Προς το περιεχόμενο
  • 0

Τελικές ειδικότητες βαρέων και ανθυγιεινών


COSTAS

Ερώτηση

Με τους σερβιτόρους τι θα γίνει στο κυλιόμενο; Μια μέρα θα το παίρνουν βαρύ και μια ελαφρύ;

apofasi bae teliko_23_11.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Τι γίνεται ρε συνάδελφοι; Τι κάνατε με τα Βαρέα;

Δεν έχω ξαναζήσει τέτοια ανυπαρξία κράτους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

doctor έχω ένα οδηγό που είχε μέχρι τώρα Π.Κ 106... (Νομίζω μέχρι τώρα σχεδόν όλες οι ειδικότητες οδηγών πήγαιναν εκεί).

Τώρα φαντάζομαι πάει στο 102...

Άντε να μαντέψω και αυτό...

Για τις υπόλοιπες ειδικότητες έκανα αλλαγές από 01/01.

Όντως πραγματική ανυπαρξία κράτους και όπως είπες και παραπάνω έχουμε να ερμηνεύσουμε "χρησμούς"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

doctor έχω ένα οδηγό που είχε μέχρι τώρα Π.Κ 106... (Νομίζω μέχρι τώρα σχεδόν όλες οι ειδικότητες οδηγών πήγαιναν εκεί).

Τώρα φαντάζομαι πάει στο 102...

Άντε να μαντέψω και αυτό...

Για τις υπόλοιπες ειδικότητες έκανα αλλαγές από 01/01.

Όντως πραγματική ανυπαρξία κράτους και όπως είπες και παραπάνω έχουμε να ερμηνεύσουμε "χρησμούς"....

Πέτρο, στην αναζήτηση κωδικών στο site του ΙΚΑ παραμένουν οι ειδικότητες με τα παλιά πακέτα κάλυψης. Δεν έχουν αλλάξει τίποτα.

Πως θα στείλεις ΑΠΔ αν δεν τα έχουν αλλάξει έως τότε;

Δεν θα φεύγει το αρχείο και θα τραβάς τα μαλλιά σου (εύχομαι ολόψυχα φυσικά να μη συμβεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι γίνεται ρε συνάδελφοι; Τι κάνατε με τα Βαρέα;

Δεν έχω ξαναζήσει τέτοια ανυπαρξία κράτους....

Όπως πέρσι...

Όταν με το καλό έρθει η ώρα της ΑΠΔ, θα τα ξαναϋπολογίσω και θα συμψηφίσω τις διαφορές των καταβαλλόμενων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πέτρο, στην αναζήτηση κωδικών στο site του ΙΚΑ παραμένουν οι ειδικότητες με τα παλιά πακέτα κάλυψης. Δεν έχουν αλλάξει τίποτα.

Πως θα στείλεις ΑΠΔ αν δεν τα έχουν αλλάξει έως τότε;

Δεν θα φεύγει το αρχείο και θα τραβάς τα μαλλιά σου (εύχομαι ολόψυχα φυσικά να μη συμβεί).

Βρε συ μη με τρελαίνεις....

Όπως λέει και ο Λούκυ όταν έρθει η ώρα της ΑΠΔ απλά θα ξαναλλάξω τις ειδικότητες και η ΑΠΔ θα φύγει σωστή.

Το ξέρω ότι αυτή τη στιγμή δεν κουμπώνουν ειδικότητες και τα νέα πλέον ΠΚ.

(Προυπόθεση για τα παραπάνω να βγει νέος ΟΣΥΚ - έ δε θα βγει - κάποια στιγμή).

Έστειλα mail στον Ράιχενμπαχ σήμερα και του είπα να επιληφθεί του θέματος γιατί Κουτρουμάνης και Σπυρόπουλος ξύνονται... Μου είπε ότι θα επιληφθεί άμεσα του θέματος.... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πέτρο, στην αναζήτηση κωδικών στο site του ΙΚΑ παραμένουν οι ειδικότητες με τα παλιά πακέτα κάλυψης. Δεν έχουν αλλάξει τίποτα.

Πως θα στείλεις ΑΠΔ αν δεν τα έχουν αλλάξει έως τότε;

Δεν θα φεύγει το αρχείο και θα τραβάς τα μαλλιά σου (εύχομαι ολόψυχα φυσικά να μη συμβεί).

Για τον Πέτρο δεν γνωρίζω ,

ο αρχηγός όμως δεν θα έχει τετοιο πρόβλημα σίγουρα.

:rolleyes: :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"spirosvil, οι μάγειρες με βάση αυτό το ΦΕΚ δεν είναι πλέον στα Βαρέα, ενώ είναι οι ψήστες.

Στον ΚΑΔ 5530 υπήρχε και ΚΠΚ 101 για λαντζέρη που χρησιμοποιεί ηλεκτρικό πλυντήριο και δεν πλένει στο χέρι (μαλακίες)."

Πάρα πολύ ωραία, δηλαδή εσείς βάλατε τους Μάγειρες στο ΚΠΚ 101? εγώ πάντως όχι...

Ναι το θυμάμαι αυτό που είχε για τους λαντζέρηδες, αλλά δεν το χρησιμοποιούσα ποτέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά τα Βαρέα άλλαξαν με ΦΕΚ.

Νομίζω ότι μπορούμε να τα αλλάξουμε και να περιμένουμε τον ΟΣΥΚ ο οποίος θα βγει σίγουρα πριν την υποβολή της ΑΠΔ.

Κι αν δεν βγει έως τότε, για να μην χτυπήσει το αρχείο της ΑΠΔ (σιγά μην πάμε και φυλακή για τους ανίκανους) αλλάξτε τους κωδικούς ειδικότητας και βάλτε κάποιους που θα παίζουν με το ΚΠΚ 101 και αφήστε το ΙΚΑ να κουρεύεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά τα Βαρέα άλλαξαν με ΦΕΚ.

Νομίζω ότι μπορούμε να τα αλλάξουμε και να περιμένουμε τον ΟΣΥΚ ο οποίος θα βγει σίγουρα πριν την υποβολή της ΑΠΔ.

Κι αν δεν βγει έως τότε, για να μην χτυπήσει το αρχείο της ΑΠΔ (σιγά μην πάμε και φυλακή για τους ανίκανους) αλλάξτε τους κωδικούς ειδικότητας και βάλτε κάποιους που θα παίζουν με το ΚΠΚ 101 και αφήστε το ΙΚΑ να κουρεύεται...

Σου πήρε αρκετός καιρός αλλά τελικά ήρθες στα λόγια μου doctor... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σου πήρε αρκετός καιρός αλλά τελικά ήρθες στα λόγια μου doctor... :D

Ε δεν μπορούσα να περιμένω άλλο! :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Όσον αφορά τους χώρους, ειδικότητες και εργασίες, οι οποίες εξαιρέθηκαν από τον νέο Πίνακα, σας ενημερώνουμε ότι από 1-1-2012 παύει η υποχρέωση καταβολής πρόσθετης εισφοράς για τον κλάδο κύριας και επικουρικής ασφάλισης για όσους μέχρι 31-12-2011 δεν έχουν συμπληρώσει 3.600 ημέρες ασφάλισης στα ΒΑΕ (παλαιοί ασφαλισμένοι) ή 3.375 ημέρες ασφάλισης στα ΒΑΕ (νέοι ασφαλισμένοι).

Αντίθετα για όσους έχουν συμπληρώσει τις ανωτέρω ημέρες ασφάλισης συνεχίζεται η ασφάλισή τους στα ΒΑΕ.

Τέλος, προωθείται άμεσα από το Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης διάταξη νόμου με την οποία θα διασφαλίζεται η δυνατότητα των ασφαλισμένων να συμπληρώνουν τις ελάχιστες προϋποθέσεις ασφάλισης για συνταξιοδότηση με το καθεστώς των ΒΑΕ, με χρόνο ασφάλισής τους μέχρι 31.12.2015 σε εργασίες ή επαγγέλματα που εξαιρούνται από τον Νέο Πίνακα Βαρέων και Ανθυγιεινών Επαγγελμάτων.

Μπορεί να είναι χαζό (?) αλλά επαναλαμβάνω το ερώτημα

Οσοι εχουν ηδη συμπληρωσει,ή τα συμπληρωνουν εως το 2015.και εγω διερωταμαι.αν δεν τα συμπληρωσουν το 2015 οπως υπολογιζουν,για το α,β,χ,λογο διοτι π.χ δουλευουν περιστασιακα,ή ημιαπασχοληση,και τα συμπληρωσουν ,μετα το 2015 τοτε ,θα ασφαλιζονται στο μικτα ,εαν συνεχισουν να εργαζονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορεί να είναι χαζό (?) αλλά επαναλαμβάνω το ερώτημα

Το ερώτημα δεν είναι καθόλου χαζό. Η υπουργική απόφαση λοιπόν που έβγαλε ο Κουτρουμάνης (δες προηγούμενες δημοσιεύσεις εντός του θέματος) θέτει ως όριο την 31/12/2011 και όχι το 2015.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατρέ μου το γράφω και γω

Λέει

Τέλος, προωθείται άμεσα από το Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης διάταξη νόμου ……………………………….
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα μου πεις ότι αυτό το άμεσα ......... χέσε ψηλά και αγνάντευε

και αυτό σωστό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ερώτημα δεν είναι καθόλου χαζό. Η υπουργική απόφαση λοιπόν που έβγαλε ο Κουτρουμάνης (δες προηγούμενες δημοσιεύσεις εντός του θέματος) θέτει ως όριο την 31/12/2011 και όχι το 2015.

ωωω ρε γλέντια!!! Καθαρίστρια (παλλιός ασφαλισμένος) σε επιχείρηση που ανήκει σε οτα συμληρώνει μέχρι τέλος του '11, 3200 περίπου ένσημα σε βαρέα. αυτή δηλαδή θα βγεί από τα βαρέα? ωωω, ρε κλάμα που θα ρίξουμε!!! πως τους το λες τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΡΏΤΗΣΗ

Αν δεν έχουμε τα νέα πακέτα με τις αλλαγές από βαρέα σε μικτά

μπορούμε να βάλουμε τον παλιό κωδικό ειδικότητας του εργαζόμενου (που ήταν βαρέα)

με κωδικό ειδικής ασφάλισης = 21

και να στείλουμε την ΑΠΔ με μικτά;

Ξέρει κανείς;

(Πρέπει να στείλω ΑΠΔ για έλεγχο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΡΏΤΗΣΗ

Αν δεν έχουμε τα νέα πακέτα με τις αλλαγές από βαρέα σε μικτά

μπορούμε να βάλουμε τον παλιό κωδικό ειδικότητας του εργαζόμενου (που ήταν βαρέα)

με κωδικό ειδικής ασφάλισης = 21

και να στείλουμε την ΑΠΔ με μικτά;

Ξέρει κανείς;

(Πρέπει να στείλω ΑΠΔ για έλεγχο)

Η ειδική περίπτωση ασφάλισης 21 τι λέει ρε Αλέκο; Έχεις εύκαιρη την περιγραφή;

Αν επείγεσαι πάντως βάλε έναν κωδικό ειδικότητας που είναι στα μικτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΩΔ. ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ 21. Μου το είπαν στο ΙΚΑ προχθές, για να αντιμετωπισθεί λένε προσωρινά το πρόβλημα υποβολής της ΑΠΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ειδική περίπτωση ασφάλισης 21 τι λέει ρε Αλέκο; Έχεις εύκαιρη την περιγραφή;

Αν επείγεσαι πάντως βάλε έναν κωδικό ειδικότητας που είναι στα μικτά.

Η ειδική περίπτωση ασφάλισης 21 τι λέει ρε Αλέκο; Έχεις εύκαιρη την περιγραφή;

Αν επείγεσαι πάντως βάλε έναν κωδικό ειδικότητας που είναι στα μικτά.

Δημήτρη, η ειδική περίπτωση 21 λέει: "Ασφαλισμένοι με βάση δικαστική απόφαση(όταν δεν αφορά πραγματική απασχόληση) ή τελούντες σε διαθεσιμότητα ή επίσχεση εργασίας. (Σημείωση. Στην περίπτωση αυτή εξαιρούνται από την προστασία του ΚΒΑΕ)"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι γίνεται με τους εργαζόμενους που βρίσκονται στο όριο των ενσήμων για να παραμείνουν στα βαρέα ?

Πώς θα διασφαλίσουμε ότι θα εργάζονται εως το 2015 στην ίδια ειδικότητα , για να παραμείνου στα βαρέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ από το χρησμό του Κουτρουμάνη είναι ότι όσοι πρόκειται να συνταξιοδοτηθούν πριν το 2015 και δεν έχουν τη δωδεκαετία βαρέων τώρα, θα γυρίσουν μεικτά και απλώς θα έχουν τη δυνατότητα να πιάσουν τα κριτήρια για σύνταξη βαρέων.

Ο Νιάρχος έγραφε στο άρθρο που δημοσιεύτηκε και σε αυτό το site ότι θα μείνουν βαρέα όσοι θα έχουν τη δυνατότητα συνταξιοδότησης από το 2015 αλλά προσωπικά διαφωνώ...

Βρήκα ποιοι έχουν δωδεκαετία (ή 11,5 για τους παλιούς) αλλά το 2015 δεν είναι δυνατόν σε καμία περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μακαρι να κανω λαθος αλλα δεν βλεπω γρηγορα απαντησεις στο προβλημα των βαρεων

Ισιδώρα, παίζει λες η ειδική περίπτωση 21 που γράφουν πιο πάνω οι συνάδελφοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...