Jump to content

διαχείριση πελατών μας που αδυνατούν να μας πληρώσουν και υποχρέωση έκδοσης στοιχείων αμοιβών μας?

Recommended Posts

Προς τον συνάδελφο Redskin : αν δεν εκδόσεις ΑΠΥ και σε "πιάσουν" έχεις ποινικές και διοικητικές κυρώσεις .

Πέρα από τις ποινικές και τις διοικητικές πρόστιμα θα έχουν και οι πελάτες..???..γιατί δεν ζήτησαν και δεν έλαβαν φορολογικό στοιχείο..???.. από τον λογιστή τους............... καταλαβαίνετε τι θα γίνει..............

Το θέμα ειναι πολυ σοβαρό...... και βλέπω να περνάει στο ντούγκου. Όταν θαρθεί όμως η 25/1 και αρχίσουν οι έλεγχοι τότε θα ειναι πολύ αργά....

Πέρα από τις ποινικές και τις διοικητικές πρόστιμα θα έχουν και οι πελάτες..???..γιατί δεν ζήτησαν και δεν έλαβαν φορολογικό στοιχείο..???.. από τον λογιστή τους............... καταλαβαίνετε τι θα γίνει..............

Το θέμα ειναι πολυ σοβαρό...... και βλέπω να περνάει στο ντούγκου. Όταν θαρθεί όμως η 25/1 και αρχίσουν οι έλεγχοι τότε θα ειναι πολύ αργά....

Από που προκυπτει αυτή η ηερομηνία συνάδελφε???

και αν κανω αυτοπεραίωση στην δηλωση μου για την χρήση 2011 λες να ασχοληθούν ????

ερώρημα υποβάλω

Από που προκυπτει αυτή η ηερομηνία συνάδελφε???

και αν κανω αυτοπεραίωση στην δηλωση μου για την χρήση 2011 λες να ασχοληθούν ????

ερώρημα υποβάλω

Μέχρι τότε πρέπει να τιμολογησεις πλήρως όλους τους πελάτες και με ημερομηνία 31/12/11. Ειναι αυτό που κάνουν τα φροντηστήρια κλπ κάθε χρόνο........

Guest TZABELAS  KITSOS

Χαλαρώστε συνάδελφοι.... η λύση είναι μία...

Δημιουργία εισπρακτικού συνεταιρισμού λογισικών υπηρεσιών, ο οποίος θα αναλαμβάνει βάση συμφωνίας του εκάστοτε μέλους την πληρωμή των εργασιών μας. Εάν δεν πληρώνει ο πελάτης θα έχει να κάνει με τον συνεταιρισμό, (ο οποίος θα έχει και νομικό τμήμα για την διεκπεραίωση των απαιτήσεων μας).

Σας φένεται τρελό.....όχι δεν είναι, μπορεί να γίνει εάν νομιμοποιήσουμε όλοι τις απαιτήσεις μας, (έκδοση αποδείξεων, σύνταξη συμφωνητικών κλπ).

Πρέπει επί τέλους να οργανωθούμε.

Χαλαρώστε συνάδελφοι.... η λύση είναι μία...

Δημιουργία εισπρακτικού συνεταιρισμού λογισικών υπηρεσιών, ο οποίος θα αναλαμβάνει βάση συμφωνίας του εκάστοτε μέλους την πληρωμή των εργασιών μας. Εάν δεν πληρώνει ο πελάτης θα έχει να κάνει με τον συνεταιρισμό, (ο οποίος θα έχει και νομικό τμήμα για την διεκπεραίωση των απαιτήσεων μας).

Σας φένεται τρελό.....όχι δεν είναι, μπορεί να γίνει εάν νομιμοποιήσουμε όλοι τις απαιτήσεις μας, (έκδοση αποδείξεων, σύνταξη συμφωνητικών κλπ).

Πρέπει επί τέλους να οργανωθούμε.

Συνάδελφε συμφωνω και επαυξανω με την πρόταση σου , γιατι αργά η γρήγορα ολα δείχνουν οτι όδηγούμαστε σε σε κ'αποιας μορφής συνέργασια (συνεταιρισμοι , εταιρείες . πολυεθνικές ίσως ) όλα τα επαγγέλματα και οι δραστηριότητες ,γιατί κανεις δεν θα μπορεί να επιβιώσει μόνος του, και τότε ίσως και εμείς απο ελευθεροι επαγγελματίες με πελάτες ίσως καλαλήξουμε υπάληλοι σε κάποια οργανομενη εταιρεία με παροχή λογιστικών υπηρεσιών.

Το ερώτημα ειναι αμμεσα τι κάνουμε????

Παιδιά μια (σχετικά) σχετική ερώτηση:

Αν ο λογιστής δεν πληρώνεται με αποτέλεσμα να έχει σταματήσει να πηγαίνει (και να συμπληρώνει τα σχετικά), υπάρχει περίπτωση να έχουν πρόβλημα οι υπάλληλοι με τα ένσημα επειδή δεν στέλνει την ΑΠΔ;

Είναι υποχρεωμένος ο λογιστής να την στέλνει ακόμα και αν δεν πληρώνεται; Και οι υπάλληλοι τί μπορούν να κάνουν;

οι υπάλληλοι δεν προκειται να χασουν τα ενσυμα τους γιατί οταν κανει ελεγχο το ικα θα καταλογισει εισφορες προστιμα και ενσυμα

Απλά δεν θα τα έχουν αμμεσα , αν θα τα χρειαστουν δηλαδη τους επομενους μηνες

Ομως θα πρεπει να ενημερώσεις τον εργοδότη και πελατη σου ότι δεν κανεις καμμια εργασία πλέον για λογαριασμό του (φορολογικη και ικα) ότι σταματάς την συνετργασία μαζί του και ότι θα εχει συνεπειες απο αυτό ,γιατι στο τέλος σε βλέπω να βρίσκεις και τον μπελα σου οταν θα αρχίσουν προτιμα και προσαυξήσεις

Μα εννοείτε ότι τον αφήνεις να πάει στην ευχή της παναγίας . Το κακό είναι ότι εμείς δεν σεβόμαστε τον κλάδο μας, υπάρχουν συνάδελφοι που αναλλαμβάνουν εργασία χωρίς να γνωρίζουν αν ο προυγούμενος συναδελφος έχει εξοφληθεί και δεν μπαίνουν στην διαδιακσία να κάνουν ούτε ένα τηλέφωνο στον συνάδελφο, γιατί για να πάρουν ένα πελάτη έσπασαν τόσο τιμή που δεν ζητούν ούτε τα πρόστιμα για την περίπτωση που τύχη η στραβή και σου στείλει το λογαριασμό ο καλοπληρωτής πελάτης. Και μετά από κανα δυο χρόνια βάζει και σε αυτόν ένα ωραίο φέσι και πάει στο επόμενο θύμα . Κάνει την δουλεία του θαυμάσια εισπράτει κιόλας το ΦΠΑ με τον νέο νόμο και είναι δύο φορές χαρούμενος. Αν δεν ενωθούμε να βάλουμε ένα όριο στο πόσο κάτω μπορεί να πάει η αμοιβή μας μεταξύ μας πάντα θα υπάρχει ο 'εξυπνος καλοπληρωτής πελάτης για τον καθένα μας .

Και όχι μόνο.....

Πρώην πελάτης μου, μου άφησε υπόλοιπο 200 (από 800) και επειδή τον πίεσα λέει να με πληρώσει (δεν του ενημέρωνα τα βιβλία), πήγε σε άλλον λογιστή. Όταν εκείνος ήθελε κάποιες πληροφορίες και μου τηλεφώνησε, του είπα ότι υπάρχει 200 ευρώ οφειλή. Η απάντηση του ήταν να μην τον ανακατεύω με αυτά και έμαθα ότι του είπε τα μισά χρήματα από ότι έπαιρνα εγώ.

Δεν πειράζει. Θα πάρω την εκδίκησή μου στις δηλώσεις. Από τον Ιανουάριο θα φάει τέτοιο πρήξιμο από τον συγκεκριμένο πελάτη για να μην βγει χρεωστική η δήλωση. Εμένα μου είχε πει : βγάλε μου να πάρω πίσω χρήματα για να πληρωθείς.......

Έχουν ξεφύγει εντελώς κάποιοι........................

• 1 year later...

Ουδείς πιο αχάριστος από τον ευεργετημένο.......Ενας πελάτης  μού χρωστάει 12μηνες αμοιβές και παρόλου αυτά εγώ από την πλευρά μου μέχρι σήμερα έκανα ό,τι μπορούσα. Τι μπορώ να κάνω για να τον "ξεφορτωθώ" , αλλά χωρίς να χάσω τις αμοιβές μου. Συμφωνητικό υπήρχε αλλά έχει λήξει 2011.Εγώ όμως συνέχισα να του κόβω  τρίμηνες ΑΠΥ μέχρι τον 12/2012. Κοντεύω να σκάσω !!!!