Προς το περιεχόμενο
  • 0

μήπως πρέπει από τώρα να ζητήσουμε παράταση για το ε9?


lami

Ερώτηση

για να μην λένε μερικοί μερικοί ότι τελευταία ώρα ζητάμε παράταση ας την ζητήσουμε από τώρα. αν και από τις πρώτες πρωϊνές ώρες που άνοιξε το πρόγραμμα έχω στείλει ή 27 ή 28 (δεν θυμάμαι ακριβώς) δεν νομίζω να προλάβω να τις στείλω όλες μέχρι την λήξη της προθεσμίας... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 929
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ξαφνικα ανακαλυπτουμε οτι σε φορολογουμενο δεν εχει εκδωθει ετακ

τα ε9 εχουν κανονικα κατατεθει στην δου

στο ταχις δεν υπαρχει τιποτα απο παλια

μπορω να υποβαλω ε9 προηγουμενων ετων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια ερωτηση: όταν δεν θέλεις-δεν έχεις να υποβαλλεις ε9 για τα ετη 2008-2009 αλλα μονο για το 2010(1/1/2011) πως ξεπερνιέται το εμπόδιο των οριστικοποιησεων των προηγούμενων ετων για να φτάσεις να υποβαλλεις για το 2010?

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΩΤΗΜΑ. ΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΝΕΙΣ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ξεπερνιέται, το κάνεις θες δε θές... :unsure:

ΕΙΡΗΝΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Η περιπτωση ειναι η εξης= Φορολογούμενος ο οποίος δεν είχε περιουσία στα οικ. έτη 2009 και 2010 και έχει αποκτήσει στο οικ. 2011 δεν μπορω να το υποβάλλω διότι δεν μπορω να οριστικοποιήσω μηδενικό Ε9 για το οικ. 2009 και να παω παρακάτω.

βγάζει μήνυμα ότι πρέπει να γίνει τουλαχιστον μία αλλαγή για να οριστικοποιηθεί το Ε9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι ελπίζω να βλέπετε την ώρα που αναγράφει η ανάρτησή μου . Είμαι στο γραφείο μου και στέλνω Ε9 φυσικών προσώπων καθώς όπως ενημερώθηκα απο τις εδώ απαντήσεις φίλων για τα νομικά πρόσωπα (χωρίς καμμία γνωστοποίηση απο την ΓΓΠΣ) το σύστημα δεν λειτουργεί. Οποία έκπληξη!!! Και γιατί να λειτουργεί άλλωστε μόνο λίγες μέρες έμειναν μέχρι να λήξη η προθεσμία υποβλής τους. Ποιός νοιάζεται για κάθε ένα απο εμάς που στερείται ώρες απο την οικογένειά του και την πολύτιμη ξεκούρασή του. Απλά μας έχουν γραμμένους στα ......... τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδια καλησπερα εγω μπηκα στο taxis να δω τα ε9 κι με μεγαλη μου εκπληξη ειδα τρομερες ασαφειες κι λαθη σε σχεση με το τη ειχε δηλωθει στο ε9 εντυπο κι σε αυτες που περαστικαν στο ιντερνετ πχ διαφορετικα ποσοστα συνιδιοκτησιας σε κτηρια κι σε καποιους δεν ειχε καν περασμενα τα αγροτεμαχια μεσα που ειχαν δηλωθει αντε μετα να προλαβουν αυτα να τελειωσου κι απο τη σιγμη κιολας που το συστημα μια δουλευει μια δε δουλευει .......τελος παντο καλο κουραγιο κι καλη συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδια καλησπερα εγω μπηκα στο taxis να δω τα ε9 κι με μεγαλη μου εκπληξη ειδα τρομερες ασαφειες κι λαθη σε σχεση με το τη ειχε δηλωθει στο ε9 εντυπο κι σε αυτες που περαστικαν στο ιντερνετ πχ διαφορετικα ποσοστα συνιδιοκτησιας σε κτηρια κι σε καποιους δεν ειχε καν περασμενα τα αγροτεμαχια μεσα που ειχαν δηλωθει αντε μετα να προλαβουν αυτα να τελειωσου κι απο τη σιγμη κιολας που το συστημα μια δουλευει μια δε δουλευει .......τελος παντο καλο κουραγιο κι καλη συνεχεια

Νίκο μην εκπλήσσεσαι με τις ασάφειες και τα λάθη του taxis.

Δεν έχω στείλει κανένα Ε9,απλά μπήκα να δώ το δικό μου Ε9 και διαπίστωσα ότι λείπουν αγροτεμάχια μου στον πίνακα 2 που

τα έχω δηλώσει απο το 2005( χειρόγραφα στην ΔΟΥ).

Δεν έχω σκοπό να κάνω Χριστούγεννα μπροστά στην οθόνη για τα Ε9.

Ραντεβού όμως παραμονή Χριστουγέννων για σατυρικά κάλαντα με Ε9 αντί για τρίγωνο και ανταλλαγή ευχών.

Ανέβασε κανα βιντεάκι με Κατσιμιχαίους.όπως πέρυσι, ή κάτι ανάλογο χιουμοριστικό.

Καλό κουράγιο δεν λέω(το είπε και κάποιος Ευρωπαίος και δεν μας βγήκε σε καλό).

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα και απο μενα. Αν μπορει κανείς ας με βοηθήσει στο εξής: Τα ακίνητα που υπάρχουν από τις προηγούμενες χρονιές (2004-2008) και δεν εμφανίζονται στο Ε9 της εφαρμογής σε ποια χρονιά τα καταχωρώ; ΠΧ μου ανοίγει το έτος 2010 και υπάρχουν ακίνητα από το 2005, τα περνάω στο 2010; Μα αφού υπήρχαν και το 2009! Ακόμα σε δύο πελάτες με σεβαστη περιουσιακή κατάσταση μου ανοίγει κατ ευθείαν το 2011 χωρις να είναι καταχωρημένο ούτε ένα ακίνητο! Τι στο καλό, θα τα περάσω στο 2011; Ευχαριστώ και καλό κουράγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΧΑΧΑ!Ναι εχει δηλωθει εφοσον το εμφανιζει κιολας στην λιστα!Ειναι η πρωτη που ξεκινησα να στειλω, υποτιθεται ευκολη, αλλα το εφαγα το αγγουρι!

Να παει η δηλωμενη σε δυο γαμους , να ξεδηλωθει απο τον προηγουμενο στο μητρωο. Παραξενο ομως. Δεν το ειχαν δει οτι ειχε σχεση με προηγούμενο; Πατατα εχουν κανει στο μητρωο, απο βλακεια. Ξεχασαν να την αφαιρεσουν απο τον πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα και απο μενα. Αν μπορει κανείς ας με βοηθήσει στο εξής: Τα ακίνητα που υπάρχουν από τις προηγούμενες χρονιές (2004-2008) και δεν εμφανίζονται στο Ε9 της εφαρμογής σε ποια χρονιά τα καταχωρώ; ΠΧ μου ανοίγει το έτος 2010 και υπάρχουν ακίνητα από το 2005, τα περνάω στο 2010; Μα αφού υπήρχαν και το 2009! Ακόμα σε δύο πελάτες με σεβαστη περιουσιακή κατάσταση μου ανοίγει κατ ευθείαν το 2011 χωρις να είναι καταχωρημένο ούτε ένα ακίνητο! Τι στο καλό, θα τα περάσω στο 2011; Ευχαριστώ και καλό κουράγιο.

Στα πρωτα τα λες μπερδεμενα. Οσον αφορα οτι για το 2011, το τελευταιο που ρωτας, εγω τα περασα χθες όλα. Σκοπος τους ειναι να δουλευει το ΕΤΑΚ σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ξεπερνιέται, το κάνεις θες δε θές... :unsure:

Ειναι σαν να λεμε. Θελει να κανει παιδι μια γυναικα και να μεινει παρθένα. Ε!!!!! δεν γινεται. Οποια μπορει, ας το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤHN παράταση της ηλεκτρονικής υποβολής του εντύπου στοιχείων ακινήτων Ε9 μέχρι τις 31 Ιανουαρίου 2012 εξετάζει το Yπουργείο Οικονομικών. Η αρχική προθεσμία ηλεκτρονικής υποβολής της δήλωσης στοιχείων ακινήτων φυσικών και νομικών προσώπων εκπνέει στις 22 Δεκεμβρίου 2011.

Με την υπηρεσία ηλεκτρονικής υποβολής των δηλώσεων στοιχείων ακινήτων Ε9 προσφέρονται δυνατότητες, μεταξύ των οποίων:

• Επιτρέπει στα φυσικά πρόσωπα εκτός από την υποβολή δήλωσης στοιχείων ακινήτων του τρέχοντος έτους (2011) και τη διόρθωση της περιουσιακής τους κατάστασης για όσα έτη δεν έχει εκδοθεί εκκαθαριστικό για την ακίνητη περιουσία τους. Eτσι, θα αποφευχθεί άσκοπη ταλαιπωρία τόσο των φορολογουμένων όσο και των υπηρεσιών, η οποία πιθανόν να προκύψει από χειρόγραφες διορθώσεις δηλώσεων μετά τη λήψη του εκκαθαριστικού σημειώματος.

• Την εκτύπωση των δηλώσεων Ε9 που υποβάλλονται καθώς και των περιουσιακών καταστάσεων (για τα φυσικά πρόσωπα).

• Γίνεται ο εντοπισμός του ακινήτου στο οικοδομικό τετράγωνο.

Πηγή: express 17/12/2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να παει η δηλωμενη σε δυο γαμους , να ξεδηλωθει απο τον προηγουμενο στο μητρωο. Παραξενο ομως. Δεν το ειχαν δει οτι ειχε σχεση με προηγούμενο; Πατατα εχουν κανει στο μητρωο, απο βλακεια. Ξεχασαν να την αφαιρεσουν απο τον πριν.

Είναι ο πρώτος γάμος, δεν υπάρχει σχέση με άλλον υπόχρεο. Ούτε στο Ε9 του πατέρα της εμφανίζεται πουθενά. παρόλα αυτά το σύστημα εμφανίζει σφάλμα κατά την εισαγωγή συζύγου. το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι δεν τσέκαρε το κουτάκι για αλλαγή στοιχείων ε9 στο έντυπο ε1. το κουτάκι που αναλογεί στον υπόχρεο είναι τσεκαρισμένο ενω το κουτακι για την συζυγό όχι!

έχει πρόστιμο η τροποποιητική δήλωση ε1 για το 2011;

μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ειναι σαν να λεμε. Θελει να κανει παιδι μια γυναικα και να μεινει παρθένα. Ε!!!!! δεν γινεται. Οποια μπορει, ας το κανει.

Αγαπητοι η ερώτηση ηταν

ΕΙΡΗΝΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Η περιπτωση ειναι η εξης= Φορολογούμενος ο οποίος δεν είχε περιουσία στα οικ. έτη 2009 και 2010 και έχει αποκτήσει στο οικ. 2011 δεν μπορω να το υποβάλλω διότι δεν μπορω να οριστικοποιήσω μηδενικό Ε9 για το οικ. 2009 και να παω παρακάτω.

βγάζει μήνυμα ότι πρέπει να γίνει τουλαχιστον μία αλλαγή για να οριστικοποιηθεί το Ε9.

Ευχαριστω εκ των προτέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Που δηλώνεις Αριθμό Ταυτότητας ΑΚινήτου κατά την εισαγωγή νέου ακινήτου;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

(απορία: ξέρεις από πριν το συγκεκριμένο αριθμό που θα έχει το νέο ακίνητο; )

(όταν οριστικοποιήσης θα τον δώσει το σύστημα)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΑΠΟ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ....ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νίκο μην εκπλήσσεσαι με τις ασάφειες και τα λάθη του taxis.

Δεν έχω στείλει κανένα Ε9,απλά μπήκα να δώ το δικό μου Ε9 και διαπίστωσα ότι λείπουν αγροτεμάχια μου στον πίνακα 2 που

τα έχω δηλώσει απο το 2005( χειρόγραφα στην ΔΟΥ).

Δεν έχω σκοπό να κάνω Χριστούγεννα μπροστά στην οθόνη για τα Ε9.

Ραντεβού όμως παραμονή Χριστουγέννων για σατυρικά κάλαντα με Ε9 αντί για τρίγωνο και ανταλλαγή ευχών.

Ανέβασε κανα βιντεάκι με Κατσιμιχαίους.όπως πέρυσι, ή κάτι ανάλογο χιουμοριστικό.

Καλό κουράγιο δεν λέω(το είπε και κάποιος Ευρωπαίος και δεν μας βγήκε σε καλό).

Καλή συνέχεια.

τότε συγχώρεσε με για την κάπως άστοχη η έκφραση μου να σου ευχηθώ καλή συνέχεια PRESJOHN αν κι με την όλη κατάσταση στο τέλος μόνο σάτιρα θα μπορούμε να κάνουμε κι δε μιλάω για τα Ε9 γενικά αναφέρομαι όσο για τους ευρωπαίους περίμενες ότι θα κάνανε η θα λέγανε κάτι για να μας βγει σε καλό ...δεν το νομίζω ... (αν θες να δείς κάτι ανάλογο χιουμοριστικό δεν έχεις παρά να επισκεφτείς το προφίλ μου ελπίζω να σου φτιάξει τη διάθεση αυτό που έχω ανεβάσει στη κατάσταση εδώ κι μερικές μέρες )καλά Χριστούγεννα λοιπόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως, μην το κρύβεται.....είστε ψιλομαζοχιστές για να μην πω χοντρομαζοχιστές.

Τρελαίνεστε να δουλεύεται με προβλήματα και να παιδεύεστε........

Αφού ΘΑ ΔΟΘΕΙ σίγουρα παράταση και για τα Ε9 και για τις καταστάσεις αναμόρφωσης, γιατί ταλαιπωρήστε μέρες γιορτών???

Τίποτα καλύτερο δεν έχετε να κάνετε?

Εκτός του ότι υπάρχει ο κίνδυνος να τα δώσετε λάθος αφού θα είναι βιαστικά....

Τι να σας πω ........

Σας εύχομαι πολύ φώτιση μέρες που είναι, μήπως συνειδητοποιήσετε κάποια πράγματα !!!

Νομίζετε ότι οι μέρες που φεύγουν θα ξαναγυρίσουν, αλλά όταν καταλάβετε ότι δεν............, θα είναι πολύ αργά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως, μην το κρύβεται.....είστε ψιλομαζοχιστές για να μην πω χοντρομαζοχιστές.

Τρελαίνεστε να δουλεύεται με προβλήματα και να παιδεύεστε........

Αφού ΘΑ ΔΟΘΕΙ σίγουρα παράταση και για τα Ε9 και για τις καταστάσεις αναμόρφωσης, γιατί ταλαιπωρήστε μέρες γιορτών???

Τίποτα καλύτερο δεν έχετε να κάνετε?

Εκτός του ότι υπάρχει ο κίνδυνος να τα δώσετε λάθος αφού θα είναι βιαστικά....

Τι να σας πω ........

Σας εύχομαι πολύ φώτιση μέρες που είναι, μήπως συνειδητοποιήσετε κάποια πράγματα !!!

Νομίζετε ότι οι μέρες που φεύγουν θα ξαναγυρίσουν, αλλά όταν καταλάβετε ότι δεν............, θα είναι πολύ αργά

Γεια στο...χέρι σου που τα έγραψε!!!

Η βασίλισσα της Αιγύπτου ξέρει τι γράφει. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

. το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι δεν τσέκαρε το κουτάκι για αλλαγή στοιχείων ε9 στο έντυπο ε1. το κουτάκι που αναλογεί στον υπόχρεο είναι τσεκαρισμένο ενω το κουτακι για την συζυγό όχι!

έχει πρόστιμο η τροποποιητική δήλωση ε1 για το 2011;

μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

΄δε νομιζω ότι φταιει το καουτάκι γιατι υπάρχει ένα και για τους δυο! προφανως ειναι λάθος του μητρώου και εκεί πρέπει να απευθυνθείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από καμία διάταξη νόμου δεν προβλέπεται η υποβολή εκ νέου της δήλωσης Ε9, για ήδη υποβληθείσες στο παρελθόν δηλώσεις Ε9. Δεν πρόκειται να κάνω ξανά κάτι το οποίο έχω ήδη κάνει εμπρόθεσμα (ή εκπρόθεσμα καταβάλλοντας το σχετικό πρόστιμο).

Οι μόνοι λόγοι που θα με "υποχρεώσουν" να "φτιάξω" την εικόνα μου στο περιουσιολόγιο είναι αφενός ηθικοί (θέλω εγώ δεν με υποχρεώνει κανείς) και αφετέρου η διάταξη των παραγράφων 1,2 του άρθρου 48 του ν. 3842/2010

"1. Απαγορεύεται η σύνταξη συμβολαιογραφικού εγ­γράφου, με το οποίο μεταβιβάζεται με αντάλλαγμα ή με χαριστική αιτία η κυριότητα ακινήτου ή μεταβιβάζονται ή δημιουργούνται εμπράγματα δικαιώματα σε αυτό, αν δεν επισυναφθεί από τον συμβολαιογράφο στο συμβόλαιο που συντάσσει, πιστοποιητικό του αρμόδιου προϊσταμέ­νου Δημόσιας Οικονομικής Υπηρεσίας, με το οποίο θα πι­στοποιείται ότι το ακίνητο έχει δηλωθεί στη δήλωση Φό­ρου Ακίνητης Περιουσίας και έχει καταβληθεί ο φόρος που αναλογεί στην αξία του για τα δύο προηγούμενα της μεταβίβασης έτη.

2. Οι φύλακες μεταγραφών και οι προϊστάμενοι των κτηματολογικών γραφείων υποχρεούνται να αρνηθούν τη μεταγραφή ή την καταχώριση στα κτηματολογικά βι­βλία συμβολαιογραφικού εγγράφου με το οποίο μεταβι­βάζεται με αντάλλαγμα ή με χαριστική αιτία η κυριότητα ενός ακινήτου ή μεταβιβάζονται ή δημιουργούνται ε­μπράγματα δικαιώματα σε αυτό, εάν δεν προσκομίζεται το πιστοποιητικό της παραγράφου 1 του άρθρου αυτού."

που ισχύουν σύμφωνα με την ΠΟΛ. 1205/2010, για μεταβιβάσεις από 1.1.2012 (αν δεν πάρει κι αυτή παράταση).

Σχετικά με το Ε9 έχω ήδη από καιρό έχω παραθέσει δημόσια την άποψή μου και δυστυχώς αυτά που έγραφα τότε ισχύουν ακόμη και σήμερα.

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/4830

Το Υ.Ο. θα έπρεπε να βγεί και να πεί ευθέως οτι αναγνωρίζει τα λάθη του παρελθόντος και των χειρισμών του σχετικά μα το Ε9 και να ζητά την συνδρομή των φοροτεχνικών για τη σωστή συμπλήρωση του περίφημου περιουσιολογίου. Έτσι απλά, χωρίς υπεκφυγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη επισκέπτης

Από καμία διάταξη νόμου δεν προβλέπεται η υποβολή εκ νέου της δήλωσης Ε9, για ήδη υποβληθείσες στο παρελθόν δηλώσεις Ε9. Δεν πρόκειται να κάνω ξανά κάτι το οποίο έχω ήδη κάνει εμπρόθεσμα (ή εκπρόθεσμα καταβάλλοντας το σχετικό πρόστιμο).

Οι μόνοι λόγοι που θα με "υποχρεώσουν" να "φτιάξω" την εικόνα μου στο περιουσιολόγιο είναι αφενός ηθικοί (θέλω εγώ δεν με υποχρεώνει κανείς) και αφετέρου η διάταξη των παραγράφων 1,2 του άρθρου 48 του ν. 3842/2010

Όταν ο νόμος δεν προβλέπει τη δυνατότητα εκ νέου της δήλωσης Ε9 τότε λογικά δεν επιτρέπεται να γίνει αυτό ακόμη κι αν το επιθυμεί ο φορολογούμενος.

Το σύστημα όμως για να διορθώσει τις εγγραφές, που τυχόν μεταφέρθηκαν εσφλαμένα από τις ορθές έντυπες δηλώσεις απαιτεί νέα δήλωση και όχι απλά διόρθωση της προβαλλόμενης εικόνας της περιουσιακής κατάστασης.

Ποιος είναι βέβαιος ότι με την νέα υποβολή δε θα κληθεί να καταβάλει και πρόστιμο και ποιος είναι βέβαιος ότι δε θα βρεθεί μπλεγμένος προκειμένουν να αποδείξει ότι διόρθωσε λάθη της μηχανογράφησης και όχι δικά του.

Επομένως είναι προτιμότερο όταν εκδοθούν τα νέα ΕΤΑΚ, ΦΜΑΠ κλπ να προσέλθει στη ΔΟΥ με τα έντυπα των δηλώσεών του παραμάσχαλα και να ζητήσει από τους αρμόδιους υπαλλήλιυς να κάνουν εκείνοι τις διορθώσεις μέσα στο σύστημα οίκοθεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤHN παράταση της ηλεκτρονικής υποβολής του εντύπου στοιχείων ακινήτων Ε9 μέχρι τις 31 Ιανουαρίου 2012 εξετάζει το Yπουργείο Οικονομικών. Η αρχική προθεσμία ηλεκτρονικής υποβολής της δήλωσης στοιχείων ακινήτων φυσικών και νομικών προσώπων εκπνέει στις 22 Δεκεμβρίου 2011.

Με την υπηρεσία ηλεκτρονικής υποβολής των δηλώσεων στοιχείων ακινήτων Ε9 προσφέρονται δυνατότητες, μεταξύ των οποίων:

• Επιτρέπει στα φυσικά πρόσωπα εκτός από την υποβολή δήλωσης στοιχείων ακινήτων του τρέχοντος έτους (2011) και τη διόρθωση της περιουσιακής τους κατάστασης για όσα έτη δεν έχει εκδοθεί εκκαθαριστικό για την ακίνητη περιουσία τους. Eτσι, θα αποφευχθεί άσκοπη ταλαιπωρία τόσο των φορολογουμένων όσο και των υπηρεσιών, η οποία πιθανόν να προκύψει από χειρόγραφες διορθώσεις δηλώσεων μετά τη λήψη του εκκαθαριστικού σημειώματος.

• Την εκτύπωση των δηλώσεων Ε9 που υποβάλλονται καθώς και των περιουσιακών καταστάσεων (για τα φυσικά πρόσωπα).

• Γίνεται ο εντοπισμός του ακινήτου στο οικοδομικό τετράγωνο.

Πηγή: express 17/12/2011

Θα ήταν πιο έντιμο αν το διατύπωναν ως εξής: " για άλλη μια φορά σαν υπουργείο τα κάναμε θάλασσα και δεν μπορούμε να δημιουργήσουμε μέσω του εντύπου Ε9 το περιουσιολόγιο φυσικών προσώπων και εταιριών, παρόλο που την τελευταία πενταετία δαπανήσαμε εκατομμύρια για συμβάσεις με ιδιωτικές εταιρίες, αν και θα μπορούσαμε να το συντάξουμε χωρίς κόστος μέσω του μόνιμου προσωπικού (ΓΓΠΣ) σε συνεργασία με τις οικονομικές σχολές των ΑΕΙ-ΤΕΙ. Και επειδή γίναμε ρεζίλι διότι δεν μπορούμε να εισπράξουμε φόρους ακινήτων που θα έπρεπε ήδη να είχαμε βάλει στο ταμείο από το 2010, επιστρατεύουμε εν όψει εορτών Χριστουγέννων τα γνωστά θύματα που ονομάζονται λογιστές-φοροτεχνικοί, να βρούν με τη σειρά νέα θύματα φορολογούμενους που δεν έχουν υποχρέωση να υποβάλλουν Ε9 για το τρέχων έτος, αλλά "λαχατρούν" να πληρώσουν φόρους ΕΤΑΚ και ΦΜΑΠ σε αντίθεση με άλλους που θα σφυρίξουν αδιάφορα όταν δουν την περιουσιακή τους κατάσταση-μπάχαλο αναρτημένη στην σχετική ιστοσελίδα".

Και για να τελειώνουμε το καλαμπούρι, τόσο δύσκολο ήταν να ενημερώσουν τους φορολογούμενους με προσωπική επιστολή όπως το 2008,προκειμένου να διορθώσουν τα λάθη που εμφανίζονται στο σύστημα ώστε όλοι να λάβουν σωστό εκκαθαριστικό. Δεν αντιλαμβάνονται ότι πάνε για πατατράκ?.

Ή πνέουμε τα λοίσθια και ότι πάρει η μπάλλα????.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΑΠΟ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ....ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ?

Αριθμό Ταυτότητας λαμβάνει όχι το ακίνητο αλλά το εμπράγματο δικαίωμα επ' αυτού. Όταν μεταβάλλεται το εμπράγματο δικαίωμα με αλλαγή ιδιοκτήτη λαμβάνει το ακίνητο νέο Α.Τ.ΑΚ. (έτσι το κάθε ακίνητο μπορεί να έχει περισσότερους των δύο αριθμούς κατά τη διάρκεια της "ζωής" του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ξανά πέρασμα από την αρχή

Αν κατάλαβα καλά τον συνάδελφο τον βγάζει κατ ευθείαν στο 2010. Αν του ανοιγε το 2009 καλως, να τα καταχωρησει ή να τα διορθωσει πάλι από την αρχή. Αλλα αν παρακάμπτει το 2009 και τον βγαζει κατ ευθείαν στο 2010 τι θα κάνει; Αν τα καταχωρησει στο 2010, το 2009 θα ειναι λειψό. Απαντω στο θεμα γιατι έχω 3-4 περιπτωσεις τέτοιες! Αν μπορει κάποιος να βοηθήσει να ήμουν ευγνώμων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στα πρωτα τα λες μπερδεμενα. Οσον αφορα οτι για το 2011, το τελευταιο που ρωτας, εγω τα περασα χθες όλα. Σκοπος τους ειναι να δουλευει το ΕΤΑΚ σωστά.

Κατ αρχας ευχαριστω για την ανταποκριση στο ερωτημα μου. Ας το ξεμπερδεψω: Ανοιγοντας την καρτελα ενός φορολογούμενου με βγαζει κατ ευθειαν στο 2010 (και οχι στο 2009). Κανοντας τον ελεγχο στην περιουσιακη κατασταση διαπιστωνω ότι δεν ειναι καταχωρημενα ακινητα που τα ειχε δηλωσει από το 2005. Αν προχωρησω λοιπον στην καταχωρηση τους στο 2010, το ΕΤΑΚ του 2010 θα βγει σωστο. Τα εν λογω όμως ακινητα δεν θα υπαρχουν στο 2009, αφου το ετος αυτο θα εχει παρακαμφθει, αρα το ΕΤΑΚ του 2009 θα ειναι λαθος (λειψο). Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...