Προς το περιεχόμενο

ΕΝΑΡΞΗ ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ- ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλη σας μερα,

Σκοπευω κανω εναρξη σαν λογιστης (Κ.α.δ. 69.20.20.00), ειμαι γραμμενος στο οικονομικο επιμελητηριο με αδεια Γ΄ταξης, παρολαυτα στο εμπορικο επιμελητηριο μου ζητουν να γραφτω και εκει. Κατι δεν μου κολαει, μπορειτε να μου δωσετε καποια Πολ. ή εστω κατι που να με βοηθησει?

Υ.γ. Αν εχω ανοιξει το θεμα σε λαθος κατηγορια, παρακαλω τους διαχειριστες να το μεταφερουν ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη σας μερα,

Σκοπευω κανω εναρξη σαν λογιστης (Κ.α.δ. 69.20.20.00), ειμαι γραμμενος στο οικονομικο επιμελητηριο με αδεια Γ΄ταξης, παρολαυτα στο εμπορικο επιμελητηριο μου ζητουν να γραφτω και εκει. Κατι δεν μου κολαει, μπορειτε να μου δωσετε καποια Πολ. ή εστω κατι που να με βοηθησει?

Υ.γ. Αν εχω ανοιξει το θεμα σε λαθος κατηγορια, παρακαλω τους διαχειριστες να το μεταφερουν ευχαριστω.

Εγκύκλιο δεν έχω, εγγραφή στο εμπορικο επιμελητηριο μόνο αν είναι εταιρεία και όχι ατομική, δεν ξέρω που το στηρίζουν αλλά στην εφορία δεν το ζητάνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα έχει συζητηθεί αρκετές φορές....αν κάνεις μια αναζήτηση θα βρεις αρκετά...

μπορείς επίσης να διαβάσεις και την πολ.1167/93

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για την αμεσοτητα των απαντησεων, την πολ. την βρηκα κι γω ψαχνοντας, μιλησα και με επιμελητηριο αλλου νομου το οποιο ηταν κι αυτο αρνητικο.

καλη μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί μπλέκεις τα επιμελητήρία και τα ρωτάς ;

Πήγαινε με τη βεβαίωση του Οικονομικού Επιμελητηρίου στη ΔΟΥ και κάνε την έναρξη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είσαι μέλος στο Οικ. Επιμ. (οχί απλά κατοχός άδειαςλογιστή) δεν χρειάζεται να γραφτείς σε άλλο επιμελητήριο.Εάν δεν εισαι μέλος του Ο.Ε.Ε π.χ Πτυχιούχος ΑΤΕΙ με άδεια λογιστή τότε αναγκαστικά γράφεσαι στο εμπορικό δίοτι το ΟΕΕ δεχεται μονο πτυχιουχους ΑΕΙ οικ. σχολών (αλλοδαπών και ημιδαπών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είσαι μέλος στο Οικ. Επιμ. (οχί απλά κατοχός άδειαςλογιστή) δεν χρειάζεται να γραφτείς σε άλλο επιμελητήριο.Εάν δεν εισαι μέλος του Ο.Ε.Ε π.χ Πτυχιούχος ΑΤΕΙ με άδεια λογιστή τότε αναγκαστικά γράφεσαι στο εμπορικό δίοτι το ΟΕΕ δεχεται μονο πτυχιουχους ΑΕΙ οικ. σχολών (αλλοδαπών και ημιδαπών).

Οι λογιστές ως ελεύθεροι επαγγελματίες εγγράφονται στο επιμελητήριο στο οποίο ανήκουν (Ο.Ε.Ε.). Αν το Ο.Ε.Ε. δεν κάνει εγγραφή σε κάποιους (π.χ. πτυχιούχοι Τ.Ε.Ι. - Α.Τ.Ε.Ι. με άδεια λογιστή από το Ο.Ε.Ε.), αυτοί δεν έχουν υποχρέωση εγγραφής στο εμπορικό επιμελητήριο (έχει συζητηθεί πολλές φορές, η Δ.Ο.Υ. για την έναρξη ζητάει μόνο την άδεια λογιστή - φοροτεχνικού σε όσους δεν εγγράφονται στο Ο.Ε.Ε.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

Καλημέρα, να ρωτήσω κατι σχετικο ηθελα, έχω κάρτα ανεργίας, και έκανα αίτηση για άδεια λογιστή στο ΟΕΕ

Αν κανω εναρξη επαγγέλματος λογιστή, στην εφορία, με ασφάλιση στον ΟΑΕΕ θα μπορώ να συνεχίζω να ανανεώνω την καρτα ανεργίας μου στον ΟΑΕΔ?υπάρχει περιπτωση να το κοινοποιήσει η εφορία στον ΟΑΕΔ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, να ρωτήσω κατι σχετικο ηθελα, έχω κάρτα ανεργίας, και έκανα αίτηση για άδεια λογιστή στο ΟΕΕ

Αν κανω εναρξη επαγγέλματος λογιστή, στην εφορία, με ασφάλιση στον ΟΑΕΕ θα μπορώ να συνεχίζω να ανανεώνω την καρτα ανεργίας μου στον ΟΑΕΔ?υπάρχει περιπτωση να το κοινοποιήσει η εφορία στον ΟΑΕΔ?

και καπως ετσι η Ελλαδα πηγε μπροστα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα είσαι άνεργος;Θα κάνεις έναρξη στην ΔΟΥ θα πληρώνεις εισφορές στον ΟΑΕΕ (ασφαλισμένος επεξηγώ) και εσύ θα είσαι άνεργος;;Αφού μπορείς πλέον να τηρείς βιβλία να υπογράφεις δηλώσεις κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν σκέφτεσαι έτσι για τον εαυτό σου, καλύτερα μην ασχολείσαι με το επάγγελμα αυτό , ειδικά τώρα που πλέον η ευθύνη του λογιστή είναι τεράστια..Είτε τώρα είτε στο μέλλον θα έχεις προβλήματα..Μην κάνεις καθόλου έναρξη αφού δεν βλέπω τον λόγο και κράτα την κάρτα ανεργίας σου.Όπως και να'χει όταν κάτι δεν είναι σύμφωνο με το γράμμα του νόμου, δέν γίνεται και αργά ή γρήγορα θα το βρείς μπροστά σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, να ρωτήσω κατι σχετικο ηθελα, έχω κάρτα ανεργίας, και έκανα αίτηση για άδεια λογιστή στο ΟΕΕ

Αν κανω εναρξη επαγγέλματος λογιστή, στην εφορία, με ασφάλιση στον ΟΑΕΕ θα μπορώ να συνεχίζω να ανανεώνω την καρτα ανεργίας μου στον ΟΑΕΔ?υπάρχει περιπτωση να το κοινοποιήσει η εφορία στον ΟΑΕΔ?

Έλεος, δηλαδή περιμένεις ειλικρινά από επαγγελματικό φόρουμ απάντηση σε τέτοιου είδους ερώτηση;

yanis o OAEE ή η εφορία? απο την εφορία δεν γνωρίζει ο υπαλληλος να μου πεί.

Και πες μου ότι στην εφορία έκανες την ίδια ερώτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθολου ειρωνικα! Αυτο που (εγω τουλαχιστον) προσπαθουμε να του πουμε ειναι ότι με λαμογιες δεν θα παει κανενας μπροστα.... Δεν το θεωρω απαραιτητο να μπω στη διαδικασια να του εξηγησω αυτα που θα επρεπε να ηταν αυτονοητα για εκεινον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι λογιστής φοροτεχνικός Β τάξης και παίρνω επίδομα αναπηρίας για νοητική καθυστέρηση , παίρνω επίδομα ανεργίας, παίρνω επίδομα πολυτεκνίας για 6 παιδιά αλλά έχω μόνο ένα... παίρνω μισθό και από μια υπηρεσία του υπουργείου πολιτισμού που δεν ξέρω καν που είναι ( δεν φταίω εγώ που δεν ξέρω, έχω ρωτήσει πολλές φορές και δεν μου έχει πει κανείς) Μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για το πως θα πάρω και το επίδομα τυφλότητας χωρίς να με καταλάβουν?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι λογιστής φοροτεχνικός Β τάξης και παίρνω επίδομα αναπηρίας για νοητική καθυστέρηση , παίρνω επίδομα ανεργίας, παίρνω επίδομα πολυτεκνίας για 6 παιδιά αλλά έχω μόνο ένα... παίρνω μισθό και από μια υπηρεσία του υπουργείου πολιτισμού που δεν ξέρω καν που είναι ( δεν φταίω εγώ που δεν ξέρω, έχω ρωτήσει πολλές φορές και δεν μου έχει πει κανείς) Μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για το πως θα πάρω και το επίδομα τυφλότητας χωρίς να με καταλάβουν?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

:lol: :lol: :lol: για το επίδομα τυφλότητας ρώτα κάποιον απ'την Ζάκυνθο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι λογιστής φοροτεχνικός Β τάξης και παίρνω επίδομα αναπηρίας για νοητική καθυστέρηση , παίρνω επίδομα ανεργίας, παίρνω επίδομα πολυτεκνίας για 6 παιδιά αλλά έχω μόνο ένα... παίρνω μισθό και από μια υπηρεσία του υπουργείου πολιτισμού που δεν ξέρω καν που είναι ( δεν φταίω εγώ που δεν ξέρω, έχω ρωτήσει πολλές φορές και δεν μου έχει πει κανείς) Μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για το πως θα πάρω και το επίδομα τυφλότητας χωρίς να με καταλάβουν?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ναι αμέ.....

Ρίξε ένα κέρατο και πες το στη γυναίκα σου μετά....... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι λογιστής φοροτεχνικός Β τάξης και παίρνω επίδομα αναπηρίας για νοητική καθυστέρηση , παίρνω επίδομα ανεργίας, παίρνω επίδομα πολυτεκνίας για 6 παιδιά αλλά έχω μόνο ένα... παίρνω μισθό και από μια υπηρεσία του υπουργείου πολιτισμού που δεν ξέρω καν που είναι ( δεν φταίω εγώ που δεν ξέρω, έχω ρωτήσει πολλές φορές και δεν μου έχει πει κανείς) Μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για το πως θα πάρω και το επίδομα τυφλότητας χωρίς να με καταλάβουν?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καταπληκτικός. Ευτυχώς που κάποιοι διαθέτουν χιούμορ γιατί αλλιώς.........................

Υ.Σ. Και μετά απορούν κάποιοι γιατί η Ελλάδα έφτασε στον πάτο. Απλά επειδή υπάρχουν άτομα που το μόνο που κοιτάνε είναι το προσωπικό τους συμφέρον και τίποτα άλλο.

Ειλικρινά, η μόνη λέξη μου μου έρχετε στο μυαλό είναι η αηδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...