Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΩΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥΕ9


MAUPASSANT

Ερώτηση

Η δήλωση έως τώρα

καλημέρα,

έστειλε κανένας Ε9 γιατι ρωτάω επειδη μόλις καταχωρω ακίνητο στον πινακα που εμφανιζεται παραπάνω δεν φαίνεται κανένα ακίνητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εκίος κει ο χάρτς πως στα κομμάτια βγαίνει ......

Μα πόσο μαλάκας είμαι ρε πούστη μου , έκανα τη μαλακία και έστειλα σχεδόν τις περισσότερες δηλώσεις ηλεκτρονικά και άφησα και τα Ε9 για μεγαλύτερη ευκολία .... Που να ήξερα ότι οι του Υπουργείου είναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ....

Έχω λοιπόν έτοιμα τα περισσότερα Ε9 από τον Φεβρουάριο και αμφιβάλλω αν θα ολοκληρώσω την αποστολής τους μέσω της εφαρμογής όχι έως 31/01 αλλά έως 31/12 .... Μιλάμε για παράνοια , να έχεις έτοιμα τα Ε9 ένα χρόνο πριν και να καταλήξεις να πληρώνεις πρόστιμα και να εκτεθείς σε πελάτες ........

Για μένα λοιπόν τέρμα οι ηλεκτρονικές υποβολές , επειδή λοιπόν όλοι πλην επαγγελματιών θα πάνε και στις ΔΟΥ φέτος (είμιαι σχεδόν σίγουρος) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΜΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ !!!!!

Μιλάμε δεν πρόκειται για ανικανότητα , αλλά για αδιαφορία , να σε κάνουν να ταλαιπωρήσε .....................

Είμαι εκτός ευατού ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιστολή της Ε.Φ.Ε.Ε.Α-Π. προς το ΥΟ http://www.taxheaven...ws/view/id/8994

Για οσους δεν εχουν διαβασει την επιστολη νομιζω οτι αξιζει τον κοπο να τη διαβασουν, μιας και χωρις να γνωριζω τους υπογραφοντες, θεωρω οτι επιτελους καποιοι ειπαν τα πραγματα με το ονομα τους χωρις ενδοιασμους και λοιπα αδιαφορα που γραφονται συνηθως σε τετοιες επιστολες απο τους συλλογους.

Συνεπως μπραβο στους συντακτες, ανεξαρτητως του αποτελεσματος απο την ηγεσια του Υ.Ο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι χάλια πρόγραμμα είναι αυτό....

έχω 2 προβλήματα, αν μπορεί κάποιος να μη βοηθήσει.

1. μου οριστικοποίηση και την περιουσιακή κατάσταση του 2011 χωρίς να προλάβω να δηλώσω τον γάμο. δεν είχε άλλη αλλαγή.

Ο γάμος έχει δηλώθεί κανονικά και στο μητρώο και στο Ε1.

2. επειδή δεν διευκρινίζει αν μιλάει για οικονμικό έτος ή χρήση έστειλα τισ αλλαγές του οικον. έτους 2011 στο οικονομικό 2010 και μετά το κατάλαβα. Τι κάνω σ'αυτή την περίπτωση; Υποβάλω κανονικά και το 2011 και όταν έρθει το 2010 κάνω τροποποίηση?

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έντυπη Έκδοση Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία, Κυριακή 29 Μαΐου 2011

Υπό κατεδάφιση τα έσοδα από ΦΜΑΠ-ΕΤΑΚ

ΤΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΜΕΓΑΛΗΣ ΑΚΙΝΗΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2010, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ ΤΟΥ 2009, ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΣΤΑΛΟΥΝ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟΥ

Του ΘΑΝΟΥ ΤΣΙΡΟΥ [email protected]

«ΓΚΡΕΜΙΖΟΝΤΑΙ» τα έσοδα από το φόρο ακινήτων και ειδικά από το φόρο μεγάλης ακίνητης περιουσίας που πληρώνουν οι έχοντες, καθώς το υπουργείο Οικονομικών εμφανίζεται αδύναμο να τον εισπράξει το 2011.

Είναι ένας ακόμη λόγος για τον οποίο η κυβέρνηση καταφεύγει στην επιβολή νέων φορολογικών μέτρων και σε παρεμβάσεις, όπως η μετάταξη προϊόντων από το χαμηλό συντελεστή του ΦΠΑ στον υψηλό, η μείωση του αφορολόγητου ορίου και η επιβολή ειδικών φόρων κατανάλωσης σε αναψυκτικά, πετρέλαιο και φυσικό αέριο, πλήττοντας κυρίως τα χαμηλότερα εισοδηματικά στρώματα.

Τα ειδοποιητήρια για την πληρωμή του Φόρου Μεγάλης Ακίνητης Περιουσίας έτους 2010, αλλά και τα ειδοποιητήρια για την καταβολή του ΕΤΑΚ για το 2009, δεν πρόκειται να αποσταλούν πριν από το τέλος του φθινοπώρου (στην καλύτερη περίπτωση). Ο λόγος είναι ότι η αρμόδια Γενική Γραμματεία Πληροφορικών Συστημάτων δεν είναι αυτή τη στιγμή σε θέση να ενημερώσει τη βάση δεδομένων (το περίφημο περιουσιολόγιο) με τις αλλαγές που έχουν επέλθει στην ακίνητη περιουσία των Ελλήνων τα τελευταία τρία χρόνια.

Υπολογίζεται ότι δεν έχουν περαστεί περίπου 5,5 εκατομμύρια μεταβολές (αγορές, πωλήσεις, γονικές παροχές κ.λπ.). Ο λόγος; Εδώ και μήνες το υπουργείο Οικονομικών επιχείρησε να καλύψει τα κενά του με απευθείας ανάθεση του έργου στην εταιρεία Unisystems. Τη σχετική σύμβαση που υπογράφτηκε από τον περασμένο Μάρτιο, έχει μπλοκάρει το Ελεγκτικό Συνέδριο. Η Γενική Γραμματεία Πληροφορικών Συστημάτων έχει καταθέσει αίτηση θεραπείας, το μέλλον της οποίας κρίνεται μέσα στις επόμενες εβδομάδες. Ακόμη και αν ανατραπεί η αρχική απόφαση του Ελεγκτικού Συνεδρίου για «μπλοκάρισμα» της απευθείας ανάθεσης στη Unisystems (είναι συμφερόντων του επιχειρηματία Θεόδωρου Φέσσα, ο οποίος ελέγχει την εισηγμένη Infoquest) το έργο δεν πρόκειται να ολοκληρωθεί πριν περάσουν τέσσερις μήνες. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι θα φτάσουμε προς το τέλος του έτους για να εισπραχτούν οι πρώτοι φόροι. Οι καθυστερήσεις στην είσπραξη των δημόσιων εσόδων θα είναι πολύ μεγάλες, καθώς:

* Δεν είναι δυνατόν να ολοκληρωθεί η είσπραξη του ΕΤΑΚ για το 2009 (εκκρεμεί η αποστολή τουλάχιστον 1,4 εκατ. εκκαθαριστικών σημειωμάτων).

* Δεν μπορεί καν να ξεκινήσει η αποστολή των εκκαθαριστικών για τον ΦΜΑΠ του 2010.

* Δημιουργούνται προβλήματα με την επεξεργασία των φετινών εντύπων Ε9 που έχουν ήδη αρχίσει να εισρέουν στις εφορίες. Αυτό σημαίνει ότι θα καταστεί δυσχερής και η είσπραξη του ΦΜΑΠ για το 2011 που στηρίζεται στην περιουσιακή εικόνα των Ελλήνων κατά την 1η Ιανουαρίου 2011. Ηδη μελετάται το ενδεχόμενο παράτασης στην υποβολή των φετινών εντύπων Ε9 προκειμένου να έχει δοθεί χρόνος για την προετοιμασία του ηλεκτρονικού περιουσιολογίου.

* Καθίσταται δυσχερής -τουλάχιστον για φέτος- η εκτέλεση κάθε σχεδίου επιβολής έκτακτης εισφοράς στους έχοντες μεγάλη ακίνητη περιουσία, με αποτέλεσμα το φορολογικό βάρος να πέφτει στις πλάτες πολιτών με μικρότερη φοροδοτική ικανότητα.

Σύμφωνα με αρμόδια πηγή του υπουργείου Οικονομικών ήδη αναζητείται εναλλακτική λύση για τη συμπλήρωση του ηλεκτρονικού περιουσιολογίου καθώς για μία ακόμη φορά παρουσιάζονται προβλήματα στη συντήρηση της πιο νευραλγικής βάσης δεδομένων του υπουργείου Οικονομικών (στο περιουσιολόγιο στηρίζονται όλες οι διασταυρώσεις για τον εντοπισμό οφειλετών του Δημοσίου με ακίνητα αλλά και όλοι οι φόροι που επιβάλλονται στα ακίνητα).

Η ίδια πηγή παραδέχεται ότι αυτή η λύση δεν θα είναι δυνατόν να δοθεί άμεσα. Λόγω περικοπών η Γενική Γραμματεία Πληροφορικών Συστημάτων «πάσχει» από έλλειψη προσωπικού, καθώς -μεταξύ άλλων- απομακρύνθηκαν και οι συμβασιούχοι που εκτελούσαν μέχρι σήμερα αντίστοιχες εργασίες για λογαριασμό του υπουργείου Οικονομικών. Ετσι και η λύση της εκτέλεσης του έργου με ίδιους πόρους μπορεί να αποδειχτεί χρονοβόρα.

Η ανάθεση σε ιδιώτη του έργου της ενημέρωσης του ηλεκτρονικού περιουσιολογίου αποτελεί παλιά (και πονεμένη) ιστορία για το υπουργείο Οικονομικών. Στο τέλος της δεκαετίας του '90, είχε γίνει η πρώτη απόπειρα με τον όμιλο Intracom του Σωκράτη Κόκκαλη. Μάλιστα, για να χτιστεί το ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο από μηδενικής βάσης όλοι οι Ελληνες υποχρεώθηκαν να δηλώσουν εξαρχής όλα τα ακίνητά τους. Η προσπάθεια απέτυχε, καθώς τα έντυπα Ε9 ουδέποτε καταχωρίστηκαν στους υπολογιστές του υπουργείου Οικονομικών.

Το 2005 επαναλήφθηκε το ακριβώς ίδιο σκηνικό, αυτή τη φορά από την κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας. Και πάλι υποχρεώθηκαν οι Ελληνες να δηλώσουν εξαρχής τα ακίνητά τους. Υστερα από παλινωδίες που οδήγησαν σε ναυάγιο την είσπραξη του νέου φόρου που επέβαλε η Ν.Δ. (του περίφημου ΕΤΑΚ), φτάσαμε στο 2008 για να ανατεθεί στην εταιρεία Unisystems η ηλεκτρονική καταχώριση δηλώσεων Ε9. Κατά την εκτέλεση της σύμβασης παρουσιάστηκαν προβλήματα, με αποτέλεσμα το υπουργείο Οικονομικών να επιβάλει πρόστιμο στη συγκεκριμένη εταιρεία. Παρά το πρόστιμο, της ανατέθηκε όμως και η επέκταση του έργου (ουσιαστικά η καταχώριση των εντύπων για τα έτη 2009 και 2010).

Έντυπη Έκδοση Ελευθεροτυπία, Πέμπτη 24 Μαρτίου 2011

Στην Unisystems περιουσιολόγιο και ΕΤΑΚ

Στη «Unisystems Συστήματα Πληροφορικής» κατακυρώθηκαν δύο έργα πληροφοριακών συστημάτων για το περιουσιολόγιο και το Ενιαίο Τέλος Ακινήτων.

Το συνολικό κόστος των έργων ανέρχεται σε 1,3 εκατ. ευρώ για το περιουσιολόγιο (αρχικές του ειδικού εντύπου 2009 και 2010, καθώς και τροποποιητικές της τριετίας 2008-2010) και σε 1,8 εκατ. ευρώ για το ΕΤΑΚ (σύζευξη δεδομένων δηλώσεων Ε9 των ετών 2008-2010), με χρονική διάρκεια υλοποίησης τέσσερις μήνες και για τα δύο έργα.

Έντυπη Έκδοση Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία, Κυριακή 21 Αυγούστου 2011

Είσπραξη φόρων ακινήτων μέσω... Εθνικής

ΜΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΧΟΡΗΓΙΑ, Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΞΕΜΠΛΟΚΑΡΕΙ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ, ΞΕΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΤΟ ΣΚΟΠΕΛΟ ΤΟΥ ΕΛΕΓΚΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ, ΜΕ ΣΤΟΧΟ 1 ΔΙΣ. ΕΥΡΩ ΣΕ 90 ΗΜΕΡΕΣ (ΕΤΑΚ 2009, ΦΑΠ 2010-2011)

Του ΘΑΝΟΥ ΤΣΙΡΟΥ [email protected]

ΜΕ ΤΗ... ΧΟΡΗΓΙΑ της Εθνικής Τράπεζας θα επιδιώξει το υπουργείο Οικονομικών να ξεμπλοκάρει το βαλτωμένο ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο και να εισπράξει ένα δισεκατομμύριο ευρώ από τους φόρους ακινήτων. Με την τραπεζική χορηγία, η κυβέρνηση θέλει:

1Να ξεφύγει από το Ελεγκτικό Συνέδριο, που έχει «μπλοκάρει» την ανάθεση της ενημέρωσης του ηλεκτρονικού περιουσιολογίου στην εταιρεία Unisystems, και

2 Να αποστείλει μέχρι το τέλος του 2011 ή στις αρχές του 2012 εκατοντάδες χιλιάδες εκκαθαριστικά σημειώματα για την είσπραξη τριών φόρων: ΕΤΑΚ 2009, Φόρου Ακίνητης Περιουσίας για το 2010 και για το 2011.

Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες, που επιβεβαιώνονται από αρμόδια κυβερνητική πηγή, η Εθνική Τράπεζα θα διαθέσει τρία εκατομμύρια ευρώ για να προχωρήσει το έργο, την υλοποίηση του οποίου θα αναλάβει ιδιωτική εταιρεία. Από τη στιγμή που θα ξεπεραστεί ο... σκόπελος του Ελεγκτικού Συνεδρίου, θα απαιτηθούν τουλάχιστον δύο μήνες μέχρι να ολοκληρωθεί η καταχώρηση των στοιχείων των ακινήτων στο ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο. Πάντως, σύμφωνα με αρμόδιο παράγοντα του υπ. Οικονομικών, η αποστολή εκκαθαριστικών για τρεις φόρους θα είναι πλέον δυνατή μέχρι το τέλος του έτους.

Το σχέδιο, εκτός από τη «μεσολάβηση» της Εθνικής Τράπεζας, εμπλέκει και τους συμβολαιογράφους. Προγραμματίζεται οι μεταβιβάσεις ακινήτων να σταματήσουν να γίνονται μέσω εφοριών και η δουλειά να ολοκληρώνεται στα συμβολαιογραφικά γραφεία, που θα παίζουν τον ρόλο του «one stop shop» (σύνταξη συμβολαίων, ενημέρωση ηλεκτρονικού περιουσιολογίου, υποβολή δηλώσεων στην εφορία και πληρωμή του φόρου μέσω τραπεζικού λογαριασμού).

Ηδη για το θέμα προγραμματίζεται συγκρότηση επιτροπής εντός του Σεπτεμβρίου. Για την παροχή της υπηρεσίας οι συμβολαιογράφοι «πιέζουν» παρασκηνιακά ώστε να συγκρατηθούν οι μειώσεις των αμοιβών τους. Οι μειώσεις αυτές προωθούνται κατ' επιταγήν της τρόικας, ενώ σχετική πρόβλεψη έχει συμπεριληφθεί και στο αναθεωρημένο μνημόνιο. Για τα ακίνητα μικρής και μεσαίας αξίας δεν αναμένεται να υπάρξει ψαλίδισμα στην αμοιβή. Μείωση αναμένεται στις αγοραπωλησίες μεγάλης αξίας, καθώς γι' αυτές η αμοιβή αναμένεται να συρρικνωθεί ακόμη και στο 0,2% από 1% που είναι σήμερα.

Φορολόγηση στα τυφλά

Το πρόβλημα με το «ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο» του υπουργείου Οικονομικών (τον μηχανισμό από τον οποίο εκδίδονται όλα τα εκκαθαριστικά σημειώματα για την πληρωμή των φόρων κατοχής ακινήτων) έχει αναδείξει η «Οικονομία» της «Κ.Ε.» από τον περασμένο Μάιο. Από το 2008 μέχρι και σήμερα, δεν έχουν περάσει στο σύστημα όλες οι μεταβολές που έχουν επέλθει στην ακίνητη περιουσία των Ελλήνων (αγορές, πωλήσεις, γονικές παροχές κ.λπ.). Ετσι, η αρμόδια Γενική Γραμματεία Πληροφορικών Συστημάτων δεν είναι σε θέση αυτή τη στιγμή να υπολογίσει τον φόρο για 8,5 εκατ. έλληνες φορολογούμενους. Για να γίνει αυτό, πρέπει να μηχανογραφηθούν περισσότερες από οκτώ εκατομμύρια μεταβολές που εκτιμάται ότι έχουν γίνει από τις αρχές του 2008 μέχρι και το τέλος του 2010.

Αδυνατώντας να ολοκληρώσει αυτή τη δουλειά με ίδιους πόρους, η Γενική Γραμματεία Πληροφορικών Συστημάτων προχώρησε σε απευθείας ανάθεση στην εταιρεία Unisystems συμφερόντων του επιχειρηματία Θεόδωρου Φέσσα. Το Ελεγκτικό Συνέδριο μπλόκαρε την απευθείας ανάθεση του έργου. Το υπουργείο Οικονομικών κατέθεσε «αίτηση θεραπείας», αλλά η διαδικασία δεν έχει ολοκληρωθεί. Στην προοπτική ότι θα λείψει άλλο ένα δισεκατομμύριο ευρώ από τα δημόσια ταμεία μέσα στο 2011, προωθήθηκε τελικώς η λύση της χρηματοδότησης του έργου με τη μορφή της χορηγίας.

Πέρα από όσα σωστά γράφονται απο τους συναδέλφους και απο τις οργανώσεις που έχουν βγάλει μέχρι σήμερα ανακοινώσεις επιτρέψτε μου να θέσω ένα ακόμη θέμα

ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΗΡΑΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΔΡΑΧΜΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ

μήπως κάποιος εισαγγελέας διαβάζει το φόρουμ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνω με τον φιλο BROSTER- Κατω τα χερια απο τα πληκτρολογια...για αλλη μια φορα θέλουν να κανουν οι λογιστες τη δουλεια των εφοριακων...τότε γιατι πληρωνώντουσαν όλα αυτα τα χρόνια? Αλλά έτσι είναι το δωρεάν φασονακι με τους μ...ς τους λογιστές και τους γλύφτηδες τύπου ΕΦΕΕΑ "Μία εφαρμογή, η φιλοσοφία της οποίας κινείται πλέον προς τη σωστή κατεύθυνση και σίγουρα δεν έχει καμία σχέση με τις αντίστοιχες προχειρότητες του παρελθόντος." Την έννοια της απεργίας την έχουν ακούσε ποτέ ? Αλλά από εργοδοτικούς συνδικαλιστές τι να περιμένεις? Απεργία καθολική του κλάδου τώρα ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι χάλια πρόγραμμα είναι αυτό....

έχω 2 προβλήματα, αν μπορεί κάποιος να μη βοηθήσει.

1. μου οριστικοποίηση και την περιουσιακή κατάσταση του 2011 χωρίς να προλάβω να δηλώσω τον γάμο. δεν είχε άλλη αλλαγή.

Ο γάμος έχει δηλώθεί κανονικά και στο μητρώο και στο Ε1.

2. επειδή δεν διευκρινίζει αν μιλάει για οικονμικό έτος ή χρήση έστειλα τισ αλλαγές του οικον. έτους 2011 στο οικονομικό 2010 και μετά το κατάλαβα. Τι κάνω σ'αυτή την περίπτωση; Υποβάλω κανονικά και το 2011 και όταν έρθει το 2010 κάνω τροποποίηση?

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά ψυχραιμία!!!]Άκουσον,Άκουσον,το 2009 είχα διαγραφή ακινήτου στο Ε9,την έκανα κανονικότατα χωρίς κανένα πρόβλημα.Οριστικοποιώ το 2009,συνεχίζω οριστικοποιώ το 2010 όπου φυσικά, και σωστά δεν μου συμπεριέλαβε το ακίνητο που είχα διαγράψει το 2009.Συνεχίζω να οριστοικοποιήσω το 2011-αφού δεν είχε ο 2010 και το 2011 άλλο Ε9-ΚΑΙ ΝΑ, ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΞΑΝΑ ΣΤΟ 2011 ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΔΙΕΓΡΑΨΑ ΤΟ 2009!!!Απίστευτο και όμως αληθινό....ενημέρωσα το taxis και θα με πάρουν τηλέφωνο,-δεν με πίστεψαν κατά κάποιο τρόπο-...αναμένω τηλεφώνημα τους, μάλλον αύριο.Οι εκτυπώσεις από τα παραπάνω στην διάθεση του οποιουδήποτε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω κάτι βρε παίδες γιατί έχω μια απορία.Φέτος θα πρέπει να να μπούμε στα ε-9 και να οριστικοποιήσουμε τα προηγούμενα χρόνια κι ας μην έχουμε μεταβολές το 2010?δλδ κάτι σαν να λέμε υποβολή δηλώσεων του 2009/2010 κι ας μην υπάρχει υποχρέωση υποβλής για το 2011?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν δουλεύει το ρημάδι.... αισιχτίρ πιά μας σπάσαν τα ... νεύρα!!!!!!!!!!!!!

Παρατήστε το ...........!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Παιδιά ψυχραιμία!!!]Άκουσον,Άκουσον,το 2009 είχα διαγραφή ακινήτου στο Ε9,την έκανα κανονικότατα χωρίς κανένα πρόβλημα.Οριστικοποιώ το 2009,συνεχίζω οριστικοποιώ το 2010 όπου φυσικά, και σωστά δεν μου συμπεριέλαβε το ακίνητο που είχα διαγράψει το 2009.Συνεχίζω να οριστοικοποιήσω το 2011-αφού δεν είχε ο 2010 και το 2011 άλλο Ε9-ΚΑΙ ΝΑ, ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΞΑΝΑ ΣΤΟ 2011 ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΔΙΕΓΡΑΨΑ ΤΟ 2009!!!Απίστευτο και όμως αληθινό....ενημέρωσα το taxis και θα με πάρουν τηλέφωνο,-δεν με πίστεψαν κατά κάποιο τρόπο-...αναμένω τηλεφώνημα τους, μάλλον αύριο.Οι εκτυπώσεις από τα παραπάνω στην διάθεση του οποιουδήποτε.....

Μου έτυχε ακριβώς το ίδιο και δεν μπορώ να το χωνέψω! Ευτυχώς δεν είμαι ο μόνος. Μήπως παιζει ρόλο ότι μπήκα με παλιούς κωδικούς;

σσ. Ρε παίδες, δεν υπάρχει οικονομικό έτος τάδε για τα ε9, ποτέ δεν υπήρχε. Υπάρχει μόνο η περιουσιακή κατάσταση την 1/1/τάδε. 'Ειναι ένα στιγμιότυπο δηλαδή, κάτι σαν τους ισολογισμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα

σε σημερινη επικοινωνια που ειχα με το taxisnet μου ειπαν οτι

1, θα δοθει παραταση ολοι το ξερουμε.........

2,θα πρεπει να περιμενουμε μεχρι την ερχομενη εβδομαδα για καλυτερη απεικονηση της εφαρμογης

θα διορθωθουν προφανη σφαλματα και ισως εμφανιστουν και τα αγροκτηματα που δεν εμφανιζονται τωρα

μεχρι τοτε να μην προβαινουμε σε διορθωσεις προηγουμενων ετων μου ειπαν,,,,

θεωρω οτι οι διαχειριστες του φορουμ η τα μελη της ποφεε ,θα μπορουσαν να εχουν καλιτερη και ποιο επισημη πληροφορηση ,ωστε να μην μπαινουμε στην ταλαιπωρια αδικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σημερα στην Τσαπανιδου (σκαι) ο Θεοχαρης ειπε θα δοθει παραταση μεχρι Ιανουαριο ισως.Στην ερωτηση για την καρτα αποδειξεων ειπε οτι δεν εχουν κατι ακομη ετοιμο,αλλα γιατι βιαζεστε η την εχετε η δεν την εχετε δεν πληρωνετε φορο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΙΑΣΚΟ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ.ΔΙΣ ΕΞΑΜΑΡΤΕΙΝ ΟΥΚ ΑΝΔΡΟΣ ΣΟΦΟΥ.

ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΤΟ 31/1/12.ΑΠΛΑ,Η 1245/2-12-11 ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΟΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗΣ ΑΔΥΝΑΜΙΑΣ ΤΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ,ΤΟΤΕ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥ...

ΚΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ...

ΚΥΡΙΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ΤΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΜΑΣ...ΠΙΕΣΤΕ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΕΙ(ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ) ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΦΤΙΑΧΘΕΙ ΑΝ ΦΤΙΑΧΘΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προς ενημέρωση των συναδέλφων.

Επειδή από λάθος οριστικοποίησα την περιουσιακή κατάσταση του 2011 χωρίς να έχω υποβάλλει δήλωση Ε9 (βλέπεις όταν έχεις επιλέξει για οριστικοποίηση το 2010 και κάνει 500 ώρες να προχωρήσει και ξανακάνεις και ξανακάνεις οριστικοποίηση για να την πάρει επιτέλους κάνεις και καμία μ@@@@@α μέσα - μέσα), μετά από αρκετή ώρα στην αναμονή από το helpdesk της ΓΓΠΣ μου ζήτησαν τα στοιχεία του φορολογούμενου και θα με πάρουν τηλέφωνο για τις ενέργειες που πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα ενώ μου ξεκαθάρισαν πως δεν πρέπει να πάω στην ΔΟΥ για χειρόγραφη υποβολή, προφανώς θα κάνουν αποριστικοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Των εταιρειών δεν μπορώ να κάνω τίποτα ,μπαίνουμε με τους δικούς μας κωδικούς ?

η των εταιρειών?απ οτι φαίνεται του χρόνου με υγεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχώς τα προβλήματα δεν ειναι μόνον αυτά που αναφέρθηκαν !!!! διαπιστώνω οτι οι Δήμοι που περιέχονται είναι πρό της εφαρμογής του Καλλικράτη. Για παράδειγμα , το ΠΛΑΓΙΑΡΙ Θεσ/κης που ειναι μια απο τις πιο αναπτυσόμενες περιοχές του Νομού, ηταν στον δημο Μίκρας ενω τώρα ανήκει στον Δήμο Θέρμης . Μεσα στην εφαρμογή του Ε9 φαίνεται ακόμα οτι το Πλαγιάρι ανήκει στον Δήμο Μίκρας . Επίσης στους χάρτες δεν συμπεριλαμβάνονται κάποιες οδόι και ολόκληρα οικοδομικά τετράγωνα που εχουν χτιστεί εδω και αρκετα χρόνια και ενω φαίνονται στους χάρτες του

GOOGLE , ΔΕΝ συμπεριλαμβάνονται στους χάρτες της εφαρμογής ( που πρέπει να ειναι αρκετά παλαιοί και ξεπερασμένοι ) και φαίνονται σαν ΚΕΝΕΣ περιοχές , με συνέπεια να δυσκολεύομαι τρομερά στην καταχώρηση του ακινήτου.

το τρελό ειναι οτι ταυτόχρονα εχω στην μια πλευρά της οθόνης τον χαρτη του GOOGLE, πλήρως ενημερωμένο και δίπλα τον πανάθλιο χάρτη του Ε9 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΟΣ στα ιδια σημεία που υπάρχουν χτισμένα ολόκληρα οικοδομικά τετράγωνα !!! απο ποτε ειναι αυτοι οι χάρτες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προς ενημέρωση των συναδέλφων.

Επειδή από λάθος οριστικοποίησα την περιουσιακή κατάσταση του 2011 χωρίς να έχω υποβάλλει δήλωση Ε9 (βλέπεις όταν έχεις επιλέξει για οριστικοποίηση το 2010 και κάνει 500 ώρες να προχωρήσει και ξανακάνεις και ξανακάνεις οριστικοποίηση για να την πάρει επιτέλους κάνεις και καμία μ@@@@@α μέσα - μέσα), μετά από αρκετή ώρα στην αναμονή από το helpdesk της ΓΓΠΣ μου ζήτησαν τα στοιχεία του φορολογούμενου και θα με πάρουν τηλέφωνο για τις ενέργειες που πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα ενώ μου ξεκαθάρισαν πως δεν πρέπει να πάω στην ΔΟΥ για χειρόγραφη υποβολή, προφανώς θα κάνουν αποριστικοποίηση.

και εγώ που την πάτησα έτσι, μου είπαν ακριβώς το ίδιο πράγμα, μόνο που μου είπαν ότι πιθανόν να ανοίξουν μόνο όσα έχουμε αναφέρει ως λάθη.....

αυτό με την οριστικοποίηση του 2010 έτσι ακριβώς, οριστικοποιεί και το 2011

η ΔΟΥ που μίλησα μου είπε πρόστιμο, αλλα από το helpdesk της ΓΓΠΣ μου είπαν να περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και εγώ που την πάτησα έτσι, μου είπαν ακριβώς το ίδιο πράγμα, μόνο που μου είπαν ότι πιθανόν να ανοίξουν μόνο όσα έχουμε αναφέρει ως λάθη.....

αυτό με την οριστικοποίηση του 2010 έτσι ακριβώς, οριστικοποιεί και το 2011

η ΔΟΥ που μίλησα μου είπε πρόστιμο, αλλα από το helpdesk της ΓΓΠΣ μου είπαν να περιμένω.

Είχα το ίδιο πρόβλημα και σήμερα διορθώθηκε από την ΓΓΠΣ (Αποοριστικοποιήθηκε το 2011)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΙΑΣΚΟ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ.ΔΙΣ ΕΞΑΜΑΡΤΕΙΝ ΟΥΚ ΑΝΔΡΟΣ ΣΟΦΟΥ.

ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΤΟ 31/1/12.ΑΠΛΑ,Η 1245/2-12-11 ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΟΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗΣ ΑΔΥΝΑΜΙΑΣ ΤΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ,ΤΟΤΕ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥ...

ΚΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ...

ΚΥΡΙΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ΤΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΜΑΣ...ΠΙΕΣΤΕ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΕΙ(ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ) ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΦΤΙΑΧΘΕΙ ΑΝ ΦΤΙΑΧΘΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ.

Όχι φίλε μου, δεν στέλνουμε τίποτα χειρόγραφα. ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!! Να ψάξουν αλλού να βρούν άλλους μ.....ς :angry:

Και όπως είπε και ο Αποστόλης πιο πάνω...

ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ??? ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την έννοια της απεργίας την έχουν ακούσε ποτέ ? Αλλά από εργοδοτικούς συνδικαλιστές τι να περιμένεις? Απεργία καθολική του κλάδου τώρα ......

Όχι δεν την ξέρουμε,πως το κατάλαβες??? Περιμέναμε κάτι λεβεντόπαιδα σαν και σένα να μας κάνουν μάθημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι φίλε μου, δεν στέλνουμε τίποτα χειρόγραφα. ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!! Να ψάξουν αλλού να βρούν άλλους μ.....ς :angry:

Και όπως είπε και ο Αποστόλης πιο πάνω...

ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ??? ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ???

Ρηνιώ , αμα ακουγαν και εβλεπαν οι εισαγγελείς σε αυτον τον τόπο ,

τοτε ολα θα ήταν αλλιώς .

Αλλα είπαμε ,

πάνω απο ολα η υγεία μας,

όλα τα αλλα θα τα βρούμε.

Λοιπόν , λέω να ερθουμε σε επικοινωνια και με άλλους συλλόγους , πχ Θήρας , Χανίων κλπ , και να δούμε αν μπορουμε να κινηθουμε νομικά κατα του υπουργείου ώς κλάδος.

Να κανουμε ασφαλιστικά μέτρα στο υπουργείο και να τους πούμε επίσημα πλέον ότι αδυνατουμε με τις παρουσες συνθήκες να προβούμε σε οποιαδηποτε ενέργεια που εχει σχεση με το Ε9 και το περιουσιολόγιο και οτι τους καθιστουμε υπευθυνους (αυτούς μαζί με τις ιδιωτικές εταιρείες που εχουν συναψει τις συμβάσεις για το συγκεκριμένο εργο) για την μη είσπραξη των φορων και των τελών που εχουν σχεση με την ακινητη περιουσία.

Αν τωρα οι φορολογουμενοι πελάτες μας θέλουν να προβουν στην υποβολή των δηλώσεων κατω απο αυτές τις συνθήκες , ε τότε μπορουν να πάνε στους δικηγορους τους η στους συμβολαιογράφους τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...