Προς το περιεχόμενο

ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤ. ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΜΙΝΟΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ (ΗΠΑ) ΜΕ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΕΚΜΙΣΘΩΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ 195€ ΓΙΑ ΤΟ 2010, ΚΑΛΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΦΟΡΟ 200€ ΛΟΓΩ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝ ΑΠΟ ΔΙΑΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ. ΤΟΥ ΧΡΕΩΝΕΤΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΟΙΚΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΥΤΗ. ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΧΡΕΩΝΕΤΑΙ ΦΟΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΥΡΩ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΗ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗΣ?

ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΠΛΕΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΑΒΟΥΜΕ ΥΠΟΨΗ?

ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ - ΤΟ ΜΕΛΕΤΑΩ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ Μ' ΕΧΕΙ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΛΥΣΕΙΣ ΣΕ ΠΟΛΛΕς ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ετήσια αντικειμενική δαπάνη και η δαπάνη απόκτησης περιουσιακών στοιχείων δεν εφαρμόζονται:

η) Προκειμένου για φυσικό πρόσωπο που έχει την κατοικία ή τη συνήθη διαμονή του στην αλλοδαπή, εφόσον δεν αποκτά εισόδημα στην Ελλάδα. (απο 01/01/2011)

οπότε αφου συνεχισει να εχει εισοδηματα απο ενοικια το 2011 εστω και 200€ θα χρεωθει παλι τεκμηριο διαβιωσης και ας μην εχει πατησει το ποδι του στην Ελλαδα τα τελευταια 10 χρονια.

χωρις κανενα δικαιωμα εκπτωσης!

σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ετήσια αντικειμενική δαπάνη και η δαπάνη απόκτησης περιουσιακών στοιχείων δεν εφαρμόζονται:

η) Προκειμένου για φυσικό πρόσωπο που έχει την κατοικία ή τη συνήθη διαμονή του στην αλλοδαπή, εφόσον δεν αποκτά εισόδημα στην Ελλάδα. (απο 01/01/2011)

οπότε αφου συνεχισει να εχει εισοδηματα απο ενοικια το 2011 εστω και 200€ θα χρεωθει παλι τεκμηριο διαβιωσης και ας μην εχει πατησει το ποδι του στην Ελλαδα τα τελευταια 10 χρονια.

χωρις κανενα δικαιωμα εκπτωσης!

σωστά?

Να κάνω μια ερώτηση; Αναφέρετε ότι θα έχει εισόδημα από ενοίκια το 2011 200,00 €. Λίγα μου φαίνονται, είναι πραγματικό το νούμερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα την ίδια ερώτηση και σε παρόμοιο topic ώστε να αυξήσω τις πιθανότητές μου για απάντηση ;) Σύμφωνοι, minimum ποσό τεκμηρίου διαβίωσης, δηλαδή αν εσύ δεν μου δηλώσεις τόσα εγώ τεκμαίρω ότι τα βγάζεις και θα σε φορολογήσω για αυτά. Αν όμως δηλώσεις ότι βγάζεις τόσα και παραπάνω, τότε γιατί σε φορολογούν; Δηλαδή αν ο κάτοικος εξωτερικού δηλώσει ως εισόδημα το μισθό του πχ που έχει στο εξωτερικό (εκεί δηλ. που ζει και εργάζεται) δεν θα μπορεί να καλύψει το τεκμήριο διαβίωσης;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορεί , αλλα συνηθως σε αυτες τις περιπτωσεις εξεταζουμε ολα τα δεδομενα διότι μπορει να πας για μαλλι και να βγεις είτε γουλί , ειτε χωρίς κεφάλι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DAS ευχαριστώ. Εννοείται, αφού πρώτα εξεταστούν όλοι οι παράμετροι. Απλά ο συγκεκριμένος έγινε "τούρκος" όταν του εξήγησα ότι πρέπει να πληρώσει για διαβίωση σε μια χώρα που ... δεν διαβιώνει απλά και μόνο γιατί τα εξυπνοπούλια στο υπουργείο δεν υπολόγισαν τους κατοίκους εξωτερικού και μόνο στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο που δεν πρότεινε να παει (και μεταξύ μας δεν τον αδικώ) κι ετσι προσπαθώ να βρω λύσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά προσοχή σε όσους έχουν 2 σπίτια στην Ελλάδα. Αυτοί θα πληρώσουν κανονικά με βάση τα τεκμήρια, σύμφωνα με τον Καραγιάννη. Και μεγάλη προσοχή σε όσους έχουν και αυτοκίνητο με Ελληνικές πινακίδες. Κι αυτοί θα πληρώσουν με βάση τα τεκμήρια. Δεν απαλλάσσει πουθενά τα αυτοκίνητα. Μόνο τα σκάφη αναψυχής. Λίγο μπερδεμένα, αλλά εγώ θα περιμένω να δω την εκκαθάριση που κάνει το πρόγραμμα του Υπουργείου για το οικονομικό 2012 και μετά θα τούς κάνω δηλώσεις για να πάρουν πίσω την προκαταβολή. ΙΚΟΝΟ είχα 50 (και βάλε) δηλώσεις κατοίκων εξωτερικού για το 2011 και άκουσα και τι δεν άκουσα από όλους αυτούς. Πάντως μερικοί πήραν το ρίσκο και μου είπαν να μην τους κάνω δηλώσεις για πέρυσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DAS ευχαριστώ. Εννοείται, αφού πρώτα εξεταστούν όλοι οι παράμετροι. Απλά ο συγκεκριμένος έγινε "τούρκος" όταν του εξήγησα ότι πρέπει να πληρώσει για διαβίωση σε μια χώρα που ... δεν διαβιώνει απλά και μόνο γιατί τα εξυπνοπούλια στο υπουργείο δεν υπολόγισαν τους κατοίκους εξωτερικού και μόνο στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο που δεν πρότεινε να παει (και μεταξύ μας δεν τον αδικώ) κι ετσι προσπαθώ να βρω λύσεις...

Προσωπικα΄σε δυο τρείς πελάτες που έχω , τους λέω και ευρωποιουν το αντιστοιχο ποσό , αφου ετσι και αλλιώς τα χρησιμοποιούν , τα δηλώνω στον 781 και δεν εχουν προβλημα.

Τωρα για τις περιπτωσεις σαν και την δική σου , οντως δημιουργηθηκε μεγάλο θεμα και προσπαθησαν να το διορθώσουν .

Τεσπα ,

θα δείξει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά προσοχή σε όσους έχουν 2 σπίτια στην Ελλάδα. Αυτοί θα πληρώσουν κανονικά με βάση τα τεκμήρια, σύμφωνα με τον Καραγιάννη. Και μεγάλη προσοχή σε όσους έχουν και αυτοκίνητο με Ελληνικές πινακίδες. Κι αυτοί θα πληρώσουν με βάση τα τεκμήρια. Δεν απαλλάσσει πουθενά τα αυτοκίνητα. Μόνο τα σκάφη αναψυχής. Λίγο μπερδεμένα, αλλά εγώ θα περιμένω να δω την εκκαθάριση που κάνει το πρόγραμμα του Υπουργείου για το οικονομικό 2012 και μετά θα τούς κάνω δηλώσεις για να πάρουν πίσω την προκαταβολή. ΙΚΟΝΟ είχα 50 (και βάλε) δηλώσεις κατοίκων εξωτερικού για το 2011 και άκουσα και τι δεν άκουσα από όλους αυτούς. Πάντως μερικοί πήραν το ρίσκο και μου είπαν να μην τους κάνω δηλώσεις για πέρυσι.

Το τι λέει ο κάθε εισηγητής σε σεμινάρια ή οπουδήποτε είναι δικό το θέμα. Ο νόμος είναι σαφής:

Άρθρο 18:

Η ετήσια αντικειμενική δαπάνη και η δαπάνη απόκτησης περιουσιακών στοιχείων δεν εφαρμόζονται:

δ) Προκειμένου για αντικειμενική δαπάνη που προκύπτει με βάση σκάφη αναψυχής ιδιωτικής χρήσης, κυριότητας ή κατοχής μονίμων κατοίκων εξωτερικού.

η) Προκειμένου για φυσικό πρόσωπο που έχει την κατοικία ή τη συνήθη διαμονή του στην αλλοδαπή, εφόσον δεν αποκτά εισόδημα στην Ελλάδα.

----------------------------------

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διάβασα κι εγώ Κάρολε αυτό αλλά όπως ανέφερα και παραπάνω δεν κάνω τίποτα αν δεν δω τι θα εκκαθαρίσει το πρόγραμμα του Υπουργείου για το 2012. Πάντως για καλό και για κακό τους έχω βάλει να εισάγουν χρήματα στον τραπεζικό τους λογαριασμό στην Ελλάδα για να το βάλω στον κωδικό 781. Για το 2011 είχα κάνει πέντε έγγραφα ερωτήματα στο Υπουργείο. Το πρώτο ήταν 30/4/2010, λίγο μετά την ψήφιση του 3842. Πήρα ξέρεις τι σαν απάντηση. Με αποτέλεσμα να φτάσουμε στις δηλώσεις και επίσημη απάντηση από κανέναν. Και επειδή βλέπω λογικό αυτό που λέει ο Καραγιάννης (λόγω του παράλογου του Κράτους), φροντίζω να τούς ενημερώσω εγκαίρως να στείλουν τα λεφτά και ας τα φάνε το καλοκαίρι που θα έρθουν. Το προτιμούν άλλωστε από το να πληρώνουν κάτι 600άρια ξεγυρισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις

αλλα το προβλημα ειναι οτι στην δικη μου περιπτωση ο εν λογω κατοικος εξωτερικου δεν εχει πατησει στην Ελλαδα εδω και μια δεκαετια

και αντιστοιχα δεν εχει κανει ποτε εισαγωγη συναλλαγματος και ουτε προκειται να κανει στο μελλον.

τι συστημα ειναι αυτο που σε χρεωνει με τεκμηριο διαβιωσης και δεν σου επιτρεπει καμια ελαφρυνση?

σε αναγκαζει να γινεις φοροφυγας αφου για 195€ εισοδημα σε χρεωνει 200€ φόρο.

ρωτάω εγω τωρα η απαλλαγή που ισχύει για εως 600€ εισοδηματος απο ακινητα γιατι να μην μετραει για τους κατοικους εξωτερικού.

εκτος απο λογιστης θα ηθελα να ημουν και μαγος

καλο κουραγιο σε ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CYRILLE δυστυχώς έτσι είναι. Όσο για την ανάρτησή μου, το συζήτησα με τον Κάρολο και έχει απόλυτο δίκιο για το οικονομικό 2012. Δεν έχουν τεκμήρια. Συγγνώμη για τη λάθος ενημέρωση από μέρους μου. Πάντως στην περίπτωσή σου υπάρχει θέμα. Πρέπει να κάνει δήλωση και να φορολογηθεί με αυτό το ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CYRILLE δυστυχώς έτσι είναι. Όσο για την ανάρτησή μου, το συζήτησα με τον Κάρολο και έχει απόλυτο δίκιο για το οικονομικό 2012. Δεν έχουν τεκμήρια. Συγγνώμη για τη λάθος ενημέρωση από μέρους μου. Πάντως στην περίπτωσή σου υπάρχει θέμα. Πρέπει να κάνει δήλωση και να φορολογηθεί με αυτό το ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Γεια σας,

Ειμαι Κατοικος εξωτερικου με μια κατοικια στην Ελλαδα. Το σπιτι δεν το νοικιαζω (μια και μενουν οι γονεις μου εκει).

Μας ηρθε για πρωτη φορα να πληρωσουμε γυρω στα 360 ευρω φορος λογω διφορας τεκμηριων διαβιωσης.

Γνωριζεται εαν σαν κατοικος ΜΚΕ με μια κατοικια πρεπει να πληρωσω το φορο ι οχι?

Το εισοδημα μου φορολογειται ηδη απο αλλη χωρα (που εχει υπογραψει non double taxation με Ελλαδα) . Εχει κανει κανεις αιτηση στον ΣτΠ για αυτες τις υποθεσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Η ετήσια αντικειμενική δαπάνη και η δαπάνη απόκτησης περιουσιακών στοιχείων δεν εφαρμόζονται:

η) Προκειμένου για φυσικό πρόσωπο που έχει την κατοικία ή τη συνήθη διαμονή του στην αλλοδαπή, εφόσον δεν αποκτά εισόδημα στην Ελλάδα. (απο 01/01/2011)

οπότε αφου συνεχισει να εχει εισοδηματα απο ενοικια το 2011 εστω και 200€ θα χρεωθει παλι τεκμηριο διαβιωσης και ας μην εχει πατησει το ποδι του στην Ελλαδα τα τελευταια 10 χρονια.

χωρις κανενα δικαιωμα εκπτωσης!

σωστά?

Δυστυχώς οι περιπτώσεις ομογενών με εισπραττόμενα ενοίκια στην Ελλάδα τα οποία τους στερούν την απαλλαγή από τα τεκμήρια είναι πολλές. Έχω τέτοια περίπτωση (εισπραττόμενο ετήσιο ενοίκιο 3.500ε) με ένα παρατημένο αυτοκίνητο στο χωρίο (3,900cc), με κόκκινες πινακίδες. Ξέρει κάποιος αν αυτό το τελευταίο μπορεί να τον γλιτώσει από το τεκμήριο διαβίωσης ???? Ευχαριστώ πολύ όποιον απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ 2

Συνάδελφοι. Εχω, από χρόνια, 2 Γερμανούς που έχουν στη περιοχή μου εξοχικά.

Του ενός είναι γυρω στα 310 τ.μ και του άλλου 160 τ.μ. Ερχονται, κάθε χρόνο, για ένα μήνα και τους υπόλοιπους καλοκαιρινούς

μήνες, τα ενοικιάζουν σε άλλους Γερμανούς και φυσικά δεν τα δηλώνουν. Εγώ, πέρυσι, εν γνώσει μου τους τα έβαλα ως τεκμήριο.

Και ξέρετε γιατί ; Τον προηγούμενο χρόνο, πήρε φωτιά η περιοχή τους και πλάκωσαν οι πυροσβέστες μας καθώς και 2 πυροσβεστικά αεροπλάνα για να τους τα σώσουν (τα σπίτια τους). Πλήρωσαν φόρο 550,00 euro ο ένας και κάπου 200,00 ο άλλος.

. Φυσικά γκρίνιαξαν και δεν θα ξαναέλθουν σ' εμένα. Να πάνε στον διάβολο και αυτοί και τα 70,00

κωλοευρό τους. Οχι μόνο να μας δείχνουν το σηκωμένο δάχτυλο της Αφροδίτης, αλλά να καταλάβουν

ότι δεν θα πληρώνουμε εμείς την ασφάλεια της περιουσίας των.

Σκεφθείτε το αυτό κι εσείς,

καλή χρονιά σε όλους και καλή δύναμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Το ΓΓΠΣ λέει ότι στή περίπτωση κατοίκων εξωτερικού που έχουν σπίτι στην Ελλάδα το οποίο κατοικείται περιστασιακά πρέπει να δηλωθεί στο Ε1 στον πίνακα 5.1 σαν δευτερεύουσα κατοικία δηάδή θα προσδιορίση ετήσια αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης.

Δηλαδή στην περίπτωση που κατοικοσ εξωτερικού που έχει εισόδημα από ενοικιαζόμενα ακίνητα στην Ελλάδα και επισκεπτεται την Ελλάδα 2-3 φορές τον χρόνο από 3-4 μέρες κάθε φορά και μένει στο διαμέρισμα αυτό που κατά τον υπόλοιπο χρόνο παραμένει κανό είναι υπόχρεος να το δηλώσει στον πίνακα 5.1 και αν ναι θα βάλει π.χ 20 μέρες ιδιοκατοίκη ?

Θα βγεί φόρος βάσει αυτού και μόνο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επικοινωνία που είχα με την κ.εξωτερικού μου είπαν ότι αν η χρήση είναι πάνω από 15 μέρες΄τότε το σύστημα το υπολογίζει για 12μηνο. Αυτο όμως ισχυει μόνο σε περίπτωση που η τιμή ζώνης του ακινήτου ειναι άνω των 2500ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι. Εχω, από χρόνια, 2 Γερμανούς που έχουν στη περιοχή μου εξοχικά.

Του ενός είναι γυρω στα 310 τ.μ και του άλλου 160 τ.μ. Ερχονται, κάθε χρόνο, για ένα μήνα και τους υπόλοιπους καλοκαιρινούς

μήνες, τα ενοικιάζουν σε άλλους Γερμανούς και φυσικά δεν τα δηλώνουν. Εγώ, πέρυσι, εν γνώσει μου τους τα έβαλα ως τεκμήριο.

Και ξέρετε γιατί ; Τον προηγούμενο χρόνο, πήρε φωτιά η περιοχή τους και πλάκωσαν οι πυροσβέστες μας καθώς και 2 πυροσβεστικά αεροπλάνα για να τους τα σώσουν (τα σπίτια τους). Πλήρωσαν φόρο 550,00 euro ο ένας και κάπου 200,00 ο άλλος.

. Φυσικά γκρίνιαξαν και δεν θα ξαναέλθουν σ' εμένα. Να πάνε στον διάβολο και αυτοί και τα 70,00

κωλοευρό τους. Οχι μόνο να μας δείχνουν το σηκωμένο δάχτυλο της Αφροδίτης, αλλά να καταλάβουν

ότι δεν θα πληρώνουμε εμείς την ασφάλεια της περιουσίας των.

Σκεφθείτε το αυτό κι εσείς,

καλή χρονιά σε όλους και καλή δύναμη

Μπράβο σου!!!!!!!!Κι εγώ το ίδιο θα έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...