Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΩΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥΕ9


MAUPASSANT

Ερώτηση

Η δήλωση έως τώρα

καλημέρα,

έστειλε κανένας Ε9 γιατι ρωτάω επειδη μόλις καταχωρω ακίνητο στον πινακα που εμφανιζεται παραπάνω δεν φαίνεται κανένα ακίνητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σε 2 που μπήκα , έτσι για να δώ τι σκ@τ@ έφτιαχναν τόσο καίρο , δεν έχουν παντελώς καμία σχέση με τη περιουσιακή κατάσταση , δυστυχώς πέρα του ότι η εφαρμογή τουλάχιστον από μια πρώτη ματιά , είναι αδιάφορη , είχε σοβαρές ελλείψεις και θα δημιουργήσει πολύ μεγάλα προβλήματα ......

Ποιός νοιάζεται όμως .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μαλλον δεν μπορεις προσπαθησα και εκτυπωνεται μονο οτι βλεπεις στη οθονη και οχι ολοκληρη η περιουσιακη κατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ενω πατησα εκτυπωση περιουσιακησ καταστασησ για το 2010 αυτοματα με οριστικοποιει και το

2011 και τωρα δεν μπορω να υποβαλλω την δηλωση του 2011-Η εφαρμογη εχει φοβεφεσ ελλειψεισ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ενω πατησα εκτυπωση περιουσιακησ καταστασησ για το 2010 αυτοματα με οριστικοποιει και το

2011 και τωρα δεν μπορω να υποβαλλω την δηλωση του 2011-Η εφαρμογη εχει φοβεφεσ ελλειψεισ

το ίδιο και σε μένα..

και ψαχνόμουν μήπως πέρασα σε άλλη διάσταση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο Ε9 πελάτη μου το ετος 2008 δηλώθηκαν 41 αγροτεμάχια και στην εφαρμογή την καινούργια την SUPER δεν εμφανίζει τιποτα !!! Επικοινώνισα με το Taxisnet και μου είπαν να περιμένω μεχρι την δευτέρα και θα εμφανιστούν ολα σωστά. Αφου λοιπον ήξεραν αυτα τα προβλήματα γιατι ενεργοποιησαν την εφαρμογή ??? οοεεεοοο?? Εχουμε γίνει και μαμω τους BETA testers !!!! Αι στο δ...... πλέον !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ενω πατησα εκτυπωση περιουσιακησ καταστασησ για το 2010 αυτοματα με οριστικοποιει και το

2011 και τωρα δεν μπορω να υποβαλλω την δηλωση του 2011-Η εφαρμογη εχει φοβεφεσ ελλειψεισ

το ίδιο και σε μένα..

και ψαχνόμουν μήπως πέρασα σε άλλη διάσταση ;)

Έτσι την πάτησα και εγώ σε έναν και διαπίστωσα ότι δεν είχα τσεκάρει τον κωδικό 617 στο Ε1

Κάτι πρέπει να γίνει με αυτό το θέμα γιατί σίγουρα θα την πατήσουμε πολλοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω εχω οριστικοποιησει το 2010, με παει στο 2011 φτιαχνω Ε9 και μολις παω να κανω οριστικοποιηση μου βγαζει μυνημα οτι ενα ακινητο που ειναι σε παλιοτερο Ε9 δεν ειναι μοναδικα χαρακτηρισμενο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΚΤΎΠΩΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΗΣ ΚΑΤΆΣΤΑΣΗΣ

δεξί κλίκ (επιλογή όλων)

δεξί κλίκ (αντιγραφή)

και τέλος (επικόλληση) σ' ένα εξέλ που έχεις ανοίξει.

Ε.Γ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη στεφανος

καλημερα.Μπορει καποιος να με βοηθησει;Σε αλλαγη στοιχειων του κτισματος μου βγαζει το εξης μυνημα; σφαλμα.παρακαλω προσπαθηστε ξανα.Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω εχω οριστικοποιησει το 2010, με παει στο 2011 φτιαχνω Ε9 και μολις παω να κανω οριστικοποιηση μου βγαζει μυνημα οτι ενα ακινητο που ειναι σε παλιοτερο Ε9 δεν ειναι μοναδικα χαρακτηρισμενο;;;

Εννοει ο ποιητης οτι δεν εντοπιζεται πας μεταβολη ακινητου ελεγχεις οδους και το ξανακανεις καταχωριση και μετα οριστικοπιηση της μεταβολης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

To ίδιο και σε μένα έβγαζε και έκανα το εξής: Διέγραψα τα ακίνητα που ήθελα να μεταβάλλω και τα καταχώρισα ξανα από την αρχή με τα στοιχεία και τα δεδομένα που ισχύουν για το καθένα για το έτος 2011. Και συμβαίνει το εξής: Υποβάλλω το Ε9 κατ' αυτ΄ν τον τρόπο και μόλις πάνω να δω τη δήλωση, εμφανιζει συνολικό αριθμό ακινήτων 8 (ενώ είναι 4 κανονικά, αλλά το taxis συμπεριέλαβε και τα 4 διαγεγραμμένα), αλλά στα 4 διαγεγραμμένα έχει δίπλα τον κωδικό μεταβολής 3 (Δηλ "διαγραφή ακινήτου"). Είναι σωστ'ο έτσι ρε παιδιά ή θα έχω πρόβλημα ότι έχου δηλωθεί 8 ακίνητα αντί για 4???

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Έτσι την πάτησα και εγώ σε έναν και διαπίστωσα ότι δεν είχα τσεκάρει τον κωδικό 617 στο Ε1 Κάτι πρέπει να γίνει με αυτό το θέμα γιατί σίγουρα θα την πατήσουμε πολλοί

Εγώ τον είχα τσεκάρει τον κωδικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ενω πατησα εκτυπωση περιουσιακησ καταστασησ για το 2010 αυτοματα με οριστικοποιει και το

2011 και τωρα δεν μπορω να υποβαλλω την δηλωση του 2011-Η εφαρμογη εχει φοβεφεσ ελλειψεισ

το ιδιο και σε μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα

πρέπει δηλαδή για να στειλουμε ε9 να έχουμε τσεκάρει στο ε1 τον αντιστοιχο κωδικό?οριστικοποίηση δεν πρέπει να κάνουμε για όλους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αναρωτιέμαι ώρες και φορές , σε ποιά άλλη χώρα του κόσμου θα απαιτουσε το κράτος απο μια επαγγελματικη ομάδα να ολοκληρωσει μέσα σε 15 ημέρες το Εθνικο περιουσιολόγιο μέσα απο μία εφαρμογή η οποία σέρνεται και η οποία είναι είτε κενη απο πληροφορίες είτε με λανθασμένες πληροφορίες.

Αναρωτιέμαι πάλι , σε ποιά άλλη χώρα του κόσμου αυτή η επαγγελματικη ομάδα θα έπεφτε με τα μούτρα στην δουλεία και θα προσπαθούσε νύχτα και μέρα να διορθώσει τα αδιόρθωτα.

Αγαπητοι φίλοι και συνάδελφοι , προεχει πανω απο ολα η ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ , δεν είναι δυνατόν κάθε φορά να μας συμπεριφέρονται σαν ζώα.

Δειτε τις απαντησεις τους στα τηλεφωνηματά μας και θα καταλάβετε.

Ανεφερε λεει καποιος στην γραμμη τηλεφωνικης υποστηριξης ότι λείπουν σαραντα τόσες εγγραφες αγροτεμαχίων και του απάντησαν ότι θα μπορεί να τα δεί απο Δευτέρα.

Απο Δευτέρα να τα δείτε μόνοι σας ρε γελοίοι , ε γελοίοι και μετα μου λέτε εμένα ότι μας θεωρούν συνεργάτες και μαλακίες τούμπανο .

Αντε κλειστε τα πισί σας και πηγαινετε να δειτε τους ανθρωπους που αγαπάτε και σας αγαπούν .

Οποιος θελει να εισπράξει ορθά και γρήγορα να έρθει να μας βρεί για να του πουμε τι πρέπει να κάνει.

Νυσαφι πια , νυσάφι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αναρωτιέμαι ώρες και φορές , σε ποιά άλλη χώρα του κόσμου θα απαιτουσε το κράτος απο μια επαγγελματικη ομάδα να ολοκληρωσει μέσα σε 15 ημέρες το Εθνικο περιουσιολόγιο μέσα απο μία εφαρμογή η οποία σέρνεται και η οποία είναι είτε κενη απο πληροφορίες είτε με λανθασμένες πληροφορίες.

Αναρωτιέμαι πάλι , σε ποιά άλλη χώρα του κόσμου αυτή η επαγγελματικη ομάδα θα έπεφτε με τα μούτρα στην δουλεία και θα προσπαθούσε νύχτα και μέρα να διορθώσει τα αδιόρθωτα.

Αγαπητοι φίλοι και συνάδελφοι , προεχει πανω απο ολα η ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ , δεν είναι δυνατόν κάθε φορά να μας συμπεριφέρονται σαν ζώα.

Δειτε τις απαντησεις τους στα τηλεφωνηματά μας και θα καταλάβετε.

Ανεφερε λεει καποιος στην γραμμη τηλεφωνικης υποστηριξης ότι λείπουν σαραντα τόσες εγγραφες αγροτεμαχίων και του απάντησαν ότι θα μπορεί να τα δεί απο Δευτέρα.

Απο Δευτέρα να τα δείτε μόνοι σας ρε γελίοι , ε γελίοι και μετα μου λέτε εμένα ότι μας θεωρούν συνεργάτες και μαλακίες τούμπανο .

Αντε κλειστε τα πισί σας και πηγαινετε να δειτε τους ανθρωπους που αγαπάτε και σας αγαπούν .

Οποιος θελει να εισπράξει ορθά και γρήγορα να έρθει να μας βρεί για να του πουμε τι πρέπει να κάνει.

Νυσαφι πια , νυσάφι .

Νάσαι καλά βρε Κίμωνα.

Αρνούμαι να στείλω οποιαδήποτε δήλωση με αυτό τον τρόπο. Αρνούμαι να γίνομαι μαλάκας γιατί δεν είμαι. Αρνούμαι... Αρνούμαι... Αρνούμαι

Δεν κάνω την δουλειά για την οποία κάποια εταιρεία έχει πληρωθεί για να κάνει ότι δεν έκανε.

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ Ε9. ΜΗΝ ΣΤΕΛΝΕΤΕ ή ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΤΕ.

ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ....

ΑΡΚΕΤΑ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΑΓΑΝΙΚΤΣΜΕΝΟΣ

ΜΙΛΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ. ΚΑΘΕ 5 ΛΕΠΤΑ ΜΕ ΠΕΤΑΕΙ ΕΞΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΣΤΟ SERVER ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΦΑΛΜΑΤΑ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΤΗΝ ΠΕΡΟΥΣΙΑΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 2009 ΚΑΙ ΤΟΥ 2010 ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΓΡΑΦΟΥΜΕ. ΜΙΛΑΜΕ ΤΣΑΜΠΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΟΣΟΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝΕ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΣΟΥΣ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ. ΚΑΙ ΘΑ ΡΙΞΟΥΝ ΠΑΛΙΘ ΤΟ ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΣΤΟΥΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ. ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΙΣ ΠΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ Ε9 ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 22 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΕΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ 1 ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝΕ ΟΥΤΕ 5 ΩΡΕΣ. ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΑΙΔΕΥΟΥΜΕ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΕΝΑ Ε9 ΑΛΛΑ ΜΟΥΧΕΙ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΤΟΥΣ ΠΕΦΤΕΙ Ο SERVER ΚΑΙ ΧΑΝΕΤΑΙ Η ΣΥΝΔΕΣΗ. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΙΛΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ. ΚΑΘΕ 5 ΛΕΠΤΑ ΜΕ ΠΕΤΑΕΙ ΕΞΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΣΤΟ SERVER ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΦΑΛΜΑΤΑ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΤΗΝ ΠΕΡΟΥΣΙΑΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 2009 ΚΑΙ ΤΟΥ 2010 ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΓΡΑΦΟΥΜΕ. ΜΙΛΑΜΕ ΤΣΑΜΠΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΟΣΟΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝΕ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΣΟΥΣ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ. ΚΑΙ ΘΑ ΡΙΞΟΥΝ ΠΑΛΙΘ ΤΟ ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΣΤΟΥΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ. ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΙΣ ΠΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ Ε9 ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 22 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΕΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ 1 ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝΕ ΟΥΤΕ 5 ΩΡΕΣ. ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΑΙΔΕΥΟΥΜΕ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΕΝΑ Ε9 ΑΛΛΑ ΜΟΥΧΕΙ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΤΟΥΣ ΠΕΦΤΕΙ Ο SERVER ΚΑΙ ΧΑΝΕΤΑΙ Η ΣΥΝΔΕΣΗ. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.....

ΜΙΛΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ. ΚΑΘΕ 5 ΛΕΠΤΑ ΜΕ ΠΕΤΑΕΙ ΕΞΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΣΤΟ SERVER ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΦΑΛΜΑΤΑ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΤΗΝ ΠΕΡΟΥΣΙΑΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 2009 ΚΑΙ ΤΟΥ 2010 ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΓΡΑΦΟΥΜΕ. ΜΙΛΑΜΕ ΤΣΑΜΠΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΟΣΟΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝΕ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΣΟΥΣ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ. ΚΑΙ ΘΑ ΡΙΞΟΥΝ ΠΑΛΙΘ ΤΟ ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΣΤΟΥΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ. ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΙΣ ΠΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ Ε9 ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 22 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΕΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ 1 ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝΕ ΟΥΤΕ 5 ΩΡΕΣ. ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΑΙΔΕΥΟΥΜΕ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΕΝΑ Ε9 ΑΛΛΑ ΜΟΥΧΕΙ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΤΟΥΣ ΠΕΦΤΕΙ Ο SERVER ΚΑΙ ΧΑΝΕΤΑΙ Η ΣΥΝΔΕΣΗ. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.....

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ 2009 ΚΑΙ ΤΟ 2010 ΣΕ ΤΙ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΤΗ Η ΣΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΕΤΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ 2009 ΚΑΙ ΤΟ 2010 ΣΕ ΤΙ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΤΗ Η ΣΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΕΤΗ;

Συνάδελφε χαράς το κουράγιο σου ,

Η εφαρμογή της ηλεκτρονικής υποβολής δηλώσεων στοιχείων ακινήτων Ε9, έχει αναπτυχθεί με στόχο την όσο το δυνατόν ταχύτερη και ορθότερη δημιουργία του Περιουσιολογίου, γι’ αυτό επιτρέπει στα φυσικά πρόσωπα εκτός από την υποβολή δήλωσης στοιχείων ακινήτων του τρέχοντος έτους (2011) και τη διόρθωση της περιουσιακής τους κατάστασης για όσα έτη δεν έχει εκδοθεί εκκαθαριστικό για την ακίνητη περιουσία τους. Έτσι, θα αποφευχθεί άσκοπη ταλαιπωρία τόσο των φορολογουμένων όσο και των υπηρεσιών, η οποία πιθανόν να προκύψει από χειρόγραφες διορθώσεις δηλώσεων μετά τη λήψη του εκκαθαριστικού σημειώματος.

Συγκεκριμένα, εάν δεν έχει εκδοθεί εκκαθαριστικό σημείωμα Ε.Τ.ΑΚ. για το έτος 2009 σας δίνεται η δυνατότητα να ενημερωθείτε για τα στοιχεία της περιουσιακής σας κατάστασης που υπάρχουν την 01/01/2009 από τις δηλώσεις σας Ε9 που έχουν μέχρι στιγμής επεξεργαστεί. Αυτό γίνεται επιλέγοντας την καρτέλα «Περιουσιακή Κατάσταση».

Ιδιαίτερη προσοχή πρέπει να δοθεί στον έλεγχο τόσο στα στοιχεία της οικογενειακής σας κατάστασης, όσο και στα στοιχεία των ακινήτων σας όπως αυτά αναγράφονται στους πίνακες 1 και 2, προκειμένου να αποφασίσετε εάν συμφωνείτε ή διαφωνείτε.

Εάν συμφωνείτε με την περιουσιακή εικόνα που σας εμφανίζεται για το έτος 2009 επιλέγετε «οριστικοποίηση Περιουσιακής Κατάστασης».

Στη συνέχεια, εμφανίζεται το έτος 2010 και στην καρτέλα «Περιουσιακή Κατάσταση», εμφανίζεται η εικόνα σας που έχει διαμορφωθεί την 01/01/2010, βάση των δηλώσεων Ε9 που έχουν επεξεργαστεί.

Εάν επιλέξετε ότι συμφωνείτε για το έτος 2010, τότε η εικόνα αυτή θα μεταφερθεί αυτόματα στο έτος 2011 και θα αποτελεί την περιουσιακή σας εικόνα την 01/01/2011. Η πιο πάνω περιγραφόμενη διαδικασία ακολουθείται και για το έτος 2011. Επιλέξτε οπωσδήποτε Δημιουργία Δήλωσης Ε9 για το έτος 2011, εφόσον υπήρξαν μεταβολές στην οικογενειακή - περιουσιακή σας κατάσταση εντός του 2010 και πρέπει να δηλωθούν με δήλωση Ε9 έτους 2011.

Εάν διαφωνείτε με την οικογενειακή-περιουσιακή εικόνα που σας εμφανίζεται για το έτος 2009, μπορείτε να την επεξεργαστείτε και να την τροποποίησετε, μέσω της «Δημιουργίας Δήλωσης Ε9» για το έτος 2009.

Μετά την οριστικοποίηση της υποβολής, δημιουργείται νέα περιουσιακή κατάσταση την 01/01/2009, η οποία μεταφέρεται αυτόματα στο έτος 2010. Ακουλουθώντας την ίδια διαδικασία για το έτος 2010, μπορείτε να επιβεβαιώσετε ή να τροποποιήσετε την εικόνα σας για το έτος αυτό, μέσω της «Δημιουργίας Δήλωσης Ε9» για το έτος 2010.

Εάν έχει εκδοθεί εκκαθαριστικό σημείωμα Ε.Τ.ΑΚ. έτους 2009, θα δοθεί η δυνατότητα σε φορολογουμένους να ελέγξουν την περιουσιακή τους εικόνα για το έτος 2010 και να ακολουθήσουν την διαδικασία που περιγράφεται πιο πάνω.

Μετά την οριστικοποίηση της υποβολής δήλωσης Ε9, υπάρχει η δυνατότητα εκτύπωσης της Απόδειξης Υποβολής Δήλωσης Στοιχείων Ακινήτων καθώς και των Δηλώσεων στοιχείων Ακινήτων για τα έτη που υποβλήθηκαν. Επιπλέον, δίνεται η δυνατότητα εκτύπωσης της περιουσιακής κατάστασης μετά την οριστικοποίησης της.

Ως αρχικά υποβαλλόμενη για το κάθε έτος, θα θεωρηθεί η ηλεκτρονική δήλωση και θα αγνοούνται οι τυχόν υποβαλλόμενες χειρόγραφες δηλώσεις στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.

Τα Νομικά Πρόσωπα υποχρεούνται αποκλειστικά σε ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης Ε9.

Ειδικά για τα έτη 2009 και 2010, εάν μετά το τέλος της πιο πάνω διαδικασίας, διαπιστώσετε κάποιο λάθος ή παράλειψη, παρακαλούμε να απευθυνθείτε στην αρμόδια Δ.Ο.Υ., οπωσδήποτε μετά την έκδοση των εκκαθαριστικών σημειωμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε χαράς το κουράγιο σου ,

ΑΡΑ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ ΕΤΟΥΣ ΑΝΑ ΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΜΕΣΩΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ , ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΕΤΗ ΔΗΛΑΔΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ρε παιδια εχω μια απορια...... αφου τα εχουν κανει μπουρδελο και δεν ειναι περασμενα ολα τα ακινητα ετσι οπως πρεπει, εμεις τωρα θα διορθωσουμε και θα στειλουμε τα ε9 που εχουμε (του 2011) η μηπως θα επρεπε να τσεκαρουμε με την ευκαιρια και τους υπολοιπους πελατες μας και να τους φταξουμε σωστα??? ποτε θα προλαοβουμε!!?? οοεεο!!!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μην ασχολειστε με το Ε9 ερχονται ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΓΙΟΡΤΕΣ ,ολη την χρονια δουλευαμε σαν ΙΘΑΓΕΝΕΙΣ ,εγω τα παρατάω ολα ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ , Ε9 και οτι άλλο

απαφασίσουν οι ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΙ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ,ΑΧΑΙΡΕΥΤΟΙ,ΡΕΜΑΛΙΑ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ,κοντεύουμε να πάρουμε ψυχοφάρμακα ,αλλα δεν θα σας κάνω την χάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώμε τους προλαλήσαντες.Μας έχουν για υποζύγια ότι δεν μπορούν να φτιάξουν αυτοί ας τα φτιάξουν οι μ...ς οι λογιστές. ΔΕΝ στέλνω για κανέναν φορολ.αναμόρφωση,Ε9,Ε10,Ε11 κοκ. Τα "αρμόδια όργανα" πχ ΠΟΦΕΕ κλπ. εκτος από το να ζητα και να μας ενημερώνει για ενδεχόμενες παρατάσεις δεν έχει να πει και τίποτε άλλο πιο συνδικαλιστικό? Τέτοιοι που είμαστε καλά να πάθουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...