεν θα πάμε ποτέ μπροστά σαν κλάδος, μόνο πίσω......γιατί είμαστε για τον @@@@@@@!!!!!!

Και δεν λέω να μην εκφέρουμε γνώμη, αλλά επί της ουσίας: συμφωνώ γι ατούς τους λόγους, διαφωνώ γι' αυτούς τους λόγους. όχι να θίγουμε άλλους.

ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΤΙ ΞΕΚΙΝΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η άποψή μου είναι ότι το Ε9 πρέπει να συντάσσεται από συμβολαιογράφο . Όχι τόσο σε επίπεδο γνώσεων όσο σε θεσμικό επίπεδο. Είμαι βέβαιος ότι αρκετοί συνάδελφοι έχουν επαρκέστατες γνώσεις για τη σύνταξη ενός Ε9, ακόμα και του πιο περίπλοκου. Όμως το συγκεκριμένο έντυπο αποτελεί δεσμευτική δήλωση για την περιουσιακή κατάσταση ενός πολίτη - που δεν είναι κατ' ανάγκη φορολογούμενος - και η σωστή σύνταξή του είναι προαπαιτούμενο για μελλοντικές συμβολαιογραφικές του πράξεις.Κακώς, πολύ κακώς, συνδέθηκε με την υποβολή των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος και πέρασε σε μας, με τις ασφυκτικές προθεσμίες που χαρακτηρίζουν τον κλάδο μας. Έχω ζητήσει πολλές φορές τη βοήθεια δικηγόρου - σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα τους παρέπεμψα απ' ευθείας στον συμβολαιογράφο - για την σύνταξη δύσκολων Ε9, θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά καταρτισμένο στο θέμα αυτό, όμως δεν μπόρεσα σε πολλές περιπτώσεις να αποφύγω τα λάθη, τα οποία διορθώνονται στην καλύτερη περίπτωση με πρόστιμο. Προτιμώ να αυξήσω λίγο την αμοιβή μου για όλες τις φορολογικές δηλώσεις και να φύγει από πάνω μου αυτός ο βραχνάς. Φρονώ ότι "κάθε κατεργάρης στον πάγκο του", ή με άλλα λόγια, επιμένω στον σωστό καταμερισμό της εργασίας. Πρέπει να είμαι από τους λίγους λογιστές που τα καταστατικά προσωπικών εταιριών, ακόμα και τα μισθωτήρια συμβόλαια, τα αναθέτει σε δικηγόρο για την σύνταξή τους κι εγώ παρεμβαίνω συμβουλευτικά μόνο σε θέματα που άπτονται της φορολογίας. Όχι ότι δεν ξέρω. Ξέρω, αλλά δεν είναι δική μου δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η άποψή μου είναι ότι το Ε9 πρέπει να συντάσσεται από συμβολαιογράφο . Όχι τόσο σε επίπεδο γνώσεων όσο σε θεσμικό επίπεδο. Είμαι βέβαιος ότι αρκετοί συνάδελφοι έχουν επαρκέστατες γνώσεις για τη σύνταξη ενός Ε9, ακόμα και του πιο περίπλοκου. Όμως το συγκεκριμένο έντυπο αποτελεί δεσμευτική δήλωση για την περιουσιακή κατάσταση ενός πολίτη - που δεν είναι κατ' ανάγκη φορολογούμενος - και η σωστή σύνταξή του είναι προαπαιτούμενο για μελλοντικές συμβολαιογραφικές του πράξεις.Κακώς, πολύ κακώς, συνδέθηκε με την υποβολή των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος και πέρασε σε μας, με τις ασφυκτικές προθεσμίες που χαρακτηρίζουν τον κλάδο μας. Έχω ζητήσει πολλές φορές τη βοήθεια δικηγόρου - σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα τους παρέπεμψα απ' ευθείας στον συμβολαιογράφο - για την σύνταξη δύσκολων Ε9, θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά καταρτισμένο στο θέμα αυτό, όμως δεν μπόρεσα σε πολλές περιπτώσεις να αποφύγω τα λάθη, τα οποία διορθώνονται στην καλύτερη περίπτωση με πρόστιμο. Προτιμώ να αυξήσω λίγο την αμοιβή μου για όλες τις φορολογικές δηλώσεις και να φύγει από πάνω μου αυτός ο βραχνάς. Φρονώ ότι "κάθε κατεργάρης στον πάγκο του", ή με άλλα λόγια, επιμένω στον σωστό καταμερισμό της εργασίας. Πρέπει να είμαι από τους λίγους λογιστές που τα καταστατικά προσωπικών εταιριών, ακόμα και τα μισθωτήρια συμβόλαια, τα αναθέτει σε δικηγόρο για την σύνταξή τους κι εγώ παρεμβαίνω συμβουλευτικά μόνο σε θέματα που άπτονται της φορολογίας. Όχι ότι δεν ξέρω. Ξέρω, αλλά δεν είναι δική μου δουλειά.

Συμφωνω απολυτως!! Εχουμε φτασει στο σημειο να ντρεπομαστε να πληρωθουμε οσο πρεπει μια Δ.Εισοδ. ενω για ενα πληρεξουσιο ή ενα συμβ/κο εγγραφο πληρωνουν χωρις καμια διαμαρτυρια.Εχουν διανοηθει ποτε ποση δουλεια εχει ενα Ε9 σε σχεση με τα λεφτα που πληρωνονται οι περισσοτεροι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνω απολυτως!! Εχουμε φτασει στο σημειο να ντρεπομαστε να πληρωθουμε οσο πρεπει μια Δ.Εισοδ. ενω για ενα πληρεξουσιο ή ενα συμβ/κο εγγραφο πληρωνουν χωρις καμια διαμαρτυρια.Εχουν διανοηθει ποτε ποση δουλεια εχει ενα Ε9 σε σχεση με τα λεφτα που πληρωνονται οι περισσοτεροι??

και για να μην παρεξηγηθω εννοω οτι εφοσον το Ε9 παραμεινει στους λογιστες να λαβει την αξια που αρμοζει στην καθε περιπτωση.Εδω για ενα τοπογραφικο ζητανε το ελαχιστο 150 ευρω και καλα κανουν(και η αξια αυξανει αναλογα με τη δυσκολια του!!).Δεν νομιζω οτι αν το αναλαβουν οι συμβ/φοι θα δεχτουν τις τιμες που παιρνουν οι λογιστες !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απ'την άλλη.. :)

Μπορεί αυτός να μείνει..

και όποιος αισθάνεται τόσο "δεμένος" με το Ε9..

να αλλάξει επάγγελμα

Μπορείς να εξηγήσεις περισσότερο πως γίνεται κάποιος που αισθάνεται "δεμένος" με το Ε9 θα συνεχίσει να είναι "δεμένος" αλλάζοντας επάγγελμα;

SOULIS, πέρυσι τέτοια εποχή ή και νωρίτερα, κατά την διάρκεια των συζητήσεων για την περιβόητη πιστοποίηση είχα γράψει πως ΑΚΟΜΑ σαν κλάδο μας έχουν ανάγκη και ότι πρέπει να αναζητήσουμε νέα εργασιακή ύλη διότι το επάγγελμα τραβάει σαν μαγνήτης χιλιάδες άτομα.

Σήμερα, ένα έτος περίπου αργότερα και κατά κάποιο τρόπο "σοφότερος" με τα δημοσιεύματα περί ΚΑΣ ( κανονισμός απεικόνισης συναλλαγών ), περί είσπραξης ΦΠΑ κ.ά. γράφω πως: Αν παραμείνουμε στην Ευρωζώνη τότε με το 1/3 των σημερινών απασχολούμενων λογιστών θα υπάρχει υπερεπάρκεια κάλυψης των αναγκών ολόκληρου του Κράτους. Αυτό θα γίνει σε βάθος χρόνου το πολύ τριών ετών ( αν μπορεί να θεωρηθούν "βάθος" τα τρία έτη ).

Στο πιθανό ενδεχόμενο που θεωρηθεί πως εκδηλώνω τέτοια αγάπη στο Ε9 πιεζόμενος από τις προσωπικές μου ανάγκες τότε θέλω να δηλώσω πως καλώς ή κακώς τέτοιες ανάγκες δεν έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το Ε9 ασφαλώς και δεν ενδιαφέρει το Υπουργείο αν αποτυπώνει την περιουσιακή κατάσταση σωστά , πόσο μάλλον αν υπάρχουν οι ανάλογοι τίτλοι κυριότητας και η σωστή περιγραφή . Αυτό που ενδιαφέρει είναι η φορολογήση της ακίνητης περιουσίας όποιας και αν είναι αυτής , ακόμη και ακινήτων που νομίζουμε ότι έχουμε (και πάντως σίγουρα όχι με νομιζόμενο τίτλο ...) . Ξέχνάτε ότι το 2005 ακόμη και το 2008 μπορούσαμε να δηλώσουμε ότι θέλαμε χωρίς να βάζουμε το ανάλογο δικαιολογήτικο ? Το θεωρείτε τυχαίο ?

Το τι θα ήταν καλύτερο το αναφέρουν παραπάνω οι συνάδελφοι , απλά είναι απίθανο να γίνει , επίσης το 90% των περιπτώσεων που γνωρίζω ΔΕΝ λαμβάνει επιπλέον αμοιβή για τα Ε9 , μόνο το 2005 τσιμπήθηκαν λίγο οι φορολογικές δηλώσεις , αλλά και πάλι σε καμία περίπτωση τα χρήματα που πλήρωνε ο φορολογούμενος δεν άξιζαν τη συμπλήρωση και του Ε9 .

Η δική μου άποψη είναι μπορέι να μην είναι κοντά στη Λογιστική επιστήμη , αλλά είναι πολύ πολύ κοντά στη Φοροτεχνική πλευρά που έχει ο λογιστής ..... Και αυτό γιατί , πάντα με το δικό μου σκεπτικό , η συμπλήρωση ενός Ε9 ή περιουσιολογίου ή όπως αλλιώς θα έπρεπε να βλέπει και στο πόθεν έσχες και στη αναλυτική δήλωση ύπαρξης ή μη εισοδήματος από κάθε ακίνητο ......

Εκτός αν το πόθεν έσχες θα πρέπει να το συμπληρώνει και αυτό ο συμβολαιογράφος , οπότε με αφαιρετική λογική δεν θα πρέπει να κάνουμε καν και φορολογική δήλωση που είναι και αυτή (θεωρητικά) έγγραφο με νομικές προεκτάσεις .......

ΥΓ Ο σύλογος των Λογιστών Θήρας μας εκπλήσει συνέχεια και σχεδόν πάντα ευχάριστει , δημιουργεί προβληματισμούς που όλοι έχουμε αλλά κανείς δε θίγει . Βέβαια αν έκανε και αυτός μαζί με όλους τους άλλους κάτι και γαι την διασφάλιση των αμοιβών και των δικαιωμάτων μας θα ήταν σούπερ ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προς COSTAS

Να στο πω καθαρά για να μην έχουμε παρεξηγήσεις.. :)

Άλλο αυτό που γράφεις εδώ.. και άλλο αυτό που έγραψες στην προηγούμενη τοποθέτηση.

με τα εδώ αν και διαφωνώ.. είναι θέμα προς συζήτηση.

Η προηγούμενη όμως δημοσίευση ήταν άλλα γι άλλα..

καθώς περίπτερο δεν είναι αυτός που μένει στο επιστημονικό-γνωστικό αντικείμενό του..αλλά ο άλλος που κοντά στο κύριο επάγγελμα ανοίγει παραμάγαζα .. να μην αναφέρω τώρα τι..

Προς Απόστολο

Το περιουσιολόγιο, το κτηματολόγιο κ.λ.π. δεν αφορούν ούτε την λογιστική, ούτε την φοροτεχνική πλευρά μας,

Αυτά που μας αφορούν παραμένουν σε μας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΟΝΕΙΡΟΠΟΛΟΣ

Πάλι τα ίδια , σταματήστε να διαφωνήται και κοιταξτε να ενωθούμε όλοι σε μια ομοσπονδία η οποία να διαχειρίζεται όλα τα παραπάνω θέματα .

Είναι πολύ απλό γιατί δεν το καταλαβαίνουν οι 5698255????? ομοσπονδίες και ενωσεις λογιστών που υπαρχουν .

Φανταστήτε μια πανελλήνια ομοσπονδία λογιστων που ανηκουν όλοι οι λογιστες ( ελ.επ. και μισθωτοι ) να βγάλει μια ανακοίνωση του τύπου :

15/12/2011

ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ , ΚΑΙ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΩΝ ΑΝΥΠΕΡΒΛΗΤΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΜΑΣ ΠΑΥΕΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΕΡΙΟΔΙΚΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΦΠΑ ,

Πιστεύω ότι θα την ακουσουν για τα καλά όλοι , και κράτος και επιχειρήματιες ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πιθανες λυσεις

1. σε κάθε μεταβίβαση ακινητου περναμε απο την εφορια. Εκει θα μπορουσαν να βαλουν εναν ειδικό υπαλληλο απο τις 850 χιλιαδες με τις γνωσεις που χρειαζεται για να καταλαβαινει απο συμβολαια, και να κανει αυτος επι τοπου την καταχωρηση χωρις να χρειαζεται να υπαρχει ε9.

2. να φτιαξουν μια κοινη φορμα για την πρωτη σελιδα καθε συμβολαιου που εκει θα φενεται μια περιληψη ποιος αγορασε ποιος πουλησε και τι ειναι αυτο με δρομους τμ κτλ

3. δωστε την εφορια σε ιδιωτες λογιστες και θα φτιαξουν όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

.............................

Προς Απόστολο

Το περιουσιολόγιο, το κτηματολόγιο κ.λ.π. δεν αφορούν ούτε την λογιστική, ούτε την φοροτεχνική πλευρά μας,

Αυτά που μας αφορούν παραμένουν σε μας..

Θανάση , δε διαφωνούμε πουθένα , αλλά έτσι όπως είναι η δομή του Ε9 δεν έχει καμία σχέση με αυτά που γράφουμε και θα θέλαμε να είναι .....

Από εκεί και πέρα διαφωνώ γενικά στο σημείο που αναφέρθηκε, του να μην υπάρχουν καν συμβολαιογράφοι τουλάχιστον για τις μεταβιβάσεις ...

Επίσης ποίος τρελός δεν θέλει λιγότερη δουλειά , άλλωστε το Υπουργείο φροντίζει να είμαστε από τους λίγους κλάδους που μέσα στη κρίση πνίγεται κυριολεκτικά στη δουλειά και στις ευθύνες , απλά εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει 1) διασφάλιση αμοιβής για τις δουλείες που κάνω και 2) διασφάλιση δικαιωμάτων ως επαγγελματία .

Αν γίνουν αυτά καλέ μου φίλε , εγώ τουλάχιστον σου φτιάχνω και Ε500 και Ε1000 .......

Υγ 1 Δεν θα μπορούσαμε εφόσον τελικά το Ε9 θεωρείται φορολογικού αντικειμένου και το υπουργείο θέλει υποβολή του(ανεξάρτητα του τι θέλουμε) , να υποβάλλουμε τη δήλωση με βάση τη περίληψη που δίνει στο υποθηκοφυλάκειο ο κάθε συμβολαιογράφος (που νομίζω απλοποιεί μπιτ τα πράγματα) ????

ΥΓ 2 Γιατί όσα Ε9 στέλναμε σε συμβολαιογράφους , αυτά ερχόνταν πίσω από τους ταλαιπωρημένους πολίτες , μεταφέροντας το ....." αυτά είναι δουλειά του λογιστή ...." ? ή Μήπως δεν το έχετε ξανακούσει ποτέ ?

ΥΓ 3 Θανάση συμφωνείς να έχουν δικαίωμα οι συμβολαιογράφοι για το ΓΕΜΗ και όχι ο πιστοποιημένος Λογιστής ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή, κάποτε που οι συνάδελφοι Θεσσαλονίκης πέτυχαν τεράστια νίκη με την γνωστή δικαστική απόφαση περί ΦΠΑ έναντι του αντίστοιχου συλλόγου των δικηγόρων για το κτηματολόγιο έκαναν λάθος; Ήταν ξένο σώμα το κτηματολόγιο προς την λογιστική και φοροτεχνική μας πλευρά;

Εύχομαι να μην φτάσετε τους λογιστές στο σημείο: Δυο άτομα να πιστώνουν τον 70, άλλα δυο τον 54 και άλλα δυο το ταμείο επειδή δεν θα έχουν τι άλλο να κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ήταν ξένο σώμα το κτηματολόγιο προς την λογιστική και φοροτεχνική μας πλευρά;

Απολύτως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θανάση , δε διαφωνούμε πουθένα , αλλά έτσι όπως είναι η δομή του Ε9 δεν έχει καμία σχέση με αυτά που γράφουμε και θα θέλαμε να είναι .....

Από εκεί και πέρα διαφωνώ γενικά στο σημείο που αναφέρθηκε, του να μην υπάρχουν καν συμβολαιογράφοι τουλάχιστον για τις μεταβιβάσεις ...

Επίσης ποίος τρελός δεν θέλει λιγότερη δουλειά , άλλωστε το Υπουργείο φροντίζει να είμαστε από τους λίγους κλάδους που μέσα στη κρίση πνίγεται κυριολεκτικά στη δουλειά και στις ευθύνες , απλά εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει :

1) διασφάλιση αμοιβής για τις δουλείες που κάνω και

2) διασφάλιση δικαιωμάτων ως επαγγελματία .

Αν γίνουν αυτά καλέ μου φίλε , εγώ τουλάχιστον σου φτιάχνω και Ε500 και Ε1000 .......

Υγ 1 Δεν θα μπορούσαμε εφόσον τελικά το Ε9 θεωρείται φορολογικού αντικειμένου και το υπουργείο θέλει υποβολή του(ανεξάρτητα του τι θέλουμε) , να υποβάλλουμε τη δήλωση με βάση τη περίληψη που δίνει στο υποθηκοφυλάκειο ο κάθε συμβολαιογράφος (που νομίζω απλοποιεί μπιτ τα πράγματα) ????

ΥΓ 2 Γιατί όσα Ε9 στέλναμε σε συμβολαιογράφους , αυτά ερχόνταν πίσω από τους ταλαιπωρημένους πολίτες , μεταφέροντας το ....." αυτά είναι δουλειά του λογιστή ...." ? ή Μήπως δεν το έχετε ξανακούσει ποτέ ?

ΥΓ 3 Θανάση συμφωνείς να έχουν δικαίωμα οι συμβολαιογράφοι για το ΓΕΜΗ και όχι ο πιστοποιημένος Λογιστής ?

Στα παραπάνω που έγραψα και ισχύουν να προσθέσω κα ένα τρίτο ....

3) βιωσιμότητα επιχειρήσεων και υπαλλήλων τους

Γιατί χωρίς αυτά , δε πά να τα κάνει τα Ε9 και ο Δικαστής , σε λίγο όλα οι τράπεζες και οι προύχοντες θα τα έχουν !!!

Θανάση ....... Ας μη γελιόμαστε , το κτηματολόγιο νομίζεις απασχόλησε τους νομικούς για τη φύση της εργασίας ή για τα εύκολα μπιμπικίνια ???? Αν ήταν θα κάναν και τα Ε9 .......

Η φύση της εργασίας μας είναι και στις παρυφές άλλων επιστημονικών κλάδων , θεωρώ αδύνατο σήμερα Λογιστής-Φοροτέχνης (το φοροτέχνης έχει αυτή τη νομική ταυτότητα , αλλά κανείς δε δίνει βάρος στην ιδιότητα αυτή και αναφερόμαστε συνέχεια και μόνο ως Λογιστές ....) , να μην έχει έστω βασικές γνώσεις και νομικών θεμάτων και συμβολαιογραφικών και τεχνικών .....

Καλώς ή κακώς είμαστε λίγο από όλα ....

Γιατί ένα πολύ σημαντικό κομμάτι που είναι τα εργασιάκα και τα ασφαλιστικά να τα έχουμε εμείς ας πούμε και όχι οι νομικοί ???? Παλία αν δε κάνω λάθος τα περισσότερα ένσημα και γενικά ότι είχε να κάνει με απασχόληση ειδικά γραφεία και όχι οι Λογιστές .....

Ή ας πούμε εμείς δεν κάνουμε το πίνακα τιμολογίων για το ρεύμα , θεωρούμε ότι είναι δουλειά των μηχανικών , έχουμε χάσει πάρα πολλές δουλειές έτσι ..... Παρόλα αυτά υπάρχουν συνάδελφοι που βγάζουν καλό μεροκάματο από αυτά (και μάλιστα συμφέρει καλύτερα από το να κάνεις δηλώσεις και Ε9) ή πολλοί συνάδελφοι έχουν και ασφάλειες ή ακόμη και έκδοση κοινοχρήστων .... Δε μπορώ να καταλάβω γιατί είναι κατακριτέο ....Και μένα μου ξενοφέρνει , αλλά ως εκεί (...... εντάξει το παίζουμε και μείς επιστήμονες ....)

Από τη μία να λέμε όχι στη καταχύρωση ελάχιστων αμοιβών επείδη είναι ελέυθερη αγορά και από την άλλη να λέμε ότι αυτό και αυτό θα κάνουμε ????

Πραγματικά δεν έχω καταλάβει ποτέ , ποιά ακριβώς είναι τα καθήκοντα μας και οι εργασίες που θα πρέπει να κάνουμε ?

Και επαναλαμβάνω , ας διασφαλίσουμε ότι θα υπάρχουν επιχείρησεις και μισθωτοί για να έχουμε και εμείς δουλειά και ας διασφαλίσουμε επιτέλους αμοιβές και δικαιώματα και όλα τα άλλα τα βρίσκουμε στη πορεία ....

Έχουμε μια μανία να ξεκινάμε αντίθετα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τώρα θυμηθήκαμε τίνος δουλειά είναι το Ε9 ή μάλλον το περιουσολόγιο (διότι όπως είπα δεν έχει νόημα το μεμονωμένο Ε9 πλέον) μετά από τόσα διαβάσματα,σεμινάρια,εργατοώρες χαμένες?

πάει αυτό τελείωσε και οι φορολογούμενοι εμάς θα θελήσουν ,διότι στον λογιστή με 50-80 ευρώ και θα μισο-γκρινιάζουν ,στην συμβολαιογράφο θα δώσουν από 300 + και θα πουν και ευχαριστώ ,ενώ από μέσα τους θα λένε "που είσαι καψερέ λογιστή?".

Γίναμε και μηχανικοί και δικηγόροι και συμβολαιογράφοι με αυτό το έντυπο,αλλά πάντα υπερέχει το φορολογικό κομμάτι.

Σε συνθήκες εργαστηρίου για την σωστή σύνταξη θα έπρεπε να ήταν παρόντες λογιστής-μηχανικός-συμβολαιογράφος.

Υπάρχουν βέβαια και έλλειψη γνώσεων ,ρωτάς ακόμη και συνάδελφο έχεις την ψιλή κυριότητα στο τάδε διαμέρισμα? Οχι μωρέ ,πρώτος όροφος είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι ας μην γελιόμαστε . Είμαστε τα παιδιά για όλες τις δουλειές . Δυστυχώς . Γιατί, από τον προσωπικό μου απολογισμό το Ε9 μόνο ζημια μου έχει αποφέρει . Αλλά η φύση του επαγγέλματός μας ( ως φοροτέχνες λογιστές - ιδιοκτητες λογιστικών γραφείων και όχι λογιστές επιχειρήσεων ) είναι τέτοιο που μας επιβάλλει να ασχολούμαστε και με Ε9 και με ηλεκτροδοτήσεις και με ένα σωρο εργασίες που ξεφευγουν των με την στενή έννοια ορίων των γνωστικών μας αντικειμένων . Δίκοπο μαχαίρι είναι . Ή εξιδικευσαι σε λίγα ή τα κάνεις όλα αυτά . Είναι θέμα απόφασης ,χαρακτήρα , συγκυριών κλπ.

Τώρα το θέμα της αμοιβής είναι μια πονεμένη ιστορία .

Σχετικά όμως με τους συμβολαιογράφους θα μου επιτρέψετε να έχω μια άλλη άποψη . Αν το Ε9 συμπληρωνόταν απο συμβολαιγράφους η αποτυχία του συστήματος θα ήταν παταγώδης σε σχέση με το σκοπό για το οποίο αυτο επιβλήθηκε απο την πολιτεία . Η αντίδραση των πολιτών μεγάλη και η ταλαιπωρία τους αφάνταστη . Η σημερινή κάκιστη εικόνα του περιουσιολογιου θα φάνταζε ως το ιδανικό . .

και γιατί το λέω αυτό ;

Πρώτον επειδή οι άνθρωποι είναι νομικοί και δεν θα δεχόντουσαν έτσι αβίαστα να έγραφαν σ' αυτό ότι τους έλεγε ο πολίτης , χωρίς τίτλους σχεδιαγράματα κλπ και

Δέυτερον επειδή η συντριπτική πλειοψηφία των συμβολαιoγράφων έχει φοβερό πρόβλημα ( ένα είδος αλλεργίας ) με την νέα τεχνολογία . Σκεφτείτε τους να ασχολούντε και με αυτες τι φοβερές εφαρμογές του taxis . Εδώ ακόμα γράφουν σε DOS .

Συμερασματικά : κατα κάποιο τρόπο η πολιτεία μας χρησιμοποιεί ( μας εκμεταλλεύεται ) για άλλη μια φορά .

Χωρίς πλάκα κλείνω τώρα γιατί έχω μπροστά μου ένα βασανισμένο Ε9 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

...........................................

Πρώτον επειδή οι άνθρωποι είναι νομικοί και δεν θα δεχόντουσαν έτσι αβίαστα να έγραφαν σ' αυτό ότι τους έλεγε ο πολίτης , χωρίς τίτλους σχεδιαγράματα κλπ

.........................................

Απλά μια διευκρίνηση ........ Μη παίρνεις και όρκο για το παραπάνω ........ Έχουν δεί και έχει νιώσει και το πετσί μας πράγματα από συμβολαιογράφους που δε φαντάζεσαι , θα μου πεις μειοψηφία , αλλά σε σχέση με των αριθμό Συμβολαιογράφων σαν ποσοστό είναι αρκετά υψηλό ......

Και επίσης αν δε κάνω λάθος (άλλωστε το αναφέρω και παραπάνω) , η ίδια η Πολιτεία ζήτησε και το 2005 και το 2008 να δηλώνονται ακίνητα χωρίς να συνοδεύονται από τίτλους κυριότητας ...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απλά μια διευκρίνηση ........ Μη παίρνεις και όρκο για το παραπάνω ........ Έχουν δεί και έχει νιώσει και το πετσί μας πράγματα από συμβολαιογράφους που δε φαντάζεσαι , θα μου πεις μειοψηφία , αλλά σε σχέση με των αριθμό Συμβολαιογράφων σαν ποσοστό είναι αρκετά υψηλό ......

Και επίσης αν δε κάνω λάθος (άλλωστε το αναφέρω και παραπάνω) , η ίδια η Πολιτεία ζήτησε και το 2005 και το 2008 να δηλώνονται ακίνητα χωρίς να συνοδεύονται από τίτλους κυριότητας ...........

Αποστόλη, το ότι δεν απαιτείται να συνοδεύονται από τίτλους ιδιοκτησίας τα ακίνητα που δηλώνονται στο Ε9, δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να γίνεται έλεγχος για την ύπαρξη των τίτλων αυτών και η ορθή μεταφορά των δεδομένων τους στο έντυπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αποστόλη, το ότι δεν απαιτείται να συνοδεύονται από τίτλους ιδιοκτησίας τα ακίνητα που δηλώνονται στο Ε9, δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να γίνεται έλεγχος για την ύπαρξη των τίτλων αυτών και η ορθή μεταφορά των δεδομένων τους στο έντυπο.

Καλημέρα !

Δε διαφωνώ , αλλά αν δε κάνω λάθος , είχαν βουϊξει τα ΜΜΕ ότι γινόταν κατά δήλωση του φορολογούμενου............ Και όχι κατά κυριοτήτα ......

Άλλωστε αν ενδιέφερε το Κράτος η σωστή καταχώρηση δεν θα τα είχε μαζί με την δήλωση το 2005 (Ε1 και Ε9), πράγμα που από μόνο του το έκαν αδύνατο να ελεγχθεί η ορθότητα των ακινήτων και ας είχε πάρει και μεγάλη παράταση ........... Ένα άλλο στοιχείο είναι ότι ενώ ξεκινούσε ο έλέγχος των ακινήτων με τα δηλωμένα εισοδήματα , βγήκε απόφαση (στην οποία συνδράμαμε και εμείς ως λογιστές για να αποφύγουμε ταλαιπωρίες και εκνευρισμούς) να μην δίνεται σημασία στο αν υπάρχουν εισοδήματα από αγροτεμάχια ή άλλα ακίνητα .......

Η συμπλήρωση του περιουσιολογίου είναι δυνατό να γίνει από εμάς , αλλά για να γίνει σωστά και ορθά , θα πρέπει να δωθεί μέγα παράταση , με ξεκάθαρες οδηγίες και υποχρεωτική ηλεκτρονική υποβολή , επαναλαμβάνω ότι η καταχώριση περιουσιολογίο θα πρέπει να συνοδεύεται από αναλυτική δήλωση εισοδημάτων από κάθε ακίνητο (ή μη υπάρξη του) και βέβαια από πόθεν έσχες , διαφορετικά , όποιος και να το υποβάλλει θα κάνει μια τρύπα στο νερό ......

Ούτε κτηματολογίο , ούτε τίποτα , εαν υπήρχε ηλεκτρονική εφαρμογή στα υποθηκοφυλακεία θα ήταν όλα διαφορετικά , όλα τα άλλα είναι να κάνουμε κουβέντες ............

Και επαναλαμβάνω ότι για μένα δεν έχει ουσία το θέμα , όπως έγραψα προσωπικά με απασχολεί να υπάρχουν επιχειρήσεις και μισθωτοί για να έχώ και εγώ δουλειά και βέβαια να έχω θεσμικά εξασφαλισμένη αμοιβή και δικαιώματα .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ, αλλά ας μην ξεκινάμε με το πώς τα θέλει το κράτος, αλλά με το πώς πρέπει να τα κάνουμε εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρόλο που πιστεύω ότι τα Ε9 πρέπει να γίνονται από τους Συμβολαιογράφους θεωρώ ότι οι λογιστές αποτελούν το καλύτερο εργαλείο για το Υπουργείο και την κυβέρνηση, να γίνει μια βάση δεδομένων (περιουσιολόγιο) όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Πού θα βρούν καλύτερα και φθηνότερα να πραγματοποιήσουν τέτοιο έργο μέσα σε 20 ημέρες (συν τις παρατάσεις που θα δοθούν). Σε λιγότερο από ένα χρόνο (εκεί το κόβω) και εάν λειτουργήσει τελικά το σύστημά τους, θα έχουν κάνει αυτό που επιδιώκουν. Μια βάση, ανανεωμένη, σωστή περίπου στο 80% (δεν είναι πάντα εύκολο να συννενοηθείς με όλους τους πελάτες και να βγάλεις άκρη αν δεν υπάρχει τίτλος ιδιοκτησίας) και έτοιμη για να εκδώσει εκκαθαριστικά φορολόγησης. Εάν το είχαν κάνει το 2005 ή το 2008, δεν θα τρέχαμε τώρα που τρέχουμε και για όλα τα άλλα. broster επειδή αντιλαμβάνομαι τι εννοείς έτσι όπως το γράφεις, μόνο μια διευκρίνηση. Δεν μπορείς να φανταστείς το πόσα ακίνητα υπάρχουν χωρίς τίτλο ιδιοκτησίας. Πάρα μα πάρα πολλά. Και επειδή μιλάμε για Συμβολαιογράφους (ΤΗ συντεχνία, ασχέτως αν τους βάλανε χέρι τώρα), να είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουνε Ε9 χωρίς να βάλουνε τον φορολογούμενο να κάνει τίτλο ιδιοκτησίας, δηλαδή συμβόλαιο. Εμένα η σκέψη μου λέει ότι μας χώνουνε πάλι να βγάλουμε τα κάστανα από τη φωτιά και όταν διαγνώσουν ότι πλέον το 90% ή 95% είναι δηλωμένα στο Ε9, τότε θα βάλουνε στο παιχνίδι τους Συμβολαιογράφους και τούς Υποθηκοφύλακες για να κονομάει το κράτος παράβολα και φόρους. Αυτό σαν σκέψη για το πως τελικά θα πρέπει να αμοιβόμαστε και να ενεργούμε σαν λογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...