Προς το περιεχόμενο

ΧΕΙΡΟΠΕΔΕΣ ΣΕ ΔΥΟ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΔΟΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες ?

Τι ζήτησαν, πως διαστάυρωσαν ότι δεν είχαν εκδοθεί αποδείξες, σε ποιούς δεν είχε εκδόσει (σε επαγγελματίες ή για δηλώσεις).

Ψάξανε και βρήκαν δηλώσεις και ζήτησαν ΑΠΥ ?

Να ξέρουμε τι μας περιμένει για να προετοιμαστούμε. Νομίζω δεν υπάρχει κανένας απο εμάς που δεν έχει αντίγραφα δηλώσεων στο γραφείο του χωρίς υπογραφή και χωρίς ΑΠΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες ?

Τι ζήτησαν, πως διαστάυρωσαν ότι δεν είχαν εκδοθεί αποδείξες, σε ποιούς δεν είχε εκδόσει (σε επαγγελματίες ή για δηλώσεις).

Ψάξανε και βρήκαν δηλώσεις και ζήτησαν ΑΠΥ ?

Να ξέρουμε τι μας περιμένει για να προετοιμαστούμε. Νομίζω δεν υπάρχει κανένας απο εμάς που δεν έχει αντίγραφα δηλώσεων στο γραφείο του χωρίς υπογραφή και χωρίς ΑΠΥ

Στην θηβα πρεπει να ηταν,ο ενας λενε δεν εκοψε 52 αποδειξεις και ο αλλος 12,για τι ποσα βεβαια ...δεν ξερω,σιγουρα πανω απο 150.000ευρω.τους επιβληθηκε ποινη 4 μηνων εξαγορασιμη...και στους δυο.τι να τους κανω...ας προσεχαν..υπηρχε τροπος...κανεις τετοια που φωναζουν μονα τους απο μακρια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω κάποιος συνάδελφος απο την Θήβα να μπορεί να στείλει περισσότερες λεπτομέρειες

Με το θέμα πάντως θα ασχοληθεί και η ΠΟΦΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5. Επίσης, με ποινή φυλάκισης τουλάχιστον τεσσάρων (4) μηνών τιμωρείται ο υπόχρεος που δεν εκδίδει ή εκδίδει ανακριβώς τα προβλεπόμενα από το π.δ. 186/1992 (Κ.Β.Σ.) στοιχεία κατά την πώληση ή διακίνηση αγαθών ή την παροχή υπηρεσιών ή δεν καταχωρεί στα πρόσθετα βιβλία της παραγράφου 5 του άρθρου 10 του ίδιου προεδρικού διατάγματος, τις συναλλαγές για τις οποίες δεν έχουν εκδοθεί τα οικεία στοιχεία εσόδων, εφόσον εμπίπτει στις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 13. Ειδικά για υπόχρεους που, κατά τα οριζόμενα στο προηγούμενο εδάφιο, εμπίπτουν στις διατάξεις του πέμπτου και έκτου εδαφίου της παραγράφου 1 του άρθρου 13, επιβάλλεται ποινή φυλάκισης τουλάχιστον έξι (6) μηνών. Οι διατάξεις της παραγράφου 2 καταλαμβάνουν και το αδίκημα της παρούσας παραγράφου.

με αυτη την διάταξη καταδικάστηκαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από μέιλ του Ν Πατέλη γραμματέα της ΠΟΦΕΕ

-2- Συνάδελφοι από την Θήβα αντιμετώπισαν την προηγούμενη εβδομάδα αυτόφωρο (συνελήφθησαν από την Οικονομική Αστυνομία) και τιμωρήθηκαν με ποινή φυλάκισης 5 μηνών με αναστολή για μη έκδοση 12 ΑΠΥ (ο καθένας για φορολογικές δηλώσεις) αξίας 360,00 € για παράβαση που διαπιστώθηκε τον Ιούλιο του 2011.

Αρχικά είχαν υπογράψει ότι είχαν πληρωθεί για αυτές ενώ ο ένας εξ αυτών έστειλε υπόμνημα ότι δεν είχε πληρωθεί για τις 6 εξ αυτών.

Η σχετική ενημέρωση έγινε τηλεφωνικά χθές 28/11/11 από Μέλη του Δ.Σ. του εκεί Συλλόγου στον Πρόεδρο της Π.Ο.Φ.Ε.Ε.

Η Π.Ο.Φ.Ε.Ε. έχει συγκαλέσει Δ.Σ. για την Παρασκευή 9/12 στην Αθήνα με θέμα και την λήψη απόφασης για έκτακτη Γ.Σ. εντός του Δεκεμβρίου ώστε να ληφθεί απόφαση για τις συλλογικές ενέργειες των Μελών αναφορικά με τις ανείσπρακτες απαιτήσεις μας και την υποχρεώση τιμολόγησης μέχρι 31/12.

Νικόλαος Πατέλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως το βλέπω μου έρχεται για παπαριά, ή ράδιο αρβύλα, ή δημοσιογραφική μαλαπέρδα

ή

υπάρχει ένα σκεπτικό που κρύβει προεκτάσεις ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στη Πάτρα καταλογίστηκε παράβαση............

Στις 3/11/2011, έγινε έλεγχος απο το ΣΔΟΕ Αττικής στο ...................., μέλος της Ένωσης μας και επειδή δεν εξέδιδε Α.Π.Υ. κάθε μήνα σε δυο πελάτες του (με Γ κατηγορίας Βιβλία), του καταλογιστήκαν 18 παραβάσεις . ?????? Να σημειωθεί, ότι για όλους του υπόλοιπους πελάτες του, είχε εκδώσει κανονικά αποδείξεις. ( αν σε εναν 18 τοτε αν είχε 20 πόσες;;;)

Αν όχι Κάθε Μήνα απόδειξη ......... τότε παράβαση.......................

και εγώ που έλεγα από 1/1/12 καταργείται ο ΚΒΣ και έρχεται ο ΚΑΣ?????

και πλησιάζει και η 20/1/12 που πρέπει να τιμολογηθούν όλοι με 31/12/11????????????????

Θάχουν δουλιά οι δικηγόροι και οι δικαστές....

Το θέμα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ ΑΜΕΣΑ ΠΡΙΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ??

Και στη Πάτρα καταλογίστηκε παράβαση............

Στις 3/11/2011, έγινε έλεγχος απο το ΣΔΟΕ Αττικής στο ...................., μέλος της Ένωσης μας και επειδή δεν εξέδιδε Α.Π.Υ. κάθε μήνα σε δυο πελάτες του (με Γ κατηγορίας Βιβλία), του καταλογιστήκαν 18 παραβάσεις . ?????? Να σημειωθεί, ότι για όλους του υπόλοιπους πελάτες του, είχε εκδώσει κανονικά αποδείξεις. ( αν σε εναν 18 τοτε αν είχε 20 πόσες;; ;)

Αν όχι Κάθε Μήνα απόδειξη ......... τότε παράβαση.......................

και εγώ που έλεγα από 1/1/12 καταργείται ο ΚΒΣ και έρχεται ο ΚΑΣ?????

και πλησιάζει και η 20/1/12 που πρέπει να τιμολογηθούν όλοι με 31/12/11????????????????

Θάχουν δουλιά οι δικηγόροι και οι δικαστές....

Το θέμα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ ΑΜΕΣΑ ΠΡΙΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ριμάδα η συναλλαγή είναι το μυστικό συνεπικουρούμενη από την ολοκλήρωση της υπηρεσίας , πράγμα δύσκολο να βρεθεί πόσο μάλλον να καταλογιστεί παράβαση ......

Και κάτι άκομη , λέμε για φοροδιαφυγές και επιτυχίες του ΣΔΟΕ και παραμύθια τέτοια ......

Κάποιος έξυπνος από το Υπουργείο , έχει σκεφθεί ποτέ ΠΟΙΑ ΤΑ ΑΙΤΙΑ ΤΗΣ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ ???? Έτσι ώστε εκεί να επικεντρωθεί σε αυτά ??? Όχι βέβαια και σε αυτό βοηθάμε όλοι μας και πάνω από όλα οι παπαγάλοι που μας έχουν ζαλίσει με το κυνήγι της φοροδιαφυγής για να σωθεί το Κράτος από τη κρίση (λές και από αυτό φτάσαμε εκει) χωρίς ποτέ κανείς να σκεφθεί ποιός και γιατί φοροδιαφεύγει ........ Αλλά κανέναν δε νοιάζει, γιατί και τα ΣΔΟΕ θα παρουσιάζουν έργο και οι καρεκλοκένταυροι θα παρουσιάζουν έσοδα (πλασματικά αλλά ποιός νοιάζεται ...)

Τέλος πάντων τεράστιο θέμα .

Κατά τα λοιπά , αμφιβάλλω αν κάποιος συνάδελφος είναι απολύτως τυπικός και αυτό όχι κατ'ανάγκη για φοροδιαφυγή .........

Το ότι πληρώνουμε πλασματικό , εγώ θα το ονομάσω ΕΙΚΟΝΙΚΟ φπα για αμοιβές που δεν εισπράτουμε και θα φορολογηθούμε και στο εισόδημα και στην έκτακτη εισφορά για πραγματικά ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΧΡΗΜΑ, προφανώς αυτό περνάει στο ντούκου ......

Το θολό φορολογικό τοπίο φταίει για όλα αυτά , χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι πολλοί δε βολευόμαστε και από αυτό .....

Ένα ξέρω ..... Ότι αν φοροδιαφεύγεις με τη ευρεία και πραγματική έννοια και όχι με τη στενή (γιατί τότε δεν υπάρχει ανθρώπινο ον που να μη φοροδιαφεύγει) σημαίνει ότι βιοπορίζεις άνετα και πλουτίζεις παράνομα , αν κανένα από αυτά δεν υπάρχει τότε να χέσω μέσα τους ελέγχους ......

Σόρυ κιόλας ..... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από μέιλ του Ν Πατέλη γραμματέα της ΠΟΦΕΕ

Αρχικά είχαν υπογράψει ότι είχαν πληρωθεί για αυτές ενώ ο ένας εξ αυτών έστειλε υπόμνημα ότι δεν είχε πληρωθεί για τις 6 εξ αυτών.

Από οτι έμαθα .... όχι δεν τις είχε πληρωθεί.....

Αλλά

δεν είχαν κατετεθεί ακόμη στην εφορία ή στο ΤΑΧΙΣ.????

και σωστά υποστηρίζει οτι δεν παρείλθε ο χρόνος έκδοσης αφού δεν ειχε ολοκληρωθεί η υπηρεσία

και για μένα έχει Απόλυτο Δίκιο και έπρεπε να γίνει αποδεκτή η γραπτή του ακρόαση.

Πιστευω παραπέρα θα Δικαιωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ??

Και στη Πάτρα καταλογίστηκε παράβαση............

Στις 3/11/2011, έγινε έλεγχος απο το ΣΔΟΕ Αττικής στο ...................., μέλος της Ένωσης μας και επειδή δεν εξέδιδε Α.Π.Υ. κάθε μήνα σε δυο πελάτες του (με Γ κατηγορίας Βιβλία), του καταλογιστήκαν 18 παραβάσεις . ?????? Να σημειωθεί, ότι για όλους του υπόλοιπους πελάτες του, είχε εκδώσει κανονικά αποδείξεις. ( αν σε εναν 18 τοτε αν είχε 20 πόσες;; ;)

Αν όχι Κάθε Μήνα απόδειξη ......... τότε παράβαση.......................

και εγώ που έλεγα από 1/1/12 καταργείται ο ΚΒΣ και έρχεται ο ΚΑΣ?????

και πλησιάζει και η 20/1/12 που πρέπει να τιμολογηθούν όλοι με 31/12/11????????????????

Θάχουν δουλιά οι δικηγόροι και οι δικαστές....

Το θέμα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ ΑΜΕΣΑ ΠΡΙΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ..

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΡΙΜΗΝΕΣ, ΕΞΑΜΗΝΕΣ, ΕΤΗΣΙΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ, ΚΙΑ ΚΟΒΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΣ ΑΠΥ, ΣΕ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΣΔΟΕ ΟΤΑΝ ΕΙΔΑΝ ΤΑ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑΝ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ. ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΦΑΚΕΛΟ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΑΠΥ.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΡΙΜΗΝΕΣ, ΕΞΑΜΗΝΕΣ, ΕΤΗΣΙΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ, ΚΙΑ ΚΟΒΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΣ ΑΠΥ, ΣΕ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΣΔΟΕ ΟΤΑΝ ΕΙΔΑΝ ΤΑ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑΝ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ. ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΦΑΚΕΛΟ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΑΠΥ.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ.

Επειδη ειμαι νε αστο χωρο ,μου εξηγεις πως ακριβως γινεται αυτο? (πως φτιαχνουμε το συμφωνητικο ,ποτε και που το καταθετουμε κλπ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΡΙΜΗΝΕΣ, ΕΞΑΜΗΝΕΣ, ΕΤΗΣΙΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ, ΚΙΑ ΚΟΒΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΣ ΑΠΥ, ΣΕ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΣΔΟΕ ΟΤΑΝ ΕΙΔΑΝ ΤΑ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑΝ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ. ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΦΑΚΕΛΟ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΑΠΥ.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ.

Δε διαφωνώ μαζί σου ..... ΑΛΛΑ πέρασε η 31/12 και δεν βρέθηκε απόδειξη ? Ο πελάτης βρέθηκε να πληρώνει και να μην έχει ΑΠΥ ?

Αυτά είναι αστεία πράγματα ......

Το ότι έχω 20 φακελους το γραφείο δε σημαίνει κατ'αρχήν ότι πληρώνομαι από όλους και βέβαια δε σημαίνει ότι έχω πληρωθεί , ας το το κάνει αυτό το απλό ο έλεγχος και μετά ας βεβαιώσει παράβαση .

Προσωπικά ας πούμε , έχω κάνει άπειρες διευκολύνσεις δωρεάν(δηλώσεις ακόμη και τήρηση βιβλίων) , αυτό σημαίνει ότι είμαι κλέφτης ????

Και κάτι ακόμη ..... Επειδή πράγματι είμαστε από τους κλάδους που με τη κρίση πνιγόμαστε στη δουλειά με τις συνεχείς αλλαγές , αυτό στο κόσμο (πόσο μάλλον και στους ελεγκτές ΣΔΟΕ κλπ) φαίνεται ως συνεχής ροή χρήματος στα λογιστικά γραφεία οπότε το κατανοώ , πόσες φορές άλλωστε δεν έχουμε ακούσει από πελάτες ή ακόμη και Δημοσίους Υπαλλήλους ..."για σας είναι τώρα" κλπ κλπ , αυτό που δύσκολα καταλαβαίνει κάποιος έξω από το χορό είναι ότι το μεγαλύτερο μέρος των συναδέλφων ζει πραγματικά στη κόψη όπως όλες οι επιχειρήσεις και όλοι οι πολίτες, αλλά με περισσότερη δουλειά και βέβαια πολλοί έχουν εγκλωβιστεί στο επάγγελμα και απλά τους πηγαίνει , υπάρχει επίσης και μια μερίδα που πράγματι κονομάει καλά χρήματα , αλλά μιλάμε για τη πλειοψηφία ....... Τέλος μια σημαντική μερίδα συναδέλφων , ασκεί το επάγγελμα απλά επείδη τους ιντριγκάρει να βρίσκουν λύσεις(όχι πάντα βέβαια) σε πολυεπίπεδα προβλήματα και τους ερεθίζει το μυαλό η συνεχής ροή πληροφοριών με τελικό προορισμό το όφελος του πολίτη με τη μικρότερη δυνατότηα απώλειας εσόδων για το Κράτος , είναι αυτό που λέω εραστές της Λογιστικής .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ μαζί σου ..... ΑΛΛΑ πέρασε η 31/12 και δεν βρέθηκε απόδειξη ? Ο πελάτης βρέθηκε να πληρώνει και να μην έχει ΑΠΥ ?

Αυτά είναι αστεία πράγματα ......

Το ότι έχω 20 φακελους το γραφείο δε σημαίνει κατ'αρχήν ότι πληρώνομαι από όλους και βέβαια δε σημαίνει ότι έχω πληρωθεί , ας το το κάνει αυτό το απλό ο έλεγχος και μετά ας βεβαιώσει παράβαση .

Προσωπικά ας πούμε , έχω κάνει άπειρες διευκολύνσεις δωρεάν(δηλώσεις ακόμη και τήρηση βιβλίων) , αυτό σημαίνει ότι είμαι κλέφτης ????

Και κάτι ακόμη ..... Επειδή πράγματι είμαστε από τους κλάδους που με τη κρίση πνιγόμαστε στη δουλειά με τις συνεχείς αλλαγές , αυτό στο κόσμο (πόσο μάλλον και στους ελεγκτές ΣΔΟΕ κλπ) φαίνεται ως συνεχής ροή χρήματος στα λογιστικά γραφεία οπότε το κατανοώ , πόσες φορές άλλωστε δεν έχουμε ακούσει από πελάτες ή ακόμη και Δημοσίους Υπαλλήλους ..."για σας είναι τώρα" κλπ κλπ , αυτό που δύσκολα καταλαβαίνει κάποιος έξω από το χορό είναι ότι το μεγαλύτερο μέρος των συναδέλφων ζει πραγματικά στη κόψη όπως όλες οι επιχειρήσεις και όλοι οι πολίτες, αλλά με περισσότερη δουλειά και βέβαια πολλοί έχουν εγκλωβιστεί στο επάγγελμα και απλά τους πηγαίνει , υπάρχει επίσης και μια μερίδα που πράγματι κονομάει καλά χρήματα , αλλά μιλάμε για τη πλειοψηφία ....... Τέλος μια σημαντική μερίδα συναδέλφων , ασκεί το επάγγελμα απλά επείδη τους ιντριγκάρει να βρίσκουν λύσεις(όχι πάντα βέβαια) σε πολυεπίπεδα προβλήματα και τους ερεθίζει το μυαλό η συνεχής ροή πληροφοριών με τελικό προορισμό το όφελος του πολίτη με τη μικρότερη δυνατότηα απώλειας εσόδων για το Κράτος , είναι αυτό που λέω εραστές της Λογιστικής .

Συνάδελφε δε διαφωνώ σε τίποτα από όσα αναφέρεις, και έγω είμαι απλήρωτος και έχω εργαστεί χωρίς αμοιβή ερκετές φορές, όμως ο τρόπος έκδοσης ΑΠΥ για το επαγγελμά μας εχει ορισθεί με τον ν.3842/2010 και ΠΟΛ.1091/2010 άσχετα αν έχεις πληρωθεί. Επίσης αν δεν έχεις συμφωνητικά τότε θα πρέπει να κόβεις κάθε μήνα ΑΠΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε δε διαφωνώ σε τίποτα από όσα αναφέρεις, και έγω είμαι απλήρωτος και έχω εργαστεί χωρίς αμοιβή ερκετές φορές, όμως ο τρόπος έκδοσης ΑΠΥ για το επαγγελμά μας εχει ορισθεί με τον ν.3842/2010 και ΠΟΛ.1091/2010 άσχετα αν έχεις πληρωθεί. Επίσης αν δεν έχεις συμφωνητικά τότε θα πρέπει να κόβεις κάθε μήνα ΑΠΥ.

Αυτό είναι δική σου ερμηνεία?

Προκύπτει από κάπου ή ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι δική σου ερμηνεία?

Προκύπτει από κάπου ή ...

Δική μου ερμηνεία; Στην ΠΟΛ.1091/2010 ανεφέρει παραδίγματα για λογιστές για τον τρόπο εκδοσης ΑΠΥ. Έγω το έλυσα το θέμα εκδοσης ΑΠΥ κάθε τρίμηνο ή ετήσια άφου όμως κατέθεσα συμφωνητικά που αναφέρουν ότι η αμοιβή μου είναι τρίμηνη κτλ., Με αυτό τον τρόπο δεν είχα πρόβλημα σε έλεγχο από ΣΔΟΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν δεν σε πληρώσουν στο τρίμηνο τα τρίμηνα συμφωνητικά, κόβεις απυ για λεφτά που δεν πήρες?

Αποδίδεις ΦΠΑ που δεν εισέπραξες?

Και στην κατοχή όσοι λέγαν ναί σε όλα, δεν είχαν κανένα πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που λέει ο Νόμος ή η ΠΟΛ ότι χρειάζεται συμφωνητικό για το κάθε πότε θα πληρώνεσαι?

Η ΠΟΛ λέει αν συμφωνήσεις αμοιβή με το μήνα .. κόβεις κάθε μήνα ανεξάρτητα απ'την πληρωμή.

Για συμφωνητικά δεν λέει τίποτα.

Εγώ σε άλλους έχω συμφωνία με το μήνα, σε άλλους με το δίμηνο,

σε άλλους με το τρίμηνο και σε άλλους με τον χρόνο..

χωρίς να έχω συντάξει ούτε ένα συμφωνητικό..

Ας έρθουν να μου αποδείξουν ότι σφάλω.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...