Προς το περιεχόμενο

ΧΕΙΡΟΠΕΔΕΣ ΣΕ ΔΥΟ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΔΟΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2-3 πραγματάκια πάλι .....

Όπως προαναφέρθηκε προϋπόθεση για να πει κάποιος ότι υπάρχει παράβαση, είναι η ύπαρξη γραπτής συμφωνίας ή καταγγελίας από πελάτη (που βέβαια θα πρέπει να ισχύει) , διαφορετικά ο νόμος δίνει τη δυνατότητα για έκδοση ΑΠΥ έως 31/12 (εφόσον βέβαια δεν υπάρχουν προκαταβολές πληρωμής όπου εκεί υπάρχει υποχρέωση) .

Όσον αφορά τις δηλώσεις , αν εξαιρέσεις ότι πχ εμείς κάνουμε υπερβολικά πολλές δηλώσεις ΔΩΡΕΑΝ και δεν είναι καθόλου αστείο αυτό και εκεί υπάρχει θέμα ολοκλήρωσης υπηρεσίας , ας πούμε υπάρχουν αρκετές δηλώσεις για τις οποίες δεν έχουμε πληρωθεί διότι δεν στείλαμε ακομη το Ε9 ...(επαναλαμβάνω δεν το παίζω ξερόλας ή αθώα περιστέρα απλά διαπιστώσεις κάνω) .

Και επιτέλους το ότι έχουμε φακέλους από κάποιους δεν σημαίνει ότι πληρωνόμαστε κιόλας , τουλάχιστον από όλους ,.......

Συμφωνώ απολύτως ως προς τα κόκκινα υπογραμμησμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπήρχε ο κωδ.991 στον πίνακα 10 του Ε1 και συμπληρώναμε το ποσό θα ήταν καλύτερα;

Αν δεν πλήρωνε ο μισθωτός - συνταξιούχος τότε το ποσό δεν θα έπαιρνε προσαύξηση.

Απ΄ότι όμως πληρωνόταν τότε το ποσό θα πήγαινε στην περιοδική και όσο αφορά το ΦΠΑ που του αναλογούσε θα αποδιδόταν μέσω του ήδη συγκεντρωμένου ποσού.

Η καθαρή αξία, μετά το τέλος της διασταύρωσης θα πιστωνόταν σε κάποιο αριθμό IBAN.

Σε κάθε έντυπο ένας κωδικός. Θα ξεμπερδεύαμε με την λιανική.

Λέτε να με έχουν πειράξει τα ληγμένα που παίρνω;

Πάντως για τους δικηγόρους όπως γνωρίζετε έχει φτιαχτεί λογισμικό.

Για τους μηχανικούς έχει γίνει το ίδιο. Ιδίως δε για τους μηχανικούς, όποιος έχει παρακολουθήσει σχετικά, το λογισμικό για τα αυθαίρετα πάλι το ΤΕΕ το δημιούργησε, το διαχειρίζεται και το συντηρεί.

Όπως αναφέρει η σχετική ανακοίνωση του ΙΚΑ http://www.ika.gr/gr...ss/20111130.cfm "το πλήρες σύστημα ηλεκτρονικών συναλλαγών" στοίχισε πριν από μερικά έτη κάμποσα χρήματα. Το ΟΕΕ θα εισπράξει αντί των υπηρεσιών του για την πιστοποίηση ένα ανάλογο ποσό. Επίσης στο ΟΕΕ τρέχουν έργα για e-library για ενημέρωση "Μελών και πολιτών" με αρκετά μεγάλα ποσά προϋπολογισμού. Εμείς δεν χρειαζόμαστε εφαρμογή μεγέθους ΙΚΑ. Θα μπορούσαμε να ορίσουμε το ΟΕΕ ως εκκαθαριστή μας για την σχέση μας με τους επαγγελματίες-πελάτες αν δημιουργούνταν κάτι ανάλογο. Με την ανάληψη κάποιου πελάτη θα προσκομίζαμε το συμφωνητικό και το ΟΕΕ θα αναλάμβανε να στέλνει την ταχυπληρωμή στον επαγγελματία πελάτη μας. Η μη καταβολή από μέρους του πελάτη ή με την λήξη κάποιας συνεργασίας και μετά από την πάροδο π.χ. 3 μηνών οι τυχόν οφειλές θα βεβαιώνονταν στην Δ.Ο.Υ. του πελάτη.

Μαϊμουδιές όποιος θέλει και τις επιζητεί πάλι θα μπορούσε να κάνει. Χάρες ή βοήθεια σε κάποιους πελάτες όποιος συνάδελφος θέλει θα μπορούσε και πάλι να τις κάνει.

Μήπως όμως να ορίζαμε το ταμείο μας, τις συναλλαγές μας, τις εισπράξεις μας και όλα τα σχετικά σαν στόχο προς επίτευξη για να σταματήσουμε να είμαστε με την πλάτη στον τοίχο συνεχώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΦΑΚΕΛΟΥΣ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ Ε1 ΚΑΙ Ε3 ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΣΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΚΟΒΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ. ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΛΕΓΧΟΥ?

ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΝΕΙΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΦΑΚΕΛΟΥΣ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ Ε1 ΚΑΙ Ε3 ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΣΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΚΟΒΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ. ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΛΕΓΧΟΥ?

ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΝΕΙΣ?

Tιμολογείς με διαφορετικές ΑΠΥ , στον ίδιο μήνα, τρίμηνο....., την ενημέρωση των βιβλίων, την περιοδική δήλωση ΦΠΑ, την προσωρινή δήλωση ΦΜΥ, ........ ? Μη τραβάμε τις ερμηνείες στα άκρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση υποθετικη.

Παιρνω καινουριο πελατη απο 01/11/2011 , μου φερνει το παλιο αρχειο των δηλωσεων του στο γραφειο

κοβω αποδειξεις απο σημερα και καθε μηνα (που δεν προκειται λεμε τωρα)

ερχεται το ΣΔΟΕ το καλοκαιρι.

Βρισκει τις αποδειξεις απο τον 11/2011 μεχρι το καλοκαιρι του 2012

μου ζηταει αποδειξεις απο το 11/2011 και πριν. Δεν εχω συμφωνητικο με τον πελατη

ποιος πρεπει να αποδειξει οτι δεν ειναι ελεφαντας???

Απ την μεχρι τωρα εμπειρια μου, ξερω 100% οτι εαν δεν υπαρχει καταγγελια

δεν προκειται να γινει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση υποθετικη.

Παιρνω καινουριο πελατη απο 01/11/2011 , μου φερνει το παλιο αρχειο των δηλωσεων του στο γραφειο

κοβω αποδειξεις απο σημερα και καθε μηνα (που δεν προκειται λεμε τωρα)

ερχεται το ΣΔΟΕ το καλοκαιρι.

Βρισκει τις αποδειξεις απο τον 11/2011 μεχρι το καλοκαιρι του 2012

μου ζηταει αποδειξεις απο το 11/2011 και πριν. Δεν εχω συμφωνητικο με τον πελατη

ποιος πρεπει να αποδειξει οτι δεν ειναι ελεφαντας???

Απ την μεχρι τωρα εμπειρια μου, ξερω 100% οτι εαν δεν υπαρχει καταγγελια

δεν προκειται να γινει τιποτα.

Μα θα φαίνεται η έναρξη σχέσεων στο Μητρώο .........

Και κάτι ακόμη ....

Το έχουμε ξαναγράψει πολλές φορές , τα συμφωνητικά ΔΕΝ είναι υποχρεωτικά ούτε μόνο από αυτά θα γλυτώσεις τη ταλαιπωρία , είναι μέν ένα τρανταχτό επιχείρημα αλλά ως εκεί . Από εκεί και πέρα, επειδή και εμείς έχουμε κάνει (όχι σε όλους αλλά σε αρκετούς πελάτες) συμφωνητικά , τα κάναμε πιο πολύ για να έχουμε την εντύπωση ότι είμαστε καλύμμένοι αστικά και ένας από τους ορούς αναφέρει ότι σε τυχόν αποδεδειγμένη λανθασμένη ενέργεια μας η αποζημίωση είναι συναρτήση της αμοιβής μας και με προϋπόθεση της προηγούμενης μη οφειλής από το πελάτη . Θα μου πεις ότι έτσι καλύπτεσαι ??? Όπως έγραψα , έχουμε κάπως το κεφάλι μας ήσυχο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρει πελατη και δεν εχω κανει αλλαγη στο μητρωο

που δεν ειναι κι απαραιτητο κιολας,,,,

εφοσον υποβαλλω δηλωσεις με την υπογραφη μου και γινονται αποδεκτες απο την ΔΟΥ,

Εν ολιγοις,το ΣΔΟΕ θα ρθει και θα σου πει

ποσους πελατες εχεις???

φερε τις αποδειξεις

Ποσες φορολ δηλωσεις εκανες ?

φερε τις αποδειξεις

Ολα τ αλλα ειναι για ακαδημαικη μορφωση , μην πω παραμορφωση!!!!!!!!!!!!!!

Αν πεσεις σε κανεναν καραγκιοζη , που ψαχνει οτι παπαρια του ρθει

εκει θα φανει αν εισαι μαγκας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρει πελατη και δεν εχω κανει αλλαγη στο μητρωο

που δεν ειναι κι απαραιτητο κιολας,,,,

εφοσον υποβαλλω δηλωσεις με την υπογραφη μου και γινονται αποδεκτες απο την ΔΟΥ,

Εν ολιγοις,το ΣΔΟΕ θα ρθει και θα σου πει

ποσους πελατες εχεις???

φερε τις αποδειξεις

Ποσες φορολ δηλωσεις εκανες ?

φερε τις αποδειξεις

Ολα τ αλλα ειναι για ακαδημαικη μορφωση , μην πω παραμορφωση!!!!!!!!!!!!!!

Αν πεσεις σε κανεναν καραγκιοζη , που ψαχνει οτι παπαρια του ρθει

εκει θα φανει αν εισαι μαγκας!!!

Δηλαδή αυτό σημαίνει ότι φαίνεται ο προηγούμενος Λογιστής ακόμη? Να υποθέσω ότι δεν μιλήσατε μαζί του ? (άλλο θέμα βέβαια) .

Ακόμη και έτσι βέβαια , από τι στιγμή που βάζετε υπογραφή στις δηλώσεις , φαίνεται ο χρόνος έναρξης συνεργασίας .

Βρε δε διαφωνώ με αυτά που λέτε , αλλά άλλο γράφω(ερμηνέια νόμου) και βέβαια ο σωστός ο έλεγχος δε γίνεται έτσι ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπήρχε ο κωδ.991 στον πίνακα 10 του Ε1 και συμπληρώναμε το ποσό θα ήταν καλύτερα;

Αν δεν πλήρωνε ο μισθωτός - συνταξιούχος τότε το ποσό δεν θα έπαιρνε προσαύξηση.

Απ΄ότι όμως πληρωνόταν τότε το ποσό θα πήγαινε στην περιοδική και όσο αφορά το ΦΠΑ που του αναλογούσε θα αποδιδόταν μέσω του ήδη συγκεντρωμένου ποσού.

Η καθαρή αξία, μετά το τέλος της διασταύρωσης θα πιστωνόταν σε κάποιο αριθμό IBAN.

Σε κάθε έντυπο ένας κωδικός. Θα ξεμπερδεύαμε με την λιανική.

Όπως αναφέρει η σχετική ανακοίνωση του ΙΚΑ http://www.ika.gr/gr...ss/20111130.cfm "το πλήρες σύστημα ηλεκτρονικών συναλλαγών" στοίχισε πριν από μερικά έτη κάμποσα χρήματα. Το ΟΕΕ θα εισπράξει αντί των υπηρεσιών του για την πιστοποίηση ένα ανάλογο ποσό. Επίσης στο ΟΕΕ τρέχουν έργα για e-library για ενημέρωση "Μελών και πολιτών" με αρκετά μεγάλα ποσά προϋπολογισμού. Εμείς δεν χρειαζόμαστε εφαρμογή μεγέθους ΙΚΑ. Θα μπορούσαμε να ορίσουμε το ΟΕΕ ως εκκαθαριστή μας για την σχέση μας με τους επαγγελματίες-πελάτες αν δημιουργούνταν κάτι ανάλογο. Με την ανάληψη κάποιου πελάτη θα προσκομίζαμε το συμφωνητικό και το ΟΕΕ θα αναλάμβανε να στέλνει την ταχυπληρωμή στον επαγγελματία πελάτη μας. Η μη καταβολή από μέρους του πελάτη ή με την λήξη κάποιας και μετά από την πάροδο π.χ. 3 μηνών οι τυχόν οφειλές θα βεβαιώνονταν στην Δ.Ο.Υ. του πελάτη.

Συμπληρώνω στον εαυτό μου :mellow: ( αν το καταντήσω blog να μου το πείτε ):

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 3986

Επείγοντα Μέτρα Εφαρμογής Μεσοπρόθεσμου Πλαισίου Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2012 - 2015.

(ΦΕΚ Α' 152/1-7-2011)

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

Εκδίδομε τον ακόλουθο νόμο που ψήφισε η Βουλή:

......................

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΣΤ΄

...............

Άρθρο 44

.......

3. Στο τέλος του άρθρου 14 του π.δ. 258/2005 προστίθεται εδάφιο ως εξής:

«Από 1.1.2013 θεσπίζεται εισφορά υπέρ ΟΑΕΕ ανά κλάδο επιχείρησης ως ποσοστό επί των ετήσιων εσόδων (τζίρου) της επιχείρησης. Το ποσοστό εισφοράς καθορίζεται με απόφαση των Υπουργών Οικονομικών, Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης μετά από ειδική οικονομική μελέτη του Υπουργείου Οικονομικών και γνώμη του ΣΚΑ.»


Αν συνυπολογίσει κανείς τον χρόνο ( και όχι μόνο ) για τα συμφωνητικά, για την έκδοση αποδείξεων, για την απόδοση του παρακρατούμενου φόρου και του Φ.Π.Α., την τήρηση σχετικής Νομοθεσίας, για συλλογή δικαιολογητικών δήλωσης εισοδήματος, για την κατάθεση αυτών για την τυχόν επιστροφή φόρου, στο μέλλον τον χρόνο για την απόδοση του ποσοστού υπέρ ΟΑΕΕ, την είσπραξη χρημάτων με το "πέρας" της εργασίας, τον χρόνο για τήρηση βιβλίων και τα σχετικά προβλήματα όπως αυτοπεραιώσεις-αυτοελέγχους-περαιώσεις κ.ά., πρέπει ανεξαρτήτως μεγέθους δραστηριότητας του Λ/Φ να πλησιάζουν τον ένα εργάσιμο μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΦΑΚΕΛΟΥΣ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ Ε1 ΚΑΙ Ε3 ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΣΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΚΟΒΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ. ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΛΕΓΧΟΥ?

ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΝΕΙΣ?

Tιμολογείς με διαφορετικές ΑΠΥ , στον ίδιο μήνα, τρίμηνο....., την ενημέρωση των βιβλίων, την περιοδική δήλωση ΦΠΑ, την προσωρινή δήλωση ΦΜΥ, ........ ? Μη τραβάμε τις ερμηνείες στα άκρα .

SOTIRI ΤΙΜΟΛΟΓΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΠΕΛΑΤΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ . ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΟΒΩ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΜΠΕΡΙΕΧΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ . ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΒΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΥ? ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΠ ΦΠΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω κυριες και κυριοι συναδελφοι αν ειναι ασχετο αυτο που θελω να πω

σ αυτο εδω το θεμα αλλα θα ηθελα να παρακαλεσω ολους τους συναδελφους

και για δικο τους καλο οταν ερχονται νεοι πελατες στα γραφεια μας να επικοινωννουν

με τον προηγουμενο συναδελφο και να ενημερωνεται για το ποιος ειναι ο νεος μας

πελατης και ποσο τυχεροι η ατυχοι ειμαστε που ηρθε σ εμας και το κυριοτερο αν δεν

εχει εξωφλησει τον προηγουμενο πελατη ας εξακριβωσουμε τον λογο τουλαχιστον

γιατι απλα σε λιγο θα χρωσταει και σ εμας .Και θα εχουμε κψει και τις απυ ολες και στο

τελος θα παρουμε ................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΦΑΚΕΛΟΥΣ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ Ε1 ΚΑΙ Ε3 ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΣΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΚΟΒΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ. ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΛΕΓΧΟΥ?

ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΝΕΙΣ?

Tιμολογείς με διαφορετικές ΑΠΥ , στον ίδιο μήνα, τρίμηνο....., την ενημέρωση των βιβλίων, την περιοδική δήλωση ΦΠΑ, την προσωρινή δήλωση ΦΜΥ, ........ ? Μη τραβάμε τις ερμηνείες στα άκρα .

SOTIRI ΤΙΜΟΛΟΓΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΠΕΛΑΤΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ . ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΟΒΩ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΜΠΕΡΙΕΧΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ . ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΒΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΥ? ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΠ ΦΠΑ?

Δεν έχεις πρόβλημα. Εκδίδεις ανά μήνα ΑΠΥ και τιμολογείς τις υπηρεσίες του συγκεκριμένου μήνα (οι οποίες μπορεί να είναι και διαφορετικές από του προηγούμενου ή του επόμενου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε σκεφτεί να εκδίδετε το παραστατικό στην αρχή κάθε χρόνου με την έναρξη της υπηρεσίας

Επί Πιστώσει,να εισπράτετε τον ΦΠΑ,να υποβάλετε την δήλωση παρακράτησης Φόρου Ελευθέρων

Επαγγελματιών και να σας δίνουν τα υπόλοιπα με δόσεις.

Τουλάχιστον κατ'αυτόν τον τρόπο δεν θα χάνετε τον ΦΠΑ και θα είσαστε σίγουροι ότι αποδώθηκε

ο Φ.Ε.Ε για να εκπέσει από την φορολογική σας δήλωση.

Σαφώς και μιλάω για τις μικρές αμοιβές και όχι για κάποιες,που πιθανώς να έχουν υπερβολικά

μεγάλους φόρους και δεν υφίσταται θέμα.

Ο ΚΒΣ δεν απαγορεύει την έκδοση παραστατικού για ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ακόμα και προγενέ-

στερου της λήψης της υπηρεσίας,σύμφωνα με τις παραγράφους 14 & 15 του άρθρου 12.

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

ΣΤΙΣ 15/07/2011 , ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΤΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΩΡΑ 11:10 ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΟΥ ΔΙΑΤΗΡΩ ΣΤΗΝ ΘΗΒΑ ΤΟ ΣΔΟΕ ΛΑΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΤΕΓΡΑΨΕ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΜΗ ΕΚΔΟΣΗΣ 12 ΑΠΥ ΓΙΑ 12 ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΕΛΑΤΩΝ ΜΟΥ(ΜΙΣΘΩΤΩΝ-ΑΓΡΟΤΩΝ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΩΝ) ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ 370 ΕΥΡΩ.

ΓΙΑ ΤΙΣ 6 ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ Δ.Ο.Υ ΘΗΒΑΣ ΚΟΠΗΚΑΝ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΕΣ Α.Π.Υ . ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΘΕΙ ΟΤΙ Α.Π.Υ ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΜΕΡΑΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΕ ΤΙΣ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ,ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΟΡΤΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΜΕΡΑΣ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ.

ΕΠΙΣΗΣ ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΣΔΟΕ ΛΑΜΙΑΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΜΟΥ, ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ,ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΟΛΕΣ ΠΑΝΩ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΤΟ Νο ΑΠΥ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ .

ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ 6 ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΕΣ ( ΕΛΛΕΙΠΑΝ ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ,ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ) ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΧΑΡΤΟΚΙΒΩΤΙΟ , ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΑΝ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ 2ΜΕΡΟ ΚΑΙ ΣΤΑΛΘΗΚΑΝ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΤΙΣ 17 ΚΑΙ 18/7/2011 , ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΑ , ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΤΟΥΣ , ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΑΠΥ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ.

ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 26/07/2011 ΠΗΓΑ Ο ΙΔΙΟΣ ΣΤΟ ΣΔΟΕ ΛΑΜΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΑΙΤΗΣΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ(ΕΝΣΤΑΣΗ) ΜΕ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ Νο 3408 ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΞΕΘΕΣΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣΚΟΜΙΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ 6 ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ , ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΜΕΣΩ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΥ ΟΠΩΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝΑΦΕΡΩ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΣΤΑΣΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟ Η ΟΧΙ , ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ.ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΡΜΟΔΙΟΥΣ ΜΕΧΡΙ 1/12/2011.

ΣΤΙΣ 23/11/2011 ΗΜΕΡΑ ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΑΙ ΩΡΑ 11:40 ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΣΩΜΑ ΔΙΩΞΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ , ΣΥΝΟΔΕΙΑ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΝΩΠΙΟΝ 10 ΑΤΟΜΩΝ(ΠΕΛΑΤΩΝ ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ) ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΝΕΛΑΒΑΝ ΟΔΗΓΩΝΤΑΣ ΜΕ ΣΤΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΘΗΒΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ ΘΗΒΑΣ (ΟΥΤΕ ΟΙ ΚΟΙΝΟΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ , ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΤΟΝ ΤΕΛΑΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ) ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΑΥΣΤΗΡΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ.

ΕΚΕΙ ΕΛΑΒΑ ΓΝΩΣΗ ΤΩΝ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΤΗΣ ΔΙΚΟΓΡΑΦΙΑΣ , ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΙΣ 21/11/2011 ΤΟ ΣΔΟΕ ΛΑΜΙΑΣ ΕΧΕΙ ΣΤΕΙΛΕΙ ΜΕΣΩ ΕΛΤΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΘΗΒΑΣ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΜΗΝΥΤΗΡΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ 5057 ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΤΟΥ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΔΟΕ ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΗΣ ΑΥΤΟΦΩΡΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ ΜΕ ΑΡ. ΠΡΩΤ. 5073/22-11-2011.

ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ Ο ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ ΠΛΗΜΜΕΛΕΙΟΔΙΚΩΝ ΑΣΚΗΣΕ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΜΟΥ ΠΟΙΝΙΚΗ ΔΙΩΞΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΕΜΦΘΗΚΑ ΣΤΟ ΜΟΝΟΜΕΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΙΚΑΣΗ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΦΩΡΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΣΔΟΕ ΛΑΜΙΑΣ ΖΗΤΗΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥ ΘΗΒΑΣ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΕΛΕΓΧΟΥ , ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΑΛΛΑ ΕΩΣ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ , 15:00 M.M ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ. Η ΔΟΥ ΘΗΒΑΣ ΠΑΡΕΛΑΒΕ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΔΟΕ ΤΗΝ ΜΗΝΥΤΗΡΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΑΡΧΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΕΛΕΓΧΟΥ.ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΠΗΡΑ ΑΝΑΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 25/11/2011(2 ΗΜΕΡΕΣ).

ΣΤΙΣ 25/11/2011 ΠΑΡΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΖΗΤΗΣΑ ΑΝΑΒΟΛΗ ΤΗΣ ΕΚΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΩ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΚΑΙ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΥΠΟΘΕΣΗ (ΜΑΛΙΣΤΑ Ο ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΤΗΝ ΑΝΑΒΟΛΗ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ) ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΑΠΕΡΡΙΨΕ ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕ ΣΤΗΝ ΕΚΔΙΚΑΣΗ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ , ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΗΚΑ ΣΕ ΠΟΙΝΗ ΦΥΛΑΚΙΣΗΣ 4 ΜΗΝΩΝ ΜΕ ΤΡΙΕΤΗ ΑΝΑΣΤΟΛΗ . ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΑΣΚΗΣΑ ΕΦΕΣΗ.

ΤΗΝ 1/12/2011 ΕΙΔΟΠΟΙΗΘΗΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥ ΘΗΒΑΣ. ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΜΕ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ -ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΕΚΘΕΣΗΣ ΤΟΥ ΣΔΟΕ - ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΜΗ ΕΚΔΟΣΗΣ 12 ΑΠΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ 60 ΜΕΡΕΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ (ΜΕΧΡΙ 28/2/2012) ΝΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΩ Η ΝΑ ΠΡΟΣΦΥΓΩ ΣΤΟ ΑΡΜΟΔΙΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ .

Ο ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΤΟΦΩΡΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ (ΟΠΩΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ) ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΕΙΧΕ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΛΕΓΧΟΥ?ΜΗΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΙ ΕΓΙΝΕ ΛΑΘΟΣ ( Η ΣΚΟΠΙΜΑ) ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΠ[Ο ΤΗΝ ΑΡΧΗ?? !!!

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΗ :

  • ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 10ΕΤΙΑ ΧΩΡΙΣ ΑΠΥ(ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΕΚΤΟΣ)
  • ΑΠΟΔΙΔΩ ΦΠΑ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΠΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΠΡΑΤΤΩ!!!)
  • ΤΗΡΩ ΜΟΝΟ ΒΙΒΛΙΑ ΕΩΣ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ (ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΤΖΙΡΟΥΣ -ΟΧΙ ΒΙΒΛΙΑ Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ)
  • ΤΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΕΙΣΠΡΑΤΤΩ ΑΠΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ -50 ΕΥΡΩ ΕΩΣ 50 ΕΥΡΩ(-50 ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΛΟΠΛΗΡΩΤΕΣ!!ΔΑΝΕΙΚΑ!!)

ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΝΟΚΑΣ!! ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΑΠΟ ΘΗΒΑ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κε Νόκα,

άδεια ασκήσεως επαγγέλματος έχετε?

Τί μομφή είναι αυτή συνάδελφε ... δεν την κατάλαβα. Υπάρχει περίπτωση να μην έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Και στο κάτω κάτω η παράβαση δεν αφορούσε αυτό στο οποίο αναφέρεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΡΟΣ ΤΙ ΑΥΤΗ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΥΡΙΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ.ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΛΥΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΑΣΟΕΕ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε σου εύχομαι να ξεμπερδέψεις καλά.

Θεωρώ χρήσιμο να μας ενημερώσεις όταν όλα τελειώσουν.

Επίσης θα ήθελα να μάθω για ποιό ακρίβώς αδίκημα καταδικάσθηκες στο ποινικό μέρος (το διοικητικό δεν τελεσιδήκησε ακόμα).

Όλα αυτά γίνονται γιατί δε δίνουμε όση σημασία πρέπει στις λεπτομέρειες. Κοιτάζουμε τη δουλειά και τα συμφέροντα των πελατών μας και αφήνουμε τα δικά μας θέματα πίσω.

Καλές γιορτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε, σε κανένα σύλλογο απευθύνθηκες;

ΥΓ. Σωτήρη "Πορτοσάλτε" Χ, ξεπέρασες τον εαυτό σου κατά πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σας εγω ενα εω να πω μακαρι να κανουν ελεγχους και στα λογιστικα γραφεια αφενος να καθαρισει ο κλαδος μας και αφετερου ποσοι ειναι αυτοι που δεν κοβουν αποδειξεις ειναι με εισοδηματα πεινας και εχουν 3 4 αυτοκινητα βιλες και εξοχικα να μην πω και για κοτερα χαχχαχαχααχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σας εγω ενα εω να πω μακαρι να κανουν ελεγχους και στα λογιστικα γραφεια αφενος να καθαρισει ο κλαδος μας και αφετερου ποσοι ειναι αυτοι που δεν κοβουν αποδειξεις ειναι με εισοδηματα πεινας και εχουν 3 4 αυτοκινητα βιλες και εξοχικα να μην πω και για κοτερα χαχχαχαχααχ

πολυ ευκολα μπορει να συμφωνησει κανεις μαζι σου, αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση, δεν βλεπω να μαζεψε η αστυνομια κανενα κλεφτη και δεν εχω κανενα λογο να αμφισβητησω την αληθεια οσων διηγειται ο παθων συναδελφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σας εγω ενα εω να πω μακαρι να κανουν ελεγχους και στα λογιστικα γραφεια αφενος να καθαρισει ο κλαδος μας και αφετερου ποσοι ειναι αυτοι που δεν κοβουν αποδειξεις ειναι με εισοδηματα πεινας και εχουν 3 4 αυτοκινητα βιλες και εξοχικα να μην πω και για κοτερα χαχχαχαχααχ

.........................

Από εξυπνάδες χορτάσαμε σε αυτόν το τόπο ........

Αυτά ούτως ή άλλως είναι εύκολα να βρεθούν .....

Για πες μας αγαπητέ μας συνάδελφε όμως , σε συναδέλφους (που δυστυχώς είναι πλειοψηφία) που κόβουν (ή και δεν κόβουν για να είμαστε ειλικρινείς) αλλά δεν έχουν ούτε βίλες ούτε εξοχικά ούτε αμάξια και χρωστάνε ταμεία,Δεη κλπ τι έχεις να προτείνεις ? Να τους χώσουν φυλακή ?????? Μάλλον αγαπητέ μπερδεύεις το κλάδο μας με αυτό των πολιτικών .......

Εφόσον είναι έτσι όπως τα λέει ο συνάδελφος θα έπρεπε όλοι οι σύλλογοι να ευαισθητοποιηθούν και να κάνουν κάποιες ενέργειες , επίσης παρότι δεν κατέχω τα νομικά , θεωρώ ότι μπορεί να γίνει και αγωγή για ηθική βλάβη , συκοφαντική δυσφήμιση και μη τήρηση νόμιμων διαδικασιών με αξίωση μεγάλης αποζημίωσης ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.........................

Εφόσον είναι έτσι όπως τα λέει ο συνάδελφος θα έπρεπε όλοι οι σύλλογοι να ευαισθητοποιηθούν και να κάνουν κάποιες ενέργειες , επίσης παρότι δεν κατέχω τα νομικά , θεωρώ ότι μπορεί να γίνει και αγωγή για ηθική βλάβη , συκοφαντική δυσφήμιση και μη τήρηση νόμιμων διαδικασιών με αξίωση μεγάλης αποζημίωσης ........

κατσε βρε βιαστικε Αποστολε και συ....η ευαισθησια των συλλογων ειναι δεδομενη, τοσο που προσπαθουν τωρα να ξεπερασουν την βαθεια συγκινηση απο το γεγονος, για να ενεργησουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπετε κύριοι, συνάδελφοι και μή,οτι δεν υπάρχει τρόπος να κοιμάσαι ήσυχος,και να δουλευεις στο γραφείο σου με τη σιγουριά του νόμιμου επιχειρηματία!Βρήκαν ένα άνθρωπο,δημόσιο λειτουργό και άμισθο εισπράκτορα,εξάντλησαν όλη την αυστηρότητα του νόμου,ο οποίος σύμφωνα με τα λεγόμενα του παντα,να είναι υπόδειγμα λογιστή και επιχειρηματία!Μπράβο στον κύριο Νόκα για το επίπεδο τυπικότητας που επέδειξε,και κρίμα για αυτούς που επιλέγουν τους έυκολους στόχους!έχετε τη συμπαράσταση όλων μας κύριε Νόκα!ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν χρωστάς λίγα κι δεν έχεις να πληρώσεις πας μέσα διαπομπεύεσαι σαν στιγνός εγκληματίας κι σε σέρουν απο εδώ κι απο εκεί

αν χρωστάς πολλά κι έχει κι δεν τα πληρώνεις η τα έχεις καταχραστεί υπεξαιρέσει κι έχεις κάνει ένα κάρο άλλα αδικήματα

κυκλοφορείς ελεύθερος ...αλλά ακόμα κι αν τύχει ποτέ να σε συλλάβουν δηλώνεις πολιτικός κρατούμενος η οτιδήποτε άλλο

κι τέλος πάντων καλός η κακός τη γλυτώνεις κατά την άποψη μου πάντα η οποία μπορεί να είναι κι λανθασμένη ο παθών

ήταν ένας απο αυτούς που τυχαία συνελήφθησαν για τα μάτια του κόσμου κι για να φανεί κι καλά ότι πιάνουμε τη φοροδιαφυγή για 370

τα οποία κι έκοψε μετά αποδείξεις ενώ κάποιοι δίνανε δάνεια σε κολλητούς απο τη τράπεζά τους με αποτέλεσμα τη κρατικοποίηση κι τη δημιουργία μεγάλων προβλημάτων σε βάρος του δημοσίου

Δεν είμαι υπέρ της φοροδιαφυγής κι της απάτης ...να πληρώσουν όλοι κι αυτοί που χρωστούν 1 ευρώ κι αυτοί που χρωστούν Δίς ευρώ (σαφώς κι με τη προϋπόθεση ότι έχουν να τα πληρώσουν κι δεν τα αφήνουν σκοπίμως απλήρωτα γιατί ευτυχώς η δυστυχώς εκείνος που δεν έχει δε μπορεί να πληρώσει)

τα παραπάνω παραδείγματα ήταν τυχαία από αυτά που βλέπουμε κι διαβάζουμε καθημερινώς στην τηλεόραση τις εφημερίδες κι τα σίτε κατά πόσον οι όχι είναι αληθή η απλά φούσκες θα μας το πεί η δικαιοσύνη όταν έρθει η ώρα να αποδοθεί γιατί όλοι είναι αθώοι μέχρι αποδείξεως του εναντίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...