Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
TrifonK

Έκπτωση Φαρμακείων προς Ασφαλιστικά Ταμεία (rebate)

Question

Καλημέρα. Έπεσε στα χέρια μου σήμερα το rebate που αποτελεί μια έκπτωση των φαρμακοποιών προς τα ταμεία ανάλογα με το ύψος των πωλήσεων. Συγκεκριμένα μπροστά μου εχω ένα ενημερωτικό σημείωμα του ΙΚΑ οπου απο το σύνολο της παραγγελίας αξίας 16757,48 ευρώ εκτός των κρατήσεων για ΤΣΑΥ και κάποιες δαπάνες που αφορούν τις τραπεζικές συναλλαγες υπάρχει μια έκπτωση της τάξης των 295,86 ευρώ (επι του ποσού των 14195,23 ευρώ). Θα πρέπει να κοπεί πιστωτικό τιμολόγιο έκπτωσης απο τον φαρμακοποιό προς το ΙΚΑ, η μπορούμε να καταχωρήσουμε αυτο το ποσό με το ενημερωτικο σημείωμα του ΙΚΑ;

Recommended Posts

• 0

εχω βεβαιωση με ποσο 1150,45 κανω αποφορολογηση για να κοψω το πιστωτικο

αρα 1080,23 καθαρο φπα 70,22

ερωτησεις!!

1) σε ποιο κωδικο πανε στην περιοδικη ..302 ?

2)η αρχικη του φπα ηταν χρεωστικη αρα με την τροποποιητικη τωρα εχω πιστωτικο υπολοιπο?

3) το πιστωτικο τιμολογιο παει κεπυο?

• 0

εχω βεβαιωση με ποσο 1150,45 κανω αποφορολογηση για να κοψω το πιστωτικο

αρα 1080,23 καθαρο φπα 70,22

ερωτησεις!!

1) σε ποιο κωδικο πανε στην περιοδικη ..302 ?ΝΑΙ

2)η αρχικη του φπα ηταν χρεωστικη αρα με την τροποποιητικη τωρα εχω πιστωτικο υπολοιπο?ΝΑΙ

3) το πιστωτικο τιμολογιο παει κεπυο?ΝΑΙ

• 0

04/05/2012 έφτασαν στο λογιστήριο

Τρία σημειώματα 10/2011 - 11/2011 - 12/2011 και αναφέρουν έπανω κρατήσεις Rebate,απο τον Εθνικό Οργανισμό Παροχής Υπηρεσιών Υγείας ...

''ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΠΙΣΤΩΣΗΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ'' έχει ως τίτλο και αναφέρει [πχ Rebate μηνός 10/2011(υπολογισμός επι ποσού:21786.93) -541,48 ]

• 0

Δυστυχως ειναι αληθεια, σημερα ηρθαν και σε μενα 3 πιστωτικα απο τον ΕΟΠΥΥ και περιμενω λογικα απο τα υπολοιπα φαρμακεια. Την διαδικασια την εχουμε κανει ηδη μια φορα με τα καθυστερημενα rebate απο τα αλλα ταμεια. Θα ηθελα να ρωτησω αν θα μπορουσαμε να τα καταχωρησουμε στο 2012. Τα μισα φαρμακεια που εχω εγω τουλαχιστον, ειναι εταιρειες οποτε καταλαβαινετε οτι εχουν υποβληθει δηλωσεις κτλ.

• 0

γ) Ο εκάστοτε Κλάδος Υγείας Φ.Κ.Α. ή ο Ε.Ο.Π.Υ.Υ., μετά την έναρξη λειτουργίας του, τον Ιανουάριο κάθε έτους, χορηγεί βεβαίωση για το σύνολο των επιστροφών του έτους τού κάθε φαρμακείου για φορολογική χρήση.

Από ότι είδα και εγώ πρόκειται για ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ανα μήνα και ένα και όχι ετήσια συνολική βεβαίωση του ΕΟΠΥΥ,όπως προβλέπει ο νόμος,αν καταλαβαίνω καλά.Άρα καλυπτόμαστε να κόψουμε πιστωτικό με βάση το ενημερωτικό σημείωμα?Δεν αντέχω να το ξανακάνω για δεύτερη φορά και ειδικά σε εταιρίες.

• 0

Ο ΕΟΠΥΥ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΑ ΤΑ ΣΤΕΛΝΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ . ΤΙΣ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ REBATE ΘΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΑΡΧΕΣ 2013 ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ 10/2011 ΕΩΣ ΚΑΙ ΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΤΟΥ 2012 ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2012. ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΛΕΙΠΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΗΝΕΣ ΤΟΥ 2012 ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2012.ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΟΠΥΥ.ΑΡΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ.

• 0

Για να καταλάβω τη λογική...

Αγοράζεις ως φαρμακοποιός φάρμακα αξίας 5 ευρώ (πλέον ΦΠΑ) και τα πουλάς απ' ευθείας στον πελάτη 10 ευρώ (πλέον ΦΠΑ). Αποδίδεις τον ΦΠΑ και κερδίζεις 5 ευρώ για τα οποία φορολογείσαι.

Για τα ίδια φάρμακα αξίας 10 ευρώ (πλέον ΦΠΑ), έστω η συναλλαγή γίνεται μέσω ΕΟΠΥΥ με συμμετοχή 25 % του πελάτη. Στο παράδειγμα, παίρνεις 2,5 ευρώ από τον πελάτη και ενώ θα έπρεπε να πάρεις 7,5 από τον ΕΟΠΥΥ σου παρακρατάει έστω 0,5 ευρώ και σου δίνει 7.

Ερώτηση 1:

Σου επιστρέφεται η μικρή διαφορά ΦΠΑ που προκύπτει από το πιστωτικό τιμολόγιο που θα εκδόσεις και κερδίζεις (2,5+7)-5 = 4,5 ευρώ για τα οποία φορολογείσαι;

Από όσα κατάλαβα επιτρέπεται η μείωση του τζίρου, με τη μορφή αναγκαστικής έκπτωσης, μέσω της έκδοσης πιστωτικού τιμολογίου.

Ερώτηση 2:

Ο ΕΟΠΥΥ σου δίνει κάποιο παραστατικό όταν λάβει το πιστωτικό τιμολόγιο;

Ερώτηση 3:

Υπάρχει κάποια επιστροφή ή συμψηφισμός στη δήλωση φορολογίας εισοδήματος; ή απλά αναγκάζεσαι στο ίδιο κόστος να κερδίσεις λιγότερα;

• 0

φαρμακειο το οποιο δεν εχει θεωρησει πιστωτικο τιμολογιο και δεν εχει και ΕΑΦΔΣΣ.

θελω να κοψω πιστωτικο με ημερομηνια 31/12/12 λογω rebate

να θεωρησω 1 φυλλο ή 1 μπλοκ ? (λογω του γεγονοτος οτι απο 01/01/13 τηρουνται αθεωρητα, αλλα χρειαζομαι θεωρημενο)

• 0

φαρμακειο το οποιο δεν εχει θεωρησει πιστωτικο τιμολογιο και δεν εχει και ΕΑΦΔΣΣ.

θελω να κοψω πιστωτικο με ημερομηνια 31/12/12 λογω rebate

να θεωρησω 1 φυλλο ή 1 μπλοκ ? (λογω του γεγονοτος οτι απο 01/01/13 τηρουνται αθεωρητα, αλλα χρειαζομαι θεωρημενο)

Το πιστωτικο τιμολόγιο ήταν πάντα αθεώρητο.

• 0

Καλησπέρα.Επειδή δεν μου έχει ξανατύχει,θα ήθελα τη βοήθειά σας.Φαρμακοποιός πελάτης μου έφερε Βεβαίωση από τον ΕΟΠΥΥ στην οποία αναφέρει τα εξής: ''Βεβαιώνουμε ότι, σε εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 34 του Νόμου 3918/02-03-2011 περί καθιέρωσης ποσού επιστροφής από ιδιωτικά φαρμακεία υπέρ των Φορέων Κοινωνικής Ασφάλισης, παρακρατήθηκε κατά τη διάρκεια του ημερολογιακού έτους 2012 από το φαρμακείο με ΑΦΜ.......... και επωνυμία................. το ποσό: 73,70 Ευρώ''.Αυτό είναι το λεγόμενο Rebate?Πρέπει τώρα ο φαρμακοποιός να κόψει Πιστωτικό Τιμολόγιο με ημερομηνία 31/12/2012, με καθαρή αξία 69,20 και ΦΠΑ (6,5%) 4,50, δηλαδή σύνολο 73,70 Ευρώ?Σας ευχαριστώ πολύ.

• 0

Καλησπέρα.Επειδή δεν μου έχει ξανατύχει,θα ήθελα τη βοήθειά σας.Φαρμακοποιός πελάτης μου έφερε Βεβαίωση από τον ΕΟΠΥΥ στην οποία αναφέρει τα εξής: ''Βεβαιώνουμε ότι, σε εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 34 του Νόμου 3918/02-03-2011 περί καθιέρωσης ποσού επιστροφής από ιδιωτικά φαρμακεία υπέρ των Φορέων Κοινωνικής Ασφάλισης, παρακρατήθηκε κατά τη διάρκεια του ημερολογιακού έτους 2012 από το φαρμακείο με ΑΦΜ.......... και επωνυμία................. το ποσό: 73,70 Ευρώ''.Αυτό είναι το λεγόμενο Rebate?Πρέπει τώρα ο φαρμακοποιός να κόψει Πιστωτικό Τιμολόγιο με ημερομηνία 31/12/2012, με καθαρή αξία 69,20 και ΦΠΑ (6,5%) 4,50, δηλαδή σύνολο 73,70 Ευρώ?Σας ευχαριστώ πολύ.

Ακριβώς. Αν έχει καταθέσει ΦΠΑ τελευταίου τριμήνου θέλει τροποποιητική.

• 0

Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο.Το πιστωτικό που θα κοπεί θα το δώσει στον σύλλογό του όπως κάνει και με τα τιμολόγια των συνταγών ή πρέπει να το στείλει ο ίδιος σε άλλη διεύθυνση του ΕΟΠΥΥ?Ευχαριστώ πολύ.

• 0

Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο.Το πιστωτικό που θα κοπεί θα το δώσει στον σύλλογό του όπως κάνει και με τα τιμολόγια των συνταγών ή πρέπει να το στείλει ο ίδιος σε άλλη διεύθυνση του ΕΟΠΥΥ?Ευχαριστώ πολύ.

Θα τα δώσει στον σύλλογό του όταν καταθέσει το επόμενο τιμολόγιο στις αρχές του Φλεβάρη.

• 0

Ρώτα καλύτερα τον τοπικό σύλλογο γιατί στον Φαρμακευτικό Σύλλογο Πειραιά, για παράδειγμα, ήρθαν οι βεβαιώσεις του Rebate 2012 κα έγραφαν εκ παραδρομής ΙΚΑ, οπότε τις στείλανε πίσω και τους στείλανε ξανά διορθωμένες γράφοντας ΕΟΠΥΥ.Οπότε μάλλον κάτι τέτοιο θα έχει γίνει και στην περίπτωσή σου.

• 0

Καλησπερα συναδελφοι,

μου εφερε ενας πελατης φαρμακοποιος μια βεβαιωση απο τον ΕΟΠΥΥ (φαρμακευτικη διευθυνση συνταγων - τμημα ελεγχου και εκκαθαρισης συνταγων) η οποια αναφερει πως κατα το ημερολογιακο ετος 2014 παρακρατηθηκε απο το φαρμακειο το ποσο των 2017,95 € ως εξης:

1. Rebate : 1998.89

2.Περικοπες συνταγων: 19,06

Αυτη ειναι η ετησια βεβαιωση συμφωνα με την οποια κοβουμε πιστωτικο τιμολογιο προς τον ΕΟΠΥΥ?

Θα πρεπει να κοπουν 2 πιστωτικα τιμολογια με 31/12/14 αφου πρωτα γινει υφαιρεση με 6,5 % προς τον ΕΟΠΥΥ, ενα για καθε περιπτωση?

Δηλαδη ενα ΠΥ 1876,89 + φπα  και ενα δευτερο ΠΥ  17,90 + φπα??

• 0

Καλησπερα συναδελφοι,

μου εφερε ενας πελατης φαρμακοποιος μια βεβαιωση απο τον ΕΟΠΥΥ (φαρμακευτικη διευθυνση συνταγων - τμημα ελεγχου και εκκαθαρισης συνταγων) η οποια αναφερει πως κατα το ημερολογιακο ετος 2014 παρακρατηθηκε απο το φαρμακειο το ποσο των 2017,95 € ως εξης:

1. Rebate : 1998.89

2.Περικοπες συνταγων: 19,06

Αυτη ειναι η ετησια βεβαιωση συμφωνα με την οποια κοβουμε πιστωτικο τιμολογιο προς τον ΕΟΠΥΥ?

Θα πρεπει να κοπουν 2 πιστωτικα τιμολογια με 31/12/14 αφου πρωτα γινει υφαιρεση με 6,5 % προς τον ΕΟΠΥΥ, ενα για καθε περιπτωση?

Δηλαδη ενα ΠΥ 1876,89 + φπα  και ενα δευτερο ΠΥ  17,90 + φπα??

Πέρυσι είχαμε στείλει δύο. Με αιτιολογία, το ένα επιστροφή rebate για το ημερολογιακό έτος.... βάσει του ν 3918/2011,

και το άλλο περικοπή  συνταγών, και φέτος η βεβαίωση αναγράφει δύο ποσά οπότε 2 όπως το λες.