Προς το περιεχόμενο

διαχείριση πελατών μας που αδυνατούν να μας πληρώσουν και υποχρέωση έκδοσης στοιχείων αμοιβών μας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ?

ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΚΟΨΩ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΦΟΥ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΟΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΟΛΕΣ ΑΠΟ ΜΕΡΙΑΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ.

ΠΩΣ ΤΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΜΜΕΝΟΙ? ΜΕ ΤΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΠΟΣΟ ΙΣΩΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσό βάση συμφωνιτικού και αν δεν υπάρχει βάση των αποδέιξεων που έκοβες τα περασμένα χρόνια αν ο όγκος ήταν ίδιος υποκειμενικό βέβαια απλά βάζεις το χέρι στην τσέπη σου τα δίνεις στο Βαγγέλη και δώρο στον καλοπληρωτή πελάτη το ΦΠΑ για τον κόπο που έκανε να σου φορέσειι φέσι .

Μπορεί να γίνομαι λίγο σκληρός αλλά είναι η πραγματικότητα. Και το επόμενο στάδιο είναι να σου την κάνει κιόλαςμόλις αρχίσης να τον ζορίζεις για χρήματα γιατί είσαι ακριβός όποτε μάλλον πρέπει να συμπληρωθή και η λέξη επί πιστώση στην απόδειξη που θα κόψεις , και έχει ο θεός. Μέχρι να βρει το επόμενο θύμα ο καλοπληρωτής πελάτης. Επίσης μην μπερδεύσε από τον παρελθόν που μπορεί να ήταν καλό το μέλλον είναι διαφορετικό και οι άνθρωποι αλλάζουν ανάλογα με τις συνθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγώ πάντως , ξεκινάω και τους αφήνω .Είναι ευκαιρία να αρχίσουν να σέβονται και τον κλάδο τον Λογιστών .Στο χέρι μας είναι να το πετύχουμε.Δεν πειράζει ας χάσουμε και μερικούς πελάτες, Το αποτέλεσμα , θα μας δικαιώσει. Απλά πρέπει να ακολουθούμε όλοι την ίδια γραμμή .

Μην αφήσετε την ευκαιρία να πάει χαμενη !!!

Να τοποθετηθούν και οι ομοσπονδίες παρακαλω στο υπάρχον θέμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φοβερό είναι ότι σε πολλές περιπτώσεις ο νόμος σου λέει ότι δεν μπορείς να εκπέσεις φπα που έχεις ήδη πληρώσει(π.χ. κινητα΄τηλέφωνα,καυσιμα κτλ) αλλά στην περίπωση που εσύ του εκδίδεις απυ και δεν εχεις εισπράξει φράγκο ο πελάτης σου εκπίπτει κανονικότατα το φπα...ΓΙΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΟΤΕ!!!!για ποιο λόγο μετά οι κακοπληρωτές να μην κάνουν συμφωνητικά και συμφωνίες με ακριβούς λογιστές(που τα αξιζουν για να ειναι ακριβοι) ,να εχουν αριστες λογιστικες υπηρεσίες ,να μη τους πληρωσουν και να εκπεσουν και φπα από τα μεγάλα αυτά ποσά;;;;;αλλά ο νόμος σου λέει είναι ρητός και δίκαιος και προωθεί την ισότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εννοείτε ότι τον αφήνεις να πάει στην ευχή της παναγίας . Το κακό είναι ότι εμείς δεν σεβόμαστε τον κλάδο μας, υπάρχουν συνάδελφοι που αναλλαμβάνουν εργασία χωρίς να γνωρίζουν αν ο προυγούμενος συναδελφος έχει εξοφληθεί και δεν μπαίνουν στην διαδιακσία να κάνουν ούτε ένα τηλέφωνο στον συνάδελφο, γιατί για να πάρουν ένα πελάτη έσπασαν τόσο τιμή που δεν ζητούν ούτε τα πρόστιμα για την περίπτωση που τύχη η στραβή και σου στείλει το λογαριασμό ο καλοπληρωτής πελάτης. Και μετά από κανα δυο χρόνια βάζει και σε αυτόν ένα ωραίο φέσι και πάει στο επόμενο θύμα . Κάνει την δουλεία του θαυμάσια εισπράτει κιόλας το ΦΠΑ με τον νέο νόμο και είναι δύο φορές χαρούμενος. Αν δεν ενωθούμε να βάλουμε ένα όριο στο πόσο κάτω μπορεί να πάει η αμοιβή μας μεταξύ μας πάντα θα υπάρχει ο 'εξυπνος καλοπληρωτής πελάτης για τον καθένα μας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ ΔΕΝ ΚΟΨΟΥΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ Ή ΚΟΨΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ... ΤΟΤΕ???

ΠΟΣΟ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΜΕ ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις συναψει ιδιωτικο συμφωνητικο θα εχεις προβλημα σε τυχον ελεγχο.......Σωστα?...οποτε Απυ επι πιστωση............. Τωρα το να κοψεις μικροτερο ποσο αν δεν αναγραφεται πουθενα πως χωριζεται η αμοιβη δεν νομιζω οτι εχει θεμα!

Και σχετικα με το σχολιο σου NIKOSP. ποσο δικιο εχεις..................... ετσι την πατησα κι εγω με εναν αλλο συναδελφο...........δε μου κοψε να τον παρω τηλ να δω αν αληθευουν αυτα που μου λεει η κοπελια (η οποια ειχε ατομικη και μπηκε μελος σε εταιρεια) και οταν τον πηρα να του ζητησω κατι, ευαγγελια μου κατεβασε!!!!! Τον καταλαβα..............ειχε χιλια δικια!!!! Απο δω και περα θα ξερω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σεμινάριο πριν μια βδομάδα με μέλος του ΣΔΟΕ εισηγητή.... η οδηγία ηταν απλή....Κόβουμε απόδειξη τέλος του έτους οπωσδήποτε για αυτούς που δεν μας πλήρωσαν....και οταν ρωτήθηκε για το πως θα πληρώσουμε ΦΠΑ μας απάντησε να πάρουμε δάνειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samiamo γενικα ο εισηγητης του ΣΔΟΕ τι σας ειπε στο θεμα ποτε πρεπει να κοβουμε αποδειξεις στους πελατες?καθε μηνα?καθε τριμηνο?εξαμηνο?χρονο?ειναι απαραιτητο το συμφωνητικο?ανεφερε τπτ?thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανεπίσημα και με κάθε επιφύλαξη ύστερα από συζήτηση με υπάλληλο των ΣΔΟΕ εμαθα πως πρέπει να κόβω απυ κάθε μήνα ή σε κάθε πληρωμή(το μικρότερο διάστημα από τα 2).εκτός αν υπάρχει συμφωνητικό που αναφέρει διαφορετικά(π.χ. ετήσια αμοιβή κάθε 31/12 του έτους)...επαναλαμβάνω με κάθε επιφύλαξη...η συζητιση είχε γίνει με τσιπουρακια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανεπίσημα και με κάθε επιφύλαξη ύστερα από συζήτηση με υπάλληλο των ΣΔΟΕ εμαθα (πως κατά την ερμηνεία του ΣΔΟΕ), πρέπει να κόβω απυ κάθε μήνα ή σε κάθε πληρωμή(το μικρότερο διάστημα από τα 2).εκτός αν υπάρχει συμφωνητικό που αναφέρει διαφορετικά(π.χ. ετήσια αμοιβή κάθε 31/12 του έτους)...επαναλαμβάνω με κάθε επιφύλαξη...η συζητιση είχε γίνει με τσιπουρακια...

εμένα πάντως δεν με ενδιαφέρει η ερμηνεία τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι πάει να πεί ανεπίσημα. Αυτά είναι σαχλαμάρες επίσημες και χωρίς επιφύλαξη, ή γνώριζε ο εισηγητής το θέμα του ή δεν το γνώριζε και όταν λέω γνώριζε δεν εννοώ την αναμάσηση-αναμετάδοση της γνωστής ΠΟΛ.

Προς τον συνάδελφο Redskin : αν δεν εκδόσεις ΑΠΥ και σε "πιάσουν" έχεις ποινικές και διοικητικές κυρώσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φοβερό είναι ότι σε πολλές περιπτώσεις ο νόμος σου λέει ότι δεν μπορείς να εκπέσεις φπα που έχεις ήδη πληρώσει(π.χ. κινητα΄τηλέφωνα,καυσιμα κτλ) αλλά στην περίπωση που εσύ του εκδίδεις απυ και δεν εχεις εισπράξει φράγκο ο πελάτης σου εκπίπτει κανονικότατα το φπα...ΓΙΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΟΤΕ!!!!για ποιο λόγο μετά οι κακοπληρωτές να μην κάνουν συμφωνητικά και συμφωνίες με ακριβούς λογιστές(που τα αξιζουν για να ειναι ακριβοι) ,να εχουν αριστες λογιστικες υπηρεσίες ,να μη τους πληρωσουν και να εκπεσουν και φπα από τα μεγάλα αυτά ποσά;;;;;αλλά ο νόμος σου λέει είναι ρητός και δίκαιος και προωθεί την ισότητα...

sos Αρχηγέ...

Το φπα κινητών εκπίπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μόνη ασπίδα στους κακοπληρωτές είμαστε εμείς οι ίδιοι,με ένα απλό τηλέφωνο πριν πάρουμε τη δουλειά

στον προηγούμενο,εμεις βεβαια παίρνουμε τη δουλειά και επι πλέον κατηγορούμε και τον συνάδελφο οτι δήθεν

δεν ηταν σωστός,μέχρι να έρθει και η σειρά μας.Αν θέλουμε να μας υπολογίζουνε ,σαν κλάδο,οτι τιμές είχαμε

και ακόμη μεγαλύτερες ,γιατί μας βάλανε στο σβέρκο πολλά σαμάρια τελευταία και όπως σε κάθε προιόν η τιμή

επιβαρύνει τον τελικό αγοραστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sos Αρχηγέ...

Το φπα κινητών εκπίπτει.

γράψε λαθος .εννοούσα φπα και δαπάνες που δεν εκπιπτουν..την γενική εννοια πιάσε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιάχνεις συμφωνητικό...βάζεις στο συμφωνητικό τους όρους που εσύ θες, "Μετά από πόσους μήνες παγώνουν οι εργασίες του λογιστή, π.χ. 2", " τους όρους εφ' όσον παγώσουν οι εργασίες για την αποπληρωμή", "ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΔΙΔΕΙΣ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΞΟΦΛΗΘΕΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ"...τον βάζεις και υπογράφει, βάζει και το ονοματεπώνυμό του ολογράφως και το δίνεις στην ΔΟΥ για θεώρηση. και όταν δε σε πληρώσει του το κοτσάρεις και μαζεύεται.........(Εγώ έτσι έκανα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν καποια στιγμη καταλαβα οτι ειχα χασει τον πατερα μου (ημουν πολυ μικρος για να συνειδητοποιησω τι ειχε γινει) και εκλαιγα, η μητερα μου, μου εδωσε μια συμβουλη.

Κωστα, οι ζωντανοι με τους ζωντανους και οι πεθαμενοι με τους πεθαμενους.

Ασχολειστε το πως θα διαχειριζεστε τους τελειωμενους και χανετε ενεργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sos Αρχηγέ...

Το φπα κινητών εκπίπτει.

γιατι να μην εκπιπτει το φπα το λεει πουθενα οτι δεν ..............?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιάχνεις συμφωνητικό...βάζεις στο συμφωνητικό τους όρους που εσύ θες, "Μετά από πόσους μήνες παγώνουν οι εργασίες του λογιστή, π.χ. 2", " τους όρους εφ' όσον παγώσουν οι εργασίες για την αποπληρωμή", "ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΔΙΔΕΙΣ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΞΟΦΛΗΘΕΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ"...τον βάζεις και υπογράφει, βάζει και το ονοματεπώνυμό του ολογράφως και το δίνεις στην ΔΟΥ για θεώρηση. και όταν δε σε πληρώσει του το κοτσάρεις και μαζεύεται.........(Εγώ έτσι έκανα)

Αν δεν παραδώσεις τα βιβλία ,σε τρώει το σκοτάδι,λεώ εγώ,θέλει προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν παραδώσεις τα βιβλία ,σε τρώει το σκοτάδι,λεώ εγώ,θέλει προσοχή.

Θα συμφωνήσω...

Γενικά εχω διώξει τις τελευταιες ημέρες 2. Και κανα 2 ακόμη τους "σπρώχνω" σε διακοπή επιχ/σης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν καποια στιγμη καταλαβα οτι ειχα χασει τον πατερα μου (ημουν πολυ μικρος για να συνειδητοποιησω τι ειχε γινει) και εκλαιγα, η μητερα μου, μου εδωσε μια συμβουλη.

Κωστα, οι ζωντανοι με τους ζωντανους και οι πεθαμενοι με τους πεθαμενους.

Ασχολειστε το πως θα διαχειριζεστε τους τελειωμενους και χανετε ενεργεια.

Συμφωνώ απόλυτα ,αλλα σε λίγο θα είναι όλοι μισοπεθαμένοι και μισοζωντανοί ,οπότε δεν πολυισχύει οτι έλεγαν οι παλιοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρώστε συνάδελφοι.... η λύση είναι μία...

Δημιουργία εισπρακτικού συνεταιρισμού λογισικών υπηρεσιών, ο οποίος θα αναλαμβάνει βάση συμφωνίας του εκάστοτε μέλους την πληρωμή των εργασιών μας. Εάν δεν πληρώνει ο πελάτης θα έχει να κάνει με τον συνεταιρισμό, (ο οποίος θα έχει και νομικό τμήμα για την διεκπεραίωση των απαιτήσεων μας).

Σας φένεται τρελό.....όχι δεν είναι, μπορεί να γίνει εάν νομιμοποιήσουμε όλοι τις απαιτήσεις μας, (έκδοση αποδείξεων, σύνταξη συμφωνητικών κλπ).

Πρέπει επί τέλους να οργανωθούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπεριζω τους συναδελφους και τους ενημερωνω το κατωθι οταν τελος του μηνα δεν πληρωνουν δεν τυπωνω βιβλια.Μολις πληρωσουν το βιβλιο τυπωνεται.Ετσι εχω την δικαιολογια οτι δεν εχω παρασχει καμμια λογιστικη εργασια ασχετως εαν τα εχω ολα καταχωρημενα τα δικαιολογητικα. Σε ελεγχο ΣΔΟΕ που μου ζητησαν απυ τους ειπα δεν εχω κανει τιποτα διοτι δεν πληρωνομαι και γι αυτο τον λογο δεν εχω τυπωμενο το βιβλιο και δεν εχουν κατατεθει τα φπα εφαγε τα προστιμα του ο πελατης και συμμορφωθηκε.Τους ενημερωνω και τους υπολοιπους οτι χωρις πληρωμη το βιβλιο δεν τυπωνεται και θα εχουν τα αναλογα προβληματα, οι περισσοτεροι συμορφωθηκαν.Οι υπολοιποι που δεν πληρωνουν ουτως η αλλως ειναι τελειωμενοι και δεν το εχουν καταλαβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σεμινάριο πριν μια βδομάδα με μέλος του ΣΔΟΕ εισηγητή.... η οδηγία ηταν απλή....Κόβουμε απόδειξη τέλος του έτους οπωσδήποτε για αυτούς που δεν μας πλήρωσαν....και οταν ρωτήθηκε για το πως θα πληρώσουμε ΦΠΑ μας απάντησε να πάρουμε δάνειο

Ένας , ρε παιδί μου ένας συνάδελφος δε βρέθηκε να ρωτήσε το κ.εισηγήτη , αν αυτόν δεν το πλήρωναν για ένα χρόνο και στην ΔΦΕ θα έπρεπε να δηλώσει το μισθό του ως σαν να τον είχε εισπράξει , θα είχε την ίδια άποψη (σκωπτική η φλεγματική) ???? Και μιλάμε μόνο για Φ.Ε. , ενώ σε εμάς έχουμε 1) ΦΠΑ , 2) Φ.Ε. , 3) Φ.Ε.Ε. 20% ,4) Ασφάλιση (που την πληρώνουμε από τον αέρα κοπανιστό που εισρπάτουμε) 5) λοιπά έξοδα γραφείου , και τι άλλο , α ναι , να ζήσουμε τις οικογένειες μας ......

Από εξυπνάδες γέμισε ο τόπος ..........

Καλά μας κάνουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πανε να πνιγουνε ολοι μαζι και πελατες και σδοε

εγ'ω το αποφασισα ,

1) κοβω απδ σε αυτους που με πληρωνουν (εστω και με καποια καθυστεριση) ,

2) κοβω απδ σε αυτους που δεν προβλέπω αμμεσα να με πληρώσουν (αλλα θεωρω οτι δεν προκειται να τα χασω στο μελλον) αφου βεβαια μου καταβάλου φπα και φεε και τέλος

3) αυτοι που δεν με πληρώνουν αλλα θεωρώ ότι δεν μπορω να τους εγκαταλειψω (λογω προτέρου εντιμου βίου , αντιμετοπιζουν όμως σοβαρά προβλήματα και δεν μπορώ να τους αφήσω στην τυχη τους) απλά τους ενημερώνω ότι δεν υπογράφω καμμια δηλωση και όλη την λογιστική εργασια υποτίθεται ότι την κάνουν την κάνουν αυτοι ,οι δε υπόλοιποι που έτσι και αλλοιως τόσο καιρο ήταν δύσκολοι στο θέμα των πληρωμων να πανε να κοψουν τον λαιμό τους

έτσι θα πράξω και σε όποιον αρέσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...