Προς το περιεχόμενο

Πρώτα βήματα για νεο Λογιστικό Γραφείο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Ειμαι νεος στο φορουμ.

Θα ηθελα να ρωτήσω αν ενας πτυχιούχος ΑΕΙ με άδεια οικονομολόγου και λογιστη γ κατηγορίας μπορεί να ανοίξει λογιστικό γραφείο και μεχρι ποιο ποσό μπορει να υπογράφει.

Επισης αν γνωριζεται αν υπαρχει η δυνατοτητα ((ενοικιασης)) της αδειας ωστε να ανοιξει καποιος αλλος λογιστικο γραφείο για παραδειγμα ενας αποφοιτος ΙΕΚ η ΤΕΙ.

Ποια ειναι τα πρώτα βηματα ωστε να ανοιξει καποιος λογιτικο γραφειο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Ειμαι νεος στο φορουμ.

Θα ηθελα να ρωτήσω αν ενας πτυχιούχος ΑΕΙ με άδεια οικονομολόγου και λογιστη γ κατηγορίας μπορεί να ανοίξει λογιστικό γραφείο και μεχρι ποιο ποσό μπορει να υπογράφει.

Επισης αν γνωριζεται αν υπαρχει η δυνατοτητα ((ενοικιασης)) της αδειας ωστε να ανοιξει καποιος αλλος λογιστικο γραφείο για παραδειγμα ενας αποφοιτος ΙΕΚ η ΤΕΙ.

Ποια ειναι τα πρώτα βηματα ωστε να ανοιξει καποιος λογιτικο γραφειο ?

Μπορεί να ανοίξει και μπορεί να τηρεί βιβλία μέχρι το όριο της Β καηγορίας δηλαδή 1500000 ευρώ.

Η άδεια είναι προσωπική.Μπορεί να την νοικιάσει αλλα στο περιθώριο.Αυτός θα υπογράφει και αυτός θα έχει την ευθύνη.Αν σε συμφέρει έτσι νοικιάσε την.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Ειμαι νεος στο φορουμ.

Θα ηθελα να ρωτήσω αν ενας πτυχιούχος ΑΕΙ με άδεια οικονομολόγου και λογιστη γ κατηγορίας μπορεί να ανοίξει λογιστικό γραφείο και μεχρι ποιο ποσό μπορει να υπογράφει.

Επισης αν γνωριζεται αν υπαρχει η δυνατοτητα ((ενοικιασης)) της αδειας ωστε να ανοιξει καποιος αλλος λογιστικο γραφείο για παραδειγμα ενας αποφοιτος ΙΕΚ η ΤΕΙ.

Ποια ειναι τα πρώτα βηματα ωστε να ανοιξει καποιος λογιτικο γραφειο ?

Κουβεντιάζουμε κατά καιρούς και ζητάμε σαν κλάδος την επαγγελματική μας κατοχύρωση και συγκρίνουμε την κατάσταση στο επάγγελμά μας με άλλα επαγγέλματα , πχ δικηγόροι .

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι ρωτάς με το πάρα πάνω. Η άδεια, η κάθε άδεια σημαίνει και ευθύνες, γιαυτό και είναι προσωπική.

Θα ανέθετες εσύ την υπεράσπισή σου στο δικαστήριο σε κάποιον που είχε νοικιάσει την άδεια ενός δικηγόρου ?

Ή ακόμα περισσότερο θα δεχόσουν να σε χειρουργήσει ένας γιατρός με νοικιασμένη άδεια ?

Τα γράφω αυτά μόνο και μόνο επειδή εισαι νέος και θα πρέπει να σκεφτείς λίγο για το πώς θα πορευτείς στο επάγγελμα αλλά και γενικά στην ζωή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινω απολυτα τι ρωτας και τι ακριβος μου λετε απλα ρωταω κατι τετοιο για να δω τι δυνατοτητες υπαρχουν. Για παρεαδειγμα αν υπαρχει καποιος που εχει τελιωσει ΙΕΚ η ΤΕΙ και εχει δουλεψει 8-9 χρονια σαν λογιστης και εχει εμπειρια και υπαρχει καποιος που τελιωνεΙ ΑΕΙ και εχει δυνατοτητα να ανοιξει γραφειο αμεσως αν θα μπορουσε ειτε να ανοιξουν μαζι καποιο λογιστικο γραφειο ειτε να νοικιασει την αδεια στον αλλο ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΜΑΡΤΟΛΕ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΝΟΙΚΙΑΣΕIΣ

ΜΠΟΡΩ ΕΓΩ ΝΑ ΕΝΟΙΚΙΑΣΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ MOY ΣΤΟΝ ΑΝΕΨΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΜΑΡΤΟΛΕ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΝΟΙΚΙΑΣΕIΣ

ΜΠΟΡΩ ΕΓΩ ΝΑ ΕΝΟΙΚΙΑΣΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ MOY ΣΤΟΝ ΑΝΕΨΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥ ;

Να διαβάζεις καλά τι γράφω.Εγραψα στο περιθώριο.Που σημαίνει ότι ανεπίσημα μπορεί να την νοικιάσει την άδεια αλλά αυτός θα κάνει έναρξη ,αυτός θα εκδίδει απυ και αυτός θα υπογράφει.Και επιπλέον έγραψα ΄οτι αν τον συμφέρει έτσι ας την νοικιάσει.

ΔΙάβαζε καλά και να πιάνεις τα νοήματα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον δεν κατάλαβες τι γράφω να σου θυμίσω (μιας και νοικιάζοντας την άδεια σου θα υπογράφεις εσύ την δουλειά κάποιου άλλου) ότι οι σοφοί παππούδες μας έλεγαν για δυο πράγματα που δεν πρέπει να τα βάζουμε όπου νάναι . Το ένα είναι η υπογραφή μας.

Από κει και πέρα αποφασίζεις εσύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην για να μην γινει παρεξηγηση δεν το ρωταω για μενα.

Απλα ανοιξα αυτο το θεμα γιατι θελω να μαθω τι ειναι καλυτερο για καποιον που εχει τελιωσει ΑΕΙ αλλα δεν εχει εμπειρια. Να ανοιξει καποιο γαρφειο μαζι με καποιον που εχει καποια εμπειρια η να παει αν βρει να δουλεψει σε καποιο ηδη υπαρχον λογισυικο γραφειο... με 500 για 10 ωρες δουλειας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωριό, εχεις ??? Μη με ρωτήσεις γιατί.

Θα καταλάβεις σε λιγο καιρό.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ετοιμο και με περιμένει οποτε χρειαστεί... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι αρκετά ξεκάθαρα, ή κάνεις το βήμα ή όχι. Μη σκέφτεσαι πλάγιους τρόπους όπως ενοικίαση της άδειας σου, αφενός γιατί δε θα βρεις πολλούς ενδιαφερόμενους (ακόμα και οι απόφοιτοι ΤΕΙ έχουν τα ίδια δικαιώματα με σενα και μπορούν με τη λήψη του πτυχίου να ανοίξουν γραφείο) και αφετέρου γιατί μια τέτοια κίνηση κρύβει μεγάλους κινδύνους. Τη παροιμία με το που βάζεις την υπογραφή φαντάζομαι τη ξέρεις..

Συνεπώς, αναλογίσου αν είσαι έτοιμος για ένα τέτοιο βήμα (που μεταξύ μας, ούτε μετά από 10 χρόνια προυπηρεσία δε θα νιώσεις έτοιμος), βάλε κάτω τι χρήματα μπορείς να διαθέσεις, δες αν έχεις και κάποιο συνέταιρο και πάνω από όλα ρίξε διάβασμα. Άλλος τρόπος δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωριό, εχεις ??? Μη με ρωτήσεις γιατί.

Θα καταλάβεις σε λιγο καιρό.....

Χωριό όλοι έχουν.Το θέμα είναι αν έχουν αφήσει τίποτε στο χωριό η τα έχουν ξεκάνει όλα για να πάνε στις μεγάλες πόλεις.Αυτό έχει σημασία. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να ανοίξει και μπορεί να τηρεί βιβλία μέχρι το όριο της Β καηγορίας δηλαδή 1500000 ευρώ. Η άδεια είναι προσωπική.Μπορεί να την νοικιάσει αλλα στο περιθώριο.Αυτός θα υπογράφει και αυτός θα έχει την ευθύνη.Αν σε συμφέρει έτσι νοικιάσε την.

καλησπερα ! θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε τι ποσο πληρωνει καποιος με αδεια Γ ταξης στο οικονομικο επιμ/ριο καθα χρονο για ανανεωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα ! θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε τι ποσο πληρωνει καποιος με αδεια Γ ταξης στο οικονομικο επιμ/ριο καθα χρονο για ανανεωση.

Νομίζω είναι περί τα 15 ευρώ η ετήσια συνδρομή για το ΟΕΕ και 30 για την ανανέωση άδειας σύνολο 45

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι περί τα 15 ευρώ η ετήσια συνδρομή για το ΟΕΕ και 30 για την ανανέωση άδειας σύνολο 45

Η ανανέωση της άδειας άσκησης επαγγέλματος είναι στα 29,50 για άδεια Γ'΄κατηγορίας. Αν είσαι και μέλος του ΟΕΕ (δηλαδή απόφοιτος ΑΕΙ και όχι ΤΕΙ ας πούμε) πληρώνεις και 15,00 ευρώ συνδρομή, εκτός κι αν δεν έχει περάσει πενταετία από τη λήψη του πτυχίου σου οπότε πληρώνεις μόνο 7,50. Σε καλή μεριά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανανέωση της άδειας άσκησης επαγγέλματος είναι στα 29,50 για άδεια Γ'΄κατηγορίας. Αν είσαι και μέλος του ΟΕΕ (δηλαδή απόφοιτος ΑΕΙ και όχι ΤΕΙ ας πούμε) πληρώνεις και 15,00 ευρώ συνδρομή, εκτός κι αν δεν έχει περάσει πενταετία από τη λήψη του πτυχίου σου οπότε πληρώνεις μόνο 7,50. Σε καλή μεριά ;)

όντως 29,5 είναι, εγώ η χουβαρντού το στρογγυλοποίησα! Και ως απόφοιτος ΑΕΙ πληρώνω και τα 15 ετησίως! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερομαι να νοικιασω την αδεια σου. Επικονωνισε μαζι μου στο [email protected]

Χαχαχαχαχα

Δεν μου φάινεται καθόλου παράξενο.Οπως παέι η δουλειά σε λίγο θα βλέπουμε Αλβανούς με λογιστικά γραφεία Α κατηγορίας.

Οπως γίνεται με τα περίπτερα.Ολα τα περίπτερα της Αθήνας τα έχουν νοικιάσει Αλβανοί.Σε λίγο θα μπουν και στο λογιστικό επάγγελμα. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχα

Δεν μου φάινεται καθόλου παράξενο.Οπως παέι η δουλειά σε λίγο θα βλέπουμε Αλβανούς με λογιστικά γραφεία Α κατηγορίας.

Οπως γίνεται με τα περίπτερα.Ολα τα περίπτερα της Αθήνας τα έχουν νοικιάσει Αλβανοί.Σε λίγο θα μπουν και στο λογιστικό επάγγελμα. :lol:

Την διεύθυνση e-mail την παρατήρησες??

xoxlios@youaregoingtojail.gr :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχα

Δεν μου φάινεται καθόλου παράξενο.Οπως παέι η δουλειά σε λίγο θα βλέπουμε Αλβανούς με λογιστικά γραφεία Α κατηγορίας.

Οπως γίνεται με τα περίπτερα.Ολα τα περίπτερα της Αθήνας τα έχουν νοικιάσει Αλβανοί.Σε λίγο θα μπουν και στο λογιστικό επάγγελμα. :lol:

Καλημέρα που είναι το παράξενο κάποιοι που έχουν τισ σπουδές να κάνουν ότι επάγγελμα θέλουν. Αλβανίδα είμαι πτυχιούχος ΑΣΟΕΕ και σε λίγο Α κατηγορίας θα έχω, τι σ` ενοχλεί σ`αυτό? 5 χρόνια τώρα είμαι στο ελεύθερο επάγγελμα και δεν είμαι η μοναδική, αυτό που εγγραφές ειλικρινά με πρόσβαλε, καλή σου μέρα ΣΥΝΆΔΕΡΦΕ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα που είναι το παράξενο κάποιοι που έχουν τισ σπουδές να κάνουν ότι επάγγελμα θέλουν. Αλβανίδα είμαι πτυχιούχος ΑΣΟΕΕ και σε λίγο Α κατηγορίας θα έχω, τι σ` ενοχλεί σ`αυτό? 5 χρόνια τώρα είμαι στο ελεύθερο επάγγελμα και δεν είμαι η μοναδική, αυτό που εγγραφές ειλικρινά με πρόσβαλε, καλή σου μέρα ΣΥΝΆΔΕΡΦΕ !

Σάμπως παρεξήγησες αυτά που γράφω.Οταν γράφω ότι η άδεια θα νοικιάζεται σε Αλβανούς θέλω να φέρω το παράδειγμα ότι όπως οι Αλβανοί νοικιάζουν τα περίπτερα και λειτουργούν με την άδεια του περιπτερά έτσι θα γίνει και με το επάγγελμα μας.Δεν κατηγορώ τους Αλβανούς που έχουν τα προσόντα κτήσης της αδείας λογιστή και σωστά ασκούν το επάγγελμα αλλά τον Αλβανό η οποιοδήποτε Αλβανό η Πακιστανό η Ελληνα που δεν έχει τα προσόντα και θα προσπαθήσει να δουλέψει με προσόντα άλλου εκμεταλλευόμενος την ανέχεια του.Και να είσαι σίγουρη ότι θα γίνει και αυτό.Οσονούπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην για να μην γινει παρεξηγηση δεν το ρωταω για μενα.

Απλα ανοιξα αυτο το θεμα γιατι θελω να μαθω τι ειναι καλυτερο για καποιον που εχει τελιωσει ΑΕΙ αλλα δεν εχει εμπειρια. Να ανοιξει καποιο γαρφειο μαζι με καποιον που εχει καποια εμπειρια η να παει αν βρει να δουλεψει σε καποιο ηδη υπαρχον λογισυικο γραφειο... με 500 για 10 ωρες δουλειας...

Με αυτή την διευκρίνηση κατάλαβα ότι παρερμηνεύτηκε η αρχική σου τοποθέτηση και όλοι νομίσαμε ότι ήθελες να ενοικιάσεις

κυριολεκτικώς,την άδειά σου.

Με την νέα τοποθέτησή σου,θεωρώ ότι εφόσον δεν μπορείς να εκπαιδευτείς κοντά σε κάποιον έμπειρο λογιστή,για να αποκτήσεις

σχετική τουλάχιστον εμπειρία,είναι καλό να δημιουργήσεις συνεταιρικό (με όποια έννοια εσύ νομίζεις) γραφείο με κάποιον έμπειρο

λογιστή,άσχετα με το πτυχίο,που κατέχει και να ξεκινήσεις τη δουλειά σου.

Το μόνο δύσκολο σαυτή την περίπτωση είναι ότι δυστυχώς τα σχήματα αυτά (κυρίως με την μορφή εταιρείας) δύσκολα μακροβιώνουν

ακόμα και αν είναι μεταξύ αδελφών.

Πάντως είναι καλό να το επιχειρήσεις και σου εύχομαι καλή δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...